شنبه , ۱۲ اسفند ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » اخبار ویژه روزنامه‌های 30 آذر؛

اخبار ویژه روزنامه‌های 30 آذر؛

روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

*********
 کیهان
یک غارت 2 میلیارد دلاری دیگر این بار به بهانه معامله با بوئینگ!
آیا ماجرای غارت 2 میلیارد دلاری اموال ایران، در توافق خرید هواپیما از شرکت آمریکایی بوئینگ تکرار می‌شود.
دولت آمریکا چند ماه پیش با بهانه واهی شکایت چند جاسوس عضو جاسوسخانه خود در تهران، 2 میلیارد دلار از اموال سرمایه‌گذاری شده ایران را غارت کرد. هر چند این سرمایه‌گذاری عجیب در دولت اصلاحات صورت گرفته بود، اما بزک کنندگان آمریکا، ماجرا را به دولت قبلی نسبت دادند.
اکنون این پرسش مطرح است که آیا مشابه این غارتگری، توسط شیطان بزرگ و در ماجرای خرید هواپیما از بوئینگ تکرار نمی‌شود؟
اولین نشانه‌ها را صدای آمریکا بروز داده است. وبسایت صدای آمریکا در گزارشی نوشت: یک شرکت اسرائیلی (صهیونیستی) با طرح این موضوع که «تهران اول باید غرامت قربانیان حملاتی که از سوی شبه نظامیان تحت حمایتش کشته یا زخمی شده‌اند را بپردازد»، با ارجاع به یک پرونده به دادگاه فدرال آمریکا می‌خواهد مانع اجرای قرارداد شرکت هواپیماسازی بوئینگ با ایران شود.
به گزارش آسوشیتدپرس، سازمان حقوقی «شورات هادین» در نامه‌ای که روز پنجشنبه به دادگاه منطقه شمال ایالت ایلینوی ارسال کرده، می‌گوید به دنبال دستیابی به «حق تصرف قانونی» علیه شرکت بوئینگ، تا زمان جبران خسارات از سوی ایران، است.
نیتسانا دارشان لایتنر مدیر این گروه می‌گوید: «قصد داریم همه 100 هواپیما را تصرف کنیم. اگر بوئینگ فکر می‌کند به سادگی می‌تواند به ایران ایر که 60 درصد آن متعلق به دولت ایران است (هواپیما) بفروشد و وانمود کند که به یک نهاد غیر دولتی کمک انسان دوستانه می‌کند، آنوقت ما حقیقت را برملا می‌کنیم.»
شرکت آمریکایی بوئینگ به درخواست آسوشیتدپرس برای اظهارنظر در این زمینه پاسخی نداده است.
مقام‌های ایران ایر و شرکت بوئینگ روز 21 آذر از امضای یک توافق 16 میلیارد و 600 میلیون دلاری برای فروش 80 فروند هواپیمای مسافربری خبر دادند.
دارشان لایتنر، می‌گوید براساس 10 حکمی که به نفع موکلان او صادر شده، ایران باید مبلغی معادل 2 میلیارد دلار پرداخت کند. به گفته او، تاکنون حدود 200 میلیون دلار از محل دارایی‌ها و حساب‌های بانکی مسدود شده ایران در داخل ایالات متحده جمع‌آوری شده است.

