چهارشنبه , ۲ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » علی اصغر پورمحمدی مدیرشبکه سوم سیما به اتهام مشارکت در خودکشی یک نوجوان دوازده ساله دردادگاه تفهیم اتهام شد.

علی اصغر پورمحمدی مدیرشبکه سوم سیما به اتهام مشارکت در خودکشی یک نوجوان دوازده ساله دردادگاه تفهیم اتهام شد.

قربانی گرفتن سریال ماه رمضان: پنج کیلومتر تابهشت یک کودک را کشت

این هم از خواص سریالهای صدا- سیمای ملاها در ایران

گروه فرهنگی مشرق به نقل از روزنامه همشهری- «می‌خواهم روح شوم و ببینم بابا و مامان راجع به من چه می‌گویند.» این آخرین جمله‌ای بود که محمد مهدی قبل از شروع بازی مرگبارش به زبان آورد. او سه شنبه هفته گذشته وقتی خودش و برادر 6 ساله‌اش را در خانه تنها دید، تصمیم گرفت همانند سریال مورد علاقه‌اش تبدیل به یک روح شود و به مکان‌های مورد علاقه‌اش سر بزند، غافل از اینکه بازی او سرنوشت شومی به دنبال خواهد داشت. حالا 7 روز از حادثه‌ای که برای پسربچه 12 ساله گذشته می‌گذرد. 7 روزی که حاصل آن برای پدر و مادر محمدمهدی چیزی جز گریه و اندوه نبوده است. درست زمانی که خیلی از ما مشغول مسافرت و استراحت در تعطیلات عید فطر بودیم، اعضای خانواده «کوهی» پله‌های بیمارستان سوم شعبان را دوتا یکی می‌کردند به امید اینکه شاید از زبان پزشکی بشنوند: «پسرتان به زندگی برگشته است.» اما 7 روز گذشت و محمدمهدی نه‌تنها به هوش نیامد که بنا بر نظر قطعی پزشکان، دچار مرگ مغزی شد.

تقلید مرگبار
«محمد مهدی علاقه زیادی به یکی از سریال‌های ماه رمضان داشت و جانش را هم سر تقلید از این سریال گذاشت.» این را پدر محمدمهدی می‌گوید. وی می‌افزاید: «پسرم بیش فعال بود و فیلم‌ها و سریال‌هایی را که می‌دید، تأثیر زیادی در او می‌گذاشت. دست آخر هم تقلید از یکی از همین سریال‌ها کار دستش داد و ما را داغدار کرد.»

ماجرا چه بود؟
بعد از ظهر سه شنبه گذشته، هیچگاه از یاد پدر و مادر محمدمهدی نخواهد رفت. زمانی که او سر کار بود و وقتی همسرش برای خرید خانه را ترک کرد، بچه‌ها در خانه تنها ماندند. او توضیح می‌دهد: «محمدمهدی» و برادر 6 ساله‌اش مشغول بازی بودند که پسر بزرگم ناگهان تصمیم گرفت، به تقلید یکی از سریال‌های ماه رمضان تبدیل به روح شود. او به برادر کوچکش گفت که می‌خواهد وقتی روح شد، به محل کار من و نزد مادرش و همسایه‌ها برود و ببیند ما راجع به او و کارهایش چه می‌گوییم. برای همین به میله بارفیکسی که برای ورزش کردن بچه‌ها در خانه نصب کرده بودیم، یک روسری را قلاب کرد و سرش را داخل آن قرار داد و ناگهان حلق‌آویز شد. چند ثانیه بعد هم روی زمین افتاد و از هوش رفت.»
محمدمهدی درحالی بازی مرگبارش را شروع کرده بود که برادر کوچکش شاهد همه این ماجرا بود. پسربچه 6 ساله چند ساعت بعد وقتی محمدمهدی به بیمارستان منتقل می‌شد، درباره حادثه به پدرش می‌گوید: «من به داداش گفتم که این بازی را نکند اما خودش می‌خواست که روح شود. اولش که روسری را دور گردنش انداخت، داشت تاب می‌خورد اما یکدفعه چشم‌هایش را بست و روی زمین افتاد. من ترسیده بودم و گریه می‌کردم و همسایه‌ها پشت در جمع شده بودند اما مامان گفته بود که در را روی کسی باز نکنم. بعد یکی از همسایه‌ها شماره تلفن بابا را از پشت در از من گرفت و به او زنگ زد.» پدر محمدمهدی وقتی از ماجرا باخبر شد با عجله خودش را به خانه رساند. خیلی زود پسر بچه 12 ساله به بیمارستان سوم شعبان انتقال یافت و گرچه با انجام عملیات احیاء، قلب او شروع به کار کرد اما مغزش از کار افتاده بود.
پدر داغدار می‌گوید: «ساعت حدود 4:30 بعد از ظهر سه شنبه ببود که پسرم را به بیمارستان رساندم و او تا یکشنبه شب هفته جاری در آنجا بستری بود. در این مدت خیلی‌ها امیدوارمان کردند که او به زندگی برمی‌گردد اما دوشنبه، دکترش گفت که داروهایی که به او تزریق کرده‌اند جواب نداده و او دچار مرگ مغزی شده است. وقتی این خبر را به ما اعلام کردند، دنیا روی سرمان خراب شد. باورم نمی‌شد پسرم را به خاطر تقلید از یک سریال از دست داده باشم. پسری که هنوز هم صدای خنده‌ها و شیطنت‌هایش در گوشم می‌پیچد. با این حال او مرده بود و بهترین کار در آن لحظه‌ اهدای اعضای بدنش بود. به همین دلیل با اهدای اعضای او موافقت کردیم و پسرم برای انجام آزمایش‌های نهایی در خصوص مرگ مغزی شدن و عمل پیوند اعضا به بیمارستان مسیح دانشوری انتقال یافت.
او ادامه می‌دهد: «در همه جای دنیا وقتی سریالی تخیلی و آمیخته با خرافات از تلویزیون پخش می‌شود قبل از آن هشدار داده می‌شود که این سریال را مثلاً بچه‌های 12 ساله و کمتر از آن تماشا نکنند اما متأسفانه در شب‌های ماه رمضان وقتی چنین سریالی از تلویزیون پخش می‌شد، هیچ هشداری به خانواده‌ها داده نمی‌شد و به همین دلیل قصد دارم از صدا و سیما و سازندگان این سریال شکایت کنم.»

