یکشنبه , ۲۴ تیر ۱۴۰۳

بسته خبری

تیتر و خلاصه‌ای از مهم‌ترین اخباری که اطلاع از آن‌ها ممکن است برای مخاطبان مهم و قابل توجه باشد

لاریجانی: برنامه‌ای برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری ندارم

علی لاریجانی در گفت‌وگویی تلویزیونی با شبکه فونیکس چین در پاسخ به این سوال که آیا شما مایل به شرکت در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده هستید یا خیر، گفت: من برنامه‌ای ندارم. رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا از وضعیت اقتصادی کشور پس از برجام رضایت دارید یا خیر، گفت: تحرکات نسبتا خوبی انجام شده است ولی نه آنقدری که توقع بوده است. مقداری نیز به این دلیل است که آمریکایی‌ها در مقام عمل به تعهدات خود به درستی عمل نکردند و به همین دلیل روابط بانک‌ها به آن سرعتی که باید انجام می شد، نشده است ولی در حال پیشرفت است. برخی از کشورهای دیگر غیراروپایی هم روابط بانکی خود را اصلاح نکردند ولی رو به پیشرفت است. انتخاب این خبر را منتشر کرد.

کنایه آیت‌الله علم‌الهدی به افرادی که «سنگ زیرین انقلاب» بودند

سید احمد علم الهدی صبح امروز در ویژه برنامه سخنرانی شهادت امام رضا(ع) در رواق امام خمینی بارگاه منور رضوی اظهار داشت: ائمه برایشان حکومت تفاوتی نداشت، زیرا حکومت غاصب، غاصب بود حال وابسته به تبار رسول الله باشد یا خیر تفاوتی ندارد، آنها تسلیم طاغوت جنایت بار از هر تباری نمی‌شوند و این یک آموزه سیاسی برای امروز ما و جامعه ما است، گاهی برخی عناصر در یک خط موضع گیری برابر ولایت قرار می‌گیرند و زمانی که قرار است تخطئه شوند بعضی اشخاص به سابقه آنها متمسک می‌شوند و می‌گویند اینها در گذشته انقلاب سنگ زیرین آسیاب انقلاب بودند و فداکاری کردند و در دوران ستمشاهی زندان رفتند و در شکنجه گاه رژیم ستمشاهی شکنجه شدند. افرادی با این سابقه چطور از صفحه انقلاب حذف می‌شوند و آن طرف میز قرار بگیرند. وی بیان کرد: برادران و خواهران مسئله ریزش و رویش در تمامی انقلاب‌ها بوده است و در انقلاب پیامبر اسلام(ص) نیز این مسئله وجود داشت، افرادی که روزی در رکاب پیامبر با مشرکان قریش جنگ کردند در جنگ جمل مقابل حضرت علی(ع) شمشیر کشیدند.تسنیم این خبر را منتشر کرد.

کنایه نماینده اصول گرای مجلس نهم به محمود صادقی

نماینده مردم بروجرد در مجلس نهم با بیان اینکه اگر احضار محمود صادقی غیر قانونی بوده چرا با پای خود به محکمه رفت، گفت: آقای صادقی تسلیم چیزی شد که آن را غیرقانونی عنوان می‌کرد. بهرام بیرانوند نماینده مردم بروجرد در مجلس نهم ظهار داشت: عده ای بواسطه تو خالی بودن شعارهای داده شده و ناکامی های فراوان و همچنین از دست دادن فرصت ها به دنبال پرت کردن حواس مردم هستند. وی افزود: مطالبه گری مردم در خصوص تلف شدن فرصتهای 80 میلیون ایرانی در طی عمر این دولت علی رغم خسارت های فراوان جامعه را حول مباحث اقتصادی دو قطبی می کند. افراد وابسته بهره مند از مواهب و صاحبان حقوقهای نجومی از یک طرف و قاطبه مردم. بیرانوند ادامه داد: این دو قطبی تنها یک بازنده دارد و آنهم کسانی هستند که چشم به مرحمت جبهه استکبار داشته و برای مردم هیچ کاری نکرده اند. برای پرهیز از این باخت تاریخی تلاش می شود در گیری جناحی و سیاسی بوجود آید تا در شلوغ بازار کار رسانه ای هماهنگ با شبکه های ماهواره ای و شبکه های مجازی از گردنه انتخابات 96 عبور کنند. بحث لغو سخنرانی آن یکی و جیغ و داد این یکی برای احضار به دادگاه در این راستا می‌تواند باشد. صراط این خبر را منتشر کرد.

