چهارشنبه , ۲ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » آخوند ابراهیم رئیسی یکی از اعضای «هیأت مرگ» در تابستان ۶۷، به عنوان کاندیدا نهایی اصولگرایان برگزیده شد.

آخوند ابراهیم رئیسی یکی از اعضای «هیأت مرگ» در تابستان ۶۷، به عنوان کاندیدا نهایی اصولگرایان برگزیده شد.

کانال جبهه مستضعفین نزدیک به محمود احمدی‎نژاد و جریان فکری منتسب به او در خبری مدعی شد که سید ابراهیم رئیسی به عنوان کاندیدا نهایی اصولگرایان برگزیده شده است.

رئیسی کیست؟
سید ابراهیم رئیسی، یکی از  اعضای «هیأت مرگ» در تابستان ۶۷ و قاتل بیش از 30 هزار زندانی سیاسی است (رجوع به فایل صوتی آیت الله العظمی حسینعلی منتظری)، آخوندی که سابقه فراوانی در قوه قضائیه از دادستانی کرج، همدان و تهران تا معاون اولی رئیس قوه را بر عهده داشته است، که پس از رحلت شیخ واعظ طبسی به تولیت آستان قدس رضوی درآمد و با گذشت مدت کوتاهی از این انتصاب به درجه مذهبی  آیت اللهی نیز دست یافت. او از اعضای جامعه روحانیت مبارز محسوب می‎شود و یکی از اعضای مجلس خبرگان نیز هست.
آخوند رئیسی در پی حوادث سال 88 با متهم کردن مهدی کروبی و میرحسین موسوی به ضربه زدن به ارزش‌های نظام، اعلام کرد که دستگاه قضا با قاطعیت، سران فتنه را محاکمه می‌کند ودلیل حصر خانگی آنان را حفظ جان شان دانست.
در حالی که کمتر از 5 ماه تا انتخابات ریاست جمهوری در سال ۹۶ باقی مانده است، اما اصولگرایان هنوز به طور رسمی در رابطه با کاندیدا یا کاندیداهای احتمالی خود برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده اعلام نظر نکرده‎اند و از این رو گمانه‎زنی‎ها در خصوص نامزد ریاست جمهوری برای طیف اصولگرا در کشور شروع شده است.
در رابطه با مسئله فوق از گزینه‎هایی نظیر محمدباقر قالیباف، غلامعلی حدادعادل، محمدرضا باهنر، احمد توکلی، پرویز فتاح، منوچهر متکی، سعید جلیلی، عزت الله ضرغامی و حتی سردار قاسم سلیمانی به عنوان افرادی یاد می‎شود که همه یا بخشی از اصولگرایان برای انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم روی آن‌ها حساب باز کرده‎اند.
اما آنچه مسلم است، اصولگرایان درصدد برآمده‎اند تا به سمت گزینه‎ای پیش روند که بیشترین شانس پیروزی  را برای آنها به ارمغان  آورد، بنابراین کاندیدا انتخاباتی آن‎ها همانطور که در مصاحبه با رسانه‎ها مطرح کرده‎اند، باید فردی روحانی باشد تا برای برنده شدن در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده ازحداقل شانس در برابر «حسن روحانی» برخوردار باشد.
در همین حال کانال جبهه مستضعفین که به محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور سابق نزدیک است مدعی شد که گزینه نهایی اصولگرایان برای انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ ابراهیم رییسی است.
در این کانال اشاره شده است: «باید دید جناب رئیسی با حمایت معنوی حاج قاسم و حمایت مادی حاج باقر٬ می‎تواند حریف شیخ دیپلمات شود یا خیر. علی‎الخصوص که در نبود هاشمی و احمدی‎نژاد٬ قطبی برای بر هم زدن تعادل این مهندسی معقول و منطقی وجود ندارد!»
پس از انتصاب ابراهیم رئیسی به تولیت آستان قدس رضوی گمانه‎زنی‎هایی در رابطه با احتمال انتخاب او به عنوان رهبر آینده ایران مطرح کردند و حتی پس از ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی براساس حدس وگمان نام او مجدد بر سر زبان افتاد البته این بار به عنوان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام که در حقیقت بازوی مشورتی مقام معظم رهبری به حساب می‎آید.