رشد اقتصادی به همان شیوه که «از رکود خارج شدیم»!
ادعای رشد اقتصادی 7/4 درصدی، تداعی کننده ادعای خروج از رکود در سال‌های 93 و 94 است که خلاف آن ثابت شد و رکود اقتصادی شدت یافت.
وبسایت مشرق درباره ادعای جدید رشد اقتصادی 7/4 درصدی نوشت: اطلاعیه کوتاه بانک مرکزی درباره رشد اقتصادی فاقد هرگونه آمار و ارقام درباره تولید ناخالص داخلی و ارزش افزوده بخش‌های مختلف اقتصادی کشور است.
تأکید بانک مرکزی بر محاسبات مقدماتی و آمار و اطلاعات واصله از مراجع آماری ذیربط و عدم انتشار مشروح آمارهای تولید ناخالص داخلی، قابل تأمل است.
به نظر می‌رسد اطلاعیه بانک مرکزی با عجله و شتاب تنظیم شده که دلیل آن را باید سخنان روحانی در دیدار مسئولان نظام و میهمانان کنفرانس وحدت اسلامی با رهبر انقلاب دانست. روحانی در این دیدار گفت: «براساس گزارش بانک مرکزی، رشد اقتصادی کشور در شش ماهه اول سال به 7/4 درصد رسیده است.»
رشد 7/4 درصدی اقتصاد کشور در نیمه اول امسال، با توجه به شرایط رکود حاکم بر اکثر بازارها، محیرالعقول به نظر می‌رسد و کمتر فعال اقتصادی و اقتصاددانی آن را می‌پذیرد.
این سؤال از بانک مرکزی مطرح است که اگر گزارش کاملی درباره رشد اقتصادی دارد، چرا جزئیات آن را منتشر نمی‌کند و به روزهای آینده حواله می‌دهد؟ آیا بانک مرکزی قصد دارد در فرصت باقی مانده،  آمارها و ارقام را بالا و پایین کند تا به رشد اعلام شده از سوی روحانی دست یابد؟
پیش از این نیز در اواسط سال 93 آقای روحانی برمبنای آمار و اطلاعاتی که به وی داده شده بود از خروج اقتصاد کشور از رکود خبر داد. پس از آن بانک مرکزی برای تأیید سخنان روحانی مجبور شد گزارش عجولانه‌ای از رشد اقتصادی کشور در بهار سال 93 تهیه کند. در همان مقطع، مرکز آمار از ارائه گزارش رشد اقتصادی استنکاف کرد که نشان از عدم تأیید آمار و ارقام روحانی توسط این مرکز داشت.
در سال 94، اوضاع معکوس شد. بانک مرکزی آمار رشد اقتصادی را سانسور کرد و مرکز آمار آن را به طور فصلی منتشر می‌کرد. آمار رشد سه ماهه اول امسال را هم بانک مرکزی سانسور کرد و مرکز آمار اعلام کرد. اکنون این بازی دوباره وارونه شده است. بانک مرکزی رشد اقتصادی نیمه اول را اعلام کرده و مرکز آمار سکوت کرده است.
به نظر می‌رسد بازی بانک مرکزی و مرکز آمار با رشد اقتصادی با هدف دستاوردسازی برای دولت باشد. سانسور یکی در میان آمار رشد اقتصادی از سوی نهادهای آماری دولت، امکان بررسی واقعیات درباره این شاخص مهم را از کارشناسان و اقتصاددانان می‌گیرد.

برجام نقض شده /آقای روحانی پاسخ شما چیست؟!
رئیس‌جمهور به مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت ایران آغازگر نقض برجام نخواهد بود.
روحانی در دیدار آمانو برجام را توافقی بزرگ و تجربه‌ای مثبت دانست که در سایه تلاش‌های طرفین مذاکره‌کننده حاصل شده است و افزود: همان‌طور که رهبر معظم انقلاب به صراحت اعلام کردند و نیز براساس اخلاق و معیارهای دینی و فرهنگی، ما به تعهدات خود پایبند بوده و آغازگر نقض آن تعهدات نخواهیم بود.
وی گفت: جمهوری اسلامی ایران تا زمانی که طرف‌های مقابل به تعهدات خود در برجام پایبند باشند، به تعهدات خود عمل خواهد کرد. اقدامات اخیر آمریکا به ویژه تمدید قانون «آیسا»، مغایر با برجام است. مسیری که آمریکا در قبال ایران در پیش گرفته، موجب کاهش اعتماد جهانی نسبت به دولت آمریکا خواهد شد.
این سخنان درحالی است که رهبر معظم انقلاب، هر دو وجه ماجرا را تبیین کرده و شرط وفاداری به برجام، را عدم نقض آن از سوی طرف مقابل دانسته بودند؛ اما اکنون که برجام صراحتاً- به تصریح آقایان روحانی، ظریف و صالحی و…- مورد نقض از طرف آمریکا قرار گرفته، گفتن این سخن که «ما شروع کننده نقض برجام نخواهیم بود»، نوعی انفعال در قبال نقض انجام گرفته است. در حقیقت این سخن زمانی شنیدنی و معقول بود که طرف مقابل، برجام را نقض نکرده باشد نه اینکه پیاپی بر نقض آن بپردازد.