عربستان برای تولید نفت ایران استثنا قائل شد

خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان سعودی درباره وضعیت تولید نفت ایران گفت: ما مشخص کرده‌ایم که عربستان تولید نفت خود را به صورت درصدی و برابر با سایر اعضا کاهش خواهد داد. تنها سه کشور از این قاعده استثنا هستند که از این میان دو کشور لیبی و نیجریه مجاز به افزایش تولید نفت به سطوح نرمال پیش از کاهش تولید اجباری خود هستند و به ایران که سال‌ها تحت تحریم بوده نیز پیشنهاد شده که تولید نفت خود را در سطح پیش از تحریم فریز کند. ایسنا این خبر را منتشر کرد.

تا به حال هم چنین شکستی برای اصولگرایان سابقه نداشت

حسن غفوری‌فرد عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی، درباره دلایل شکست 30 بر صفر اصولگرایان از لیست امید، اظهار کرد: قبول دارم اصولگرایان شکست سنگینی را متحمل شدند و تا به حال هم چنین شکستی سابقه نداشته است، اما اصلاح‌طلبان در تهران پیروز شدند و ما نباید تهران را کل ایران فرض کنیم. غفوری‌فرد اظهار کرد: اگر بخواهیم شکست 30 بر صفر اصولگرایان از لیست امید را آسیب‌شناسی کنیم باید بگویم که طبع و هوای تهران، اصلاح‌طلبی است. این فعال سیاسی اصولگرا ادامه داد: به عقیده من، اگر در انتخابات، مشارکت و حضور بالای سه میلیون داشته باشیم بازهم شانس پیروزی اصلاح‌طلبان بیشتر از اصولگرایان خواهد بود. به عبارتی شاید وضعیت اصلاح‌طلبان در شورای اسلامی تهران همانند انتخابات مجلس دهم شود. عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی یادآور شد: در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 تلاش‌های زیادی را برای رسیدن به اتحاد و انسجام اصولگرایان انجام دادیم، اما نخواستیم که به وحدت برسیم. چون دیدیم که چه تعداد کاندیدای اصولگرا در آن انتخابات حضور داشتند. اصولگرایان هم به نظر رهبر انقلاب تمکین میکنند، اما ایشان هیچ‌وقت وارد مصادیق نشده‌اند تا بگویند چه فردی انصراف دهد یا بماند.آنا این خبر را منتشر کرد.

سخنرانی یک اصلاح طلب در بوشهر لغو شد

محمدجواد حق شناس، عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی گفت: به دعوت جامعه اسلامی دانشجوی پیروان ولایت در روز پانزدهم آذر در دانشکده فنی دانشگاه آزاد بوشهر سخنرانی کنم. موضوع این سخنرانی جریان شناسی سیاسی جمهوری اسلامی ایران بود اما امروز به من خبر دادند که این سخنرانی با وجود آنکه مجوز قبلی داشت، توسط نهاد نمایندگی ولی فقیه در این دانشگاه لغو شده است. ایسنا این خبر را منتشر کرد.

