دوشنبه , ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » اخبار ویژه روزنامه‌های 28 آذر

اخبار ویژه روزنامه‌های 28 آذر

قضیه”حرامخواریهای نجومی” توسط حرامخواران نجومی مستقر در قوه قضائیه به دست فراموشی سپرده میشود!

روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

*********
 کیهان
گران شدن چراغ خاموش دلار /لوازم خانگی  و خودرو
نشریات حامی دولت از گران شدن بی‌سروصدای لوازم خانگی خبر می‌دهند. این در حالی است که اخیراً قیمت دلار و خودرو نیز افزایش یافته است.
روزنامه ایران افزایش قیمت لوازم خانگی را روی حباب دلار توصیف کرد و نوشت: افزایش قیمت لوازم خانگی طی یک هفته اخیر خریداران را شوکه کرد. در حالی که خبرها حکایت از رکود بازار داشت و مردم برای خرید لوازم خانگی از بازار رغبتی‌نشان نمی‌دادند. این روزها متوجه شدند که قیمت محصولات وارداتی 5 تا 6 درصد و برخی از تولیدکنندگان داخلی هم قیمت‌های خود را بالا بردند و البته این اتفاق در مورد تمام تولیدکنندگان داخلی رخ نداده است ولی زمزمه‌ها حکایت از افزایش قیمت توسط تمام تولیدکنندگان دارد. اتحادیه لوازم خانگی افزایش قیمت لوازم خانگی را غیرقانونی می‌داند و می‌گوید وارد کنندگان بدون هیچ دلیل موجهی قیمت‌ها را بالا بردند. بهانه افزایش قیمت از سوی واردکنندگان و برخی تولیدکنندگان نرخ ارز است و اینکه مواد اولیه گران شده است.
مسئولان اتحادیه می‌گویند نرخ ارز طی چند هفته اخیر افزایش یافته است در صورتی که واردات لوازم خانگی ماه‌های گذشته انجام شده است لذا به بهانه افزایش قیمت ارز نمی‌توان قیمت لوازم خانگی را گران کرد. این موضوع حتی در مورد واحدهای صنفی هم صدق می‌کند. فروشندگان با آنکه اجناس خود را از ماه‌های پیش در انبارها داشتند بدون هیچ مجوزی قیمت‌ها را بالا بردند.
مقایسه قیمت لوازم خانگی با قیمت ماه‌ها و حتی هفته‌های اخیر نشانگر افزایش قیمت در بیشتر اقلام است، هر چند که این افزایش برای همه اجناس یکسان نیست و تقریباً بین 5 تا 20 درصد افزایش یافته است.
روزنامه آرمان نیز می‌نویسد: گرانی لوازم خانگی به تهدید فروشندگان انجامید. به دنبال گران شدن پنج تا 20 درصدی لوازم خانگی در روزهای اخیر رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اعلام کرد: «اگر گرانی لوازم خانگی به بهانه گرانی ارز برای ما محرز شود لوازم خانگی به گروه کالایی یک (مشمول قیمت‌گذاری تکلیفی) برمی‌گردد.» در واکنش به این اظهارنظر سید محمد نوابی، رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی گفت: «لوازم خانگی شامل قیمت تکلیفی نخواهند شد، زیرا گران‌کنندگان محصولات چند واحد محدود بودند.»
روزنامه هفت صبح در گزارشی خاطرنشان کرد: مشاهدات میدانی نشان می‌دهد قیمت‌ها بین شش تا 20 درصد رشد داشته است.
