یکشنبه , ۲۴ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » هنوز آتش خاموش نشده و بوی دود تا کیلومترها آن سوتر از محل حادثه نیز استشمام می شود.

هنوز آتش خاموش نشده و بوی دود تا کیلومترها آن سوتر از محل حادثه نیز استشمام می شود.

باورش سخت است اما امدادرسانی به افرادی که بر اثر ریزش هولناک ساختمان پلاسکو مدفون شدند و سرنوشتشان نامشخص است، به روز سوم رسیده است. آن هم در شرایطی که هنوز آتش خاموش نشده و بوی دود تا کیلومترها آن سوتر از محل حادثه نیز استشمام می شود.
به گزارش «تابناک»، رویدادهای مرتبط با روز سوم (اخبار روز اول و دوم را اینجا و اینجا بخوانید) امدادرسانی به حادثه دیدگان فروریختن ساختمان پلاسکو را در ادامه بخوانید:
45: 10 اقدام ارزشمند آتش نشانان ترکیه برای ابراز همدردی
گفته می شود، جمعی از آتش نشانان ترکیه ای به منظور ابراز همدردی با همتایانشان در ایران و خانواده های آنها بنا دارند در محل کارشان نماز میت غیابی بخوانند و با این اقدام خود در غم از دست رفتن تعدادی از آتش نشانان کشورمان شریک شوند.
30: 10 دو کپسول آتش نشانی زیر آوار پیدا شد
تلاش ها برای یافتن اثری از قربانیان حادثه پلاسکو ادامه دارد و تازه ترین اخبار حاکی از این است که دو کپسول مربوط  به آتش نشان های مفقودی پیدا شده است.
بر همین اساس عملیات آوار برداری مکانیزه برای لحظاتی متوقف شد و نیروهای امدادی در حال جست و جوی دستی هستند.
شمار جان باختگان به 5 تن رسید/ بارش باران کار را هم سخت کرد و هم آسان/ اعلام حضور یک پویش ارزشمند مردمی و بی توجهی یک مسئول/ احتمال زنده بودن 4 نفر در زیر آوار/حسن روحاني به محل حادثه رفت

 00: 10 ادامه تلاش ها برای امداد رسانی و آواربردای

حمید چیت چیان وزیر نیروی دولت یازدهم دقایقی پیش در محل حادثه حاضر شد و از نزدیک در جریان جزئیات ماجرا قرار گرفت.

در همین رابطه یکی از اعضای کمیسیون مجلس شورای اسلامی ضمن ابراز تأسف از حادثه رخ داده به «فارس» گفت: کمیسیون عمران مجلس تمام تلاش خود را برای بررسی ابعاد مختلف ماجرا انجام خواهد داد.
 09:49 حال و هوای بارانی پلاسکو 48 ساعت پس از حادثه
به گزارش خبرنگار ایسنا از محل حادثه، در حال حاضر لودرها و جرثقیل ها در حال کار هستند و تنها شب گذشته یک ساختمان در ضلع شرقی برای دسترسی بیشتر لودرها و جرتقیل‌ها و آواربرداری سازه‌های آهنی و بتن‌های عظیم تخریب شد و اکنون سرعت کار بیشتر شده و سازه های عظیم که جلوی راه بودند از ضلع شرقی برداشته شدند.

دودهای غلیظ که منطقه را فرا گرفته، کار را سخت کرده و موجب تنگی نفس آتش‌نشان‌ها شده است و البته عوامل اورژانس در محل حادثه مستقر هستند و همچنین تیم‌های زنده‌یاب هلال احمر به تلاش خود ادامه می دهند و امیدها برای زنده یافتن محبوسین از دست نرفته است.

09:40 رد شایعه پیامک آتش‌نشانان محبوس شده

کیانی فرمانده میدان عملیات آواربرداری صبح امروز، در تشریح آخرین وضعیت آواربرداری با بیان اینکه شب گذشته با دستور مراجع قضایی ساختمان قضایی ساختمان کناری پلاسکو تخریب شد، این ساختمان نیز در اثر حریق و آوار پلاسکو دچار ریزش شده بود هر لحظه امکان فرونشست آن وجود داشت. برهمین اساس این ساختمان تخریب شد. از شب گذشته امدادرسانی سرعت بیشتری گرفت.

