چهارشنبه , ۲ اسفند ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » آيا مجري دورهمي جواب انتقاد‌هاي دولتي‌ها به صداوسيما را داد؟!

آيا مجري دورهمي جواب انتقاد‌هاي دولتي‌ها به صداوسيما را داد؟!

آیا بوقی به دست مهران مدیری داده و اورا بوقچی صداوسیما برعلیه دولت حسن روحانی کرده اند؟!

انتشار کليپي از برنامه دورهمي در شبکه‌هاي مجازي که در آن مهران مديري به «سازشکارها» حمله مي‌کند، با عنوان حمله مديري به دولت، باعث واکنش‌هايي شده است.
نویسنده : محمدصادق عابديني
انتشار کليپي از برنامه دورهمي در شبکه‌هاي مجازي که در آن مهران مديري به «سازشکارها» حمله مي‌کند، با عنوان حمله مديري به دولت، باعث واکنش‌هايي شده است. عده‌اي معتقدند اين کار پاسخ غيرمستقيم صداوسيما به انتقاد‌هاي اخير اعضاي کابينه از عملکرد صداوسيماست. در جديد‌ترين انتقاد روز گذشته وزير راه و شهرسازي در نامه‌اي سرگشاده به علي عسکري، سازمان صداوسيما را به تخريب اين وزارتخانه متهم کرد.
در روزهاي اخير وزراي دولت در چند نوبت به انتقاد از عملکرد صداوسيما پرداخته‌اند.وزير کشور: صداوسيما تأثير‌گذاري‌اش را از دست داده
عبدالرضا رحماني‌فضلي، وزير کشور دولت روحاني در اجلاس سراسري نماز به انتقاد از صداوسيما پرداخت. وزير کشور با اشاره به تأثيرگذاري فضاي مجازي در جامعه تأکيد کرد صداوسيما اثرگذاري‌اش را در جامعه از دست داده است. با وجود اينکه وزير کشور مي‌گويد صداوسيما تأثير گذاري‌اش را از دست داده است، ديگر اعضاي کابينه نشان داده‌اند که نسبت به برنامه‌هاي صداوسيما حساس هستند و در مقابل اخبار و تحليل‌هاي نقادانه رسانه ملي از عملکرد دولت انعطاف به خرج نمي‌دهند. دکتر قاضي‌زاده‌هاشمي نمونه‌اي از اين واکنش‌هاي تند را در برنامه «ثريا» شبکه يک سيما به نمايش گذاشت.وزير بهداشت: چرا در دولت قبل ساکت بوديد؟!
دکتر قاضي‌زاده‌هاشمي در برنامه هفته گذشته «ثريا» حاضر شد و در ميانه‌هاي برنامه واکنش عصبي نسبت به سؤال‌هاي مجري برنامه از خود نشان داد. کليپ چند دقيقه‌اي پرسش و پاسخ‌ها ميان مجري و وزير در شبکه‌هاي اجتماعي منتشر شد. در اين کليپ کوتاه وزير بهداشت به جاي پاسخ به سؤالات مطرح شده توسط مجري درباره طرح تحول سلامت، به برنامه‌هاي صداوسيما حمله کرد و عملکرد رسانه ملي را در بحث حقوق‌هاي نجومي و نقد دولت قبل به چالش کشيد. وزير در بخشي از برنامه خطاب به مجري گفت: «صداوسيما به فرموده امام راحل بايد دانشگاه باشد، نه تخريبگر دولت و طرحي که به محرومان نظر دارد و من به خاطر خودتان مي‌گويم چنين نکنيد چون مردم براساس نظرسنجي‌ها از اجراي اين طرح رضايتمندي دارند و حرف شما را قبول نمي‌کنند.»

بعد از اين برنامه محسن مقصودي، مجري برنامه ثريا در گفت‌و‌گو با فارس درباره ادعاي وزير بهداشت پيرامون انتقاد نکردن از دولت قبل گفت: «ثريا در طول 18 ماه، چهار برنامه انتقادي در دولت قبل رفت و در طول بيش از سه سال دولت يازدهم با احتساب اين برنامه تنها سه برنامه در نقد و بررسي سياست‌هاي حوزه بهداشت و درمان توانستيم برويم. سه چهار برنامه را هم قبل از پخش کنسل کردند!»

البته انتقاد‌هاي وزير بهداشت آخرين مورد از انتقادها از صداوسيما نبود و در يک مورد تقريباً منحصر به فرد وزير راه و شهرسازي دست به قلم شد و نامه‌اي بلند به عبدالعلي علي‌عسکري، رئيس صداوسيما نوشت و در آن از عملکرد رسانه ملي نسبت به عملکرد وزارتخانه به خصوص در مورد حادثه برخورد دو قطار انتقاد کرد.

وزير راه: مردم چطور به اخبار صداوسيما اعتماد کنند؟!
حادثه تصادف دو قطار و پوشش اخبار آن توسط صداوسيما باعث شد وزير راه و شهرسازي در نامه‌اي به رئيس صداوسيما، رسانه ملي را متهم به دروغگويي کند.
عباس آخوندي، وزير راه و شهرسازي در ابتداي نامه‌اش که رونوشتي از آن را براي سران قواي مجريه و مقننه ارسال کرده، خطاب به علي‌عسکري نوشت: «چهارشنبه 24/9/1395شهروندان به وضوح ديدند و شنيدند که به مدت ۱۰ ساعت در تمام بسته‌هاي خبري صداوسيما و در زيرنويس‌هاي خبري و مشخصاً شبکه خبر اخبار دروغ، تحريف شده و جريان‌سازي عليه وزارت راه و شهرسازي جريان داشت. وقتي رسانه ملي يک خبر رسمي را که ناظر بر رابطه قانوني بين مجلس و دولت است اين‌گونه تحريف مي‌کند، چگونه مي‌توان انتظار داشت که مردم به ساير خبرهاي شما اعتماد کنند. لطفاً دستور فرماييد به موجب ماده ۳۰ اساسنامه سازمان صداوسيما اين نامه در همان شبکه‌ها با دو برابر تعداد تکرار قرائت شود.»

