پنجشنبه , ۱۰ اسفند ۱۴۰۲
صفحه اول » بین المللی » آمریکایی ها بعد از روی کار آمدن دولت ترامپ از هر بهانه ریز و درشتی برای درگیر کردن ایران با یک تله دیپلماتیک و مخمصه سیاسی استفاده می کنند

آمریکایی ها بعد از روی کار آمدن دولت ترامپ از هر بهانه ریز و درشتی برای درگیر کردن ایران با یک تله دیپلماتیک و مخمصه سیاسی استفاده می کنند

 

از شب گذشته تا کنون، همزمان چند اظهار نظر قاطع و تند از سوی مقامات آمریکایی در مورد ایران بیان شده که این اظهارات، ادامه جوی است که از چند روز گذشته در خصوص آزمایش موشک بالستیک از سوی رژیم ایران به وجود آمده است. به نظر می رسد که مقامات آمریکایی در دولت ترامپ از همین آغاز کار سعی دارند، ایران را در یک مخمصه دیپلماتیک قرار دهند.
به گزارش «تابناک»؛ شب گذشته، مایکل فلین، مشاور ارشد امنیت ملی کاخ سفید در اظهاراتی تند و تحریک آمیز، اقدام به هشدار به ایران در خصوص پرهیز از تهدید متحدان آمریکا – عربستان سعودی – و همچنین آزمایش های موشکی کشور کرد.
مایکل فلین بیان کرد: اقدامات اخیر ایران، از جمله آزمایش تحریک‌آمیز موشک بالیستیک و حمله به یک ناو عربستان سعودی که توسط شبه‌نظامیان حوثی تحت حمایت ایران انجام شد، بار دیگر آنچه باید در تمام مدت رفتارهای ثبات‌زدای ایران در خاورمیانه برای جامعه‌ بین‌المللی آشکار می‌بود را تقویت کرد. آزمایش موشکی اخیر نیز بر خلاف قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد است که از ایران می‌خواهد، هیچ فعالیتی مرتبط با موشک هاي بالستیکی طراحی شده براي قابلیت حمل سلاح هاي هسته‌اي، شامل پرتاب با استفاده از چنین فناوري‌هاي موشکهاي بالستیک، صورت ندهد.اینها تنها جدیدترین موارد از رویدادهایی هستند که به موجب آنها نیروهای حوثی آموزش‌‌دیده و مسلح‌شده توسط ایران به کشتی‌های سعودی و اماراتی حمله و اقدام به تهدید کشتی‌های آمریکایی و متحدانش در حال گذر از دریای سرخ کرده‌اند. ایران با این اقدامات و فعالیت‌های مشابه، همچنان دوستان و متحدان آمریکا را در منطقه تهدید می‌کند.دولت اوباما به اقدامات مخرب تهران اعم از انتقال سلاح، حمایت از تروریسم و سایر موارد نقض هنجارهای بین‌المللی پاسخ مناسب نداد. دولت ترامپ این اقدامات ایران که امنیت، رفاه و ثبات در سرتاسر منطقه خاورمیانه و فراسوی آن را تهدید کرده و زندگی آمریکایی‌ها را در معرض خطر قرار می‌دهد محکوم می‌کند. رئیس‌جمهور ترامپ به شدت توافق‌های مختلف حاصل شده بین ایران و دولت اوباما و همچنین با سازمان ملل را ضعیف و غیرمؤثر دانسته و از آنها به شدت انتقاد کرده است. ایران به جای سپاسگزاری از آمریکا بابت این توافقات اکنون احساس جرأت می‌کند و از همین امروز ما رسماً ایران را تحت نظر قرار می‌دهیم.

طیفی از گزینه ها برای برخورد با ایران

اظهارات فلین در حالی است که بعد از آن به فاصله حدود یک ساعت یکی از مقامات ارشد آمریکایی بدون ذکر نام این پروژه را ادامه داده و بیان کرده است: «رفتار به شدت تحریک‌آمیز ایران»، از جمله آزمایش موشکی اخیر این کشور «عامل بی‌ثبات‌کننده در منطقه» است. دولت آمریکا طیفی از گزینه‌ها علیه ایران را در دست بررسی کرد. این مقام ارشد علی‌رغم این، از اظهارنظر درباره اینکه آیا اقدام نظامی نیز جزء گزینه‌های مورد بررسی است، خودداری کرد. این مقام آمریکایی گفت: «به نحو مناسب اقدام خواهیم کرد. در حال بررسی طیف کاملی از گزینه‌ها هستیم. در مرحله بررسی هستیم.»

تغییری در مواضع نظامی آمریکا علیه ایران ایجاد نشده

در همین حال، روز گذشته «کریس شروود» سخنگوی پنتاگون در اظهار نظری کوتاه درباره ایران گفت که تغییری در موضع نظامی آمریکا علیه ایران ایجاد نشده است. وی در این زمینه اظهار داشت: «درباره ایران و در برهه کنونی تغییری در وضعیت نظامی آمریکا ایجاد نشده البته ما برای دفاع از منافع آمریکا و شرکایمان در سراسر جهان آماده هستیم.»
«جان مک‌کین»، رئیس کمیته خدمات نیروهای مسلح سنا نیز روز گذشته نسبت به واکنش چهارشنبه کاخ سفید علیه ایران ابراز خوشحالی نمود. جان مک کین در پیامی توئیتری خود از «ایستادگی کاخ سفید در برابر تهاجم ایران» ابراز خوشحالی نمود. وی در پیام خود نوشت: «ترامپ به ایران هشدار بسیار تندی داد.»

توییت معنا دار دونالد ترامپ
همچنین شب گذشته، دونالد ترامپ در آخرین ساعات و بعد از این اظهارنظرهای تحریک آمیز از سوی مقامات ارشد آمریکایی، در یک پیام توییتری ادعا کرد، ایران در حال تسلط بیشتر و بیشتر بر عراق است.
از بیانیه فلین تا توییت ترامپ؛ تلاش آمریکا برای قرار دادن ایران در مخمصه
دونالد ترامپ در این توئیت نوشت: ایران به سرعت در حال تسخیر بخش‌های بیشتر و بیشتری از عراق است حتی بعد از آنکه ایالات متحده آمریکا 3 تریلیون دلار در آنجا هدر داده است.
دونالد ترامپ که پیش از این گفته بود که آمریکا در زمان حلمه جورج بوش به این کشور باید نفت عراق را در دست خود می گرفت، این توییت را به شکلی کاملاً معنا دار بعد از سخنان مایکل فلین و دیگر مقام ارشد آمریکایی منتشر کرد.کاملاً مشخص است که آمریکایی ها بعد از روی کار آمدن دولت ترامپ از هر بهانه ریز و درشتی برای درگیر کردن ایران با یک تله دیپلماتیک و مخمصه سیاسی استفاده می کند.