یکشنبه , ۱۲ آذر ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » اعلام شهادت 16 آتش‌نشان/ مصدومیت 121 تن/محبوس شدن 25 نفر زیر آوار

اعلام شهادت 16 آتش‌نشان/ مصدومیت 121 تن/محبوس شدن 25 نفر زیر آوار

حادثه پلاسکو، در حالی وارد سومین روز خود شد که امروز علاوه بر اینکه عزای عمومی اعلام شده است، رییس جمهور با حضور در منطقه از نزدیک از روند امدادرسانی به حادثه‌دیدگان را بازدید کرد.

در این گزارش با مجموعه اخبار سومین روز حادثه فروریختن ساختمان پلاسکو همراه شوید.

**14:18: حضور رحمانی فضلی، وزیر کشور و سعیدی‌کیا، رییس بنیاد مستضعفان در محل حادثه پلاسکو

**13:46: پیکرهای خارج شده از زیر آوار قابل شناسایی هستند

ملکی، سخنگوی ستاد مدیریت بحران پلاسکو از قابل شناسایی بودن پیکرهای خارج شده از زیر آوار خبر داد. وی گفت: این پیکرها به محض خروج به مراجع قانونی منتقل شدند اما هنوز اسامی آنها اعلام نشده است.

**13:45: آخرین‌ وضعیت امداد رسانی به گزارش خبرنگاران حاضر در محل حادثه پلاسکو: عملیات آواربرداری در ضلع شرقی پلاسکو با قوت در حال انجام است. با همت آتش‌نشانان مسیر در این بخش باز شده و جای ورود و فعالیت لودرها بر بالای سازه‌های عظیم آهن و بتن گشوده شده،
در شرایط حاضر دود ناشی از آتش زیر آوار همچنان وجود دارد و اطفای آتش و از بین بردن دود توسط نیروهای آتش‌نشانی در حال انجام است.

**13:37: تعداد مصدومین حادثه پلاسکو 121 نفر است

به گزارش ایسنا، کولیوند، رییس اورژانس کشور گفت: از لحظه حادثه تاکنون 121 مصدوم داشته‌ایم و تمام مصدومان جز 2 نفر مرخص شده‌اند.20 دقیقه پیش دو آتش‌نشان در محل حادثه دچار آسیب شده و به سرعت به بیمارستان انتقال داده شدند، اما حادثه آنها شدید و نگران‌کننده نیست و به مراکز درمانی برای دریافت خدمات انتقال داده شدند.

**13:31 : آواربرداری بیش از یک هفته طول می‌کشد

این خبر را نیز معاون هماهنگ کننده قرارگاه خاتم الانبیاء اعلام کرد و افزود: به دلیل در هم تنیدگی مصالح و همچنین سازه فلزی ساختمان، احتمالا کار آواربرداری بیش از یک هفته طول بکشد.

**13:29: برقراری مستمری بازماندگان شهدای پلاسکو بدون معطلی

نوربخش، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی امروز با برگزاری نشستی خبری گفت که مستمری بازماندگان شهداء بدون یک روز فوت وقت و معطلی در شعبه 2 تهران برقرار می شود. وی درباره کارگران بیکار شده ساختمان پلاسکو گفت: برای آنها که بیکار شدند تمهیداتی به منظور برقراری بیمه بیکاری برقرار شده است که می‌توانند به اداره کار جنوب غرب در خیابان سرهنگ سخایی مراجعه و تشکیل پرونده بدهند.

مشروح این خبر را می‌توانید در لینک مربوطه بخوانید.

**12:55: به گزارش خبرنگار مستقر ایسنا در محل حادثه، دادستانی دستور تخریب ساختمان پشتی پاساژ پلاسکو را نیز صادر کرد . مقرر شد تا در صورت خطرساز بودن، این ساختمان از سوی عوامل اجرایی حاضر در محل تخریب شود. هم اکنون عوامل در حال بررسی فنی این موضوع هستند تا در صورت نیاز  آن را در ساعات آینده تخریب کنند.

