پنجشنبه , ۳۰ فروردین ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » همزمان با تصرف حلب ، شهر استرانژیگ”الباب” توسط نیروهای”ارتش آزاد سوریه” از تسخیر”داعش” آزاد شد!

همزمان با تصرف حلب ، شهر استرانژیگ”الباب” توسط نیروهای”ارتش آزاد سوریه” از تسخیر”داعش” آزاد شد!

همزمان با عقب‌نشینی داعش از شهر الباب سوریه در برابر نیروهای “ارتش آزادسوریه”، ریاض حجاب از آمادگی اپوزیسیون سوریه برای شرکت در نشست انتقالی قدرت در سوریه زیر نظارت روسیه خبر داد.

“عناصر داعش” درپی تسلط نیروهای”ارتش آزاد سوریه”- مورد حمایت ترکیه- بر درمانگاه الباب، شروع به عقب‌نشینی از این شهر کرده‌اند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، شبکه العربیه به نقل از منابع میدانی اعلام کرد که  “داعش” بعد از ظهر روز جمعه پس از اینکه “نیروهای سپر فرات”- مورد حمایت ترکیه- موفق به نسخیر  درمانگاه  این شهر شدند، شروع به عقب‌نشینی از شهر کرده‌اند.نیروهای “ارتش آزادسوریه” تحت الحمایه ترکیه در 24 آگوست گذشته عملیات موسوم به «سپر فرات» را در شمال سوریه و شمال استان حلب آغاز کرد و در آغاز توانست دهها روستا را از کنترل داعش خارج کند تا اینکه در 13 ماه جاری میلادی به مرزهای شهر راهبردی «الباب» در شمال شرق حلب رسید.

فارس نیوز و سایررسانه های حکومتی مدعی هستند که ترکیه بارها اعلام کرده که قصد اشغال “الباب” را دارد. «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه 8 سپتامبر گذشته اعلام کرده بود که هدف بعدی عملیات نیروهای ترکیه، شهر الباب خواهد بود و «هدف دوم نیز شهر منبج است». اردوغان همچنین “الرقه” را هدف بعدی خود اعلام کرد. دمشق، مسکو و تهران نیز به آنکارا هشدار دادند که ترکیه در فکر یورش به شهر الباب نباشد.

عقب نشینی داعش از شهر الباب و تسلیم شدن در مقابل ارتش آزاد سوریه، معادله قدرت را در خاک سوریه پس از سقوط شهر حلب توسط نیروهای تحت فرماندهی روسیه، وارد موقعیت جدید کرده است.

اعلام آمادگی معارضان برای پیوستن به مذاکرات صلح سوریه

هیئت عالی مذاکرات برخاسته از کنفرانس ریاض از آمادگی خود برای پیوستن به مذاکرات صلح سوریه زیر نظر رئیس‌جمهور روسیه تاکید کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از المسله، ریاض حجاب مسئول هماهنگ کننده هیئت عالی مذاکرات برخاسته از کنفرانس ریاض بر آمادگی این هیئت برای برای شرکت در مذاکرات صلح سوریه که پوتین قصد دارد آن را برگزار کند، تاکید کرد. وی افزود که مشارکت این هیئت در مذاکرات بستگی به این امر دارد که هدف از این مذاکرات، تشکیل دولت انتقالی باشد. حجاب روز جمعه بعد از نشست با وزیر خارجه دانمارک به خبرنگاران گفت: اگر نیتی برای حل سیاسی حقیقی و تشکیل دولت انتقالی برخوردار از اختیارات تام وجود داشته باشد، هیئت عالی مذاکرات، این راه حل را تایید می‌کند.ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه پیش از این گفته بود که وی از نزدیک با رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه برای آغاز مذاکرات صلح سوریه با هدف رسیدن به آتش‌بس در این کشور، تلاش می‌کند.

انتهای پیام/