3 برابر کردن هزینه‌های جاری دولت با وجود افزایش 20 درصدی بدهی به بانک‌ها!
بدهی دولت به بانک‌ها در یک سال گذشته 20 درصد افزایش داشته و این در حالی است که هزینه‌های جاری دولت در 3 سال گذشته نیز 3/2 برابر شده است.
در همین زمینه خبرآن‌لاین (از سایت‌های حامی دولت) نوشت: آمارهای منتشر شده توسط بانک مرکزی نشان می‌دهد بدهی دولت به بانک‌ها همچنان در حال افزایش است؛ روندی که استمرار آن طی سال‌های اخیر شبکه بانکی را از نفس انداخته و ساختار اقتصاد کشور را دچار مشکلات فراوانی کرده است. بدهی دولت به بانک‌ها باز هم رشد کرد، رقمی که تا 204 هزار میلیارد تومان تا پایان مهرماه امسال ثبت شده تا همچنان دولت بزرگترین بدهکار بانکی باشد.
آن گونه که گزارش اخیر بانک مرکزی نشان می‌دهد، مجموع بدهی بخش دولتی در پایان مهر ماه سال جاری حدود 204 هزار میلیارد تومان شده که رشد بیش از 20 درصدی را نسبت به رقم حدود 173 هزار میلیاردی پایان سال قبل نشان می‌دهد.
از حدود 204 هزار میلیارد بدهی دولت به شبکه بانکی تا 173 هزار میلیارد تومان متعلق به خود دولت و حدود 31 هزار میلیارد تومان نیز برای شرکت‌ها و مؤسسات دولتی است.
بدهی دولت به بانک مرکزی در مهر ماه تا بیش از 40 درصد نسبت به اسفند ماه سال قبل که 24 هزار میلیارد تومان اعلام شده بود، افزایش یافت که تا 10 هزار میلیارد تومان رشد دارد.
دولت در سال جاری 10 هزار و 50 میلیارد تومان تنخواه از بانک مرکزی دریافت کرد و در حالی که باید تا پایان سال این تنخواه به حساب بانک مرکزی بازگردد، در مهر ماه فقط 1100 میلیارد تومان از این تنخواه تسویه شده است.
دولت از ابتدای سال جاری تا شهریور ماه 10 هزار و 50 میلیارد تومان تنخواه دریافت کرده و در مهر ماه 1100 میلیارد تومان از این تنخواه را تسویه کرده است، بنابراین 8 هزار و 950 میلیارد تومان از تنخواه دریافت شده از بانک مرکزی در سال جاری هنوز تسویه نشده است.
گزارش خبرآن‌لاین در حالی است که چندی پیش اعلام شد هزینه‌های جاری دولت برای سال آینده 320 هزار میلیارد تومان و هزینه‌های عمرانی 60 هزار میلیارد تومان (یک پنجم هزینه‌های جاری) پیش‌بینی شده است. بدین‌ترتیب هزینه‌های جاری در 3 سال گذشته 3/2 برابر شده است. هزینه جاری دولت یازدهم در اولین سال فعالیت 104 هزار میلیارد تومان بود. بودجه هزینه‌های جاری در سال گذشته 204 هزار میلیارد بود.