**12:37: به گزارش خبرنگار مستقر ایسنا در محل حادثه پلاسکو ، ملکی، سخنگوی ستاد بحران پلاسکو با اعلام اینکه  ١٦ آتش‌نشان قطعا شهید شده‌اندگفت: تخمین زده می‌شود در مجموع حداکثر پیکر ٢٥ نفر شامل پیکر شهدای آتش نشان و کسانی که خانواده آنها به نیروی انتظامی مراجعه کرده‌ و اعلام مفقودی کرده‌اند، زیر آوار پلاسکو محبوس هستند.

**12:27: حفر تونل جدید برای خروج محبوس‌ شدگان

علیرضا نوذری‌پور، قائم مقام شرکت آب و فاضلاب تهران در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد که با معرفی نقطه جدیدی توسط شهرداری کار تونل‌زنی در یک منطقه جدید با نیروهای متخصص و تجهیزات شرکت آب و فاضلاب آغاز شده است. وی با بیان این‌که در ابتدا کار تونل‌زنی را از مغازه‌ای مجاور ساختمان پلاسکو که یک مغازه طلافروشی بود آغاز کردیم، ادامه داد: اطلاعات محلی گویای وجود یک ساختمان موتورخانه زیر این مغازه بود برهمین اساس برای رسیدن به افرادی که در این موتورخانه مفقود شده بودند اقدام به حفر چهارمتر تونل عمودی و بعد از آن حفر پنج متر تونل افقی بودیم.به گفته قائم مقام شرکت آب و فاضلاب تهران، این حفاری‌ها به نتیجه نرسید لذا امروز جلسه‌ دیگری برای تعیین تکلیف این قضیه تشکیل شد که براساس آخرین آمار قرار شده طبق پیشنهاد شهرداری تونل جدیدی حفر شود.

**12:18: قدردانی مردم از قهرمانان آتش‌نشان

شهروندان تهرانی ضمن حضور مقابل درب ایستگاه‌های سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران، با اهدای گل به مقام شامخ شهدای آتش نشان حادثه ساختمان پلاسکو ادای احترام کردند.

**12:13: حضور تعدادی از نمایندگان مجلس برای عرض تسلیت در پلاسکو

**11:51: محبوس شدن 15 آتش نشان در پلاسکو

به گزارش ایسنا، مهدی چمران، رییس شورای شهر تهران با حضور در محل حادثه پلاسکو تعداد آتش‌نشانان مفقود حادثه مذکور را 15 نفر اعلام کرد و گفت: پیکر دو نفر خارج شده حال آنکه زمان دقیقی برای پایان عملیات نمی‌توانیم اعلام کنیم.

**11:21: پیدا شدن یک کپسول آتش‌نشانی

به گزارش ایسنا، دقایقی پیش پیدا شدن یک کپسول آتش‌نشانی امیدها را برای یافتن یک قربانی دیگر سانحه سقوط پلاسکو زنده کرد. حضور پرتعداد نیروهای امداد و نجات بر سر صحنه واکنش احساسی تعدادی از همکاران آتش‌نشان را به همراه داشت، اما تلاش‌ها فایده‌ای در بر نداشت و تنها این کپسول برای شناسایی در اختیار ماموران مخصوص ایستگاه آتش‌نشانی مربوطه قرار گرفت.

**11:06: ادامه محدودیت‌های ترافیکی چهارراه استانبول تا اطلاع ثانوی

به گفته مهماندار، رئیس پلیس راهور تهران بزرگ محدودیت‌هایی که پیشتر برای منطقه پلاسکو اعلام شده بود در تقاطع استانبول همچنان ادامه دارد. از سمت غرب تقاطع حافظ – جمهوری به سمت چهارراه استانبول از سمت فردوسی به جنوب، از میدان امام خمینی به سمت تقاطع استانبول و تقاطع مخبرالدوله به سمت محل حادثه همچنان محدودیت‌های ترافیکی تا اطلاع ثانوی وجود دارد.

