پنجشنبه , ۴ مرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » ابراز وحشت سایتهای وابسته به “قدرت درسایه در نظام حاکم بر ایران” از چهره های مسئول در کابینه دونالد ترامپ

ابراز وحشت سایتهای وابسته به “قدرت درسایه در نظام حاکم بر ایران” از چهره های مسئول در کابینه دونالد ترامپ

تسنیم گزارش می‌دهد: نگاهی به اعضای کابینه ترامپ

رئیس جمهور جدید آمریکا روز جمعه در مقابل ساختمان کنگره این کشور سوگند یاد خواهد کرد تا زمام امور این کشور را با کابینه‌ای دست‌راستی بر عهده گیرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، هم‌اکنون وزراء و مسئولین پیشنهادی دولت فدرال آمریکا در حال رفت و آمد به مجلس سنای آمریکا هستند. بخش اعظمی از این مقامات برای جلوس بر صندلی وزارت نیازمند تأیید سناهستند. انتظار می‌رود جلسات استماع سنا طی هفته‌های آتی نیز ادامه داشته باشد.

در ادامه نگاهی خواهیم داشت به گزینه‌هایی که ترامپ برای تکمیل کابینه خود معرفی کرده است.

مدیر اطلاعات ملی

فردی که این پست را بر عهده دارد، مشاور اصلی رئیس‌جمهور آمریکا در حوزه اطلاعات و دستگاه‌های اطلاعاتی نظامی و غیرنظامی در خارج است. هماهنگی بین نهادهای اطلاعاتی نظامی و غیرنظامی از مسئولیت‌های این فرد محسوب می‌شود.

دان کوتز (Dan Coats): ترامپ سناتور سابق ایندیانا را برای این سمت برگزیده است. کوتز که در کمیته‌های اطلاعات و نیروهای نظامی سنا فعالیت می‌کرد، ریاست منصبی را بر عهده خواهد داشت که اطرافیان ترامپ معتقدند دچار کاستی‌های بسیار است.

وزارت خارجه

سیاست خارجی یکی از مهمترین بخش‌های تبلیغات انتخاباتی ترامپ بود. آمریکا از سال 1945 تاکنون درگیری در ائتلاف‌سازی و جهان‌گرایی بود، چیزی که ترامپ وعده برچیدن آن را داده است.

رکس تیلرسون (Rex W. Tillerson): انتخاب ترامپ برای این پست رئیس و مدیر ارشد شرکت اگزون موبیل است. ارتباطات وی با ولادیمر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، ممکن است در فرآیند اخذ تأییدیه از سنا مشکل‌آفرین شود.

وزارت امور داخلی

وزارت امور داخلی مسئول زمین‌ها و آب‌های عمومی است. وزیر بعدی درباره قوانین دوران اوباما تصمیم‌گیری خواهد کرد، قوانینی که توسعه زمین‌های عمومی را متوقف کرده؛ در اکتشاف نفت، ذغال‌سنگ و گاز مانع ایجاد کرده؛ و نیروی بادی و آبی را در زمین‌های عمومی ارتقاء داده است.

رایان زینک (Ryan Zinke): ترامپ برای این پست نماینده جدید مونتانا و از فرماندهان سابق نیروهای ویژه نیروی دریایی را انتخاب کرده. زینک یکی از حامیان وی بوده و کمپین انتخاباتی خود را نیز عمدتا بر مسأله امنیت ملی استوار ساخته بود.

وزارت انرژی

علی‌رغم عنوان این سازمان، مهمترین وظیفه وزارت انرژی حفاظت و مدیریت زرادخانه تسلیحات هسته‌ای آمریکا است.

ریک پری (Rick Perry): ترامپ فرماندار سابق تگزاس که در سال 2011 پیشنهاد داده بود وزارت انرژی باید برچیده شود را به عنوان رئیس این سازمان برگزیده است.

وزارت امنیت داخلی

این سازمان که پس از حملات تروریستی 11 سپتامبر 2001 تأسیس شد، نقشی کلیدی در دولت ترامپ خواهد داشت: حفاظت از مرزهای آمریکا. اگر ترامپ به وعده‌های خود درباره اخراج گسترده مهاجرین و احداث دیوار عمل کند، این وزارت مجبور به اجرای این برنامه‌ها خواهد شد.

جان اف. کلی (John F. Kelly): ترامپ یک ژنرال بازنشسته چهارستاره که فرزندش در جنگ افغانستان کشته شده را به این سمت گمارده است.

وزارت دفاع

وزیری که وارد پنتاگون خواهد شد نبرد علیه داعش و نیز نظارت بر یک نیروی نظامی که در حال اجرای دو برنامه دوران اوباما یعنی نقش بیشتر رزمی زنان و حضور آزادانه افراد همجنسباز،‌است را بر عهده خواهد داشت. این دو برنامه ممکن است متوقف شوند.

