جمعه , ۳۱ شهریور ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » روز گذشته رجب طیب اردوغان، تاکید کرد که به آمریکا، روسیه و ایران اطلاع داده که به دنبال ساختن یک «منطقه امن» در داخل خاک سوریه است.

روز گذشته رجب طیب اردوغان، تاکید کرد که به آمریکا، روسیه و ایران اطلاع داده که به دنبال ساختن یک «منطقه امن» در داخل خاک سوریه است.

سوریه در مسیر تجزیه رسمیت یافته میان روسیه – ترکیه تحول می یابد. رژیم ایران هم به عنوان “طفیلی” روسیه لاف های بیهوده میزند! دعوت از رژیم ایران به نشست قزاقستان برسرمیزمذاکره بر سر آینده صلح در سوریه، میان روسیه و ترکیه، برای تحمیل این تجزیه رسمیت یافته بر رژیم ایران (و رژیم بعثی سوریه و حزب الله لبنان) میباشد!

در پی برگزاری نشست اخیر وزرای خارجه ایران، روسیه و ترکیه در مسکو درباره حل و فصل بحران سوریه، شب گذشته نیز خبر رسید که روسای جمهور ایران و روسیه درباره همین موضوع و شرایط انجام مذاکرات میان دولت سوریه و معارضین با یکدیگر گفت‌و‌گو کرده‌اند. موضوعی که نشان از حرکت تحولات مربوط به سوریه در مسیری جدید دارد.
 به گزارش «تابناک»، شب گذشته روسای جمهوری ایران و روسیه بر انجام مذاکرات صلح میان گروه‌های مختلف معارضین و دولت سوریه در قزاقستان توافق کردند. این در حالی است که هرچند با حضور ترکیه در محور ایران و روسیه، احتمال حل و فصل بحران بیش از هر زمان دیگری شده، اما اظهارات روز گذشته رئیس‌جمهور ترکیه برخی تردیدها را درباره ماهیت رویکرد آنکارا نسبت به این موضوع ایجاد کرده است.

اظهارات حسن روحانی

 حسن روحانی، رئیس‌جمهور کشورمان، شنبه شب در تماس تلفنی ولادیمیر پوتین با وی، با ‏اشاره به پیروزی ارتش سوریه بر تروریست‌ها به ویژه در حلب گفت: «این پیروزی به تروریست‌ها پیام داد ‏که نمی‌توانند به اهداف خود دست یابند و باید همزمان با این موفقیت و پیروزی، مذاکرات سیاسی آغاز ‏و تداوم یابد».
 رئیس جمهوری برگزاری مذاکرات میان دولت سوریه و معارضین در آستانه پایتخت قزاقستان (موضوعی که در نشست اخیر وزرای خارجه ایران، روسیه و ترکیه بر سر آن توافق شد) را گامی رو به جلو خواند و اظهارداشت: ‏«قزاقستان مکان مناسبی برای مذاکرات صلح میان گروه‌های مختلف معارضین و دولت سوریه است». ‏
 روحانی با تأکید بر تلاش در جهت رهانیدن تمام مردم سوریه در نقاط تحت محاصره این کشور از ‏دست تروریست‌ها و ضرورت ارسال کمکهای انسان‌دوستانه و دارویی، به پیروزی‌های اخیر اشاره کرد و ‏گفت: «باید مراقب بود که گروه‌های تروریستی با بهره‌گیری از فرصت‌های آتش بس، مجدداً تجدید قوا ‏نکنند و مناطقی را به ویژه در برخی نقاط حساس سوریه به پایگاه جدید خود تبدیل نسازند». ‏

اظهارات ولادیمیر پوتین

رئیس جمهور روسیه نیز در این تماس تلفنی با تبریک پیروزی ارتش سوریه بر تروریست‌ها بویژه در ‏شهر حلب، گفت: «همفکری و هماهنگی تهران و مسکو که تاکنون در راستای سیاست سازنده‌ای در ‏عرصه بین المللی بوده، ادامه خواهد یافت. دستاورد هماهنگی دو کشور، حصول یک پیروزی بزرگ در مبارزه با تروریسم ‏بین‌الملل بوده است و اکنون باید همزمان با مبارزه با گروه‌های تروریستی، این پیروزی‌ها را به سمت ‏شروع مذاکرات سوق داد». وی گفت: «پیشنهاد ما این است که روند صلح در سوریه در قزاقستان آغاز شود»‏‏. ‏

