پنجشنبه , ۱۰ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » احمد خاتمی: تا یک فضایی باز می‌شود عده‌ای شعار هنجارشکنانه می‌دهند که در برخی از مجالس دانشجویی متاسفانه اینگونه شده است.

احمد خاتمی: تا یک فضایی باز می‌شود عده‌ای شعار هنجارشکنانه می‌دهند که در برخی از مجالس دانشجویی متاسفانه اینگونه شده است.

به گزارش «انتخاب» احمد خاتمی امام‌جمعه موقت تهران در خطبه‌های این هفته نمازجمعه، با بیان اینکه سرمایه نفیس تقوا را باید پاسداری کنیم، به تشریح دروغ سیاسی پرداخت.
وی با بیان اینکه سیاستمدار دینی با سیاستمدار بی‌دین تفاوتهایی در عملکرد دارند ادامه داد: سیاستمدار دینی بر اساس دین و ارزشها عمل می‌کند و سیاستمداران بی‌دین ارزشها برایشان مطرح نیست.
خطیب نماز جمعه این هفته تهران با بیان اینکه انتظار از سیاسیون نظام اسلامی این است که پایبند به ارزشهای دین باشند، خاطر نشان کرد: سیاستمدار دینی حتی نسبت به دشمنانش هم دروغ نمی‌گوید چه زمانی که قدرت داشته باشد و چه زمانی که قدرت نداشته باشد.
خاتمی با تاکید بر اینکه سیاستمدار دینی حتی حاضر نمی‌شود برای زمین زدن رقیب خود دروغ بسازد گفت: دروغ بر دو قسم است یک دروغ صریح و دومی دروغ غیر صریح.
وی با تشریح دروغ صریح اظهار کرد: دروغ صریح یعنی اینکه انسان واقعیت را خلاف و غیرواقع را واقع نشان دهد.
خطیب نماز این هفته تهران با بیان اینکه یکی از انواع دروغ صریح این است که بزرگنمایی انجام شود ادامه داد: چه بسا خبری واقعیت ندارد ولی آن را یک کلاغ چهل کلاغ می‌کنند به طور مثال در یک گوشه‌ای از نظام اداری فسادی اتفاق افتاده و یا در قوه قضائیه اتفاق افتاده اما به کل قوه نسبت داده می‌شود این دروغ است اما دروغ غیرصریح است که حرام است.
خاتمی با بیان اینکه کوچک انگاری دروغ نیز حرام است، به حقوقهای نجومی اشاره کرد و گفت: حقوقهای نجومی اتفاق افتاد و دل متدینین را رنجاند و رهبر انقلاب را متاثر کرد حال برخی مصاحبه می‌کنند و می‌گویند آنها قانونی بوده است، اگر قانونی بوده عدالت و انصاف کجا رفته؟ روح نظام اسلامی مبارزه با بی‌عدالتی است، هر چه روی کاغذ نوشته شده در هر شرایطی قانونی تلقی نمی‌شود.
وی تصریح کرد: کسی که حقوق 10 میلیون تومانی گرفته آیا نمی‌داند چند درصد مردم زیر خط فقر هستند آیا این لقمه از گلویش فرو می‌رود که این کوچک‌نمایی دروغ است و نباید واقعیت را کوچک نشان داد.
خطبیب نماز جمعه تهران با بیان اینکه صداقت اعتمادآور است گفت: این صداقت اگر در خانه باشد مایه اعتماد در خانه است، در اجتماع باشد مایه اعتماد مردم به نظام می‌شود و نقطه مقابل این صداقت دروغ است که کاخ اعتماد را فرو می‌ریزد.
خاتمی با بیان اینکه آنچنان که دروغ گفتن حرام است اتهام به دروغ هم حرام است که چه انسان عادی باشد و چه مسئول باشد.
وی در خطبه‌های دوم این هفته نماز جمعه تهران ضمن تسلیت به مناسبت شهادت امام حسن عسگری (ع) گفت: یاد و خاطره مرجع بزرگ مرحوم آیت‌الله گلپایگانی و شهید آیت‌الله دستغیب را گرامی می‌داریم و یاد و خاطره فقیه بزرگ آیت‌الله موسوی اردبیلی و همچنین حضرات شاهرخی از علمای لرستان و فاضل استرآبادی نماینده سابق مردم بابل در مجلس را گرامی می‌داریم.
امام جمعه موقت تهران ضمن تبریک به مناسبت اولین روز ولایت امام زمان (عج)‌ هفته وحدت را نیز تبریک گفت و افزود: تعامل و زندگی مسالمت‌آمیز بین برادران شیعه و اهل سنت همواره مورد تاکید امامان بوده است.
خاتمی ضمن تبریک پیروزیها در حلب و موصل گفت: به یاری خداوند پیروزی در حلب نزدیک است و کمر دشمنان زخم‌خورده اسلام در حلب شکسته می‌شود.
وی با بیان اینکه دنیای استکبار روی موصل و حلب شرط بسته است، تصریح کرد: در هر دو مکان رزمندگان غیور ارتش عراق و سوریه و بسیج مردمی و حشدالشعبی به پیش می‌روند و پیروزی تا آنجا را به آنها تبریک می‌گویم.
امام جمعه موقت تهران با اشاره به تصویب تمدید تحریمهای ایران از سوی سنا و کنگره آمریکا گفت: امیدواریم اوباما روز دوشنبه که در این باره باید تصمیم‌گیری کند مراقب باشد در دام صهیونیستها قرار نگیرد و آنها را امضا نکند چون امضا کردن همان و باقی ماندن روسیاهی ازلی و ابدی همان است.