جیمز ان. ماتیس (James N. Mattis): ترامپ در یکی از گردهمایی‌های انتخاباتی اعلام کرد که ژنرال ماتیس را برای ریاست بر پنتاگون انتخاب کرده است. وی فرماندهی لشگر تفنگداران دریایی در بغداد در زمان حمله سال 2003 را بر عهده داشت هم همچنین در سال‌های 2010 تا 2013 هدایت «قرارگاه فرماندهی مرکزی آمریکا» را بر عهده داشت. ژنرال ماتیس، که اکنون بازنشسته شده است، یکی از منتقدان دولت اوباما بود. وی برای هدایت پنتاگون به اجازه کنگره نیاز دارد زیرا در هفت سال گذشته یونیفرم ارتش را کنار گذاشته است.

وزارت خزانه‌داری

این سازمان مسئول قرض گرفتن از بازارهای مالی، کمک به بازنویسی قوانین مالیاتی و نظارت بر خدمات مالیاتی است. وزارت خزانه‌داری همچنین تحریم‌های مالی علیه افراد و نهادهای خارجی را اعمال یا لغو می‌کند.

استیون مونچین (Steven Mnuchin):رئیس‌جمهور برگزیده آمریکا مونچین،‌ رئیس مالی کمپین‌ انتخاباتی‌اش،‌ را برای سمت وزارت خزانه‌داری در نظر گرفته است. مونچین، یکی از مدیران سابق بانک گلدمن‌ساکس، فعالیت‌های گسترده‌ای در هالیوود داشته اما هیچ تجربه‌ای در دولت ندارد.

وزارت حمل و نقل

وزیر بعدی حمل و نقل مسئول نظارت بر اجرای وعده انتخاباتی ترامپ برای افزایش بودجه زیرساخت‌ها برای بازسازی جاده‌ها، پل‌ها، فرودگاه‌ها و سیستم‌های نقل و انتقال است.

الین ال. چائو (Elaine L. Chao): ترامپ وزیر سابق کار در دولت جرج دبیلیون بوش را برای ریاست‌ بر این وزارت انتخاب کرده است. چائو که همسر میچ مک‌کانل، رئیس اکثریت سنا، است، یکی از اعضای ثابت جمهوری‌خواهان در واشنگتن بوده است.

وزارت بهداشت و خدمات انسانی

وزیر به ترامپ کمک خواهد کرد تا یکی از مهمترین وعده‌های انتخاباتی‌اش را عملی سازد: متوقف و جایگزین کردن قانون خدمات درمانی مصوب دولت اوباما. این وزارت داروهای جدید را تأیید کرده، بر فرآیند تولید و ارائه مواد غذایی نظارت داشته، تحقیقات بیوپزشکی انجام داده و دو بیمه خدمات درمانی Medicare و Medicaid را که بیش از 100 میلیون نفر را تحت پوشش دارند، مدیریت می‌کند.

تام پرایس (Tom Price):ترامپ نماینده شش دوره کنگره از جرجیا و یک جراح را که مخالفت‌ها با قانون درمانی اوباما را هدایت می‌کرد به این سمت خواهد گمارد. پرایس اعلام کرده که این قانون با توانایی بیماران و پزشکان برای اتخاذ تصمیمات پزشکی تداخل دارد.

نماینده آمریکا در سازمان ملل

نماینده آمریکا در سازمان ملل که نفر دوم دستگاه دیپلماسی پس از وزیر خارجه است، منافع این کشور را در شورای امنیت در مجموعه وسیعی از موضوعات از فرآیند سازش خاورمیانه تا اشاعه هسته‌ای، نمایندگی می کند.

نیکی آر. هالی (Nikki R. Haley): ترامپ خانم هالی، فرماندار کالیفرنیای جنوبی، را برای این پستمعرفی کرده است. وی که دختر یک مهاجر از هند است، در اوایل کمپین انتخاباتی ترامپ از منتقدین وی بود.

وزارت مسکن و توسعه شهری

این وزارت بر قوانین مسکن، توسعه مسکن‌های ارزان و نیز دسترسی به بیمه رهن نظارت دارد. ترامپ به عنوان یک تاجر املاک خواستار کاهش مالیات در حوزه توسعه مسکن است.

بن کارسون (Ben Carson): ترامپ جراح سابق و نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری را برای تصدی این وزارت معرفی کرده است. کارسون پیشتر گفته بود که علاقه‌ای برای حضور در دولت ترامپ ندارد.

مدیر سیا

ترامپ مجموعه‌ای متنوع و پیچیده برای امنیت آمریکا برشمرده است. مدیر جدید سازمان اطلاعات مرکزی (سیا) باید درباره اینکه سازمانش باید برنامه «مدرن‌سازی» را که از دوران جان برنان شروع شده، متوقف کند یا نه، تصمیم‌گیری نماید. وی همچنین باید دستورات احتمالی رئیس‌جمهور برای احیای تاکتیک‌های بازجویی خشن را احیاء کند. منتقدین می‌گویند این تاکتیک‌ها مصداق شکنجه هستند.