شوخی‌های کاربران فضای مجازی با پست توییتری حدادعادل
از صبح دیروز که حدادعادل با پستی عجیب، تفاوت سوال با تهمت را مطرح کرد، کاربران فضای مجازی در اینستاگرام، توئیتر و تلگرام ضمن ساخت هشتگی با عنوان «این سوال است یا تهمت» به شوخی با حداد عادل پرداختند.برخی از این شوخی ها به صورت کامنت، زیر پست حداد عادل قرار گرفت، برخی هم در کانال های تلگرامی و صفحات اینستاگرام منتشر شد .در ادامه برخی از این شوخی های فضای مجازی را می خوانید:
*اینکه حافظ می فرماید:پرسیدم از طبیبی احوال دوست گفتا. فی بعدها عذاب فی قربها السلامه/ سوال است یا تهمت؟ این شعر حافظ چطور؟” توبه فرمایان چرا خود توبه کمتر می کنند؟”!
*اگر بپرسیم چرا «احمدی‌نژاد» هنوز در دادگاه حضور نمی‌یابد و میتینگ‌های خود را بدون مجوز و به صورت غیرقانونی برگزار می‌کند،این سوال است یا تهمت؟
*اگر بپرسیم چرا دکتر «قاسم اکسیری‌فرد» به دلیل «صدای نازک» از استادی دانشگاه اخراج شده، این سؤال است یا تهمت؟
*اگر بپرسیم اون ژاپن اسلامی که مجلس هفتم قولشو داده بودین چی شد آیا؟ این سوال است یا تهمت؟
*اگر بپرسیم چرا به قضیه کمک مالی ۱۷۰ نماینده  مجلس هشتم از جابر ابدالی به گفته جناب رحیمی رسیدگی نمیشه،این سوال است یا تهمت ؟
*اگر حسین الله کرم به پنج وزیر کابینه روابط غیر اخلاقی نسبت دهد، این سوال است یا تهمت؟
رئیس سازمان سیا: لغو برجام اوج حماقت است
جان برینان مدیر آژانس مرکزی اطلاعات و امنیت آمریکا (سیا) گفت اینکه دونالد ترامپ رئیس منتخب آمریکا بخواهد برجام را لغو کند اقدام احمقانه ای است زیرا نتیجه آن کسب سلاح هسته ای توسط تهران و دیگر کشورهاست. برینان که با بی بی سی  مصاحبه می کرد ادامه داد: در صورت لغو برجام، احتمالا ایران سلاح هسته ای تولید خواهد کرد و این موضوع باعث می شود دیگر کشورها نیز برنامه هسته ای خود را آغاز کنند. لذا معتقدم این اوج حماقت است اگر دولت بعدی آمریکا برجام را لغو کند. این مطلب در عصر ایران منتشر شده است.
سرداری که می‌گفت در “سپاه” جاروکشی می‌کند
رهبر انقلاب در خاطره‌ای از یک سردار سپاه فرموده بودند:در بین همین شهدای همدانِ شما، یک سردار سپاهی وجود داشته که وقتی مادرش از او می‌پرسد تو در سپاه چه کاره‌ای، جواب می‌دهد: من در سپاه جاروکشی می‌کنم.حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران تن از خانواده‌های معظم شهدا، جانبازان و آزادگان استان همدان در  تاریخ 16 تیرماه سال 83 بیان کردند: در اطلاعاتی که به من داده شد، خواندم که در بین همین شهدای همدانِ شما، یک سردار سپاهی – که دارای شأن و موقعیتی هم بوده است – وجود داشته که وقتی مادرش از او میپرسد تو در سپاه چه کاره‌ای، جواب میدهد: من در سپاه جاروکشی میکنم. مادرش خیال می کرده واقعاً این جوان در سپاه یک مستخدم معمولی است. حتی وقتی برای این جوان به خواستگاری هم میروند و خانواده‌ی دختر سؤال می کنند پسر شما چه‌کاره است، مادرش می گوید در سپاه مستخدم است! بعد در اجتماعی که مراسمی بوده، یک نفر داشته سخنرانی می کرده، این مادر می بیند آن شخص خیلی شبیه پسرش است. می پرسد این شخص کیست. میگویند این فلانی است؛ یکی از سرداران سپاه. آن مادر، آن وقت پسرش را می شناسد!
آخوندی می‌خواهد با زد و بند همچنان وزیر بماند
نماینده سابق مجلس با تاکید بر لزوم محاکمه مسئولان و مقصران بروز این سانحه ریلی در سمنان گفت: استیضاح وزیرراه و شهرسازی و برکناری وی از این سمت، کار قضا شده مجلس نهم است که در آن زمان به دلیل زد و بندهای موجود انجام نشد اما امیدوارم مجلس دهم ضعف مجلس نهم را جبران کند و شاهد برکناری آخوندی از سمت وزارت راه و شهرسازی باشیم.سید مهدی هاشمی، افزود: گزارش‌هایی درباره تخلفات انجام شده در راه آهن به مجلس نهم رسیده بود و مجلس هم در واکنش به این گزارش ها، تذکراتی را درباره شیوه مدیریت و فقدانایمنی لازم در سفرهای ریلی به راه آهن ارائه کرده بود.سرپرست سابق وزارت کشور تصریح کرد:متاسفانه چارچوب های لازم و نظام مند در انتصاب‌های مجموعه راه آهن اجرا نمی‌شود؛ ضمن اینکه این شرکت، تذکرهایی هم درباره فقدان ایمنی لازم و انتصاب های غیراصولی از سوی سازمان بازرسی کل کشور هم دریافت کرده بود.این مطلب در نسیم منتشر شده است.