مشرق: اخیرا بر خلاف انتقاداتی وسیعی که از جنبه محتوایی و فنی سریال “پنج کیلومتر تا بهشت” صورت گرفته بود، مدیران صدا وسیما نه تنها این سریال را مورد نقد جدی قرار ندادند بلکه از عوامل آن تقدیر کرده که مراسم تقدیر نیز چند شب پیش از تلویزیون پخش شد. عجیب اینکه شنیده شده است یکی از سخنرانان در این مراسم یکی از بازیگران را که با ظاهری نه چندان مناسب به برنامه آمده بود اما در سریال دختری محجبه است به عنوان الگویی برای دختران ایرانی معرفی کرد. حالا این سریال و محتوای غیر قابل دفاعش از نظر مذهبی حادثه آفریده است تا شاید مدیران رسانه ملی به این فکر بیفتند که فاجعه در ساخت سریال می تواند منجر به فاجعه انسانی هم بشود.

 منبع: روزنامه همشهری

دیروزعلی اصغر پورمحمدی  مدیر شبكه سوم سیما برای تفهیم اتهام درباره خودكشی «محمدمهدی كوهی» (نوجوان ١٣ ساله) به دادسرای جنایی تهران رفت و به سؤالات بازپرس پرونده پاسخ گفت.

روزنامه اعتماد: با اشاره به سابقه این پرونده و تازه‌ترین اخبار مربوط به آن آورده است: محمدمهدی كوهی تحت تاثیر سریال ٥ كیلومتر تا بهشت كه در ماه رمضان سال ٩٠ از شبكه سوم سیما پخش شد، خودكشی كرده است.

بازپرس شعبه دوم دادسرای جنایی گفت: «با توجه به صدور قرار جلب دادرسی دادگاه كیفری درخصوص «محمدمهدی كوهی» آقای «علی اصغر پورمحمدی» مدیر شبكه سوم در بازپرسی دوم دادسرای جنایی، به قصد دادرسی حاضر و به اتهام تسبیب (مسبب بودن در حادثه به صورت غیر مستقیم) در قتل شبه‌عمد به نحو مشاركت تفهیم اتهام شد. او ضمن ابراز تاثر و همدردی با بازماندگان آن مرحوم اظهار كرد:« هیچ رابطه علیتی میان محتوای سریال پخش شده و اقدام به خودكشی آن نوجوان وجود ندارد.» به گفته بازپرس پرونده بعد از این اظهارات پرونده برای رسیدگی به دادگاه كیفری ٢ فرستاده شد.