آخوندي در نامه‌اش اخبار صداوسيما را به وارونه جلوه دادن وقايع برخورد دو قطار متهم مي‌کند و با نام بردن از چند بخش خبري و متن اخبار آنها که در مورد پيگيري علل وقوع حادثه و از کار افتادن سيستم ATC است، خواستار آن شده است که «اين نامه در همان شبکه‌ها با دو برابر تعداد تکرار قرائت شود.»  رويکرد تهاجمي که دولت در قبال صداوسيما به خود گرفته است، البته پيش از اين نيز مسبوق به سابقه بوده و ديگر اعضاي دولت نيز به دفعات از صداوسيما انتقاد کرده و حتي به صورت مستقيم خواستار تعطيلي برنامه‌هاي انتقادي دولت شده‌اند. با وجود اين صداوسيما گرچه برنامه‌هاي انتقادي‌اش را کمرنگ کرده است، ولي هنوز مي‌توان ردپاي انتقاد از دولت را در برنامه‌هاي خبري، تحليلي و حتي طنز صداوسيما مشاهده کرد. نمونه‌اي از برنامه‌هاي طنز و پرطرفدار صداوسيما که در آن به دولت نقدهايي وارد شده، «دورهمي» شبکه نسيم است.

دورهمي پاسخ صداوسيما بود؟
مهران مديري در انتهاي برنامه «دورهمي» مونولوگي(تک‌گويي) را درباره جرئت و حقيقت مي‌گويد. مديري که تقريباً در همه برنامه‌هايش چند نوبت از اين تک‌گويي‌ها دارد، در اين برنامه مي‌گويد که نقطه مقابل ‌جرئت سازشکاري است و از آن به باج دادن براي بقا نام مي‌برد. اين شومن تلويزيوني مي‌افزايد فقط آدم‌هايي که پرونده پاکي دارند، جرئت عبور از سازشکاري و اجراي قانون واقعي را دارند. مهران مديري مي‌گويد: «يک عده چطور جرئت کردند وارد عملياتي شوند که به آنها گفتند برگشتي در آن نيست! اگر ما بوديم چه کار مي‌کرديم؟ امروز که شرايط کاملاً عادي است جواب آن دل و جرئت خارق‌العاده را با سازشکاري و منفعت‌طلبي مي‌دهيم.»

مجري دورهمي در آخر تصريح مي‌کند: «اگر دل و جرئت بعضي از کار‌ها را نداريد چرا پست‌هايي را مي‌گيريد که انجام وظايفش دل و جرئت مي‌خواهد؟ تو که نمي‌توني بتمرگ تو خونه‌ات.» اين سخنان به عنوان حمله مهران مديري به دولت در جريان تصويب تحريم‌هاي جديد عليه کشورمان در جريان برجام منتشر شد و گفته مي‌شود که صداوسيما به واسطه مديري جواب انتقاد‌هاي دولتي‌ها را داده است. گرچه صداوسيما از ابزار تند و تيزتري مانند بخش‌هاي ويژه خبري يا برنامه‌هاي سياسي براي انتقاد از دولت و پاسخ به حملات دولتي‌ها برخوردار است، ولي بار‌ها شاهد آن بوده‌ايم که برنامه دورهمي به محملي براي نقد دولت تبديل شده و مديري تا به حال با دعوت از دو تن از معاونان رئيس‌جمهور آنها را با چالش روبه‌رو کرده است. در يکي از موارد مديري از معصومه ابتکار، معاون رئيس‌جمهور مي‌پرسد «چرا هيچ اتفاقي نمي‌افتد؟» يا در يکي ديگر از برنامه‌ها طي يک مونولوگ طنز آمار‌ها و نمودار‌هاي اشتغال‌آفريني که از سوي نهاد‌هاي دولتي منتشر مي‌شود را به سخره مي‌گيرد و مي‌گويد «مردمي که کار ندارند، بلد نيستند خودشان را با آمار‌ها و منحني‌ها تغيير بدهند.» اما در مورد اتفاقات چند روز اخير حتي اگر مقصود نويسندگان برنامه دورهمي انتقاد از دولت باشد، نمي‌توان از نظر زماني آن را پاسخي به حملات وزرا دانست و گويا اين برنامه صرفاً بخشي از روند انتقادي تلويزيون نسبت به عملکرد دولت است. از آنجايي که چند ماه بيشتر تا انتخابات رياست جمهوري باقي نمانده است، بايد شاهد اوج گرفتن انتقاد‌هاي اعضاي کابينه از صداوسيما به عنوان سياست پيشگيرانه دولت باشيم. در اين سياست دولتي‌ها پيش‌دستي کرده و با ايجاد فضاي رواني مخرب عليه صداوسيما تلاش مي‌کنند صداوسيما را در موضع انفعال قرار دهند تا از ميزان تأثيرگذاري انتقادهاي رسانه ملي در افکار عمومي بکاهند.