درخواست عضو فراکسیون امید از سران قوا
یک عضو شورای مرکزی فراکسیون امید با تاکید بر لزوم برگزاری نشست فوری سران قوا برای اطمینان بخشی به جامعه گفت: برگزاری این نشست فوری این اطمینان را به جامعه می دهد که اگر اختلاف دیدگاهی وجود دارد، در فضای تعاملی بین قوا قابل حل است.علیرضا رحیمی با تاکید بر اینکه روسای قوا الگوی جامعه و الگوی حاکمیت سیاسی هستند، گفت: با توجه به جایگاه رفیع و بالای قانون اساسی برای روسای قوا و تاثیرگذاری آنها در کشور از نظر سیاسی، اخلاقی و مدیریتی قاعدتا همگرایی و تعامل آنها می تواند اثر بسیار مثبتی در کل جامعه بخصوص فضای سیاسی داشته باشد.وی افزود: اتفاقات روزها و هفته های گذشته در کنار ادبیات تند روسای قوا نشانه هایی از اختلاف دیدگاه را به مردم نشان می دهد که این موضوع برای جامعه آزار دهنده بوده و قابل قبول نیست، چون طبق قانون اساسی مرجع حل اختلاف و هماهنگی بین قوا رهبری است و لازم است برای حل این گونه اختلاف نظرها و رسیدن کشور به شرایط پایدار به لحاظ مدیریتی جلسات منظمی بین سران قوا تشکیل شود که در گذشته به صورت مستمر برگزار می شده است.این مطلب در ایسنا منتشر شده است.
توصیه سلیمی نمین به مجلس دهمی‌ها
مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران گفت: نمایندگان مجلس دهم که شخصیت ها و وزنه های قوی و خودساخته در آن کم است، بیشتر باید مدرس را بشناسند.عباس سلیمی نمین با اشاره به شخصیت مبارزاتی شهید آیت الله سیدحسن مدرس اظهار داشت: شهید مدرس بعد از قانون متمم قانون اساسی در مشروطه جزء علمای پنجگانه معرفی شد و در واقع به دلیل شخصیت برجسته حوزوی، جایگاهی را در مجلس از آن خود ساخت.وی افزود: به تدریج اشراف وی نسبت به مسائل سیاسی او را تبدیل به قطبی در مجلس ساخت و از چارچوب انطباق قوانین با شرع فراتر رفت تا اینکه به چهره ای تاثیرگذار در دوران خود تبدیل شد.این محقق تاریخ ادامه داد: شخصیتی مثل مدرس وقتی در مجلس سخن می گفت بسیاری از کسانی هم که با او همراه و همفکر نبودند تحت تاثیر غنای سخن وی قرار می گرفتند چرا که او می توانست از این طریق برفضای مجلس تاثیر جدی بگذارد.این مطلب در مهر منتشر شده است.
اختصاص حدود 100 شماره داخلی برای مسئولان ارشد
مشاور رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه “هات لاین” به این صورت بود که مقامات بدون واسطه تلفنچی و منشی، در خصوص مسائل محرمانه و سری با یکدیگر صحبت کنند و مسائل را در میان بگذارند خاطرنشان کرد: در گذشته مرکزیت این شبکه تلفنی در وزارت خارجه قرار داشت و حاوی حدود 100 شماره به صورت “داخلی” بود که میان مسئولان ارشد کشور تقسیم شده بود.منصور حقیقت پور مشاور رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در گذشته مسئولان برای کارهای واجب و تماس های ضروری شان با یکدیگر از “تلفن سیاسی” استفاده می کردند اظهار کرد: تلفن سیاسی از قدیم میان مقامات و مسئولان ارشد نظام ما رایج بود.وی افزود: “تلفن سیاسی” اپراتوری بود که به صورت “هات لاین” در وزارت خارجه استفاده می شد و نمی دانم که اکنون نیز میان مسئولان رواج دارد یا خیر؛ در حالیکه اعتقاد دارم با توجه به فضای جاسوسی های فناورانه، بهتر است هنوز هم مقامات ما از این تلفن سیاسی استفاده کنند.وی با بیان اینکه “هات لاین” به این صورت بود که مقامات بدون واسطه تلفنچی و منشی، در خصوص مسائل محرمانه و سری با یکدیگر صحبت کنند و مسائل را در میان بگذارند خاطرنشان کرد: در گذشته مرکزیت این شبکه تلفنی در وزارت خارجه قرار داشت و حاوی حدود 100 شماره به صورت “داخلی” بود که میان مسئولان ارشد کشور تقسیم شده بود.این مطلب در میزان منتشر شده است