وی با بیان اینکه تاکنون جسد یک آتش‌نشان پیدا شده، گفت: 50 درصد عملیات آواربرداری انجام شده و امیدواریم تا آخر هفته آواربرداری که از دو جبهه در حال انجام است به اتمام برسد.

08:40 جلسه اضطراری شورای شهر در محل آوار

جلسه فوق‌العاده شورای شهر تهران صبح امروز شنبه و پس از بازدید رییس جمهور از محل آوار ساختمان پلاسکو در محل خیابان جمهوری برگزار شد. اکثر اعضای شورای شهر در این جلسه اضطراری که اختصاصا به بررسی ابعاد مختلف آوار پلاسکو به صورت فوری برگزار شده می‌پردازند.

برهمین اساس جلسه اضطراری اعضای شورای شهر در پاساژ پروانه که دقیقا روبه‌روی محل آوار ساختمان پلاسکو و کارگاه شمالی اشراف دارد، برگزار شده است و متعاقبا مصوبات این جلسه اعلام خواهد شد.

 

08:10 تسهيلات وزير كار براي خسارت ديدگان حادثه
وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي كارگراني كه بيمه بوده اند از فردا به سازمات تأمين اجتماعي مراجعه كنند و بيمه بيكاري خود را بگيرند. كارگراني كه در حادثه پلاسكو كار خود را از دست دادند در هر محلي كه مشغول به كار شوند، به كارفرما وام پرداخت مي شود.
ربيعي اضافه كرد: در صدد هستيم يك محل موقت براي آغاز كار توليد لباس و به كار گرفتن جمعي از كارگران را انتخاب و عملياتي كنيم.
وي در مورد وضعيت آتش نشانان قرباني گفت: مستمري قربانيان بدون هيچ تشريفات اداري انجام خواهد شد و سازمان تأمين اجتماعي همه هزينه هاي مصدومان را متقبل خواهد شد.
07:50 رئيس جمهور: در مقابل حماسه آتش نشانان بايد سر تعظيم فرود آورد
رئيس جمهوري در رابطه با حادثه به شبكه خبر گفت: من بسيار متأسف هستم. اين يك درس بزرگ بود كه مسئولان براي ايمن سازي محل زندگي مردم برنامه ريزي هاي دقيق تري انجام دهند.
وي افزود: در اين حادثه همه مسئولان همكاري و هماهنگي بسيار خوبي داشتند كه ادامه هم دارد. همه نگراني ما براي كساني است كه زير آوار مانده اند. آنهايي جان عزيزانشان را از دست دادند، در دل مردم ايران براي هميشه خواهند ماند. همه بايد در مقابل اين حماسه آتش نشانان بايد سر تعظيم فرود بياوريم.
روحاني تصريح كرد: تلاش بايد شود تا روند فعلي به حالت عادي باز گردد و شرايط خيابان در شب عيد سامان پيدا كند. براي خسارت ها و آثار مخربي كه ايجاد شده همه مسئولان بايد تلاش كنند تا حجم آلام و خسارت كاهش يابد.  بافت هاي فرسوده كه در نقاط مختلف كشور وجود دارد يكي از مسائل مهمي است كه مورد توجه دولت به آن توجه داشته است.
07:42 حسن روحاني در محل حادثه حاضر شد
لحظاتي پيش رئيس دولت يازدهم با حضور در محل حادثه، بازديد خود را از روند عمليات امداد و نجات آغاز كرد. هم اكنون شهردار تهران در حال ارائه گزارش به رئيس جمهور است.
30: 07 رئيس جمهور عازم چهار راه استانبول مي شود
خبرهاي ارسالي از سوي خبرنگاران حاضر در محل حادثه پلاسكو حاكي از اين است كه تا دقايقي ديگر حسن روحاني رئيس جمهوري كشور شخصاً به چهار راه استانبول خواهد رفت تا از نزديك در جريان روند امداد رساني و ساير جزئيات قرار بگيرد./مهر
07:20 پیام تسلیت وزیر آموزش و پرورش وزیر آموزش و پرورش
درپی حادثه آتش سوزی و فرو ریختن ساختمان پلاسکو که منجر به محبوس شدن و شهادت جمعی از آتش نشانان ایثارگر کشورمان شد، پیام تسلیتی صادر کرد. در متن پیام دکتر فخرالدین دانش آشتیانی آمده:
«سانحه ناگوار آتش سوزی ساختمان مرکز شهر تهران که منجر به شهادت جمعی از آتش نشانان غیورشد، ایران اسلامی را یکپارچه سوگوار ساخت. این حادثه غم انگیز صحنه حماسه آفرینی دلاورمردانی گردید که نام و یادشان تا ابد در تاریخ ایران و ایرانی ماندگار خواهد شد. اینجانب ضمن ابراز همدردی با خانواده  شهدا و مصدومان این حادثه غمبار و سایر همکاران خدومشان، برای شهیدان علو درجه، برای مصدومان سلامت و صحت و برای ملت ایران صبر و اجر مسالت می نمایم».
06:20 عملیات امداد در نزدیکی به قلب آتش

