پنجشنبه , ۴ مرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » افشاگری » «حسین موسویان» و «تریتا پارسی» بیش از 30 بار با مقامات کاخ سفید دیدار کردند.

«حسین موسویان» و «تریتا پارسی» بیش از 30 بار با مقامات کاخ سفید دیدار کردند.

افشاگری پایگاه «واشنگتن‌ فری بیکن»؛«ایران پراجکت» چگونه به پخت و پز توافق هسته‌ای انجامید؟
موسویان که به عنوان سخنگوی ایران در حین مذاکرات هسته‌ای ایران با جامعه بین‌الملل فعالیت می‌کرد با «رابرت مالی» یکی از مقامات شورای امنیت ملی کاخ سفید که به رئیس‌جمهور سابق آمریکا درباره خاورمیانه و گروه تروریستی داعش توصیه‌هایی کرده بود، دیدار کرد.
گروه بین‌الملل-رجانیوز: طبق فهرست افراد بازدیدکننده از کاخ سفید، سید موسویان، عضو سابق تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران و «تریتا پارسی» نویسنده و تحلیلگر سیاسی ایرانی-آمریکایی و بنیانگذار و رئیس فعلی شورای ملی ایرانیان آمریکا (نایاک) بیش از 30 مرتبه در مقاطع کلیدی دیپلماسی دولت سابق آمریکا، با مقامات ارشد دولت «باراک اوباما» رئیس‌جمهور سابق آمریکا در کاخ سفید دیدار داشته‌اند.
به گزارش رجانیوز  پایگاه واشنگتن‌ فری بیکن در این خصوص گزارش کرد، موسویان دستکم سه مرتبه میهمان کاخ سفید بوده است و این در حالی است که تریتا پارسی حدود 33 مرتبه با مقامات دولت اوباما دیدار داشته است.
منابع آشنا با ماهیت این نشست‌ها به واشنگتن‌ فری بیکن اعلام کردند که پارسی و موسویان به کاخ سفید در ساخت پیام‌هایی در خصوص ایران و یک سری نکات مهم برای بحث و گفت‌وگو کمک کردند که در نهایت به توافق هسته‌ای با ایران منجر شد.
این پایگاه اینترنتی ادامه داد که این تلاش‌ها بخشی از توافق بزرگتر «اتاق پژواک» به رهبری مقامات دولت اوباما بود.
موسویان که به عنوان سخنگوی ایران در حین مذاکرات هسته‌ای ایران با جامعه بین‌الملل فعالیت می‌کرد با «رابرت مالی»  یکی از مقامات شورای امنیت ملی کاخ سفید که به رئیس‌جمهور سابق آمریکا درباره خاورمیانه و گروه تروریستی داعش توصیه‌هایی کرده بود، دیدار کرد.
یکی از تحلیلگران مسائل ایران که به طور مداوم با کنگره آمریکا در این زمینه همکاری دارد، درباره موسویان اینگونه گفت: «موسویان در دهه 1990 بعنوان سفیر ایران در آلمان فعالیت می‌کرد… وی سپس به آمریکا آمد و دهها هزار دلار از صندوق پلاوشرز که بودجه اتاق پژواک بن رودز را تأمین می‌کرد، دریافت کرد»
گفتنی است که پیش‌تر نیز دریافت حق‌التحریر 70 هزار دلاری موسویان از کاخ سفید خبر ساز شده بود و بازتاب‌های بسیار زیادی را به دنبال داشت.
همچنین پارسی نیز نشست‌های دو جانبه‌ای با «بنرودز» مشاور اوباما در کاخ سفید، مالی و «کالین کال» مشاور امنیت ملی «جو بایدن» معاون اوباما داشت.
برخی منابع همچنین اعلام کردند که پارسی همچنین با مدیر شورای امنیت ملی کاخ سفید در امور ایران، مدیر ارشد این شورا، رابطه‌ای قانونی و مقامات مشارکت عمومی دیدار و گفت‌وگو کرده است.
پارسی در خصوص دیدار با مقامات کاخ سفید گفت که از یک رابطه محکم با کاخ سفید بهره‌مند شدند که این رابطه به تضمین این مسئله کمک کرد که برنامه هسته‌ای ایران در نهایت به تولید بمب یا جنگ با ایران منجر نشد.
گفتنی است که موسسه برادران راکفلر از جمله بنيادهايی که هزينه‌ کنفرانس‌ها و برنامه‌های ضد ايرانی شورای ملی ايرانيان آمريکا را تامين میکند، که يد طولايی در حمايت از گروهک‌های تروريستی و ضد انقلاب دارد. پروژه ايران يا ايران پروجكت يكی از پروژه‌های صندوق برادران راكفلر  در انجمن ملل متحد ايالات متحده امريكا است كه در سال 2002 آغاز و از سال 20099 به بعد به يك نهاد مستقل با همين نام يعنی پروژه ايران تبديل شده است.
موسسين اين پروژه هدف از آن را ايجاد يك رهيافت هدفمند و فرا حزبی برای ممانعت از دستيابی ايران به فن‌آوري‌هاي هسته‌ای كه باعث تقويت امنيت ملی ايالات متحده و دوستان و متحدين اين كشور در منطقه خاورميانه شود اعلام كرده‌اند. يكی از اقدامات اصلی ايران پروجكت انجام گفتگوهای غيررسمی با مقامات مختلف در ايران و انتقال اطلاعات مربوط به محتوای اين گفتگوها به مقامات ارشد در دولت و كنگره امريكا  است. طی بيش از يك دهه گذشته تعداد زيادی از گزارشات و مقالاتی كه در رسانه‌های مختلف امريكا در باره ايران چاپ شده تحت مديريت ايران پروجكت قرار داشته است. لازم به ذكر اين كه صندوق برادران راكفلر خود را موسسه‌ای خيريه كه در 1940 با سرمايه راكفلر‌ها برای هدايت پول ساير پولدار‌هاي امريكا در جهت ايجاد تغييرات اجتماعی از نوعی كه به شكل گيری دنيايی با عدل! و صلح! بيشتر كمك كند معرفی می‌كند!