پخش اذان از شبکه‌های تلویزیونی رژیم صهیونیستی!
دو شبکه تلویزیونی رژیم صهیونیستی هک و از این دو شبکه اذان پخش شد.به گزارش شبکه تلویزیونی المیادین، پخش دو شبکه دوم و دهم تلویزیون اسرائیل هک شد و از این دو شبکه، تصاویر تعرض نظامیان ارتش این رژیم به فلسطینی‌ها و تصاویری از آتش سوزی های اخیر در فلسطین اشغالی پخش شد. همزمان با این تصاویر، صدای اذان از این دو شبکه تلویزیونی اسرائیل پخش می شد. عاملان این اقدام با پخش پیام هایی به زبان عبری تاکید کردند:«آتش هر کسی را که به دنبال جلوگیری از کلمه الله باشد، خواهد سوزاند.»چندی قبل کمیته وزارتی دولت رژیم صهیونیستی دو قانون نژادپرستانه را به تصویب رساند که یکی از این قانون‌ها مربوط به جلوگیری از پخش اذان از مساجد قدس و دیگری مربوط به مصادره اراضی فلسطینیان در کرانه باختری است.این مطلب در باشگاه خبرنگاران منتشر شده است.
همه گزینه‌های ایران روی میز است
مشاور فرهنگی رئیس جمهور گفت: مسئولان آمریکایی جلوی نقض فاحش برجام را بگیرند.حسام الدین آشنا مشاور فرهنگی رئیس جمهور در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به تحریم‌های جدیدی که آمریکا درصدد وضع آن‌هاست، عنوان داشت: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند، جمهوری اسلامی ایران این تحریم‌های جدید را به عنوان نقض برجام تلقی می‌کند و طبیعی است که به خاطر پیش‌بینی‌هایی که قبلاً در مورد امکان نقض برجام توسط آمریکا در نظر گرفته شده، همه گزینه‌های لازم جمهوری اسلامی ایران روی میز است.مشاور فرهنگی رئیس جمهور، درباره اقدامات متقابل از سوی ایران در صورت وضع و اجرای تحریم‌های جدید از سوی آمریکا افزود: حتماً در زمان خودش اقدام لازم انجام خواهد شد. امیدواریم که مسئولان امریکایی تا فرصت دارند جلوی نقض فاحش برجام را بگیرند. وی در پایان خاطرنشان کرد: رئیس جمهور فعلی آمریکا هم می‌تواند با وتوی مصوبه کنگره، فعلاً از عواقب این تصمیم پیشگیری کند.
ترامپ یک بسازبفروش و قابل مدیریت است
جواد کریمی قدوسی عضو کمیسیون امنیت ملی در خصوص انتخاب ترامپ و تاثیر آن بر برجام گفت: طبق مطالعه ای که من انجام داده ام برجام در ارتباط با ترامپ از امنیت بیشتری برخوردار است تا با کلینتون. مواضع هیلاری کلینتون خیلی بر علیه جمهوری اسلامی سفت و سخت بود مانند تهدید نظامی، تشدید تحریم ها ،حملات سایبری. ارتباط هیلاری با جریان داعش که خودش اعتراف می کند من به صد کشور سفر کردم تا تفکر داعش را نهادینه کنم. از ارتباطات دیگر کلینتون می توان به ارتباط ویژه ای که با قطر و سعودی ها و ارتباط ویژه ای که با سران فتنه و فتنه گران داشت، اشاره نمود. در این زمینه خانم کلینتون اعتراف می کند که از جریان 88 پشتیبانی نموده است و زمانی که فیسبوک می خواست تعمیرات خود را انجام دهد و خودش را بروزرسانی کند، ما دستور دادیم این کار را نکند زیرا در ایران انقلاب رنگی برپا است. عضو کمیسیون امینت ملی مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: ترامپ قبل از اینکه یک استراتژیست باشد، یک بسازبفروش است. ترامپ قابل مدیریت است حالا چه کسی بیشتر اثر بگذارد، مهم است البته لابی های پرقدرت صهیونیسم هم در آمریکا هستند ولی ما امید و مسائل خود را به آمدن ترامپ و کلینتون گره نزدیم. انقلاب باید مسیر خود را طی کند و دولت باید راهبردهای سیاسی و کلی را پیاده سازی کند.
مگر کنسرت برای مردم آب و نان می‌شود؟