حرارت سنگین و شدت آوار باعث کند شدن روند آواربرداری شده است اما به رغم همه این مشکلات نیروهای امدادی با تمام توانشان، بدون وقفه و 3 شیفت در حال انجام کار هستند.

به رغم مشکلات ناشی از انتشار دودهای سفید ناشی از گرمای لایه های زیرین آوار، نیروهای امداد با تمام توان و تجهیزات مشغول عملیات آواربرداری و جست و جو برای یافتن پیکر های سایر آتش نشان ها هستند.

04:50 روایت جدید از احتمال زنده بودن برخی زیر آوار

به گزارش خبرنگار ایسنا از محل حادثه، در پارکینگ ساختمان پاساژ کویتی‌ها پیش از این تونلی زده شده بود که گفته می‌شود اکنون از آن صدایی به گوش رسیده است که این امر احتمال زنده ماندن فرد یا افرادی در زیر آوار را قوت بخشیده است.

براساس آنچه از بی‌سیم یکی از ماموران آتش‌نشانی به گوش رسید، گویا از پشت دیوار چند نفر را با دستگاه تشخیص داده‌اند. به آنها گفته‌اند بکوبید به دیوار، آنها هم به دیوار کوبیده‌اند. صدا از پارکینگ پاساژ کویتی‌ها یعنی ضلع غربی ساختمان پلاسکو شنیده شده است.

04:20 روحیه مضاعف امدادگران پس از استفاده از «زنده یاب»
پس از استفاده از دستگاه زنده یاب که در سکوت کامل آتش نشانان و دیگر نیروهای امدادی مورد استفاده قرار گرفت و نتیجه ای به شدت خوشحال کننده به دنبال داشت، امدادگران با روحیه ای دوچندان و در حالی که خوشحالی میانشان موج می زند، کار آواربرداری برای رسیدن به محلی که احتمالا زیر آن چند تن زنده هستند را از سر گرفتند.

آن گونه که خبر می رسد، فاصله زیادی با محلی که دستگاه نشان داده وجود دارد و امدادگران تازه نفس، ادامه عملیات را عهده دار شده اند. ملکی سخنگوی آتش نشانی با تایید خبر فرکانس یابی دستگاههای زنده یاب گفت: امیدواریم همکارنمان زنده باشند.

04:06 بازدید دوباره یکی از اعضای دفتر رهبر انقلاب از محل حادثه
سردار وحید حقانی از اعضای دفتر مقام معظم رهبری هم‌اکنون بار دیگر با حضور در محل حادثه از نزدیک از روند عملیات نجات و امداد بازدید کرد. وی شب گذشته نیز برای اطلاع از اوضاع امدادرسانی در محل حادثه حضور یافته بود.
همزمان با این دیدار، نیروهای خدمات شهری در تلاش برای پاکسازی معابر شهر برای روز شنبه و شروع هفته هستند و می کوشند با ایجاد موانع فیزیکی با استفاده از دار بست و گونی، سایت حادثه را از محل تردد شهروندان کاملا متمایز نمایند. همچنین پلاکاردهای اطلاع رسانی درباره تغییر مسیرها در سطح معابر در حال نصب است.
03:30 احتمالا ۴ نفر زنده هستند

به گزارش تسنیم، تلاش برای خارج کردن پیکر شهدای آتش نشان از زیر آوار بعد از تست دستگاه زنده یاب ادامه دارد و گفته می شود که احتمالا 4 نفر زنده هستند.

خبری که هرچند مشابه آن روز گذشته در چنین ساعاتی منتشر شده و بعد از مدتی تکذیب شده بود، اما آنقدر خوشحال کننده هست که احتمال شایعه بودنش را در نظر گرفته و بازنشرش ندهیم.