**11:02: آخرین‌ وضعیت امداد رسانی به گزارش خبرنگاران حاضر در محل حادثه پلاسکو: هم اکنون با رسیدن دستگاه جوش و برش قطعات فلزی پلاسما، فرایند برش سازه فلزی پلاسکو بسیار تسریع شده است. دقایقی پیش با رسیدن تجهیزات جدید که می‌تواند ستون‌های آهنی را برش دهد، آواربرداری سرعت یافت، این در حالیست که سرمای هوا کار را سخت‌تر کرده اما تقریبا 50 درصد آواربرداری انجام شده است. تاکنون تنها 2 پیکر از زیر آوار پیدا شده است.

**10:57: خیابان پرهیاهوی جمهوری در سکوت کامل

به گزارش ایسنا، خیابان‌های اطراف پلاسکو و به ویژه خیابان جمهوری در بهت این سانحه قرار دارند. خیابان جمهوری از سمت غرب به شرق، با نظم بالای نیروهای امنیتی خالی از مسائل حمل و نقل است و حتی از ورود موتورسیکلت‌ها هم به این منطقه جلوگیری می‌شود.

**10:51: آغاز اقدامات کارشناسی پزشکی قانونی بر پیکر 2 تن از شهدای “پلاسکو”

مسعود قادی‌پاشا، مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران در گفت‌وگو با ایسنا، از تحویل دو نفر از شهدای حادثه پلاسکو به پزشکی قانونی خبر داد و گفت: اقدامات کارشناسی پزشکی قانونی بر پیکر این شهدا آغاز شده است. پیکر یک تن از این شهداء به دلیل عدم تشخیص از روی چهره، از طریق DNA هم نمونه‌گیری شده است. متاسفانه اتیکت‌ها قابل شناسایی نیست.

**10:46: آتش‌نشانان ترکیه برای ادای احترام به آتش‌نشانان شهید حادثه پلاسکو نماز میت غیابی می‌خوانند

**10:35: مجوز دادستانی برای تخلیه و درصورت نیاز تخریب پاساژ کویتی‌ها و ساختمان شمالی پلاسکو

اقبال شاکری، رییس کمیته عمران شورای شهر تهران در گفت‌وگو با ایسنا، از مجوز دادستانی برای تخلیه پاساژ کویتی‌ها و ساختمان شمالی “پلاسکو” خبر داد و گفت: دادستانی حکم تخلیه و درصورت نیاز  تخریب پاساژ کویتی‌ها و ساختمان شمالی پلاسکو را صادر کرد.

**10:35: تلاش‌های مجدد برای ورود به طبقات زیرین ساختمان پلاسکو از طریق تونل‌های حفر شده

** 10:08حمید چیت‌چیان، وزیر نیرو به منظور ارزیابی وضعیت و انجام اقدامات لازم، در محل حادثه ساختمان پلاسکو حضور یافته است و گفت:  200 نفر از همکاران ما از آبفای تهران در منطقه حضور دارند تا بتوانند به محل‌هایی که احتمال وجود افراد در آن هست، دسترسی پیدا کنند، ولی این عملیات به دلیل گستردگی آوار متوقف شده است.

وزیر نیرو با بیان اینکه فشار آب منطقه را به دلیل اینکه آتش‌نشانان عملیات اطفای حریق را با سرعت بیشتری انجام دادند، افزایش داده‌ایم، گفت: شش منطقه جدید برای آب‌پاشی جدید فراهم کرده‌ایم. همچنین ماشین‌آلات سنگین در اختیار مدیران منطقه قرار داده‌ایم. 28 نفر از همکاران آبفا مستقیما در کار برشکاری تیرآهن حضور دارند.

وزیر نیرو گفت: فاجعه بسیار دردناک بود و تمام شرکت‌های ذی‌ربط وزارت نیرو برای آبرسانی به منطقه و تامین برق منطقه حضور دارند.