ساز ناکوک آنکارا

در شرایطی که روسای جمهور ایران و روسیه بر ضرورت انجام مذاکرات میان طرف‌های سوری به منظور یافتن راه‌حلی برای این کشور تأکید کردند، ترکیه به عنوان دیگر پایه محور تازه شکل گرفته برای حل بحران سوریه، رویکردهایی را اتخاذ کرده که بار دیگر تردیدهایی را درباره میزان جدیت این کشور در همراهی واقعی و قطعی با تهران و مسکو ایجاد کرده است.
در همین راستا، روز گذشته رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در اظهاراتی تاکید کرده که این کشور به آمریکا، روسیه و ایران اطلاع داده که به دنبال ساختن یک «منطقه امن» در داخل خاک سوریه است. تأکید اردوغان بر ایجاد منطقه امن در داخل سوریه، در حالی مطرح شده که دولت ترکیه طی سال‌های اخیر بار‌ها بر لزوم ایجاد منطقه امن و همچنین منطقه پرواز ممنوع در سوریه تأکید داشته، اما نتوانسته موافقت و همراهی دیگر بازیگران بین‌المللی موثر در موضوع سوریه را به دست بیاورد.
اردوغان همچنین اعلام کرد پس از شروع به کار دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا، موضوع منطقه پرواز ممنوع در شمال سوریه را با وی مطرح خواهد کرد. وی در عین حال درباره عملیات نظامی کشورش در شمال سوریه گفت: «عملیات ترکیه برای تصرف شهر الباب در شمال سوریه تقریباً پایان یافته است».
با قرار دادن این اظهارات در کنار یکدیگر، این تردید را ایجاد می‌کند که مبادا همراهی ترکیه با محور ایران و روسیه و حضور در مذاکرات مسکو، بیش از آنکه اقدامی واقعی در جهت برقراری صلح در سوریه با محوریت خود طرف‌های سوری بوده باشد، اقدامی در راستای خرید زمان و در عین حال، بررسی این موضوع بوده که رویکردهای کدام طرف برایش جذاب‌تر و منفعت‌بخش‌تر است.
به عبارت دیگر، از اشاره اردوغان به مطرح کردن موضوع منطقه پرواز ممنوع در گفت‌و‌گو با ترامپ، می‌توان چنین برداشت کرد که وی همزمان با مذاکرات با مسکو و تهران، امید خود به واشنگتن را نیز از دست نداده و احتمال می‌دهد پس از مخالفت‌های مستمر دولت باراک اوباما با ایجاد منطقه پرواز ممنوع در سوریه، دولت جدید آمریکا به رهبری ترامپ با این امر موافقت کرده و در راستای اهداف ترکیه گام بردارد.
بی شک تفاوت ماجرا اینجاست که بر خلاف موارد قبل، این بار ترکیه به واسطه حضور نظامی خود در شمال سوریه و تصرف الباب، ابزاری برای اعمال فشار بیشتر بر سر منطقه پرواز ممنوع را نیز در اختیار دارد و همین امر، می‌تواند به نوعی بیانگر دلیل اصرار دوباره بر این موضوع باشد.

تخیلات مالیخولیایی و توهمات خیالپردازانه پاسدار سلامی و خالی بندیهای او

سردار سلامی گفت: آزادسازی حلب یک پیروزی آشکار و یک فتح المبین و نشانه ای از ظهور نصرت های الهی برای جبهه مقاومت در عرصه نبردهای میدانی سوریه است.
به گزارش باشگاه خبرنگاران، سردار حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با حضور در برنامه نگاه یک شبکه اول سیما به تشریح آخرین تحولات منطقه و برخی موضوعات داخلی پرداخت.وی در ابتدای این برنامه به تشریح اهمیت آزادسازی شهر حلب در عرصه های سیاسی و نظامی پرداخت رو گفت: آزادسازی حلب یک پیروزی آشکار و یک فتح المبین و نشانه ای از ظهور نصرت های الهی برای جبهه مقاومت در عرصه نبردهای میدانی سوریه است.
سردار سلامی افزود: آنچه که برای بررسی و نشان دادن ابعاد عظیم این واقعه شگفت انگیز و در عین حال دل انگیز و شیرینی توان بیان کرد ، این است که سوریه به لولای دروازه رویاهای راهبردی آمریکا و متحدان منطقه ای او در شش ساله اخیر تبدیل شده بود.جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ادامه داد: یک ائتلافی از آمریکا، اروپا، رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای متحد آن ها در منطقه شکل گرفته بود که رویای راهبردی هریک از این کشورها برای دست یابی به هدف های بزرگ بر بستر بحران سوریه متکی بود.وی تصریح کرد: به عبارتی آمریکایی ها برای ورود مجدد به سرنوشت سیاسی منطقه نقطه ای را به عنوان قلب تحول به نام سوریه انتخاب کردند که از آن زاویه بتوانند تحولات در حلقه کانونی و محوری جبهه مقاومت اسلامی را تشکیل دهند، نظام سوریه را ساقط و جغرافیای سوریه را تجزیه کنند و در یک حرکت پلکانی این موفقیت ها را به سمت لبنان ادامه دهند.سردار سلامی افزود: آن ها در ادامه قصد داشتند از لبنان به سمت عراق بیایند و پس از یک بازسازی مجدد سیاسی در عراق، در فینال کار به جمهوری اسلامی ایران برسند و بتوانند یک نظم سیاسی نوینی را در خاورمیانه شکل دهند و مجدد سیطره سیاسی، اقتصادی و امنیتی خودشان را در منطقه گسترش دهند.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تصریح کرد: در منطقه جهان اسلام، آمریکایی ها، جمهوری اسلامی ایران را همواره به عنوان فینال نبردها، مبارزه نهایی تلقی می کنند؛ یعنی در چشم انداز راهبردی آن ها قطع کردن دامنه های تاثیر جمهوری اسلامی ایران ، تبدیل کردن جمهوری اسلامی ایران از یک قدرت منطقه ای به یک قدرت ملی، نزدیک شدن به مرزهای جمهوری اسلامی ایران و انتقال بحران به این کشور جزء اهداف راهبردی و به زعم بنده رویاهای راهبردی آمریکایی هاست.

