یکشنبه , ۳۱ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » دستخط نامه عزل حضرت آیت الله العظمی حسینعلی منتظری متعلق به سیداحمدآقاخمینی بود نه خود آیت الله خمینی

دستخط نامه عزل حضرت آیت الله العظمی حسینعلی منتظری متعلق به سیداحمدآقاخمینی بود نه خود آیت الله خمینی

حجت الاسلام و المسلمین شیخ احمد آقا منتظری در گفتگو با صدای آمریکا اظهار داشت: دست خطی که با آن نامه های مربوط به برکناری آیت الله منتظری، مهندس مهدی بازرگان و نهضت آزادی نوشته شده، خط سید احمد خمینی است نه خط امام خمینی .

فردی موسوم به امین فرج اللهی در سایت خبری موسوم به رجانیوز در این باره مینویسد:
“ماجرای نامه عزل منتظری در شش فروردین بارها جواب داده شده و با سرچ در گوگل جوابش به راحتی پیدا می شود.اما نامه امام درباره نهضت آزادی هم ماجرایی دارد که نه نهضت آزادی و نه جریان آقای منتظری علاقه ای به بازخوانی اش ندارند و آن هم ماجرای محکوم شدن ابراهیم یزدی در دادگاه به خاطر تهمت جعلی بودن این نامه است.پس از انتشار متن نامه و تصویر دستخط امام در ماهنامه پاسدار اسلام در دی ماه 1368، نهضت آزادی بلافاصله مدعی شد که این نامه جعلی است و تلویحاً مرحوم حاج احمدآقا را متهم به جعل نامه نمود و به قوه قضائیه در این باره شکایت کرد. حاج احمدآقا ماجرا را پیگیری میکند.اصل دستخط  در اختیار قوه قضائیه قرار گرفت و چند کارشناس خبره خط شناس دادگستری مأمور بررسی و اعلام نظر کارشناسی شدند. علی اکبرمحتشمی پور در گفتگو با اولین شماره از نشریه «یادآور» در سال 87 این مساله را توضیح می دهد: متأسفانه این‎‎ها به‎دلیل سلطه‎ای که در دوره دولت موقت پیدا کردند، حتی در قوه قضاییه هم نفوذ پیدا کرده بودند و لذا رسیدگی به این پرونده را چندین بار به تعویق انداختند. به‎طوری که بالاخره مرحوم حاج احمد آقا، شخصا به دفتر آقای یزدی رفت و گفت که چرا به پرونده رسیدگی نمی‎‎کنید؟ پرونده را که آوردند، معلوم شد که سه برگ آن از جمله ورقه کارشناسی تأیید خط مفقود شده است.عوامل آن‎‎ها در قوه قضاییه جمهوری اسلامی می‎دانستند که اگر پرونده نهضت آزادی رو شود، دیگر چیزی برایش باقی نمی‎‎ماند! به هر حال با پیگیری مرحوم حاج احمدآقا، پرونده دنبال شد و آقای دکتر یزدی چون تهمت زده بود، محکوم به شلاق شد. این‎‎ها به دست و پا افتادند که حکم اجرا نشود، چون در آن شرایط، بدترین وضعیتی که برای نهضتی‎‎ها پیش می‎آمد، این بود که یزدی را بخوابانند و شلاق بزنند! این‎طور بود که مرحوم حاج احمد آقا رضایت داد که این حکم را اجرا نکنند”.