یکشنبه , ۳۱ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » علی مطهری: زن و مرد در اسلام تساوی حقوق دارند اما تشابه حقوق ندارند.

علی مطهری: زن و مرد در اسلام تساوی حقوق دارند اما تشابه حقوق ندارند.

نائب‌رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: زن و مرد از منظر اسلام حقوق مساوی دارند اما این بدان معنا نیست که تشابه حقوق نیز داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری ز ایسنا، علی مطهری در مراسم نخستین کنگره جمعیت زنان مسلمان نواندیش که در کانون توحید تهران برگزار شد، با بیان خاطره‌ای از شهید مطهری، اظهار کرد: شهید مطهری بعد از سفر به پاریس در ایام نهضت اسلامی پس از دیدار با امام خمینی (ره) با اشاره به این موضوع که چه مسائلی مابین امام خمینی (ره) و ایشان طرح شد، گفتند که پیش از چند مساله‌ای که می‌خواستم با امام (ره) مطرح کنم ایشان به مساله زن توجه کردند. در آن زمان با توجه به نگاه اروپا و غرب به زن، اسلام و جامعه اسلامی را به زن‌ستیزی متهم می‌کردند. خود شهید مطهری سه دوره را برای حضور زنان در جامعه طرح کردند. دوره اولی که زنان در نهان‌خانه‌ها بودند و مردان برای به دست آوردن‌شان تلاش بسیار می‌کردند. دوره دوم حقوق زنان در جامعه پذیرفته شد و آنان مانند مردان توانستند به تحصیل علم و دانش بپردازند و به منصب‌های اجتماعی دست یابند اما در این میان ارزش‌های خود را از دست دادند؛ چراکه همواره در دسترس مردان قرار داشتند.

وی در ادامه افزود: دوره سوم مربوط به نگاه اسلام به زنان می‌شود. شهید مطهری یادآور می‌شوند که زنان در اسلام نه‌تنها یک شیء بی‌ارزش نیستند بلکه همواره به عنوان یک شخصیت ارزشمند شناسایی می‌شوند و ارزش آن‌ها با این دیدگاه حفظ می‌شود. در نگاه اسلام زنان و مردان به طور مساوی حق شکوفا شدن استعدادهای‌شان در هر حوزه‌ای که می‌خواهند، دارند. به طور کلی وجود استعداد در هر شخصی نشان‌دهنده وجود حق او برای دستیابی به آن استعداد است.

وی با اشاره به دیدگاه نهضت اسلامی به زن و پیشرفت زنان در جامعه گفت: زن و مرد دارای حقوق مساوی هستند اما این تساوی حقوق بدان معنا نیست که هر جایی حقی برای مرد بوده مثل همان حق برای زن وجود دارد و یا بالعکس؛ در واقع زن و مرد در اسلام تساوی حقوق دارند اما تشابه حقوق ندارند.

این نماینده مجلس همچنین گفت: در نگاه اسلامی نمی‌شود گفت که زن حق ورود به صحنه جامعه را ندارد. هر کس اعم از زن یا مرد وقتی شایسته بود باید سمتی را که می‌تواند برعهده بگیرد؛ حتی نباید گفت که 50 درصد از سهمیه‌ها را باید به زنان و 50 درصد دیگر را به مردان اختصاص داد؛ چراکه ممکن است در یک جامعه‌ای که 70 درصد از زنان شایسته کسب سمت‌های مهم را داشته باشند.