سردار سلامی با تاکید بر اینکه این رویاها تحقق نخواهد کرد، خاطرنشان ساخت: همانطور که مشاهده کردید آمریکایی ها در مرحله مقدماتی این سناریو کاملا متوقف و به شکست کشیده شدند و قادر به مدیریت درست تحولات نیستند.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ادامه داد: بنابراین سوریه را می توان پاشنه و لولای تحولات سیاسی نوین در منطقه جهان اسلام و غرب آسیا قلمداد کرد که عربستان سعودی قصد داشت از طریق ایجاد تحول در سوریه یک رقابت راهبردی را با جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک قدرت منطقه‌ای مطرح آغاز کند و ترکیه نیز همین خواب و رویا را در ذهنیت رهبران خود پرورش می داد.

وی اظهار داشت: رژیم صهیونیستی نیز به دنبال این بود که به دنبال تغییر نظام در سوریه و به دنبال فضای ژئوپولتیک و تجزیه این کشور یک آرامشی را در شرایط امنیتی خودش برای سفرهای سال تجربه کند.

سردار سلامی در ادامه به امنیت شهر حلب اشاره کرد و گفت: اساسا در جغرافیای سیاسی سوریه هر کسی که کنترل حلب را داشته باشد، کنترل شمال سوریه را در اختیار دارد و هر کسی که کنترل دمشق را در اختیار داشته باشد، کنترل جنوب سوریه را در اختیار خواهد داشت و اگر کسی این دو منطقه مهم و راهبردی را در اختیار داشته باشد در شمال و جنوب سوریه، سیطره سیاسی، اجتماعی و امنیتی دارد.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه آن چه که جغرافیای تحولات حلب را برجسته می کند شخصیت این شهر است گفت: حلب یک شهر ریشه دار تاریخی است و تاریخ پیدایش آن به شش هزار سال قبل به میلان مسیح بر می‌گردد ، یک شهری است کاملا جهانی که در بسیاری از مقطع تاریخ به عنوان یک هاب اقتصادی در منطقه وسیعی از جهان مطرح است.

وی با بیان اینکه در برخی از مقاطع تاریخی نام حلب بیش از نام سوریه شناخته می شود ادامه داد: در دوره جدید نیز حلب به عنوان یک پایتخت فرهنگی و اقتصادی در سوریه مطرح است لذا ویژگی ها ، مختصات و هویت این شهر عاملی است بر این که حلب به عنوان یک مبدا دستگاه مختصات برای موقعیت یابی هر قدرتی که در آنجا جنگ می کند تلقی شود.

سردار سلامی ادامه داد: بر این اساس حلب به عنوان نقطه تراکم آرایش سیاسی و نظامی قدرت های جهانی مثل آمریکا و متحدان منطقه ای علیه نظام سیاسی سوریه و جبهه مقاومت و متحدان سوریه تلقی می شود و بر این اساس است که پیروزی در حلب از لحاظ افق فیزیکی و وسعت جغرافیای در محدوده یک شهر است اما از لحاظ سیاسی و راهبردی کاملا جهانی است، لذا میدان تاثیر و نفوذ قدرت های بزرگ را به میزان زیادی تحت تاثیر خود قرار می دهد.

با آزادسازی حلب، آمریکا و عربستان یک سقوط آزاد را در سوریه تجربه کردند

وی با تاکید بر اینکه سیاست آمریکا در سوریه با شکست بزرگی مواجه شد خاطرنشان ساخت: آمریکایی ها و رژیم آل سعود یک سقوط آزاد را در سوریه تجربه کردند و رژیم صهیونیستی نیز با یاس و ناامیدی عمیقی مواجه شد و در مقابل آن ها جبهه مقاومت به یک اعتماد به نفس جدیدی دست یافت.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی عنوان کرد: تا مدت ها قبل حذف یکی از مفروضات راهبردی و کلیدی و جامع آمریکا، اسرائیل، عربستان و ترکیه این بود که نظام بشار اسد باید از صفحه جغرافیای سیاسی سوریه حذف شود، این فرض یکی از مفروضات راهبردی طرح های آمریکا و متحدان او بود که امروز باطل شد.