یک بار دیگر، گرانی دلار باعث گرانی لوازم خانگی شد. این بار هم بعد از افزایش حدود هشت درصدی قیمت دلار در یک ماه گذشته، لوازم خانگی مختلف به روایت مشاهدات میدانی 20 درصد و به روایت رئیس اتحادیه لوازم خانگی شش درصد گران شده‌اند. محمد طحان‌پور یک فرضیه جالب را برای افزایش قیمت لوازم خانگی مطرح می‌کند. او می‌گوید پیش از این و به خاطر رکود موجود در بازار، فروشندگان لوازم خانگی محصولات موجود در فروشگاه‌های خود را با تخفیف عرضه می‌کردند و همین موضوع باعث تصوری در میان عامه شده بود که قیمت محصولات لوازم خانگی در سطح شهر ارزان است. اما گویا اخیراً و بعد از گرانی دلار، فروشندگان لوازم خانگی با پیش‌بینی ورود سری‌های بعدی لوازم خانگی خارجی به بازار با لحاظ قیمت جدید دلار، از همین حالا تخفیف‌های قبلی را حذف کرده‌اند و باعث شده‌اند تا قیمت‌ها چند درصد بالا بروند. در همین حین رئیس سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان که همزمان معاون وزیر صنعت هم هست، معتقد است گران‌فروشی در شرایط اخیر اصلاً معنی ندارد و به شدت با گران‌فروشان لوازم خانگی برخورد می‌کنیم.
اما روزنامه وقایع اتفاقیه به افزایش لجام گسیخته دلار پرداخته و نوشت: «دلار خیال ارزان شدن ندارد. معامله دلار با قیمت 3922 تومان بازار را شوکه کرد».
گران شدن دلار در حالی است که یک سال پیش دلار به قیمت 3400 تومان معامله می‌شد.
گران شدن تدریجی و چراغ خاموش انواع اقلام مصرفی مردم طی ماه‌های اخیر در حالی است که دولت ادعا می‌کند تورم را به زیر 8 درصد رسانده است.رشد 24 درصدی هزینه‌های جاری دولت به موازات ادعای انضباط مالی!
دولت می‌گوید تورم 8 درصد است اما هزینه‌های جاری دولت بیش از 20 درصد افزایش یافته است.
به گزارش «مشرق»، هزینه‌های جاری دولت یازدهم در هفت ماهه اول امسال به بیش از 109/7 هزار میلیارد تومان رسید که رکورد تاریخی محسوب می‌شود.
در حالی که دولت یازدهم مدعی است نرخ تورم را تک‌رقمی کرده، اما هزینه‌های جاری آن به طور سرسام‌آور افزایش یافته است.
بر اساس ادعای بانک مرکزی، نرخ تورم در مهرماه امسال 8/7 درصد بوده است. این در حالی است که هزینه‌های جاری دولت در هفت ماه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل 24/4 درصد افزایش یافته است؛ یعنی رشد هزینه‌های جاری حدودا 3 برابر نرخ تورم بوده است.
این در حالی است که در شرایط انضباط پولی و مالی، رشد هزینه‌های جاری حداکثر در  حد نرخ تورچم، قابل قبول است.
109/7 هزار میلیارد تومانی که دولت یازدهم در هفت ماه اول امسال خرج هزینه‌های جاری خود کرده، از کل بودجه جاری سال 1391 هم بیشتر است. دولت دهم در سال 1391 کمتر از 89 هزار میلیارد تومان خرج هزینه‌های جاری کرد.
در هفت ماه اول سال 91 رشد هزینه‌های جاری دولت دهم فقط 10/5 درصد بود. این رقم در دولت یازدهم که ادعای تورم تک‌رقمی را دارد، به شدت افزایش یافته است.
این آمار بیانگر بی‌انضباطی مالی شدید دولت یازدهم است که هزینه‌های جاری خود را چند برابر تورم، افزایش داده است.