 ** ۰۹:۳۹ : حال و هوای بارانی پلاسکو 48 ساعت پس از حادثه

به گزارش خبرنگار ایسنا که در منطقه پلاسکو حضور دارد، در حال حاضر لودرها و جرثقیل ها در حال کار هستند و تنها شب گذشته یک ساختمان در ضلع شرقی برای دسترسی بیشتر لودرها و جرتقیل‌ها و آواربرداری سازه‌های آهنی و بتن‌های عظیم تخریب شد و اکنون سرعت کار بیشتر شده و سازه های عظیم که جلوی راه بودند از ضلع شرقی برداشته شدند.

دودهای غلیظ که منطقه را فرا گرفته، کار را سخت کرده و موجب تنگی نفس آتش‌نشان‌ها شده است و البته عوامل اورژانس در محل حادثه مستقر هستند و همچنین تیم‌های زنده‌یاب هلال احمر به تلاش خود ادامه می دهند و امیدها برای زنده یافتن محبوسین از دست نرفته است.

**09:40 : رد شایعه پیامک آتش‌نشانان محبوس شده/ آواربرداری 50 درصدی از دو جبهه

فرمانده میدان عملیات آواربرداری صبح امروز تمامی شایعات مبنی بر ارسال پیامک از سوی آتش‌نشانان محبوس شده را رد کرد.

به گزارش ایسنا، کیانی فرمانده میدان عملیات آواربرداری صبح امروز، در تشریح آخرین وضعیت آواربرداری با بیان اینکه شب گذشته با دستور مراجع قضایی ساختمان قضایی ساختمان کناری پلاسکو تخریب شد، این ساختمان نیز در اثر حریق و آوار پلاسکو دچار ریزش شده بود هر لحظه امکان فرونشست آن وجود داشت. برهمین اساس این ساختمان تخریب شد. از شب گذشته امدادرسانی سرعت بیشتری گرفت.

وی با بیان اینکه تاکنون جسد یک آتش‌نشان پیدا شده است، 50 درصد عملیات آواربرداری انجام شده و امیدواریم تا آخر هفته آواربرداری که از دو جبهه در حال انجام است به اتمام برسد.

**۰۸:۴۰ : جلسه اضطراری شورای شهر در محل آوار پلاسکو

جلسه فوق‌العاده شورای شهر تهران صبح امروز شنبه و پس از بازدید رییس جمهور از محل آوار ساختمان پلاسکو در محل خیابان جمهوری برگزار شد.

اکثر اعضای شورای شهر در این جلسه اضطراری که اختصاصا به بررسی ابعاد مختلف آوار پلاسکو به صورت فوری برگزار شده می‌پردازند.

برهمین اساس جلسه اضطراری اعضای شورای شهر در پاساژ پروانه که دقیقا روبه‌روی محل آوار ساختمان پلاسکو و کارگاه شمالی اشراف دارد، برگزار شده است و متعاقبا مصوبات این جلسه اعلام خواهد شد.

** ۰۸:۳۸ ایمنی 1000 ساختمان در تهران مشابه پلاسکو

رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران تاکیدکرد: شهرداری باید با همکاری دستگاه قضایی از بروز چنین حوادثی پیشگیری کند.

علیرضا دبیر در گفت‌وگوبا ایسنا، ضمن تقدیر از تلاش خستگی ناپذیر و جوانمردانه نیروهای امداد و نجات و سازمان آتش نشانی گفت: متاسفانه در شهر تهران بالغ بر 1000 ساختمان شرایطی چون پلاسکو دارند، البته تعداد طبقاتشان شاید به این اندازه نباشد اما شرایط ایمنی آنها شبیه این ساختمان است لذا نیازمند اقدام جدی درخصوص این ساختمان‌ها هستیم.

**۰۸:۲۰ثبت‌نام بیمه بیکاری کارگران حادثه دیده پلاسکو از فردا/ برقراری سریع مستمری آتش نشانان شهید

علی ربیعی صبح امروز که به همراه رییس‌جمهور از منطقه حادثه دیده پلاسکو بازدید کرد، ضمن تسلیت به همه مردم ایران اظهار کرد: برای کاهش آلام مردم در گام اول از فردا صبح کارگران بیکار می‌توانند به اداره کار وزارت رفاه در خیابان حافظ مراجعه و برای دریافت بیمه بیکار ثبت‌نام کنند. البته کسانی که بیمه شده تامین اجتماعی باشند.