نامه روحانی، نقض برجام را جبران نمی‌کند
نامه رئیس‌جمهور به آقایان صالحی و ظریف، پیمان‌شکنی آمریکا در نقض برجام را جبران نمی‌کند و برای افکار عمومی رضایت‌بخش ‌نیست.
روزنامه رسالت در یادداشتی نوشت: ماده 3 قانون اقدام مناسب و متقابل دولت در اجرای برجام مصوب مهرماه 1394 می‌گوید «دولت موظف است هرگونه عدم پایبندی طرف مقابل در زمینه لغو موثر تحریم‌ها یا بازگرداندن تحریم‌های لغو شده یا وضع تحریم تحت هر عنوان دیگر را به دقت رصد کند و اقدامات متقابل در جهت احقاق حقوق ملت ایران انجام دهد و همکاری داوطلبانه را متوقف کند و توسعه سریع برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز جمهوری اسلامی را سامان دهد، به طوری که ظرف مدت دو سال ظرفیت غنی‌سازی کشور به 190 هزار سو افزایش یابد.»
این ماده تکلیف دولت در برابر نقض عهد آمریکایی‌ها را مشخص کرده است و آن‌قدر وضوح دارد که نیاز به تفسیر و تبیین نیست.
مقامات رسمی از جمله رئیس‌جمهور به دنبال مصوبه اخیر کنگره آمریکا مبنی بر وضع تحریم‌های جدید موسوم به «آیسا» همگی اعلام کردند این اقدام، نقض صریح برجام است و در اعلام علنی آن تردیدی هم نکردند.
قانون می‌گوید؛‌ این اقدامات باید صورت بگیرد:
1- همکاری‌های داوطلبانه متوقف شود.
2- برای رسیدن ظرفیت 190 هزار سو، سریعا اقدام شود.
3- رصد بدعهدی‌های آمریکا با دقت بیشتری صورت گیرد.
ظاهرا تصمیمی که گرفته شده و رئیس‌جمهور در نامه‌‌های جداگانه به وزیر خارجه و رئیس سازمان انرژی اتمی ابلاغ کرده است، هیچ تناسبی با اقدامات قانونی که باید صورت می‌گرفته، ندارد. اولین واکنش رسمی ایران بر اساس دو نامه رئیس‌جمهور این است:
1- وزیر خارجه برای رسیدگی به موارد نقض، پیگیری‌های حقوقی و بین‌المللی انجام دهد.
2- سازمان انرژی اتمی، برنامه‌ریزی برای طراحی و ساخت پیشران هسته‌ای جهت بهره‌برداری در حوزه حمل و نقل دریایی را در دستور کار قرار دهد.
اولین دستور را نمی‌شود یک اقدام متقابل تلقی کرد. به هر حال رئيس دیپلماسی کشور باید کاری بکند،‌ نمی‌تواند دست روی دست بگذارد و بدعهدی آمریکا را تماشا کند. یعنی باید موارد نقض و پیگیری‌های حقوقی و بین‌المللی را تاکنون انجام می‌داده و نتیجه را به اطلاع ملت می‌رسانده است. همچنین سازمان انرژی اتمی وفق قانون مصوب مهرماه سال 94 که مشتمل بر 9 ماده و 2 تبصره است، تکالیفی در موضوع هسته‌ای به عهده گرفته است، قرار بوده بر اساس مصوبه «ساخت پیشران‌ها» باتری‌های هسته‌ای و… را با قوت و جدیت برنامه‌ریزی و اقدام کند. لذا 14 ماه پیش باید دولت این کار را انجام می‌داده است.
در متن نامه رئیس‌جمهور، «برنامه‌ریزی» برای طراحی و ساخت تاکید شده، نه اقدام به طراحی و ساخت پیشرانه.
همچنین در مورد سوخت به مطالعه و طراحی اشاره شده است نه ساخت!
به نظر می‌رسد این موضع رئیس‌جمهور محترم را نه می‌شود «کنش» و نه «واکنش» در مورد اقدامات منافقانه آمریکا تلقی کرد.
جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید در واکنش نسبت به اقدام رئیس‌جمهور صریحا گفت «برنامه ایران برای توسعه پیشران هسته‌ای ناقض برجام نیست» مفهوم این سخن آن است که اصلا ما واکنشی نشان نداده‌ایم.
سوال بعدی این است که چرا دولت مصوبه مجلس در خصوص ساخت پیشران‌ها را 14 ماه است به تاخیر انداخته است؟

خراسان
درخواست 11 سال مهلت برای اجرای یک دستور مهم!
در حالی که بر اساس آیین نامه اجرایی قانون اراضی مستحدث و ساحلی، وزارت نیرو موظف شده با همکاری جهادکشاورزی تا سال 1390 برای تهیه نقشه حریم تالاب ها و دریاچه های کشور اقدام و گزارش سالیانه مراحل پیشرفت اجرای این دستور مهم و مشکلات اجرایی آن را به هیئت دولت اعلام کند بر اساس گزارش جدید مسئولان اجرایی به مدیران نهاد ریاست جمهوری، پیشنهاد شده این مهلت قانونی به “پایان برنامه ششم توسعه” تغییر کند تا امکان انجام کامل آن محقق شود.

آبروریزی برخی تولیدکنندگان و صادرکنندگان ایرانی در روسیه
بر اساس گزارش جدید یک مقام مسئول به تعدادی از مدیران اقتصادی دولت، اعلام شده است که برخی محصولات کشاورزی و غذایی تولید کشورمان که با توجه به فرصت به دست آمده، به کشور روسیه صادر شده بود، به علت مشکلات بهداشتی پیش آمده، از سوی طرف روسی مرجوع شده اند که تکرار این موضوع، تاثیرات منفی و جبران ناپذیری را در صادرات کالا به این کشور مهم در پی خواهد داشت و باید مسئولیت های حقوقی ناشی از این مرجوع شدن، به تولید کننده و صادرکننده گوشزد شود.

