شنبه , ۱۸ آذر ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » بازداشت دو کارمند سفارت ایران در نایروبی به اتهام طراحی عملیات تروریستی

بازداشت دو کارمند سفارت ایران در نایروبی به اتهام طراحی عملیات تروریستی

یک دادگاه در کنیا دو شهروند ایرانی در نایروبی (پایتخت) و راننده محلی آن‌ها را به اتهام فیلمبرداری از سفارت اسرائیل در نایروبی و جمع‌آوری اطلاعات برای مشارکت در عملیات تروریستی متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سید نصرالله ابراهیم و عبدالحسین قلی صفایی، دو شهروند ایرانی در نایروبی و موسِس کیها مبوگا، راننده محلی خودروی متعلق به سفارت ایران، روز سه‌شنبه و درحالی که مشغول فیلمبرداری از سفارت اسرائیل بودند بازداشت شدند.

به گفته وکلای افراد بازداشت‌شده، دادگاه این سه تن را به تلاش برای جمع‌آوری اطلاعات برای مشارکت در عملیات تروریستی متهم کرده است. در حالی که خودروی این سه نفر متعلق به سفارت ایران است، مقام‌های قضایی کنیایی گفته اند که وضعیت دیپلماتیک دو متهم ایرانی مشخص نیست.

سفارت ایران در کنیا هنوز واکنشی به این خبر نشان نداده است.

دولت کنیا در سال‌های گذشته شماری از اتباع خود و شهروندان ایرانی را به اتهام تلاش برای ارتکاب عملیات تروریستی و یا قاچاق اسلحه به این کشور بازداشت کرده است. این کشور- که یکی از متحدان اصلی اسرائیل در قاره آفریقا به شمار می رود- در سال ۲۰۱۳ احمد ابوالفتحی محمد و سید منصور موسوی، دو شهروند ایرانی را به اتهام مخفی کردن پانزده کیلوگرم مواد منفجره و تلاش برای حمله به اهدافی در این کشور به حبس ابد محکوم کرد؛ حکمی که در دادگاه تجدید نظر به ۱۵ سال حبس کاهش یافت. همچنین پلیس کنیا سال گذشته دو تن از اتباع کشور خود را به اتهام عضویت در یک گروه ایرانی و تلاش برای اجرای حملاتی در خاک کنیا بازداشت کرد.