مسیر بی‌سرانجام شکایت از بدعهدی آمریکا در برجام
وزیر خارجه در نامه‌ای به موگرینی بدون اشاره صریح به نقض برجام از سوی آمریکا، خواستار تشکیل کمیسیون مشترک برجام شد.
ظریف در نامه به موگرینی (هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام) خواستار برگزاری جلسه کمیسیون مشترک برجام جهت رسیدگی به اقدام اخیر آمریکا در تمدید قانون تحریم‌های ایران شد. ظریف اقدام آمریکا را اهمال و بدعهدی خوانده است.
در مقابل جان کری وزیرخارجه آمریکا مدعی شد تمدید قانون تحریم‌های ایران موسوم به ISA نقض برجام نیست. با این موضع‌گیری کری، نتیجه نشست کمیسیون مشترک از هم‌اکنون روشن است.
متن برجام درباره «سازوکار حل‌وفصل اختلافات» در ماده 36 تصریح می‌کند «چنانچه ایران معتقد باشد که هر یک یا کلیه گروه 5+1 تعهدات خود را رعایت ننموده‌اند، ایران می‌تواند موضوع را به منظور حل و فصل به کمیسیون مشترک ارجاع نماید؛ به همین ترتیب، چنانچه هر یک از اعضای گروه 5+1 معتقد باشد که ایران تعهدات خود را رعایت نکرده است، هر یک از دولت‌های گروه 5+1 می‌تواند اقدام مشابه به عمل آورد. کمیسیون مشترک 15 روز زمان خواهد داشت تا موضوع را فیصله دهد، مگر اینکه این زمان با اجماع تمدید شود. متعاقب بررسی کمیسیون مشترک، چنانچه هر عضو معتقد باشد که موضوع پایبندی فیصله نیافته است، می‌تواند موضوع را به وزیران امور خارجه ارجاع دهد. وزیران 15 روز مهلت خواهند داشت تا موضوع را فیصله دهند، مگر اینکه این زمان با اجماع تمدید شود. پس از بررسی کمیسیون مشترک- همزمان با (یا به جای) بررسی در سطح وزیران- خواه عضو شاکی یا عضوی که اجرای تکالیف‌اش موضوع بوده است می‌تواند درخواست نماید که موضوع توسط یک هیئت مشورتی که متشکل از سه عضو خواهد بود (یکی از سوی هر یک از طرف‌های درگیر در اختلاف و طرف سوم مستقل) بررسی شود. هیئت مشورتی می‌بایست نظریه غیرالزام‌آوری را در خصوص موضوع پایبندی ظرف 15 روز ارائه نماید. چنانچه، متعاقب این فرایند 30 روزه موضوع فیصله نیابد، کمیسیون مشترک در کمتر از 5 روز نظریه هیئت مشورتی را با هدف فیصله موضوع بررسی خواهد کرد. چنانچه موضوع کماکان به نحو مورد رضایت طرف شاکی فیصله نیافته باشد، و چنانچه طرف شاکی معتقد باشد که موضوع، مصداق «عدم پایبندی اساسی» می‌باشد، آنگاه آن طرف می‌تواند موضوع فیصله نیافته را به عنوان مبنای توقف کلی و یا جزئی اجرای تعهدات‌اش وفق برجام قلمداد کرده و یا به شورای امنیت سازمان ملل متحد ابلاغ نماید که معتقد است موضوع مصداق عدم پایبندی اساسی بشمار می‌آید.»
اما طبق ماده 37 «متعاقب دریافت ابلاغ طرف شاکی، به نحو مشروح در فوق، به همراه توضیحی از تلاش‌های توأم با حسن‌نیت آن طرف برای طی فرآیند حل‌وفصل اختلاف پیش‌بینی شده در برجام، شورای امنیت سازمان ملل متحد می‌بایست منطبق با رویه‌های خود در خصوص قطعنامه‌ای برای تداوم لغو تحریم‌ها رأی‌گیری نماید. چنانچه قطعنامه فوق‌الذکر ظرف 30 روز از تاریخ ابلاغ به تصویب نرسد، سپس مفاد قطعنامه‌های سابق شورای امنیت سازمان ملل‌متحد مجدداً اعمال خواهند شد، مگر اینکه شورای امنیت سازمان ملل‌متحد به نحو دیگری تصمیم‌گیری نماید. در چنین صورتی، این مفاد در خصوص قراردادهایی که بین هر طرف و ایران یا افراد و نهادهای ایرانی قبل از تاریخ اعمال آنها امضا شده باشد، دارای اثر عطف به ما سبق ندارد مشروط به این که فعالیت‌های صورت گرفته وفق اجرای این قراردادها منطبق با این برجام و قطعنامه‌های قبلی و فعلی شورای امنیت باشد…».
چنان که از متن دو ماده برمی‌آید آمریکا امکان آن را دارد که حتی در صورت شکایت ایران، نظر بقیه اعضاء را وتو کند و یا بالاتر از آن، خواستار بازگشت تحریم‌ها (در صورت هر نوع شکایت!!) شود.
با این وصف راه شکایت از آمریکا در برجام عملاً بسته است!