به گزارش ایسنا، وزیر کار و رفاه اجتماعی به تقبل هزینه‌های تکمیلی درمان آتش نشانان آسیب دیده از سوی سازمان تامین اجتماعی اشاره کرد و گفت: مستمری آتش نشانان شهید از امروز بدون تشریفات اداری برقرار می‌شود و برای این امر ماموران ما به منزل آنان مراجعه می‌کنند.

ربیعی افزود: سعی می‌کنیم افراد بیکار شده را سریع‌تر سامان دهیم از سوی دیگر وزیر کشور امروز با هیات امنای ساختمان پلاسکو جلسه‌ دارد تا با همفکری آنها امور سریع‌تر پیش برود و سامان یابد.

** ۰۷:۴۷رییس جمهور از ساختمان فروریخته پلاسکو بازدید کرد

رییس جمهوری با حضور در خیابان جمهوری از روند امدادرسانی به حادثه دیدگان پلاسکو بازدید کرد.

حجت الاسلام والمسلمین، حسن روحانی، دقایقی پیش با حضور در چهارراه استانبول تهران از  حادثه پلاسکو بازدید کرد و از نزدیک در جریان روند امداد و نجات و همچنین آواربرداری از ساختمان های آسیب دیده قرار گرفت.

وی گفت: بسیار متاسفم از حادثه ای که در این منطقه پیش آمد، هم برای جان هموطنان، هم اموال و هم مشکلاتی که در منطقه ایجاد شده است. این حادثه درس بزرگی برای همه مسئولان در زمینه امن سازی زندگی مردم که جزو حقوق شهروندی آنها بود. باید در این زمینه برنامه‌ریزی دقیق‌تری صورت گیرد و این حادثه بسیار تلخ درسی برای آینده باشد.

به گفته روحانی، همه مسئولان، چه امدادگران، چه تیم پزشکی، شهرداری و تیم‌های دیگری که برای انتظام امور حضور داشتند،  هماهنگی بسیار خوبی داشتند.

امروز از سوی دولت روز عزای عمومی اعلام شده است.

۰۵:۲۹ادامه جستجو و آواربرداری در پلاسکو به رغم دود و آتش

عملیات جستجو و آواربرداری در ضلع جنوبی ساختمان پلاسکو، در حالی ادامه دارد که با وزش باد و بلندکردن آوار شعله‌های آتش زبانه می کشد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، با گذشت بیش از 45 ساعت از حادثه پلاسکو، عملیات جستجو و آواربرداری به رغم سختی و همه پیچیدگی‌ها ادامه دارد و ماموران با تمام انگیزه تلاش و فعالیت می‌کنند.

** ۰۴:۰۸ زمزمه‌های امید برای زنده ماندن برخی از محبوس‌شدگان پلاسکو

لحظاتی پیش دستگاه‌های مکانیکی برای آواربرداری کار خود را متوقف کردند تا گروههای امدادی با استفاده از گوشی‌های زنده‌یاب نسبت به پیدا کردن احتمالی افراد زنده در زیر آوار اقدام کنند.

براساس گزارش خبرنگار ایسنا که در صحنه حادثه حضور دارد، در پارکینگ ساختمان پاساژ کویتی‌ها پیش از این تونلی زده شده بود که گفته می‌شود اکنون از آن صدایی به گوش رسیده است که این امر احتمال زنده ماندن فرد یا افرادی در زیر آوار را قوت بخشیده است.

** ۰۴:۰۶ سردار وحید حقانی از اعضای دفتر مقام معظم رهبری هم‌اکنون بار دیگر با حضور در محل حادثه از نزدیک از روند عملیات نجات و امداد بازدید کرد.

** ۰۲:۴۴ استقرار ۴ اکیپ نقشه برداری جهت ارزیابی تغییرات سازه‌های مجاور پلاسکو

چهار اکیپ از مهندسان نقشه‌برداری با در اختیار داشتن تجهیزات لازم جهت ارزیابی تغییرات سازه‌های مجاور پلاسکو، در اطراف این ساختمان مخروبه مستقر شده‌اند.

