چهارشنبه , ۵ مهر ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » تجزیه سوریه میان ترکیه (ناتو/غرب) و روسیه گام به گام پیش میرود. کلید این تجزیه در نشست سه جانبه مسکو زده شده. رژیم ایران بیش از یک طفیلی متصل به روسیه نیست! بیخود خالیبندی میکند!

تجزیه سوریه میان ترکیه (ناتو/غرب) و روسیه گام به گام پیش میرود. کلید این تجزیه در نشست سه جانبه مسکو زده شده. رژیم ایران بیش از یک طفیلی متصل به روسیه نیست! بیخود خالیبندی میکند!

نشست سه‌جانبه برگزار شده در مسکو بین وزرای خارجه ایران و روسیه و ترکیه در رابطه با بررسی اوضاع سوریه به کانون توجه رسانه‌های منطقه‌ای تبدیل شده و مطالب و تحلیل‌های متعددی در رابطه با آن منتشر شد.

در همین رابطه روزنامه لبنانی الاخبار در مقاله‌ای نوشت که اعلامیه برگزاری نشست مسکو به منزله رقابتی از سوی مسکو با شرکای منطقه‌ای خود پیش از آغاز به کار دولت دونالد ترامپ در آمریکا است، این در حالی است که آنکارا غرق در مشکلات داخلی خود شده و مجبور است روند تحولات سوریه را مهار کند.
براساس این گزارش تحولاتی که شهر حلب در ماه‌های اخیر با آن مواجه شده، باعث شده عناصر جدیدی در ویترین عرصه پیچیده سوریه روی کار بیایند.
شاید مهم‌ترین این عناصر بروز پدیده هماهنگی سه‌جانبه بین مسکو و آنکارا و تهران باشد. همین پدیده بود که در نهایت به نفع مسکو در روند کشمکش‌های روسیه با غرب وارد عمل شده و از انجام توافق و سازش در شهر حلب خبر داد. بیانیه مشترکی که در نشست سه‌جانبه منتشر شد از احتمال بروز نتایج جدید و مؤثر در چارچوب حل مسائل سوریه خبر می دهد.
با وجود اختلاف نظر موجود که در مواضع سه پایتخت فوق در رابطه با تحولات سوریه وجود دارد، آنها موفق شدند بیانیه مشترکی را با تمرکز بر نقاط اشتراکی تدوین کنند و اختلافات را کنار بگذارند. به این ترتیب سکو ‌های جدیدی برای آغاز مذاکرات سوریه در قزاقستان به وجود آمده است که از هر ابتکاری برای توسعه روند آتش‌بس برای دربرگرفتن تمامی اراضی سوریه استقبال می‌کند.
این نشست سه‌جانبه شامل سرگئی لاورف وزیر خارجه روسیه، محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران و مولو چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه به علاوه وزرای دفاع سه کشور مذکور است. بیانیه مشترک تدوین شده از سوی شرکت‌کنندگان به امضا رسید. مهم‌ترین نکته‌ای که در این بیانیه وجود داشت، تأکید ایران ، روسیه و ترکیه بر عزم مبارزه مشترک با گروه‌های تروریستی داعش و جبهه النصره و تلاش برای جداسازی گروه‌های معارض مسلح از این گروه ها بود. این موضوع علامت سوال بزرگی را در زمینه میزان آمادگی آنکارا برای مبارزه با گروه های تروریستی به ویژه جبهه النصره ایجاد کرده است.
وزرای سه کشور مذکور در بیانیه خود از آمادگی برای تسهیل و تضمین توافق احتمالی در چارچوب مذاکرات انجام شده بین دولت سوریه و معارضان خبر داد و خواستار آن شدند که تمامی دولت‌های دیگر تأثیرگذار بر روند تحولات سوریه همین اقدام را در دستور کار خود قرار دهند. این بیانیه افزود که توافق احتمالی مذکور می‌تواند نقش اساسی و محوری برای ایجاد تمرکز لازم جهت ازسرگیری روند سیاسی در سوریه مطابق با قطعنامه شمارة 2254 شورای امنیت ایجاد کند. این بیانیه همچنین از رئیس‌جمهور قزاقستان خواست تا مذاکرات مرتبط را در آستانه میزبانی کند. این بیانیه در ابتدا از احترام کامل نسبت به تمامیت و استقلال و وحدت و سلامت اراضی جمهوری عربی سوریه به عنوان دولتی با طوایف و ادیان مختلف خبر داد و تأکید کرد که ایران و روسیه و ترکیه اعتقاد دارند درگیری ‌های سوریه راه حل نظامی ندارد.
 موضوع اختلافی ترکیه با ایران در نشست سه جانبه چه بود/ کنایه جالب مقامات روس به آمریکایی‌ها/ ترکیه در موضوع جبهه النصره کوتاه آمد
وزرای حاضر در نشست سه‌جانبه همچنین از تلاش‌های مشترک صورت گرفته در مناطق شرقی حلب و اجازه دادن به تخلیه داوطلبانه غیرنظامیان و تخلیه منظم گروه‌های مبارز مسلح از این منطقه و تخلیه نسبی غیر نظامیان از مناطق کفریا و الفوعه و الزبدانی و مضایا استقبال کرده و تعهد دادند که روند پایان دادن به این عملیات را بدون موانع جدی و به صورت امن، تضمین کنند. آنها همچنین بر اهمیت توسعه آتش‌بس و رساندن کمک‌های انسانی بدون مانع‌تراشی در کنار آزادی تردد غیر نظامیان در تمامی بخش‌های کشور توافق کردند.با وجود اینکه بیانیه مذکور تفاهم و همکاری بین این کشورها در چارچوب حل مسائل سوریه را به صورت مستند مطرح کرده است، اما اجرای آن بستگی به آزمودن قابلیت طرف‌های امضاکننده بر حل مسائل اختلافی دارد. این نشست سه‌جانبه و کنفرانس مطبوعاتی که پس از آن برگزار شد، فرصتی برای توضیح برخی مطالب معلق در این رابطه بود. در همین راستا وزیر خارجه ترکیه خواستار تلاش تمامی گروه‌ها برای توسعه آتش‌بس جهت فراگیر شدن در تمامی اراضی سوریه شده و تأکید کرد که این آتش‌بس شامل گروه‌های تروریستی نظیر داعش و جبهه النصره نمی‌شود و ما به مبارزه با این گروه‌ها ادامه خواهیم داد. وی تأکید کرد که باید پشتیبانی از برخی گروه‌های خارجی حاضر در سوریه از جمله حزب الله لبنان و گروه های دیگر نیز متوقف شود.