ماله‌کشی سخنگوی دولت بر پرونده حرام‌خواران نجومی
سخنگوی دولت تعداد مدیران نجومی را از 397 نفر به 14 نفر کاهش داد.
محمدباقر نوبخت در ادامه تحرکات سازمان یافته برای کوچک‌نمایی فساد مدیران نجومی گفته است: موضوع حقوق‌های نامتعارف بارها بررسی شد و دیدند از 93 هزار و 470 نفر، تنها 397 نفر بیش از 20 میلیون تومان دریافت کرده‌اند. همه آمده‌اند مبالغ را پس دادند. فقط 2 نفر ماندند. کل عدد نجومی که می‌گویند 23 میلیارد تومان است.
وی افزود: البته اگر کسی یک ریال هم ناحق گرفت، باید برخورد شود، ولی از نظر ما موضوع روشن است. شاید عده‌ای بخواهند این 397 نفر را در شهر بچرخانند و 397 چوبه دار هم به‌پا کنند. خواهش می‌کنم این نوع مسایل را محل مناقشه اختلافات سیاسی نکنید.
نوبخت گفت: این که چند نفر حقوق بالا گرفته‌اند، مشخص است و دولت هم با اینها برخورد کرد. این که چند نفر طبق ضوابط، ارقامی را به صورت بالا دریافت کرده‌اند، همان تعداد 14 نفر بود. دیوان محاسبات نزدیک به 94 هزار پرونده از مدیران را بررسی کرد و متوجه شدند 397 نفر حقوق بیش از 20 میلیون گرفته‌اند. این اشخاص می‌گویند ما طبق قوانین مجلس، این حقوق را گرفته‌ایم. دادستانی دیوان محاسبات این اشخاص را مجرم نمی‌داند.
این اظهارات از چند جهت خلاف واقع و مخدوش است. اولا طبق قانون مدیران تنها مجازند 7 برابر کمترین حقوق کارکنان دولت دریافتی داشته باشند که رقمی حدود 7 تا 10 میلیون تومان را شامل می‌شود. بنابراین، قرار دادن سقف 20 میلیون تومان برای حقوق مشروع و بالاتر از آن را به عنوان مدیر نجومی و متخلف معرفی کردن، نوعی فریبکاری و تحریف قانون است. بنابراین با این حساب، تعداد مدیران نجومی احتمالا بین هزار تا 3 هزار نفری است که چند ماه پیش از سوی کمیسیون اصل 90 مجلس اعلام شد.
ثانیا مقامات دولتی اصرار دارند همین رقم 397 مدیر متخلف را نیز به 14 نفر کاهش دهند و آن را به توجیهات بی‌پایه خود مدیران متخلف مستند می‌کنند!
ثالثا مدیران متخلف علاوه بر حقوق، پاداش‌های نجومی هنگفت نیز دریافت کرده‌اند که در محاسبات دولتی لحاظ نمی‌شود؛ ضمن اینکه صرف بازگرداندن این پول‌ها نمی‌تواند متخلفان را مبرّا کند؛ در غیر این‌صورت هر مفسدی می‌تواند به هنگام لو رفتن و مواخذه شدن، پول‌ها یا بخشی از آن را پس بدهد و خود را مبرّا معرفی کند.
رابعا آقای نوبخت در آغاز رسوایی بزرگ حقوق‌های نجومی، مجبور به عذرخواهی رسمی از مردم در تلویزیون شد اما مدتی بعد در مراسم تودیع یکی از همین مدیران (صفدر حسینی)، نامبرده را ذخیره نظام و امانتدار کشور معرفی کرد تا معلوم شود دولت به خاطر فشار افکار عمومی، به موضع انفعال افتاده و اراده برخورد با متخلفان را ندارد.
یادآور می‌شود رهبر معظم انقلاب چندین‌بار نسبت به فراموش شدن پرونده مدیران نجومی هشدار داده و خواستار برکناری و مجازات این مدیران شده‌اند.

