یکشنبه , ۳۱ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » آزمایش موشک بالیستیک رژیم ایران و نشست اضطراری شورای امنیت به درخواست اسرائیل

آزمایش موشک بالیستیک رژیم ایران و نشست اضطراری شورای امنیت به درخواست اسرائیل

در حالی که از شب گذشته چندین خبرگزاری آمریکایی و اسرائیلی اعلام کرده اند که ایران  بطور مخفیانه اقدام به آزمایش یک موشک بالستیک کرده است،  و از آنجایی که این موضوع مغایرت با قطعنامه های سازمان ملل متحد دارد، امروز قرار است شورای امنیت سازمان ملل متحد در پی این ادعا تشکیل یک جلسه اضطراری دهد.
به گزارش «تابناک» چند خبرگزاری و رسانه آمریکایی و اسرائیلی از شب گذشته مدعی شده‌اند که ایران اقدام به انجام یک آزمایش نا موفق موشک بالستیک کرده است. بنا بر این مدعا، ایران از سایت موشکی سمنان اقدام به شلیک یک فروند موشک میان برد «خرمشهر» با برد 600 مایل کرده است که قبل از رسیدن به هدف منفجر شده است.
به گفته این رسانه‌ها این اولین آزمایش موشکی جدی ایران در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ است و در مغایرت با قطعنامه های سازمان ملل متحده به ویژه قطعنامه سال 2015 قرار دارد.
بر اساس این قطعنامه موسوم به قطعنامه 2231 که چندین روز بعد از توافق هسته ای ایران تصویب شده است از ایران خواسته شده است تا از هرگونه فعالیت مرتبط با موشک های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته ای خودداری کند. از جمله آزمایش موشکی که در آن‌ها از تکنولوژی بالستیک استفاده شده باشد.
فاکس نیوز مدعی شده است که مقامات اطلاعاتی و نظامی آمریکایی موضوع آزمایش این موشک بالستیک را از طریق شبکه‌های ماهواره ای قدرتمند خود که قادر به رد گیری هرگونه شلیک موشک در سراسر جهان هستند، متوجه شده اند. همچنین شبکه 10 رژیم صهیونیستی نیز ادعا کرد این «آزمایش ناموفق» در حقیقت 10 روز قبل انجام شده بود و هدف آشکار ایران از انجام آن، «آزمودن ترامپ» در واکنش نشان دادن به چنین اقدامات تحریک‌آمیزی است.
این در حالی است که ایران بارها عنوان کرده است که برنامه موشکی ایران به هیچ عنوان مورد مذاکره در توافق هسته ای نبوده و همچنین از آنجایی که ایران به دنبال ساخت سلاح اتمی نیست، و موشک های مورد آزمایش برای حمل کلاهک هسته ای طراحی نشده اند، این برنامه و این آزمایش ها مشمول قطعنامه سازمان ملل متحد نبوده اند.
جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل در پی ادعای آزمایش موشک بالستیک از سوی ایران
اما با وجود این در حالی که دونالد ترامپ و نخست وزیر رژیم صهیونیستی قرار است در ماه فوریه با یکدیگر دیدار داشته باشند و به گفته نتانیاهو تمرکز  این دیدار بر موضوع ایران خواهد بود به نظر میرسد اکنون مقدمات فشار بر ایران به واسطه این‌گونه ادعاهای بی‌اساس آغاز شده است. نتانیاهو صراحتاً بیان کرده است که با دونالد ترامپ برای راه کارهای افزایش تحریم بر ایران گفتگو خواهد کرد.
از سوی دیگر بیان شده است که نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد در پی این ادعا درخواست کرده است که امروز – سه شنبه – شورای امنیت سازمان ملل متحد تشکیل یک جلسه اضطراری دهد تا موضوع در آن با جزئیات مورد بررسی قرار بگیرد. «نیکی هیلی» نماینده جدید دولت آمریکا در سازمان ملل گفت کشورش می‌خواهد که شورای امنیت دراین‌باره به مباحثه بنشیند زیرا آزمایش جدید محدودیت‌های این سازمان را نقض می‌کند.
گفتنی است که پیش از این در ماه مارس 2016 نیز آمایش های موشکی ایران بهانه‌ای برای تشکیل جلسه شورای امنیت شده بود که آن جلسه بدون هیچ قطعنامه ای خاتمه یافت. روسیه در آن جلسه تأکید کرده بود که آزمایش موشکی ایران مغایرتی با قطعنامه های سازمان ملل نداشته و نیاز به تحریم ایران نیست.
اما در حالی که در مورد قبلی سامانتا پاور سفیر اوباما در سازمان ملل بود اقدام ایران را «تحریک  آمیز» خطاب کرده بود و نه نقض قطعنامه شورای امنیت. این در حالی است که ظاهراً این بار ایالات متحده و دولت ترامپ سعی دارد تا با فشار اساسی بر ایران در شورای امنیت موضوع را به گونه دیگر جلوه داده و مقدمات تحریم ایران را فراهم کند.