02:44 استقرار 4 اکیپ نقشه برداری برای اطلاع از وضعیت سازه های مجاور

به گزارش ایسنا، اکیپ‌های مختلفی از مهندسان نقشه‌برداری جهت محاسبه میزان لرزش و نشست سازه‌های مجاور این ساختمان در نقاط مختلفی از محل حادثه مستقر شده‌اند و توسط دوربین‌های خود نوسانات سازه‌های مجاور ساختمان تخریب‌شده پلاسکو را لحظه به لحظه مورد ارزیابی قرار می‌دهند.

دوربین‌های نقشه‌برداری قادر هستند نوسانات سازه‌ها را که ممکن است به دلیل تخریب سازه‌های مجاور، ورود انبوه آب ناشی از فعالیت آتش‌نشانان و همچنین نفوذ آب به زیربنای سازه‌ها را مورد بررسی قرار دهند. بدین ترتیب چنانچه مشخص شود سازه‌های موردنظر طی عملیات امداد و نجات و خروج آوار در حد چند میلی‌متر به طرفین انعطاف داشته، این موضوع سریعا به مسئولان مربوطه جهت انجام اقدامات لازم اطلاع‌رسانی می‌شود.

02:15 بارش باران کار را هم سخت کرد و هم آسان
در حالی که هنوز شعله های آتش از گوشه و کنار مخروبه های پلاسکو زبانه می کشد و گاه آتش نشانان مجبورند برای مهار آتش و ممانعت از سرایت آن به ساختمان های دیگر، به دل آتش زده و جانفشانی کنند، بارش نم نم باران می تواند خبر خوشایندی به حساب آید. اتفاقی که دقایقی است آغاز شده است.

این در حالی است که در نتیجه بارش باران، دمای هوا به شدت کاهش یافته و به این دلیل کار امدادرسانی با دشواری های بیشتری مواجه شده است.

01:45 زبانه هاي چند باره آتشي كه خاموش نمي شود
با هر آواري كه از سوي نيروهاي امدادي برداشته مي شود، هوا به آتش هاي زير آوار مي رسد و دوباره شعله هاي آتش زبانه مي كشد. اين آتش گويا بنای خاموش شدن ندارد و حتی قصد محدود ماندن به بنای پلاسکو دست دراز نکردن به سوی دیگر ساختمان های مجاور را هم ندارد.

اتفاقی که اگرچه برخی مسئولان و رسانه ها سعی در کتمانش دارند، اما تصویر زیر که خبرگزاری فارس منتشرش کرده، به وضوح ثابت می کند تا چه اندازه واقعی است.

بارش باران کار را هم سخت کرد و هم آسان/ اعتراض کاربران شبکه های اجتماعی به پنهان کردن محل حادثه/ اعلام حضور یک پویش ارزشمند مردمی
01:40 استفاده دوباره از وسايل زنده ياب
به رغم اينكه بيش از چهل ساعت از وقوع حادثه تأسف برانگيز پلاسكو گذشت و تا كنون نيز پيكر چهار نفر از آتش نشانان از زير آوار خارج شده اما شنيده ها حاكي از اين است كه گروه هاي امداد و نجات دوباره از وسايل زنده ياب استفاده كردند.

این در حالی است که از نخستین ساعات پس از تخریب ساختمان، چندین قلاده از سگ های زنده یاب سازمان امداد و نجات به  همراه مربیانشان به محل حادثه اعزام شده بودند اما چند نوبت حضورشان در ساختمان نیز هیچ ثمری به همراه نداشته است.

01:20 پيكر دو شهيد ديگر پيدا شد
بر اساس گفته هاي سردار طلايي نایب رییس شورای اسلامی شهر تهران، پيكر 2 نفر دیگر نیز پیدا شد و بر اين اساس مجموعا 4 پیکر در زیر آوار ساختمان پلاسکو پیدا شده است.
گفتني است، با احتساب یک آتش‌نشانی که روز گذشته در بیمارستان درگذشت، می‌توان گفت که شمار قربانیان پلاسکو تا این لحظه 5 تن است.
01:10 افزايش محدوديت ها براي خبرنگاران حاضر در محل حادثه
با طولانی شدن روند امداد و نجات و از واپسین ساعات دومین روز ماجرا، ماموران حاضر در محل، محدودیت ها را نسبت به خبرنگاران را افزایش دادند. این محدودیت ها همزمان با انتقاد شماری از مسئولان شهری از نحوه اطلاع رسانی خبرگزاری ها اعمال شد./فردا