خراسان

تذکر درباره اجرای یک مجوز احمدی نژاد
بر اساس نامه جدید یک مقام مسئول به تعدادی از مدیران ارشد دستگاه های اجرایی، به آن ها تاکید شده است با وجود آن که بر اساس آیین نامه خرید خدمت مشاوره که در سال 1388 با تایید محمود احمدی نژاد رئیس جمهور سابق ابلاغ شده، خرید خدمات مشاوره از افرادی که دارای سوابق تجربی در زمینه آن خدمات دستگاه های اجرایی هستند، مجاز است اما با توجه به این که قانون “ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان” موخر از آیین نامه مذکور است لذا در استفاده از خدمات اشخاص بازنشسته نمی توان ممنوعیت های قانون جدید را مد نظر قرار نداد.
دستور دولت برای اجرای بهتر اصل 30 قانون اساسی
پس از وصول گزارشی از سوی برخی مسئولان اجرایی به مدیران ارشد دولت مبنی بر وجود مشکلاتی در راه تحصیل برخی کودکان ایرانی در تعدادی از مناطق محروم که به علل مختلف، فاقد مدارک هویتی لازم هستند، یک مسئول مهم اجرایی با صدور دستوری تاکید کرده است با توجه به اصل 30 قانون اساسی که دولت وظیفه فراهم ساختن آموزش و پرورش رایگان برای همه ملت ایران را دارد، با ایجاد زیرساخت هایی مانند صدور کارت حمایت تحصیلی، نسبت به ایجاد شرایط ثبت نام این دانش آموزان اقدام شود.

آرمان

امضاي۴سند همكاري ايران و اندونزي

رئيس‌جمهور پس از امضاي چهار سند همكاري ميان تهران و جاكارتا، تقويت و تحكيم روابط ايران و اندونزي به عنوان دو كشور دوست و مسلمان را به نفع منافع دو ملت و منطقه دانست و اظهارداشت: تهران و جاكارتا مصمم هستند كه سطح همكاريهاي خود را در همه حوزه‌هاي سياسي، اقتصادي و فرهنگي و علمي گسترش دهند. حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني گفت: ما براي روابط بين ايران و اندونزي به عنوان كشور اسلامي مهم در شرق آسيا و ايران به عنوان كشور مهم در غرب آسيا، اهميت زيادي قائل هستيم. وي اظهارداشت: ترديدي ندارم كه همكاري‌هاي دو كشور علاوه بر منافعي كه براي دو ملت بزرگ اندونزي و ايران خواهد داشت، به نفع ثبات و امنيت منطقه و جهان اسلام خواهد بود. روحاني با اشاره به تحركي كه در روابط دو كشور به‌ويژه پس از سفر خود به اندونزي ايجاد شده، گفت: بايد در دوره پسابرجام روند همكاري‌ها با توجه به امكانات گسترده دو كشور، شتاب بيشتري بگيرد.

تماس جهانگيري با نخست وزير تركيه

معاون اول رئيس‌جمهور با اشاره به حوادث سوريه و وضعيت نامناسب و سخت غيرنظاميان در مناطق مختلف اين كشور، گفت: مسائل منطقه با توسعه همكاري‌ها و افزايش هماهنگي‌هاي جمهوري اسلامي ايران و تركيه سريع‌تر حل و فصل مي‌شود. اسحاق جهانگيري در تماس تلفني بن علي يلديريم نخست وزير تركيه با وي كه در خصوص بررسي روابط دوجانبه، مسائل منطقه‌اي و بحران سوريه و جنگ با تروريسم صورت گرفت، حادثه اخير تروريستي در شهر استانبول كه منجر به كشته و زخمي شدن تعدادي از شهروندان تركيه شد را به دولت و ملت اين كشور تسليت گفت. وي افزود: صلح، ثبات و امنيت تركيه براي جمهوري اسلامي ايران مهم است و همكاري مشترك و همياري در مبارزه با افراطي‌گري و تروريسم از اين منظر اهميت زيادي دارد. وي همچنين با اشاره به وضعيت سخت مردم و غيرنظاميان در شهرهاي مختلف سوريه از جمله شهر حلب، اظهار كرد: متاسفانه سوريه چندين سال است كه درگير جنگ است و در شهرهاي مختلف اين كشور شاهد كشته و مجروح شدن غيرنظاميان هستيم.