مایک پومپئو (Mike Pompeo): ترامپ پومپئو، نماینده کانزاس و افسر سابق ارتش،‌ را به عنوان نامزد خود برای این پست معرفی کرده است. پومپئو عضو کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان و منتقد جدی هیلاری کلینتون در جریان تحقیقات کنگره درباره حمله به مجموعه دیپلماتیک آمریکا در بنغازی،‌ لیبی، در سال 2012 بود.

دادستان کل

بلندپایه‌ترین مقام اجرای قانون در آمریکا پلت‌فرم «قانون و نظم» ترامپ را اجراء خواهد کرد. دادستان کل می‌تواند چگونگی اعمال قوانین مدنی این کشور را تعیین کند.

جف سشنز (Jeff Sessions): ترامپ سناتور سشنز، از آلاباما، را به عنوان نامزد این پست معرفی کرده است. سشنز یکی از حامیان قوانین سختگیرانه مهاجرتی، کاهش هزینه‌ها و نیز تمیهدات جدی برای مقابله با جرم و جنایت است. نامزدی وی برای عنوان قاضی فدرال در سال 1986 به دلیل برخی اظهارات و اقدامات نژادپرستانه رد شد. این مسأله می‌تواند در زمان بررس صلاحیت وی در سنا مسأله‌آفرین شود.

مشاور امنیت ملی

مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهوری آمریکا اگرچه عضو کابینه نیست اما یکی از افراد مهم در بررسی پیشنهادات وزارت خارجه، پنتاگون و دیگر سازمان‌ها است. این منصب با توجه به بی‌تجربگی ترامپ در دولت می‌تواند اهمیت بسیاری داشته باشد.

مایکل تی. فلین (Michael T. Flynn): ترامپ ژنرال بازنشسته ارتش آمریکا و مدیر سابق آژانس اطلاعات دفاعی را برای این منصب برگزیده است. ژنرال فلین بارها در اظهاراتش شبه‌نظامیان افراط‌گرا را تهدید بزرگ دانسته و یکی از حامیان سرسخت ترامپ در دوران انتخابات ریاست‌جمهوری بود.

رئیس دفتر کارکنان کاخ سفید

رئیس دفتر فعالیت‌ها و پرسنل کاخ سفید را مدیریت کرده، برنامه کاری رئیس‌جمهوری برای مسائل مهم را آماده می‌کند. این شغل نیز با توجه به بی‌تجربگی ترامپ در سیاستگذاری و یا عدم شناخت کافی وی از بازیگران کاخ سفید، اهمیت بسیای خواهد یافت.

رینس پریبوس (Reince Priebus): ترامپ در 13 نوامبر 2016 اعلام کرد که پریبوس، رئیس کمیته ملی جمهوری‌خواهان، را به عنوان رئیس دفتر خود برگزیده است.

وزارت آموزش

ترامپ اعلام کرده است که قصد دارد وزارت آموزش را کوچک‌تر ساخته و مسئولیت‌های مرتبط با تحقیقات درباره برنامه درسی، کمک‌ها توسعه و آموزشی را به دولت‌های محلی و ایالتی واگذار کند.

بستی دووس (Betsy DeVos): ترامپ خانم دووس، رئیس سابق حزب جمهوری‌خواه در میشگان و نیز فعال حوزه آموزش را که یکی از حامیان حق انتخاب مدرسه است را به عنوان نامزدش انتخاب کرده است.

وزارت امور کهنه‌سربازان

این وزارت خانه وظیفه بهبود وجهه سازمانی که ترامپ به شدت مورد انتقاد قرار داد را بر عهده خواهد داشت. ترامپ به صورت مداوم اعلام کرده است که دولت اوباما کهنه‌سربازان را نادیده گرفته و اینکه بهبود وضعیت آنها یکی از اولویت‌های اصلی وی خواهد بود.

دوید جی. شولکین (David J. Shulkin): ترامپ معاون کنون این سازمان را به عنوان وزیر پیشنهادی معرفی کرده است.

استراتژیست ارشد

ترامپ استفان کی. بانون را برای ریاست بر دفتر کارکنان کاخ سفید نیز در نظر داشت اما در نهایت او را به عنوان استراتژیست و مشاور ارشد در کاخ سفید معرفی کرده و اعلام داشت که وی وی پریبوس «به عنوان همکارانی برابر» در دولت فعالیت خواهند کرد.

استفان کی. بانون (Stephen K. Bannon): بانون یک مدیر رسانه‌ای دست راستی است که به دلیل نمایش دیدگاه‌های نژادپرستانه در Breitbart News مورد انتقاد قرار گرفته بود.

انتهای پیام/