شنبه , ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » مصطفی پورمحمدی: لازم است وزارت دادگستری برچیده شود!

مصطفی پورمحمدی: لازم است وزارت دادگستری برچیده شود!

وزیر دادگستری مصطفی پورمحمدی: جایگاه عنوانی وزارت دادگستری در کنار قوه قضائیه متناسب نیست. من فکرمیکنم لازم است وزارت دادگستری برچیده شود!

به گزارش ایلنا،  مصطفی پورمحمدی به تغییر نقش وزیر دادگستری به عنوان رابط میان قوای سه گانه در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: این ارتباط تعریف نشده بود و از آن به عنوان مسئولیت کلیه روابط میان سه قوه یاد می‌شد و تلقی عمومی مبنی بر تظلم‌خواهی این وزارتخانه در کل کشور است.

پورمحمدی فقدان حق قانونی مجلس به منظور نظارت و سئوال از عملکرد وزیر دادگستری را موجب تصویب اختیارات قانونی برای وزیر عنوان کرد و گفت: مسائل بین الملل قوه قضاییه از جمله توافقنامه‌ها و قراردادها که جزو اختیارات دولت و رئیس جمهور است، به وزیر دادگستری محول شد.او با اعلام اینکه در چند دهه گذشته وزرای دادگستری در صحن علنی مجلس پاسخگو نبوده اند، افزود: ظرف یک ماه گذشته سه بار در مجلس حاضر و پاسخگو بوده ام و چند سئوال دیگر نیز در نوبت قرار دارد که باید در صحن مجلس پاسخ گوی آن ها باشم؛ پاسخ گویی به نمایندگان مجلس در ذات اقدامی شایسته است ولی باید در حدود اختیارات باشد.پورمحمدی با تاکید بر اینکه نباید بر تعدد مسئولیت‌ها در وزارت دادگستری الزام داشته باشیم، ادامه داد: قوه قضاییه مسئولیت دادرسی و قضایی را عهده‌دار است و وجود یک تشکیلات با عنوانی بزرگ، سابقه مسئولیت گسترده و اسم مشترک، ایجاد دغدغه می‌کند. بنده معتقدم در شرایط کنونی نیازمند وزارت دادگستری نیستیم.او حفظ عنوان دادگستری و تولید محتوا و مغز برای این پوسته را به مصلحت ندانست و در این راستا، مسئولیت کمرنگ وزیر دادگستری در قبال مسئولیت و وظایف گسترده سایر وزرا را در مجموعه هیات دولت غیر هم سنگ و نامتناسب توصیف کرد.

پورمحمدی در عین حال سایر وظایف وزارت دادگستری را پر اهمیت خواند و افزود: وزارت دادگستری مرجع و رئیس شورای مالکیت فکری است؛ همچنین معاونت حقوق بشر ذیل این وزارتخانه قرار دارد و اقداماتی متعدد و تاثیرگذار را بر عهده داریم؛ اما جایگاهِ عنوانیِ این وزارتخانه در کنار قوه قضاییه متناسب نیست.

وزیر سابق کشور با اعلام اینکه گاه پرونده های بزرگ قضایی ما را از مشکلات کوچک در جامعه غافل می کند، گفت: با ورود به بطن زندگی مردم، به مسائلی پر اهمیت در ذهن آن ها می رسیم که فارغ از موضوعات کلان و کلی مورد نظر ماست و مسائلی چون خوراک، کسب و کار و تامین نیازمندی ها برای مردم اهمیت بسیار دارد.