شنبه , ۳۰ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » ریانووستی اعلام کردبعید نیست زمان برگزاری مذاکرات “صلح سوریه”- میان نمایندگان رژیم بعثی بشارالاسد و معارضان مسلح-به مدت یک هفته به تعویق بیافتد.

ریانووستی اعلام کردبعید نیست زمان برگزاری مذاکرات “صلح سوریه”- میان نمایندگان رژیم بعثی بشارالاسد و معارضان مسلح-به مدت یک هفته به تعویق بیافتد.


بشار الاسد جبار جنایتکار مسلط بر دمشق هفته پیش در گفتگو با یک هیات فرانسوی اظهار کرده بود که این مذاکرات سقف خاصی ندارد و شامل همه موارد از جمله تغییر رژیم و حذف بشارالاسد از منصب ریاست جمهوری نیز میباشد!

اکنئن خبرگزاریهای روسیه گزارش میدهند که تاریخ برگزاری مذاکرات صلح سوریه در «آستانه» به نتایج نشست گروه‌های مسلح سوری که در حال حاضر در ترکیه در جریان است، بستگی دارد و بعید نیست زمان برگزاری این مذاکرات به مدت یک هفته به تعویق بیافتد.
به گزارش مشرق به نقل از «ریانووستی»، تاریخ برگزاری مذاکرات صلح سوریه در «آستانه» به نتیجه رایزنی‌هایی که این روزها در آنکارا در حال انجام است، بستگی دارد و بعید نیست که زمان برگزاری این مذاکرات به مدت یک هفته به تعویق بیافتد.

یک منبع آگاه از اعضای اپوزیسیون سوریه ضمن اعلام این مطلب به ریانووستی، گفت: همه منتظر نتیجه نشست 3 روزه گروه‌های مسلح در «آنکارا» که قرار است امروز به پایان برسد، هستند.

این منبع افزود: طبق اطلاعات موجود، در مذاکرات صلح سوریه که قرار است در آستانه برگزار شود، تنها گروه‌های مسلح سوری شرکت خواهند کرد نه نیروهای سیاسی، یعنی نمایندگان سیاسی در این مذاکرات حضور ندارند.

به گفته این منبع، هدف اصلی از مذاکرات صلح سوریه در «آستانه» تصویب سند آتش‌بس در این کشور است تا بتوان در پس زمینه این سند، نشست اصلی طرف‌های مخالف سوریه در «ژنو» را ساماندهی کرد. یعنی تصمیم سیاسی نهایی در رابطه با آینده سوریه نه در مذاکرات آستانه بلکه در ژنو به دست خواهد آمد.

این منبع همچنین افزود: قرار است نیروهای سیاسی و نظامی که در مذاکرات آستانه حضور دارند، با ایجاد یک هیات واحد در نشست ژنو نیز شرکت نمایند.

منبع: فارس

رئیس جمهور سوریه تاکید کرد که در مذاکرات قزاقستان برای مذاکره درباره همه مسائل در خصوص سوریه آماده است حتی منصب ریاست جمهوری این کشور.

به گزارش مشرق به نقل از المیادین، رئیس جمهور سوریه در سخنانی بر آمادگی برای مذاکرات صلح سوری در قزاقستان تاکید کرد.

در همین راستا، «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه تاکید کرد: برای مذاکره درباره همه چیز به ویژه پایان درگیری ها در سوریه و یا آینده آن آماده هستیم. همه چیز در مذاکرات قابل بررسی است و مرزی برای آن قائل نیستیم. حتی منصب ریاست جمهوری سوریه نیز می تواند یکی از موضوعات باشد و این مسأله بر اساس قانون اساسی و مکانیسم های پیش بینی شده در آن صورت خواهد گرفت. بنابراین باید درباره قانون اساسی بحث شود.

وی در ادامه تصریح کرد: قانون اساسی نیز توسط مردم در همه پرسی ها تایید می شود. اینگونه نیست که هر کس را که بخواهیم رئیس جمهور شود بلکه مردم در پای صندوق های رأی رئیس جمهورشان را تعیین می کنند. آیا مشارکت کنندگان در مذاکرات آستانه قزاقستان، معارضان واقعی هستند؟ آیا آنها دارای پایگاه های مردمی هستند یا اینکه با سعودی ها، فرانسوی ها و یا انگلیسی ها ارتباط دارند؟

رئیس جمهور سوریه افزود: مذاکرات آستانه در صورتی موفق خواهد شد که معارضان، سوری باشند تا بدین ترتیب مسائل سوریه را مورد بحث و تبادل نظر قرار دهیم.

وی بیان داشت: به صورت روزانه آتش بس سوریه چندین بار نقض می شود. بیشتر نقض آتش بس نیز در دمشق رخ می دهد. تروریست ها منابع اصلی آب شُرب را در دمشق اشغال کرده اند و بیش از 5 میلیون شهروند را از دسترسی به آب شُرب محروم کرده اند.

بشار اسد تاکید کرد: جبهه النصره، داعش و مناطقی که برای آزادی آن می جنگیم، از آتش بس مستثنی هستند اما منابع آبرسانی دمشق که در اشغال تروریست هاست، شامل آتش بس می شوند. ارتش سوریه وظیفه دارد با آزادسازی منطقه «وادی بردی» واقع در حومه دمشق از چنگ تروریست ها، از نفوذ آنها به پایتخت جلوگیری کند.

منبع: فارس