داستان سریال و ماجرای مرگ نوجوان

شخصیت اصلی سریال « ٥ كیلومتر تا بهشت» بعد از اینكه در یك سرقت منجر به درگیری دچار مرگ مغزی می‌شود، روحش از بدنش جدا شده و می‌تواند همه جا رفت و آمد كند. این روح، آدم‌ها را می‌بیند و از اینكه بقیه درباره او چه می‌گویند یا در موقعیت‌های مختلف چه عكس‌العملی انجام می‌دهند آگاه می‌شود. او مانند یك دانای كل داستان زندگی آدم‌هایی كه با آنها زندگی كرده را دنبال می‌كند و در جریان همه‌چیز قرار می‌گیرد.

محمدمهدی كوهی پسر ١٣ ساله‌ای بود كه همراه با خانواده‌اش در شب‌های ماه رمضان این سریال را دنبال می‌كرد و به آن علاقه شدیدی داشت. چند روز به عید فطر مانده او همراه با برادر شش ساله‌اش در خانه تنها بود. مادرش برای خرید از خانه بیرون رفته بود و پدرش اداره بود. ناگهان محمدمهدی تصمیم گرفت شبیه شخصیت سریال «٥ كیلومتر تا بهشت» نقش روح را بازی كند تا بتواند از عكس‌العمل بقیه درباره خودش آگاه شود.

پدرش بعد از حادثه ماجرا را این طور تعریف كرده است: «محمدمهدی به برادرش گفته بود می‌خواهد روح شود و به محل كار من بیاید، بعد پیش مادرش و همسایه‌ها برود و ببیند ما راجع به او و كارهایش چه می‌گوییم. برای همین خودش را حلق‌آویز كرد. چند ثانیه بعد هم روی زمین افتاد و از هوش رفت كه رفت.»

برادر كوچك محمدمهدی هم درباره آن روز گفته است: «من به داداش گفتم این بازی را نكند اما خودش می‌خواست روح شود. اولش كه روسری را دور گردنش انداخت، داشت تاب می‌خورد اما یكدفعه چشم‌هایش را بست و روی زمین افتاد. من ترسیده بودم و گریه می‌كردم و همسایه‌ها پشت در جمع شده بودند اما مامان گفته بود كه در را روی كسی باز نكنم. بعد یكی از همسایه‌ها شماره تلفن بابا را از پشت در از من گرفت و به او زنگ زد.»

پدر محمد مهدی وقتی از ماجرا باخبر شد با عجله خودش را به خانه رساند. پسربچه ١٢ ساله خیلی زود به بیمارستان سوم شعبان منتقل و تمام مراحل احیا روی او انجام شد، اما به هوش نیامد.

پدرش ادامه می‌دهد: «پسرم را به بیمارستان رساندم و او یك هفته در كما بود. در این یك هفته چندبار امیدوارمان كردند كه او به زندگی بر می‌گردد اما یك روز قبل از فوتش دكترش گفت داروهایی كه به او تزریق كرده‌اند جواب نداده و محمدمهدی دچار مرگ مغزی شده است. وقتی این خبر را به ما اعلام كردند، دنیا روی سرمان خراب شد. باورم نمی‌شد پسرم را به خاطر تقلید از یك سریال از دست داده باشم.»

پدر و مادر محمدمهدی بعد از اینكه مطمئن شدند دیگر پسرشان را زنده نمی‌بینند اعضای بدنش را اهدا كردند و چند روز بعد به خاطر پخش چنین سریالی از مدیریت شبكه سه و تهیه‌كننده این سریال در دادگاه شكایت كردند. بازپرس شعبه دوم دادسرای جنایی تهران، تهیه‌كننده، نویسنده و كارگردان و رئیس شبكه سه را به جرم «تسبیب در قتل شبه عمد به نحو مشاركت» احضار كرد، تا اینكه ٢٠ مردادماه داوود هاشمی تهیه‌كننده و علیرضا افخمی كارگردان سریال به دادسرای جنایی رفتند و در مقابل بازپرس پرونده گفتند كه خودكشی این پسربچه ربطی به سریال ندارد.

بازپرس پرونده گفته بود علت اصلی بازداشت آنها این بوده كه در تیتراژ سریال از هشدار «تماشا برای افراد زیر ١٥ سال توصیه نمی‌شود» استفاده نشده است. حالا بعد از چهار ماه از حضور تهیه‌كننده و كارگردان سریال در دادسرای جنایی، علی اصغر پورمحمدی، رئیس شبكه سوم سیما نیز در حضور بازپرس حاضر شد و صحبت‌های تهیه‌كننده و كارگردان سریال را تكرار كرد.