چهارشنبه , ۲ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » موشکهای تاکتیکی دوش پرتاب، تسلط هوایی ارتش سوریه را درمیدان نبرد بطوراساسی کاهش خواهدداد

موشکهای تاکتیکی دوش پرتاب، تسلط هوایی ارتش سوریه را درمیدان نبرد بطوراساسی کاهش خواهدداد

دولت آمریکا اخیرا با طرح قانون هزینه دفاعی سالانه که شامل بندی درباره تسلیح عناصر مسلح سوری به موشک‎های ضد هوایی است، موافقت کرده است.

 «باراک اوباما» لایحه بودجه نظامی سال آینده آمریکا به مبلغ 619 میلیارد دلار را امضا کرد؛ لایحه‎ای که اوایل دسامبر (اواسط آذر 95) در مجلس نمایندگان و سنای آمریکا با اکثریت آراء تصویب شده بود.

روزنامه «الوطن» سوریه گزارش داد که دولت آمریکا با طرح قانون هزینه دفاعی سالانه که شامل بندی درباره تسلیح عناصر مسلح سوری به موشک‎های ضد هوایی است، موافقت کرد، این در حالی است که وزارت خارجه آمریکا پیشتر اعلام کرده بود که قصد تجهیز عناصر مسلح در سوریه به این موشک‌ها را ندارد.
طبق بیانیه کاخ سفید، در این قانون به مساله تجهیز عناصر مسلح (که آمریکا آنها را «معارضان میانه رو» می‌خواند) به سیستم‌های دفاعی هوایی پس از برداشته شدن محدودیت‌های ظاهری از تحویل سلاح و تجهیزات نظامی به تروریست‌های سوریه به دستور اوباما، اشاره شده است.
این در شرایطی است که وزارت خارجه آمریکا اوایل ماه جاری میلادی اعلام کرد که واشنگتن قصد ارسال چنین سلاح‌هایی برای عناصر معارض در سوریه را ندارد، حتی اگر کنگره آمریکا با این قانون موافقت کند.
به گزارش شبکه روسیا الیوم، به موجب این قانون، برنامه‌های آموزشی و تسلیحاتی «معارضان مسلح سوری» تا 31 دسامبر سال 2018 تمدید می‌شود.
به موجب این قانون، وزرای دفاع و خارجه آمریکا در صورتی که تشخیص دهند تجهیز آنها به سیستم‌های دفاعی هوایی ضروری است، باید برای کمیته‌های ویژه کنگره، گزارش‌ مشترک شامل اسامی گروه‌هایی که باید برای آنها سلاح ارسال شود، ارائه کنند.
به موجب این قانون، گزارش ارائه شده باید شامل تعداد دقیق سیستم‌های دفاعی و جرئیات آن و دیگر اطلاعات مربوطه باشد و اعضای کنگره 30 روز پس از تحویل گزارش دو وزیر آمریکا، حق اعتراض یا رد آن را دارند.
دولت اوباما طی دو سال گذشته، پروژه بزرگی به مبلغ 500 میلیون دلار را برای آموزش و تسلیح عناصر مسلح سوری در اردن و ترکیه ارائه کرد، اما این پروژه با درگیری درون گروهی تروریست ها و کشته شدن برخی از آنها و پیوستن به دو گروه داعش و جفش موفقیت آمیز نبوده است.
کشورهای آمریکا و همپیمانان غربی آنها زا جمله فرانسه و انگلیس و همچنین ترکیه و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس طی سال های گذشته انوع حمایت های تسلیحاتی و مالی از تروریست ها در سوریه کردند.
منبع: فارس