 موضوع اختلافی ترکیه با ایران در نشست سه جانبه چه بود/ کنایه جالب مقامات روس به آمریکایی‌ها/ ترکیه در موضوع جبهه النصره کوتاه آمد
موضوع اختلافی ترکیه با ایران در نشست سه جانبه چه بود/ کنایه جالب مقامات روس به آمریکایی‌ها/ ترکیه در موضوع جبهه النصره کوتاه آمد
این اشاره ترکیه با واکنش مستقیم ایران مواجه شد، ظریف در سخنان خود تأکید کرد که تهران مواضع آنکارا از جمله در قبال حزب‌الله لبنان را محترم می‌داند اما این مواضع، مواضع مشترک بین دو طرف نیست. وی تأکید کرد: ما در بیانیه از گروه‌هایی صحبت کرده‌ایم که سازمان ملل آنها را به عنوان گروه‌های تروریستی معرفی کرده است که همان داعش و جبهه النصره و سایر گروه‌های مرتبط با آن هست.

طرف روس نیز در واکنش به این موضوع تأکید کرد که اوضاع در سوریه بسیار پیچیده است ، اما همگی طرف ها به این دیدگاه اساسی و بدیهی متمایل شدند که اولویت اساسی در این کشور تغییر نظام  نیست، بلکه مأموریت اصلی جلوگیری از خطر گروه‌های تروریستی است. این دیدگاه به ویژه در میان مسکو و تهران و آنکارا مشترک است. لاوروف به عزم سه کشور مذکور برای توسعه آتش‌بس و سوریه اشاره و تصریح کرد که نباید نتایج تلاش‌های روسیه و آمریکا در این زمینه کنار گذاشته شود.

در این کنفرانس مطبوعاتی همچنین چاووش اوغلو از عزم کشورش برای تکمیل کردن عملیات در نزدیکی شهر استراتژیک الباب بر ضد گروه تروریستی داعش خبر داده و گفت که عملیات نظامی در این شهر می تواند برای اهالی آن مفید باشد.