خاتمی با اشاره به وحدتی که در کشور در قبال این اقدام سنا و کنگره آمریکا در کشور شکل گرفت را ستودنی دانست و گفت: مقام معظم رهبری و همه مسئولان تاکید کردند که این اقدام نقض برجام است و واکنشی قاطع به همراه خواهد داشت که وحدتی که دنبالش بودیم همین است.
وی با تاکید بر اینکه وحدت حول محور ولایت یعنی با رهنمودهای رهبر معظم انقلاب گزینشی برخورد نکنیم، تصریح کرد: مقام معظم رهبری هم از برجام و هم از مسئولان حمایتهایی داشتند البته هشدارها و تذکراتی نیز مطرح کردند و رهنمودهای ولایت یک مجموعه است و نباید با آن گزینشی برخورد کرد.
خطیب نماز این هفته تهران با اعلام اینکه دنیای استکبار قابل اعتماد نیست اظهار کرد: خوی تجاوزگری که در کفار هست اصلا با عهد و پیمان جور نیست و کسی که خوی تجاوزگری دارد پیمان و عهد نمی‌شناسد.
خاتمی با بیان اینکه تجربه نشان داده مستکبران اهل منطق، مذاکره و اخلاق نیستند، گفت: جواب زور، زور است و جواب کلوخ‌انداز، سنگ انداختن است و در مقابل تجاوزگری باید ایستادگی و مقابله کرد.
وی با بیان اینکه سیاست لبخند و خوش و بش دیگر جواب نمی‌دهد خاطر نشان کرد: یک چیز در این کشور جواب داده که آن مقاومت است به طور مثال مردم از 19 دی سال 1356 به صحنه آمدند و مرگ بر شاه شروع شد و به قدری ایستادگی کردند که در 22 بهمن 57 گل پیروزی به ثمر نشست.
خطیب نماز این هفته تهران با بیان اینکه بیش از هر زمانی امروز نیاز به وحدت در کشور داریم ادامه داد: استحکام داخلی جواب توطئه‌های خارجی را می‌دهد که در همین راستا محور باید ولایت فقیه باشد و رفتارش همراه با سعه صدر باشد.
خاتمی ادامه داد: کسانی که اظهاراتی درباره برجام مطرح می‌کردند را افراطی یا تندرو می‌خواندند که امروز باید به اشتباهی که کرده‌اند معترف باشند و دیگر این کار را انجام ندهند.
وی گفت: تمام امید باید به خدا باشد و تمام امید و نگاهیمان به درون باشد نگاه به بیرون دیدیم که جواب نداد و باید به مومنان اعتماد کرد.
خطیب نماز این هفته تهران با اشاره به فضای انتخابات سال 96 گفت: انتخابات در این کشور به جد جشن سیاسی است.
خاتمی با بیان اینکه سالیان زیادی مردم در این کشور هیچ‌کاره بودند گفت: به برکت انقلاب این موضوع برعکس شده است و این جشن سیاسی نعمت است و باید قدر آن را بدانیم و شکر این نعمت این است که بداخلاقی نداشته باشیم زیرا این نعمت را مکدر می‌کند.
وی با تاکید بر اینکه تنگ نظری بداخلاقی است ادامه داد: این معنا ندارد که در جامعه فقط یک نفر حق حرف زدن داشته باشد همه می‌توانند حرف بزنند البته در چارچوب نظام.
خطیب نماز این هفته تهران با بیان اینکه بر هم زدن سخنرانیها نیز بداخلاقی است، گفت: اگر لغو یک سخنرانی مایه شرمساری است باید بقیه برهم خوردن سخنرانیها هم مایه شرمساری باشد.
خاتمی با بیان اینکه افترا زدن آزادی بیان نیست، گفت: تا یک فضایی باز می‌شود عده‌ای شعار هنجارشکنانه می‌دهند که در برخی از مجالس دانشجویی متاسفانه اینگونه شده است.
وی با بیان اینکه توهین نیز نمونه‌ای از بداخلاقی است افزود: زمانی که می‌توانیم منطقی سخن بگوییم چرا باید توهین کنیم و همچنین نباید به بهانه حمایت از مظلوم به نظام ظلم کنیم و ارزشهای نظام را زیر سوال ببریم.
خطیب نماز این هفته تهران گفت: سیاسیون کشور باید بدانند که این انقلاب مفت به دست نیامده است. نباید برخی افراد نظام را فدای مصالح خودشان کنند که این ناجوانمردی است.
خاتمی با بیان اینکه انتظار می‌رود روسای سه قوه معلم اخلاق باشند، خاطر نشان کرد: آنها باید دعواهای رسانه‌ای خود را در جلسات خصوصی فیصله بدهند و کسی که آغازگر دعواهاست مستحق توبیخ بیشتر است.
وی با بیان اینکه نباید به بهانه انتخابات قوای نظام تضییع شوند تصریح کرد: گویا اینکه کوپن این بار به تخریب قوه قضائیه رسیده است  اما به این عزیزان می‌گویم این هجمه‌ها به خاطر این است که شما در مقابل فتنه و حقوقهای نجومی ایستادگی کردیده‌اید است که نباید از میدان بیرون بروید و ایستادگی کنید.
خطیب نماز این هفته تهران با بیان اینکه مسئولان انگلیس در نشست اخیر شورای همکاری خلیج فارس اظهاراتی مطرح کرده‌اند که کهنه است گفت: این حرفها از سوی مسئولان کشوری که سیاه‌ترین پرونده را در کشور ما دارند خروجی جز یک کلمه مرگ بر انگلیس ندارد.
خاتمی در ادامه گفت: هر کجا پای استعمار، مبارزه با اسلام و تفرقه به میان آمده پای انگلیس نیز به وسط آمده و به فضل خداوند امروز آنها در ضعیف‌ترین وضع خود قرار دارند و این حرفها آنها را بی‌آبروتر می‌کند.