ایران
اعتراض تأمین اجتماعی به حکم مرتضوی
سازمان تأمین اجتماعی به حکم دادگاه کارکنان دولت مبنی بر محکومیت سعید مرتضوی به ۱۳۵ ضربه شلاق، اعتراض کرد. مجتبی نظری، وکیل مدافع سازمان تأمین اجتماعی به تسنیم گفت: شلاق خوردن مرتضوی به درد سازمان تأمین اجتماعی نمی‌خورد؛ اگر اعتقاد به اختلاس بودن اقدامات آقای مرتضوی نداشتیم، سه سال دنبال این پرونده نمی‌رفتیم. وی افزود: ماده 104 قانون سازمان تأمین اجتماعی می‌گوید که هر برداشتی از وجوه این سازمان به منزله برداشت از وجوه دولت و در نتیجه اختلاس است اما متأسفانه این مسأله در دادگاه بدوی نادیده گرفته شده است.

رئیس دیوان محاسبات: گزارش‌های صدا و سیما کاریکاتوری شده است
رئیس دیوان محاسبات با بیان اینکه گزارش‌های صدا و سیما کاریکاتوری شده‌اند، گفت: متأسفانه صدا و سیما در گزارش‌های خود یک بخش را که می‌تواند معضل یا ویژگی مثبت مورد پسند یک جریان باشد، با درشت‌نمایی به تصویر می‌کشد. به گزارش ایلنا، عادل آذر روز گذشته در همایش ملی «نقش پژوهش در فرآیند قانونگذاری» افزود: به عنوان مثال اگر گزارشی از وضعیت اشتغال در کشور می‌دهد، آمار شهرهایی که سطح اشتغال آنها پایین‌تر است را همچون بخش‌هایی از یک کاریکاتور درشت‌تر کرده و روی آن تأکید می‌کند.  عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان هم در سخنانی گفت: امروزه با قوانین متعدد مواجه هستیم و این فراوانی قوانین مشکل جدیدی برای کشور شده است.

ادعای «کری » و «جبیر» علیه ایران
وزیر امور خارجه امریکا در جریان سفرش به ریاض و در کنفرانسی مطبوعاتی با همتای سعودی خود گفت که امریکا نسبت به نفوذ ایران در یمن معترض است. به گزارش ایسنا، جان کری افزود: در گفت‌وگوهایی که با ایران داشتیم، آنها تأکید کردند که جنگ در یمن باید به پایان برسد و باید حوثی‌ها نقشی در دولت آتی یمن داشته باشند. ما امیدواریم این ادعا صحیح باشد و از آن برای بهبود وضعیت بحران یمن استفاده کنیم. وی تأکید کرد: ما برای دستیابی به سازش سیاسی در یمن تلاش می‌کنیم. عادل الجبیر، وزیر خارجه سعودی هم در ادامه ادعاهای واهی خود، ایران را به حمایت از تروریسم، ایجاد ناامنی در منطقه و تعلیق روند داد و ستد دریایی در تنگه هرمز متهم کرد!

دیدار محرمانه رئیس موساد با «ترامپ» درباره ایران
«آحارانوث» روزنامه چاپ سرزمین‌های اشغالی نوشت: تیمی از مقامات موساد به رهبری «یوسی کوهن» رئیس موساد با سفر به امریکا، دیداری محرمانه با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب این کشور داشته‌اند.  به گزارش مهر، موضوع اصلی این دیدار، دادن اطلاعات به ترامپ درباره ایران، جنگ سوریه و نحوه مقابله رژیم صهیونیستی با گروه‌های مقاومت فلسطینی بود. «واشنگتن اگزماینر» هم نوشته که یوسی کوهن از طرف «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی مأمور دیدار با ترامپ شده بود.

