زیتون– وزارت امور خارجه پاکستان مدعی شده است در داخل خودروی رهبر کشته شده طالبان پاسپورتی پیدا شده است که تصویری شبیه به رهبر کشته شده طالبان دارد و یک ویزای سفر به ایران در آن الصاق شده است.
نیوزویک به نقل از وزارت امور خارجه پاکستان نوشت که روزگذشته (یکشنبه) و پس از تایید کشته شدن ملا اختر محمد منصور رهبر طالبان در حمله هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی در منطقه بلوچستان پاکستان – در مرز با افغانستان – بدون ادعای مستقیم مبنی بر سفر احتمالی ملا اختر منصور به ایران اعلام کرده است پاسپورتی در داخل خودروی هدف قرار گرفته شده رهبر طالبان کشف شده که عکسی شبیه به رهبر طالبان بر روی آن است و نام مستعار  ولی محمد دارد.
عصر ایران در همین رابطه نوشت که منابع رسانه ای در پاکستان اعلام کرده اند در پاسپورت کشف شده ویزای سفر به ایران خورده است و این سفر بیش از یک ماه به طول انجامیده است. در پاسپورت کشف شده تاریخ ۲۱ می (روز حمله به رهبر طالبان) مهر خروج از قلمرو سرزمینی ایران خورده است.
خبرگزاری رویترز نیز در گزارشی ادعا کرده است تصویر پاسپورت کشف شده می تواند از عکس های قدیمی ملا منصور بوده باشد.
photo_2016-05-23_05-47-21 ساعتی پس از انتشار خبر صدور ویزای ایران برای ملا منصور، رهبر طالبان، حسین جابری انصاری چنین امری را محال توصیف کرد؛ در حالی که وزارت امور خارجه پاکستان تصویر پاسپورت و ویزای رهبر کشته شده طالبان را منتشر کرده بود.
محمد قسیم برادر راننده خودروی رهبر طالبان نیز در گفت و گو با رویترز مدعی شده است برادرش ملا منصور را از منطقه تفتان در مرز بین پاکستان و ایران سوار خودرو کرده است.
وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران هنوز به صورت رسمی به این ادعای منابع پاکستانی پاسخ نداده است.
نواز شریف نخست وزیر پاکستان که در لندن به سر می برد روز یکشنبه در واکنش به کشف پاسپورتی به نام ولی محمد داخل خودروی هدف حمله قرار گرفته گفته است اطمینانی نیست که این نام مستعار دقیقا متعلق به رهبر طالبان بوده باشد.
وزارت امور خارجه پاکستان نیز دیروز در بیانیه ای اقدام آمریکا به حمله با هواپیماهای بدون سرنشین به قلمروی ارضی پاکستان را نقض حاکمیت ملی و تمامیت ارضی این کشور دانسته و آن را محکوم کرده است.
گفتنی است هویت فرد دیگری که در خودروی هدف قرار گرفته شده بوده و جسد او به شدت سوخته است احراز شده . او ظاهرا راننده تاکسی بوده و ارتباطی به گروه طالبان نداشته است.
با این حال وزارت اطلاعات افغانستان دیروز به طور رسمی خبر مرگ ملا اختر منصور را تایید کرده است. جان کری وزیر امور خارجه آمریکا نیز که به منظور دیدار با مقامات میانمار به این کشور سفر کرده است روز یکشنبه با تایید تلویحی مرگ ملا منصور گفته است او تهدیدی جدی علیه مردم افغانستان و نظامیان آمریکایی و ائتلاف نظامی تحت رهبری آمریکا در افغانستان بوده است.

ملا منصور ۵۶ ساله از سال ۱۹۹۴ به گروه طالبان پیوسته بود و در زمان حکومت طالبان بر افغانستان وزیر هوانوردی کابینه ملا عمر رهبر سابق طالبان بود.