عدم‌ورود فراكسيون‌اميد به‌انتخابات۹۶

عضو هيات رئيسه فراكسيون اميد با بيان اينكه تاكنون بحثي در فراكسيون راجع به انتخابات سال ۹۶ نداشته‌ايم، گفت: جلسه فراكسيون اميد با «بانك» و «نجفي» انتخاباتي نبود. محمدرضا تابش با بيان اينكه تاكنون در فراكسيون درباره انتخابات آتي رياست‌جمهوري بحثي انجام نشده است، افزود: فراكسيون قصد ورود به بحث‌هاي انتخاباتي سال ۹۶ را ندارد. وي با اشاره به جلسه اعضاي هيات رئيسه فراكسيون اميد با مرتضي بانك معاون كل‌سرپرست نهاد رياست‌جمهوري و محمد علي نجفي مشاور امور اقتصادي رئيس‌جمهور در روزهاي گذشته، ادامه داد: اين جلسه در راستاي تعامل مثبت‌تر بين ائتلاف اميد و دولت بود و در آن جلسه بحث‌هاي انتخاباتي مطرح نشد. نماينده مردم اردكان در مجلس شوراي اسلامي تصريح كرد: در مواردي دولت نيز اقرار كرده كه نقص‌هایي وجود داشته است و بايد تلاش كرد ائتلاف فراگير كه منجر به پيروزي در انتخابات اخير شد را حفظ كنيم. وی افزود: اين فراكسيون به صورت حرفه‌اي تمركز خود را بر روي نظارت و قانونگذاري گذاشته و تلاش دارد شعار اميد بخشي و آرامش در كشور حفظ شود.

آمانو به ايران مي‌آيد

مديركل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي امروز براي ديدار با مقامات كشورمان به تهران سفر مي‌كند. بر اساس بيانيه آژانس، ملاقات يوكيا آمانو در تهران بخشي از تعامل سطح بالا ميان ايران و آژانس است. بر اساس اين بيانيه، مديركل آژانس در تهران درباره اجراي تعهدات ايران در چارچوب برجام گفت‌وگو مي‌كند. سفر از پيش اعلام نشده آمانو در حالي هفته جاري انجام مي‌شود كه از اجراي برجام حدود يك سال مي‌گذرد.

انتخابات در جبهه ياران احمدي‌نژاد

يك عضو جبهه يكتا از بررسي موضوع انتخابات رياست‌جمهوري ۹۶ در اين تشكل سياسي اصولگرا خبر داد. مسعود زريبافان با اشاره به برگزاري جلسه شوراي مركزي جبهه يكتا، اظهار كرد: جلسات متعددي را درباره انتخابات رياست‌جمهوري ۹۶ برگزار كرده‌ايم و همچنان مشغول بحث و تبادل نظر در اين زمينه هستيم. وي با اشاره به طرح موضوع وحدت اصولگرايان در جلسات شوراي مركزي جبهه يكتا، گفت: اين موضوع نيز در نشست‌هاي ما مورد بررسي قرار گرفته است و در حال حاضر مشغول برنامه‌ريزي براي آن هستيم. زريبافان در پايان تاكيد كرد: محورهاي انتخاباتي جبهه يكتا براي سال آتي به‌زودي اعلام خواهد اما هنوز در اين خصوص به نتيجه نهايي نرسيده‌ايم.

من روشم را براي رفع حصر نمي‏‌گويم

وزير اسبق پست و تلگراف گفت: من روشم را براي رفع حصر نمي‏‌گويم و آن را نزد خود نگه مي‎دارم، چون‌ اگر روشم را تشريح كنم كه ديگر روش نيست. سيد محمد غرضي درباره اظهارات برخي چهره‌هاي اصولگرا كه گفته‎اند حسن روحاني در انتخابات سال آينده زير ۱۰ درصد رأي خواهد داشت، اظهار كرد: اين‌گونه سخنان براي تضعيف روحيه آقاي روحاني بيان مي‌شود. رئيس دولت يازدهم با حمايت آقايان هاشمي و رئيس دولت اصلاحات توانست سبد رأي خود را افزايش دهد و از اين طريق رئيس‌جمهور شد. وي در ادامه افزود: آقاي روحاني بايد بداند افراد بدون شناخت از ايشان حمايت كردند، اما متاسفانه رئيس‌جمهوري نمي‌خواهد اين را قبول كند كه اگر آقايان هاشمي‌رفسنجاني و رئيس دولت اصلاحات نبودند محال بود رئيس‌جمهور ايران شود. به عبارتي وي مديون اين دو شخص است، چون مردم به واسطه حمايت آنها به حسن روحاني رأي دادند.