آرمان

گفت‌وگوي تلفني پوتين و روحاني درباره سوريه

روساي‌جمهور روسيه و ايران درباره ازسرگيري مذاكرات احتمالي ميان جناح‌هاي سوري به بحث و تبادل نظر پرداخته‌اند. حسن روحاني در اين تماس تلفني، با تاكيد بر ضرورت تداوم حمايت دولت‌هاي ايران و روسيه از مردم سوريه در اين دوران سخت گفت: «بسيار مهم است كه مردم سوريه احساس كنند در مبارزه عليه تروريست‌ها تنها نيستند.» روحاني ضمن انتقاد از بي‌توجهي غربي‌ها نسبت به مردم بي‌گناهي كه در شرايط بسيار دشوار و تحت ستم تروريست‌ها در شهرهاي مختلف سوريه گرفتار آمده‌اند، تقويت همفكري و همكاري ميان تهران و مسكو و تداوم كمك‌هاي دارويي و غذايي براي مردم سوريه و ترغيب ديگر كشورها به ارسال اين كمك‌ها را ضروري برشمرد. رئيس‌جمهور ايران همچنين از نشست وزيران خارجه ايران، تركيه و روسيه در مسكو استقبال كرد و گفت كه اين نشست مي‌تواند به هماهنگي بيشتر سه كشور در كمك به مردم سوريه ياري برساند. ولاديمير پوتين، رئيس‌جمهور روسيه، نيز در اين تماس تلفني، بيرون راندن تروريست‌ها از شهر حلب و حاكميت دولت سوريه بر اين شهر را موفقيت آميز دانست و بر ضرورت تداوم همفكري و همكاري تهران- مسكو در اين عرصه تاكيد كرد. پوتين گفت:«وظيفه جامعه بين‌المللي و از جمله ايران و روسيه در دوره كنوني، حفاظت از مردم سوريه و تداوم كمك‌رساني به آنان در اين شرايط دشوار است.»

واكنش آسوشتيد پرس به سخنان روحانی

خبرگزاري آسوشتيد پرس سخنان ديروز رئيس‌جمهور كشورمان را تلاشي براي جلب حمايت ليبرال‌ها در ايران توصيف كرد. اين خبرگزاري نوشت: ‌اظهارات آقاي روحاني ظاهرا تلاشي است براي جلب حمايت ليبرال‌ها در ميان قشر متوسط ايران پيش از برگزاري انتخابات رياست‌جمهوري ماه مه در اين كشور. وي در سخنراني خود در مراسم رونمايي از منشور حقوق شهروندي بدون اشاره به فردي خاص گفت كه برخي افراد نمي‌خواهند درباره بعضي از قوانين چيزي بشنوند و نسبت به بند سوم قانون اساسي كه حقوق شهروندان را تضمين مي‌كند، بي‌توجهند. روحاني كه در ابتداي رياست‌جمهوري‌اش وعده جامعه‌اي آزادتر را داده بود، در سخنان خود تاكيد كرد كه منشور حقوق شهروندي يكي از روياهاي وي بوده و پاسخي است به برخي كشورهاي غربي كه ايران به دليل مسائل حقوق بشري مورد انتقاد قرار مي‌دهند. وي همچنين گفت كه تمام تلاش خود را براي تحقق وعده‌هاي انتخاباتي‌اش به جوانان زنان و اقليت‌ها تا پايان دوره رياست‌جمهوري اش در ماه اوت به‌كار مي‌گيرد. هر چند انتظار مي‌رود كه حسن روحاني براي يك دوره ديگر نيز به عنوان رئيس‌جمهور انتخاب شود.

انتقاد به تنزل جايگاه دانشگاه‌ها در بودجه۹۶

نمايندگان مجلس در ‌نامه‌اي به رئيس‌جمهور از وزارت علوم به دليل تنزل جايگاه و عنوان مجتمع‌هاي آموزش عالي و دانشكده‌ها و دانشگاه‌ها در لايحه بودجه ۹۶ انتقاد كردند. در نامه ۱۴۶ نماينده به رئيس‌جمهور آمده است:«نظر به اينكه داوطلبان و دانشجويان دانشگاه‌ها به اعتبار و رتبه دانشگاه‌ها تعيين و انتخاب رشته و واحد دانشگاهي كرده‌اند، اين اقدام باعث دلسردي و ياس و نااميدي جامعه دانشگاهي شده است. لذا از محضر حضرتعالي تقاضامنديم دستور فرماييد وزارت علوم، تحقيقات و فناوري و سازمان برنامه و بودجه نسبت به اصلاح و اعاده عنوان دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي و ايجاد رديف در لايحه بودجه سال ۹۶ اقدام لازم را انجام داده و نمايندگان را از نتيجه مطلع كنند.»