عجیب تر از این اعمال محدودیت های خاص که اعتراض خبرنگاران بسیاری از رسانه ها را به دنبال داشته، پوشاندن اطراف محوطه با گونی های پلاستیکی است که از دید برخی از ناظران در صحنه و کاربارن شبکه های اجتماعی، تلاش برای ممانعت از ثبت تصویر از پیکرهای کشف شده احتمالی در آوار پلاسکو است. اقدامی که بسیاری از معترضانِ آن بر این باورند فرقی با سانسور ندارد!

01:00 خواهش رئيس پليس تهران از مردم براي ترک محل حادثه
رییس پلیس پایتخت دقایقی پيش به میان مردم در محدوده خیابان فردوسی آمد و با تشکر از آنان اطمینان داد که همه امکانات لازم و نیروهای امدادی در آماده‌باش هستند و نیازی به حضور آن‌ها نیست./ميزان
انتظار مي رود عموم شهروندان با درك شرايط موجود ضمن پرهيز از حضور در اطراف محل حادثه شرايط را براي تسريع در فرايند امداد و نجات فراهم كنند؛ انتظاری به جا و شایسته که هرچند بسیاری از چهره های سرشناس و مسئولان خواستارش شده اند، متاسفانه چندان اثربخش نبوده است!
00:45 پيكر بي جان يک شهيد ديگر از زير آوار خارج شد
به گفته شهرام گيل آبادی، سخنگوي شهرداري تهران، دقايقي پيش پيكر مطهر يكي ديگر از آتش نشانان حادثه پلاسكو از زير آوار خارج شد.
این در حالی است که پیشتر پیکر بی جان یکی دیگر از آتش نشانان فداکار، شناسایی شده بود. بدین ترتیب شمار جان باختگان و شهدای این رویداد تلخ به سه تن رسیده است چراکه صبح روز گذشته یکی از آتش نشانان مجروح که در بیمارستان بستری بود، بر اثر شدت جراحات وارده جان به جان آفرین تسلیم کرده بود.
00:20 ابراز همدردي آتش نشان های ايرلندي با همتايانشان در تهران
 آتش نشان های شهر دوبلین ایرلند با حضور در سفارت کشورمان و اهدای یک دسته گل به شکل پرچم ایران همدردي و ناراحتي خود را از خسارات وارده به مردم و آتش نشان هاي ايراني اعلام كردند.
علاوه بر این آتش نشانان، خبر می رسد رئيس جمهور ارمنستان و وزير امور خارجه لتوني نیز طي پيام هاي جدا گانه اين حادثه را به مردم ايران و خانواده قربانيان تسليت گفتند. پیام هایی که پیشتر نیز برخی مقامات دیگر کشورها صادر کرده بودند تا مشخص شود که تصاویر شوک آور ریزش ساختمان 17 طبقه تهران چه بازتاب وسیعی در سطح جهان داشته و چگونه همگان را بهت زده کرده است.
00:10 پویش زیبای مردمی و بی توجهی برخی مسئولان
ساعاتی از انتشار خبر کشف پیکر بی جان دو تن از آتش نشانان قهرمان پلاسکو نگذشته، پویشی در شبکه های اجتماعی و میان کاربران پرشمار ایرانی مورد توجه قرار گرفت و تکثیر شد که از عموم مردم می خواست به احترام خانواده های این قهرمانان و دیگر بازماندگان ایشان، از انتشار تصاویر پیکر بی جان ایشان خودداری کرده و در صورت مواجهه با چنین تصاویری، به منتشر کننده تذکر داده و از تکثیر تصاویر پرهیز نمایند.
این در حالی است که ظاهرا برخی مسئولان از چنین تصمیم شایسته ای مطلع نشده اند. از جمله یکی از مدیران شهرداری که تصویری (ظاهرا نه چندان واضح) از پیکر دو آتش نشان شهید منتشر کرد و زمانی که با اعتراضات شدید عمومی مواجه شد، عقب نشینی کرده و آن تصویر را حذف نمود.