ایران

احضار سفیر ایران در کویت
وزارت خارجه کویت در بیانیه‌ای از احضار سفیر ایران در این کشور خبر داد. به گزارش مهر، در پی بازداشت 4 تبعه این کشور در اهواز، سفیر تهران در کویت احضار شده است. براساس اعلام خبرگزاری رسمی کویت، ادعا شده این چهار نفر در اهواز دستگیر شده‌اند و وزارت خارجه کویت در قالب یادداشتی به سفیر ایران در این کشور نیز پیگیر آزادی آنهاست. پیش از این، وزارت امور خارجه کویت اعلام کرده بود که به نمایندگی از کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، انجام رایزنی‌های مشترک با طرف ایرانی برای بررسی مسائل منطقه‌ای را آغاز کرده است. «خالد الجارالله»، معاون وزیر امور خارجه کویت دراین باره افزود: هنوز زمان مشخصی برای اجرای ملاقات‌های دوجانبه تعیین نشده است اما پیام‌هایی میان دو کشور با هدف انتقال دیدگاه‌های شورای همکاری  (خلیج فارس) به تهران رد و بدل می‌شود.

تشکیل کنسرسیوم بانکی برای اعطای تسهیلات ویژه به پدیده شاندیز
رئیس کارگروه ویژه پیگیری مسائل شرکت پدیده شاندیز از به سرانجام رسیدن مذاکرات مستمر وزیر کشور و رئیس کل بانک مرکزی و اجرایی شدن توافق‌های این دو مقام ارشد مبنی بر تشکیل کنسرسیوم بانکی ویژه اعطای تسهیلات به شرکت پدیده شاندیز خبر داد. به گزارش ایرنا، بابک دین‌پرست گفت: با همراهی مدیران عامل 6 بانک کشور، کنسرسیوم بانکی اعطای تسهیلات ویژه به شرکت پدیده شاندیز تشکیل و مقرر شد در صورت تحقق شرایطی، مبلغ  5 هزار میلیارد ریال تسهیلات به شرکت پدیده شاندیز پرداخت شود.

۳ ایرانی متهم به دور زدن تحریم‌ها در امریکا
وزارت دادگستری امریکا یک فرد اهل ایالت آلاسکا در این کشور را به همراه یک امریکایی دیگر و سه نفر ایرانی به دور زدن تحریم‌های ایران متهم کرده است. به گزارش تسنیم به نقل از رویترز، وزارت دادگستری امریکا در بیانیه‌ای اعلام کرده است که کنت زونگ 77 ساله به همراه سه ایرانی و یک امریکایی دیگر به دست داشتن در مبادلات مالی که قرار بود مبالغی به ارزش یک میلیارد دلار به طور غیرقانونی از بانک‌های کره جنوبی تبدیل شده و خارج شود، متهم شده است.

«رضا ضراب» دچار افسردگی شد
تاجر ایرانی- ترکیه‌ای که اکنون در امریکا به اتهام فساد مالی در بازداشت به سر می‌برد، تحت درمان‌های ضد افسردگی قرار گرفته است. به گزارش آنا به نقل از وب‌سایت حریت، «رضا ضراب که به دلیل پولشویی و همچنین دور زدن تحریم‌های ایران در امریکا بازداشت شده است، به دلیل بیماری افسردگی تحت درمان قرار دارد.» وکیل رضا ضراب بدون اینکه به این موضوع اشاره کند که طول درمان این متهم ایرانی- ترکیه‌ای چقدر طول خواهد کشید، گفت که او قرص‌های ضد افسردگی مصرف می‌کند. ضراب از 22 مارس (3 فروردین) در بازداشت نظام قضایی امریکاست و چنانچه اتهام‌های او ثابت شود، با حبس 75 ساله رو‌به‌رو خواهد شد.

جمهوری اسلامی

خبرگزاری روسی مچ «العربیه» را سر اخبار حلب گرفت!

