شنبه , ۱۸ آذر ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » افزایش فشار‌ها بر دراویش گنابادی در شهر قم و بازداشت یک درویش گنابادی در بندرعباس

افزایش فشار‌ها بر دراویش گنابادی در شهر قم و بازداشت یک درویش گنابادی در بندرعباس

افزایش فشار‌ها بر دراویش گنابادی در شهر قم
آقای اصغر خداداده مجاز نماز دراویش طریقت نعمت‌اللهی گنابادی در شهرستان قم که بار‌ها از سوی اداره اطلاعات آن شهرستان احضار و مورد توهین و آزار قرار گرفته، در روزهای اخیر مکرراً از سوی نیروهای امنیتی با قصد جلوگیری از اقامه‌‍‌ی نماز و حضور در مجالس درویشی تهدید شده است.

در خبری دیگر که حاکی از آغاز موج جدید آزار و اذیت دراویش گنابادی در شهرستان قم می‌باشد، حضور خودسرانه و غیرقانونی مأموران انتظامی منطقه‌ی خلجستان در غروب چهارشنبه پانزدهم دی‌ماه به منزل شخصی و گلخانه‌ی آقای امیرعلی محمدی لباف دیگر درویش گنابادی ساکن قم گزارش شده است. این اقدام غیرقانونی مأمورین، که بدون ارائه‌ی حکم قضایی صورت گرفته، با ایجاد رعب و وحشت برای خانواده‌ی وى و کارکنان گلخانه‌ی مذکور همراه بوده و گوشی‌های تلفن ساکنین ضبط شده است.

امیرعلی محمدی لباف در سال ۱۳۸۵ از سوی دادگاه قم به اتهام نشر اکاذیب و توهین به مقدسات به دلیل اقامه‌ی نماز در مجالس درویشی، به ۵ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و پنج سال تبعید به شهربابک محکوم شد.

در خبری دیگر محمدعلی شمشیرزن از دراویش ساکن شهرستان کوار که طی حکمی از سوی دادگاه انقلاب شیراز به همراه شش درویش دیگر محکوم به تبعید است، صبح شنبه ۱۸ دی‌ماه در محل تبعیدگاهش در شهر بندرعباس بازداشت شد. تاکنون از علت و محل نگهداری وی اطلاعی به دست نیامده است.

پس از واقعه‌ی حمله‌ی نیروهای افراطی و تندرو به پیروان این طریقت در شهرستان کوار در شهریورماه سال ۹۰، عده‌ی زیادی از دراویش گنابادی ساکن آن منطقه بازداشت و طی حکمی از سوی دادگاه انقلاب شیراز، محمدعلی شمشیرزن؛ تبعید به بندرعباس به صورت مادام‌العمر، کاظم دهقان؛ تبعید به زاهدان به صورت مادام‌العمر، حمید آرایش؛ تبعید به اهواز به صورت مادام‌العمر، محمدعلی دهقان؛ تبعید به زابل به مدت هفت سال، محسن اسماعیلی؛ تبعید به دزفول به مدت هفت سال، ابراهیم بهرامی؛ تبعید به سردشت به مدت هفت سال، محمدعلی صادقی؛ تبعید به مراغه به مدت هفت سال محکوم شدند.

لازم به ذکر است پس از واقعه‌ی تخریب حسینیه‌ی دراویش در ۲۴ بهمن‌ماه ۱۳۸۴ در شهرستان قم که منجر به بازداشت و ضرب و شتم بیش از هزار و پانصد تن از دراویش گنابادی شد تاکنون جوّ امنیتی سنگینی بر دراویش ساکن آن شهر حاکم است به نحوی که جناب آقای سید احمد شریعت از مشایخ این طریقت عرفانی، پس از واقعه‌ی مذکور از قم نفی بلد شده و تاکنون در تبعید به سر می‌برند و کماکان از بازگشت و اقامت ایشان در شهر قم ممانعت به عمل می‌آید.