برجام به قوت خود باقي مي‌ماند

وزير خارجه آمريكا تاكيد كرد كه توافق هسته‌اي ايران و گروه ۱+۵ به قوت خود باقي خواهد ماند. «جان كري» با اشاره به توافق هسته‌اي ايران و گروه ۱+۵، گفت كه به اعتقاد وي اين توافق موثر بوده و همچنان بر اصول و منطق خود پابرجاست. وي با تكرار برخي ادعاهاي بي‌اساس درباره ماهيت برنامه هسته‌اي ايران، گفت كه اين توافق مانع دستيابي ايران به بمب و سلاح هسته‌اي شده است. كري كه تا چند روز آينده از سمت وزارت خارجه آمريكا كنار مي‌رود، گفت كه قصد دارد بعد از پايان فعاليت خود در اين سمت به بوستون بازگشته و به فعاليت خصوصي ادامه دهد.

دولت مكلف به كاهش ۸درصدي بيكاري

تا پايان اجراي برنامه ششم توسعه و بر اساس بند ۱۳ تبصره چهار دولت مكلف است سالانه ۸دهم درصد نرخ بيكاري را كاهش دهد. نمايندگان مجلس در جريان بررسي لايحه برنامه ششم توسعه كل كشور بررسي ماده‌ ۴ لايحه برنامه ششم توسعه را به پايان رساندند كه به موجب آن بندهاي ۷ تا ۱۳ مصوب شد كه اين مصوبات به شرح ذيل است: ۷- تدوين سازوكار لازم و كارآمد براي كاهش فاصله بين نرخ سود تسهيلات و سپرده‌هاي بانكي با هدف افزايش كارآمدي و رقابت‌پذيري نظام بانكي در جذب و تجهيز منابع و اعطاي تسهيلات به نحوي كه در هر سال از برنامه فاصله نرخ سود تسهيلات و سپرده‌هاي بانكي حداقل ۱۰ درصد نسبت به سال قبل كاهش يابد.

تصميمات كلي آمريكا را «كينگ ميكرها» مي‌گيرند

يك فعال سياسي اصولگرا بابيان مشاهدات خود از يكي از انتخابات آمريكا، گفت: ترامپ ممكن است ايده‌هاي ديگري داشته باشد اما درنهايت در سيستم سياسي آمريكا حل خواهد شد. حسن غفوري فرد درباره انتخابات آمريكا و رابطه ايران و آمريكا در دوران رياست‌جمهوري ترامپ افزود: سياست‌هاي آمريكا را معمولا يك نفر تعيين نمي‌كند. مي‌گويند يك نفر در آمريكا «كينگ» است و يك گروهي «كينگ ميكر»، اين گروه شامل ۱۰ هزار نفر مي‌شوند كه تصميمات كلي را در آمريكا مي‌گيرند.

جمهوری اسلامی

بازداشت سازندگان تصاویر جعلی کودکان غرق در خون سوری در حلب
 * وزارت کشور مصر اعلام کرد چند نفر را که درحال ساختن تصاویر جعلی کودکان مجروح و غرق در خون بودند و قصد داشتند آنها را کودکان سوری در حلب جلوه دهند، بازداشت کرد. از چند روز قبل که حلب توسط ارتش سوریه آزاد شد، تعدادی از کشورهای عربی و جریان‌های تروریستی تکفیری تلاش می‌کنند با جعل عکس و فیلم، ارتش سوریه را متهم به کشتار کودکان و زنان در حلب کنند تا افکار عمومی علیه دولت سوریه برانگیخته شود.
تلاش برای فرار افسران سعودی و قطری از حلب

* هدف اصلی شورای امنیت سازمان ملل از تنظیم قطعنامه درباره حلب این است که افسران سعودی و قطری را که در حلب به تروریست‌ها کمک می‌کردند نجات دهد. بشارالجعفری نماینده سوریه در سازمان ملل دیروز با اعلام این مطلب گفت: زمان آن فرا رسیده است که کشورهائی که نسبت به سورریه حسن نیت دارند به مسئولیت خود عمل کنند. وی افزود: کسانی که اتوبوس‌ها را روز یکشنبه در نزدیکی کفریا و فوعه آتش زدند، تروریست‌های وابسته به القاعده بودند.