خبرگزاری اسپوتنیک اعلام کرد برخی از رسانه‌های عربی و فعالان شبکه‌های اجتماعی تصاویر جعلی درباره بحران سوریه منتشر می‌کنند تا به افکار عمومی چنین وانمود کنند که ارتش سوریه در حلب مرتکب جنایت جنگی می‌شود. اسپوتنیک افزود: «شبکه العربیه عربستان سعودی چند تصویر از حمله سال 1393 اسرائیل به غزه منتشر کرد و مدعی شد که ارتش سوریه مردم را می‌کُشد. در یکی از این تصاویر مردم غزه یک کودک فلسطینی ِخون آلود را از زیر آوار بیرون می‌آورند». اسپوتنیک افزود: «به نظر می‌رسد شبکه العربیه پس از افشاگری اسپوتنیک اشتباه خود را به گونه‌ای اصلاح کرد، به این نحو که تصاویری از آوارگان شهر حلب را منتشر کرد و مدعی شد که تحت محاصره ارتش سوریه هستند در حالی که ارتش مردم را از این شهر به مناطق امن منتقل می‌کند». روزنامه لواء چاپ لبنان نیز تصویر همان کودک فلسطینی را منتشر کرد و مدعی شد که این کودک از قربانیان جنگ حلب است. صفحه عرب زبان مموریس در فیسبوک نیز تصویری از ساکنین اردوگاه فلسطینی یرموک مربوط به سال 1393 منتشر کرد و مدعی شد که آنها آوارگان حلب هستند.

وزیر جنگ رژیم صهیونیستی خواستار سرنگونی «بشار اسد» شد

* وزیر جنگ رژیم صهیونیستی با تاکید بر اینکه سوریه‌ای بدون «بشار اسد» برای اسرائیل بهتر است خواستار تلاش برای کاهش نفوذ ایران در این کشور شد. آویگدور لیبرمن در یک نشست خبری گفت: «منافع اسرائیل در این است که هم اسد و هم نیروهای ایرانی از سوریه حذف شوند.» به نوشته روزنامه «هاآرتص» وی در ادامه این ادعاهای خود افزود: «به نظر من، اسد باید از قدرت کنار رود، و همچنین ما باید از نفوذ ایرانیان در سوریه جلوگیری کنیم.» وی با طفره رفتن از پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا رژیم صهیونیستی در جنگ سوریه دخالت می‌کند، گفت: «پس جامعه بین‌المللی کجاست؟ شرم‌آور است که آنها درباره کشته شدن روزانه 500 نفر در خاورمیانه سکوت کردند اما از اسرائیل بخاطر ساخت شهرک‌های جدید انتقاد می‌کنند.» لیبرمن، از جنایات جنگی رژیم اشغالگر و کشتار مردم فلسطین و ویران کردن خانه‌های آنان سخن نگفت.

حضور رسمي هيات صهيونيستي در ابوظبي

* رسانه‌های رژیم صهیونیستی اعلام کردند هیاتی به ریاست «ایلی مرزال » مدیرکل دفتر نظارت این رژیم در نشستی که در ابوظبی برگزارشد، به طور رسمی شرکت کرد. پایگاه خبری شبکه هفتم تلویزیون رژیم صهیونیستی افزود: این نشست در چارچوب برنامه‌های موسسه‌های بین‌المللی نظارت و حسابرسی برگزار شد. والاه اضافه کرد این هیات رژیم صهیونیستی با زمینه سازی‌های وزارت خارجه این رژیم و برخی دیپلمات‌های بین‌المللی از جمله « مارگیت کارکر» از کشور اتریش در ابوظبی حضور یافت. به نوشته این پایگاه صهیونیستی، ایلی مرزال علاوه برسخنرانی درنشست ابوظبی با تعدادی از شرکت کنندگان در این نشست که از کشورهای مختلف بودند، دیدار کرده است. برخی کشورهای عربی از جمله کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس به ویژه سعودی، امارات، بحرین و قطر با خیانت به آرمان ملت فلسطین و با هدف ضربه زدن به محور مقاومت ضد تروریسم صهیونیستی و تکفیری در صدد عادی سازی کامل روابط خود با رژیم صهیونیستی هستند.