آیت‌الله سید علیرضا عبادی ظهر امروز نماینده ولی فقیه در استان خراسان جنوبی با طرح این سؤال که چرا باید اختلافات طبقاتی٬ فحشا، منکرات و بی‌توجهی مسؤولان در جامعه وجود داشته باشد؟ اضافه کرد: برخی از مردم نان شب برای خوردن ندارند و متأسفانه برخی در این جامعه اختلاس می‌کنند و حقوق‌های نجومی می‌گیرند و میلیاردها تومان به جیب می‌زنند و به فکر مردم نیستند. آیت‌الله سید علیرضا عبادی ظهر امروز در جمع عزاداران در امامزادگان باقریه(ع) با اشاره به مشکلات معیشتی مردم اظهار کرد: مسؤولان به جای رفع گرفتاری‌های مردم دنبال برگزاری کنسرت هستند.وی با طرح این سؤال که چرا باید اختلافات طبقاتی٬ فحشا، منکرات و بی‌توجهی مسؤولان در جامعه وجود داشته باشد؟ اضافه کرد: برخی از مردم نان شب برای خوردن ندارند و متأسفانه برخی در این جامعه اختلاس می‌کنند و حقوق‌های نجومی می‌گیرند و میلیاردها تومان به جیب می‌زنند و به فکر مردم نیستند.نماینده ولی فقیه در استان خراسان جنوبی با بیان اینکه مگر کنسرت برای مردم آب و نان می‌شود، یادآور شد: همه فسادها و ناهنجاری‌ها ناشی از فاصله گرفتن از ایمان است.