در پی وقوع حادثه ریزش ساختمان تجاری پلاسکوی تهران، اکیپ‌های مختلفی از مهندسان نقشه‌برداری جهت محاسبه میزان لرزش و نشست این ساختمان در نقاط مختلفی از محل حادثه مستقر شده‌اند. مهندسان نقشه‌برداری توسط دوربین‌های خود، نوسانات سازه‌های مجاور ساختمان تخریب‌شده پلاسکو را لحظه به لحظه مورد ارزیابی قرار می‌دهند.

** ۰۱:۴۰ بار دیگر با برداشتن آوار شعله‌ها بلند شد و آتش نشانان در حال مهار آتش ساختمان مجاوری پلاسکو هستند. در حال حاضر براساس گزارش خبرنگار ایسنا بارش باران در منطقه آغاز شده است و می‌تواند موجب کند شدن آواربرداری شود.

** ۰۱:۱۸ کشف دو پیکر جدید/ شمار قربانیان پلاسکو ۵ تن شد

طلایی نایب رییس شورای اسلامی شهر تهران با تایید پیداشدن پیکر دوم در زیر آوار ساختمان پلاسکو به ایسنا گفت: ۲ نفر دیگر نیز پیدا شدند که مجموعا ۴ پیکر در زیر آوار ساختمان پلاسکو پیدا شده است.

تاکنون چهار پیکر از زیر آوار پلاسکو کشف و خارج شده که با احتساب یک آتش‌نشانی که روز گذشته در بیمارستان درگذشت، می‌توان گفت که شمار قربانیان پلاسکو تا این لحظه ۵ تن است.

گزارش خبرنگار ایسنا از  ادامه روند آواربرداری و پیشرفت آتش‌نشانان در این باره حکایت دارد.

** ۰۱:۰۰ این بار خجالت‌زده‌تر از همیشه‌ایم

از چه بگوییم، از درد پدر و مادرانی که چشم انتظار پسرانشان هستند؟ درد همسرانی که چشمانشان به در خشک شد؟ از کودکانی که دیگر شب‌بخیر بابا را نمی‌شنوند؟ از درد رفقایی که تنها خاطراتی تلخ برایشان باقی ماند؟ یا درد شهری که قهرمانش را از دست داده است…؟

حدود ۴۰ ساعت است که دیگر از پیر ۵۴ ساله ساختمان‌های تهران در مرکز پایتخت خبری نیست؛ از پلاسکوی ۱۷ طبقه در چهارراه استانبول تهران که روزی اولین ساختمان مرتفع و مدرن ایران بود. از پلاسکوی پرخاطره تنها تلی از خاک و آوار باقی مانده است.

**۰۰:۳۱ براساس مشاهدات خبرنگار ایسنا از شرایط خیابان‌های منتهی به برزخ پلاسکو ، جمعی از مردم در خیابان فردوسی توقف کرده و در حال تماشای عبور و مرور وسایل امدادی به محوطه پلاسکو هستند. ماموران سر خیابان نوفل‌لوشاتو منتهی به خیابان فردوسی را حصارکشی کرده‌اند و سربازان مانع تردد افراد می‌شوند. دود ساختمان سوخته پلاسکو همچنان از میدان فردوسی قابل دیدن است.

** ۰۰:۰۷ پیداشدن یک جسد از زیر آوار پلاسکو: بنابر آخرین اخبار اعلامی از سوی سخنگوی سازمان آتش نشانی، در دقایق آخرین روز جمعه پیکر بی جان یک نفر از آتش نشانان محبوس در ساختمان پلاسکو از زیر آوار بیرون آورده شد که با احتساب یک آتش‌نشانی که روز گذشته در بیمارستان به شهادت رسید، شمار قربانیان این حادثه تا این لحظه دو نفر اعلام شده است.

این گزارش به‌روزرسانی می‌شود…