موضوع اختلافی ترکیه با ایران در نشست سه جانبه چه بود/ کنایه جالب مقامات روس به آمریکایی‌ها/ ترکیه در موضوع جبهه النصره کوتاه آمد
در پایان این نشست سه‌جانبه میخائیل بوگدانوف معاون وزیر خارجه روسیه اعلام کرد که کشورش نتایج نشست سه‌جانبه مسکو را به تمامی طرف‌های مرتبط اطلاع داده است. وی در کنفرانس مطبوعاتی از برخی تماس‌ها در رابطه با این موضوع با فرانسه و چین و دولت‌های دیگر تأثیرگذار در امور بین‌المللی و منطقه‌ای خبر داد. بوگدانوف گفت که در صورتی که این موضوع برای آمریکا جزو اولویت‌ها باشد، نتایج این نشست به کاخ سفید نیز ابلاغ خواهد شد.در همین رابطه سرگی لاورف  در تماس تلفنی با جان کری ، همتای آمریکایی خود را در جریان نشست سه‌جانبه مسکو قرارداد. وزارت خارجه روسیه با صدور بیانیه‌ای در این رابطه نوشت که تماس تلفنی مذکور از سوی آمریکایی‌ها صورت گرفته بود و روند سازش در مناطق مختلف شرق حلب و موضوع  ازسرگیری مذاکرات بین طرف‌های سوری بدون پیش شرط در این تماس تلفنی مورد بررسی قرار گرفت. براساس این بیانیه، لاورف برنامه های توافق بین دولت سوریه و مخالفان و اجرای مذاکرات در آستانه پایتخت قزاقستان را نیز به اطلاع کری رسانده است.

روزنامه  السفیر لبنان نیز با اشاره به این نشست سه‌جانبه اعلام کرد که روند تحولات پس از حلب محور اساسی بررسی‌ها در نشست مسکو بین وزرای خارجه و دفاع روسیه و ایران و ترکیه بود. آنها تا حد ممکن بر روی نقاط تفاهم تمرکز کردند. خوش‌بینی‌های موجود باعث شد که سه طرف حاضر در مذاکرات مذکور، از آغاز مرحله‌ای جدید برای حل و فصل مسائل سوریه به ویژه در مسیر رسیدن به توافق بین دمشق و مخالفان سخن بگویند.

موضوع اختلافی ترکیه با ایران در نشست سه جانبه چه بود/ کنایه جالب مقامات روس به آمریکایی‌ها/ ترکیه در موضوع جبهه النصره کوتاه آمد

بر اساس این گزارش سیگنال‌های مهمی از اظهارات مطرح شده در این رابطه و اعلام مبانی مورد توافق بین گروه‌های سه جانبه مطرح شد که تنها در رابطه با رویکردهای لائیک در سوریه و وحدت اراضی این کشور نبود، بلکه فقدان هر صحبتی در رابطه با تلاش برای براندازی دولت سوریه و اولویت مبارزه با تروریسم در عرصه‌های جنگ  سوریه را نیز به دنبال داشته است. وزرای خارجه سه کشور اعلام کردند که تجربه حلب دلیلی بر امکان پیروزی در موارد مشابه از طریق فعالیت‌های مشترک سه‌جانبه حتی بدون آمریکایی ها را نشان می دهد.

در همین رابطه علی اکبر ولایتی مشاور رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی المیادین تأکید کرد که نشست سه‌جانبه مسکو نقطه تحولی در روند تحولات سیاسی در منطقه به شمار می‌رود. وی ابراز داشت که کشورش در روند مبارزه با تروریسم  همچنان و تا پایان در کنار سوریه باقی خواهد ماند.

ولایتی نشست مسکو را نقطة تحولی در روند اوضاع سیاسی منطقه ارزیابی کرده و گفت که سه کشور ایران و ترکیه و روسیه برای اولین بار است که در این سطح با یکدیگر نشست برگزار می کنند.  سه طرف حاصر در این نشست بر وحدت اراضی سوریه و رسیدن به راه‌ حل سیاسی و نه نظامی با یکدیگر توافق دارند.

 موضوع اختلافی ترکیه با ایران در نشست سه جانبه چه بود/ کنایه جالب مقامات روس به آمریکایی‌ها/ ترکیه در موضوع جبهه النصره کوتاه آمد
ولایتی با اشاره به اینکه زمینه برای برگزاری نشست‌های آینده در سطوح مختلف از جمله برگزاری نشست میان رؤسای کشورها فراهم است، ابراز امیدواری کرد که این روند به توقف هر چه سریع‌تر  جنگ تحمیل‌ شده بر ضد سوریه منتهی شود. او افزود: ما افق های روشنی را در مورد سوریه می بینیم و تا پایان در روند مبارزه با تروریسم در کنار این کشور خواهیم بود.