حمایتمان از روحانی مشروط نیست

عضو فراکسیون امید در مجلس می‌گوید: اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ تنها از روحانی حمایت می‌کنند و اظهارنظرهای متفرقه‌ای که مطرح می‌شود، اظهارنظر فردی اشخاص است.«خبرآنلاین» آورده است: به‌تازگی برخی اصلاح‌طلبان از مطرح شدن یک کاندیدای اصلاح‌طلب در کنار حسن روحانی برای انتخابات سال ۹۶ حمایت کرده و آن را منطقی ارزیابی کردهاند،‌ اما این اظهارنظر چندان با حمایت طیف اکثریت اصلاح‌طلبان همراه نشده است.علیرضا رحیمی، نماینده مردم تهران در مجلس تاکید می‌کند: تنها کاندیدای جریان اصلاحات برای انتخابات ۹۶ آقای روحانی است. این موضوع را بارها اعلام کرده‌ایم و مواردی که بعضا مطرح می‌شود که در کنار آقای روحانی فرد دیگری را هم معرفی کنیم غالبا یک مسیر انحرافی است که می‌خواهد جریان اصلاحات را تحت‌الشعاع قرار دهد.

استقبال اصولگرایان از پیشنهاد رئیس دولت اصلاحات

اخیراً رئیس‌جمهور دوره اصلاحات، پیشنهاد تشکیل یک کمیسیون مشترک بین اصولگرایان و اصلاح‌طلبان برای پیگیری موضوعات کلان کشور داد؛ پیشنهادی که عباس سلیمی‌نمین می‌گوید اصولگرایان از آن استقبال می‌کنند«امید ایرانیان» نوشته است: مدتی است که بیش از گذشته درباره اشتراکات دو جریان سیاسی صحبت می‌شود. در واقع جناح‌های سیاسی کشور بیش از آنکه از تفاوت‌ها بگویند از اشتراکات می‌گویند.قبل از انتخابات مجلس دهم شورای اسلامی بود که محمدرضا عارف پیشنهاد ائتلاف نسبی با اصولگرایان را مطرح کرد اما با اقبال اصولگرایان مواجه نشد. اما بعد از انتخابات گویی اصولگرایان، با توجه به شرایط روز کشور، بیشتر لزوم همگرایی بین اصلاح‌طلبان و اصولگرایان را درک کنند و طی اظهارنظرهای متفاوتی از اشتراکات دو جریان سخن گفتند. در نهایت نیز سیدمحمد خاتمی، پیشنهاد تشکیل یک کمیسیون مشترک بین اصولگرایان و اصلاح‌طلبان برای پیگیری موضوعات کلان کشور داد. پیشنهادی که از آن در رسانه‌ها، بسیار صحبت شد و مورد استقبال عقلای دو جریان قرار گرفت. اما در عین حال استقبال از این پیشنهادات در حد اظهار نظرهای رسانه‌ای باقی ماند و هیچ کس، چراغ اول را برای آغاز گفت‌وگوهای مشترک، روشن نکرد. این در حالی است که هنوز هم خیلی اصولگرایان و حتی اصلاح طلبان بر این باورند که تنها راه حل ریشه کن کردن، مشکلات ریشه‌ای در کشور چون فسادهای سازمان‌یافته، با گفت‌وگوی مشترک میان دو جریان و همچنین فعالیت مضاعف نهادهای مدنی حل خواهد شد.

روش پیشنهادی پزشکیان برای برخورد با مخالفان

نایب رئیس اول مجلس در مراسمی که به مناسبت شهادت امام علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) در مشهد برگزار شده بود گفت: در همین مشهد امام رضا(ع) با هر مسیحی، ضدخدا و معاندی مباحثه می‌کرد و به حرف‌هایشان گوش می‌داد.مسعود پزشکیان ضمن تسلیت به خانواده‌های داغدار و هم‌وطنان تازه از دست رفته در حوادث اخیر ، با بیان احادیثی از معصومین و اشاره به سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر حفظ و رعایت چارچوب‌های قانونی، اظهار کرد: باید در قانون عدالت وجود داشته باشد؛ وقتی ما در قانون اکثریت را در نظر نگیریم و عدالت را لحاظ نکنیم این قانون پایدار نخواهد ماند.وی با بیان یک حدیث اهمیت عدالت در قانون را شفاف‌تر بیان کرد و گفت: ممکن است هر مملکتی را با کفر بشود اداره کرد اما با ظلم نمی‌شود.نائب رئیس اول مجلس با اشاره به بیاناتی از امام خمینی (ره) مبنی بر اینکه حتی پیغمبران هم تابع قانون بودند و کسی که مقابل قانون بایستد مقابل اسلام ایستاده است، بیان کرد: مملکتی که در آن عدالت نباشد نخواهد ماند. اگر ما بخواهیم یک اعتراض را برنتابیم آیا مملکت درست خواهد شد؟ مملکت درست می‌شود اگر کسی که خودش رئیس یک قوه است تخلف قانونی بکند و ما از کنارش بگذریم؟

پیام ارزی سیف به بازار

رئیس‌کل بانک مرکزی با اشاره تحولات اخیر بازار ارز، گفت: ماهیت این تحولات بر خلاف سال‌های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ از جنسی نیست که واجد آثار ماندگار باشد.ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی در واکنش به نوسانات چند روز گذشته نرخ ارز در کانال تلگرامی خود نوشت:در چند روز گذشته نوسانات نرخ ارز افزایش یافته و بازار ارز، روزهای ملتهبی را پشت سر می‌گذارد. انتظار طبیعی بر آن است که بانک مرکزی به عنوان سیاست‌گذار ارزی کشور، در این زمینه اتخاذ موضع کند. همین امر اینجانب را بر آن داشت تا مطالبی را در خصوص تحولات اخیر بازار ارز بیان کنم.عوامل مختلفی در تحلیل نوسانات اخیر بازار ارز توسط تحلیل‌گران در روزنامه‌ها، خبرگزاری‌ها و سایتهای تحلیلی بازار ارز ارایه شده و در این خصوص به مواردی همچون افزایش فصلی تقاضای ارز به دلیل مناسبت‌های مختلف مانند مسافرت‌های اربعین و سال نو میلادی، نتایج احتمالی اجلاس اوپک و چشم‌انداز قیمت نفت، نتایج انتخابات ریاست ‌جمهوری آمریکاو … اشاره شده است.