پنجشنبه , ۴ مرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » مسعود پزشکیان: اگر کسی که رئیس قوه است، تخلف قانونی کند و ما از کنارش بگذریم، در این جامعه چه اتفاقی باید بیافتد؟

مسعود پزشکیان: اگر کسی که رئیس قوه است، تخلف قانونی کند و ما از کنارش بگذریم، در این جامعه چه اتفاقی باید بیافتد؟

چکیده : یک بار در صدا و سیما گفتم بدی دولت نهم و دهم این است که به قانون عمل نمی‌کند و مجری از من خواست که خوبی آن دولت را هم بگویم که گفتم اگر کسی به قانون عمل نکند کار خوب هم بکند خلاف کرده چون بی نظمی و هرج و مرج ایجاد می‌کند. دولت پیشین آشکارا خلاف قانون عمل و راحت هم حکومت می‌کرد و همه گرفتاری‌هایی که با آن مواجهیم مشکلات عدم اجرای قانونی بوده که از کنارش راحت گذشته ایم

 

نایب رئیس اول مجلس گفت: مشکل اساسی جامعه ما عدم پایبندی به قانون در بین همه اقشار است و برای رفع این مساله باید قانون و عدالت را اجرا کرد.

به گزارش ایرنا مسعود پزشکیان عصر سه شنبه در نشستی از سوی حزب اعتماد ملی خراسان رضوی در مشهد افزود: هدف از ارسال رسولان و پیامبران هم اجرای عدالت و انصاف در جامعه بوده و انتظار ما برای ظهور امام زمان(عج) هم انتظار برآورده شدن عدالت است زیرا عدالت گمشده همه پیامبران الهی است.

وی به سفارشات حضرت امیرالمومنین(ع) در نهج البلاغه مبنی بر رعایت انصاف و نیز سخنان امام خمینی(ره) در باب ضرورت رعایت قانون اشاره و بیان کرد: اگر انتقاد و اعتراض را برنتابیم آیا مملکت درست می‌شود. اگر کسی که رئیس یک قوه است، تخلف قانونی کند و بعد ما از کنارش بگذریم آن وقت در این جامعه چه اتفاقی باید بیافتد؟

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: یک بار در صدا و سیما گفتم بدی دولت نهم و دهم این است که به قانون عمل نمی‌کند و مجری از من خواست که خوبی آن دولت را هم بگویم که گفتم اگر کسی به قانون عمل نکند کار خوب هم بکند خلاف کرده چون بی نظمی و هرج و مرج ایجاد می‌کند.

وی گفت: دولت پیشین آشکارا خلاف قانون عمل و راحت هم حکومت می‌کرد و همه گرفتاری‌هایی که با آن مواجهیم مشکلات عدم اجرای قانونی بوده که از کنارش راحت گذشته ایم.

پزشکیان افزود: رئیس قوه مقننه در یک دوره ای می‌گفت دولت بر اساس گزارش دیوان محاسبات ۵۰ تا ۶۰ درصد انحراف قانونی دارد و رئیس دولت وقت هم می‌گفت ما سر سوزنی انحراف قانونی نداریم، یکی از این دو حرف درست نیست و هر کدام از این دو رئیس اگر راست نگویند دیگر نباید آنجا بنشینند.

وی ادامه داد: با خلاف قانون برخورد نشد و آنچه نباید بشود شد، در حالی که آنچه نباید اتفاق افتد این است که قانون را نپذیریم و بر اساس گفته های امام خمینی(ره) و رهبری فرزانه انقلاب باید پایبند به قانون بود.

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی گفت: رئیس دولت وقت خیلی راحت آمد گفت که قانون برنامه توسعه را قبول ندارد و هیچکس هم نگفت که چطور قانون برنامه ای را که مجلس تصویب و شورای نگهبان تایید و رهبری بر اجرای آن تاکید کرده است، قبول نداری.

وی افزود: هیچ چیز بالاتر از مصلحت قانون نیست اما حتی خود مجلس هم بارها قانونی وضع کرده و به آن پایبند نبوده است و از این گناه بالاتر گناهی وجود ندارد.

پزشکیان ادامه داد: در همین مشهد چند روز پیش آقای علی مطهری نایب رئیس مجلس می خواسته صحبت بکند اما جلویش را گرفته اند در حالی که ۱۳۰۰ سال پیش امام رضا(ع) که اینجا مدفون است با هر مسیحی و یا حتی ضدخدا و معاندی به راحتی جلسه می گذاشت و بحث و گفت و گو می کرد و آنها تیز بی باکانه و بی ترس حرفشان را می زدند و پاسخشان را می گرفتند و بعد کار خود را می کردند چون حضرت رضا(ع) اهل بحث و گفت و گو و جدال احسن بود.

وی گفت: در شهر امام رضا(ع) نایب رئیس مجلس را در به در، از این خانه به آن خانه هل می دهند که نگذارند حرف بزند. حتی اگر حرف بی ربط می زند تو که منطق داری برو جوابش را بده از چه می ترسی؟ اگر ریگی به کفشت نیست از چه می ترسی؟ این شهر، شهر امام رضا(ع) و شهر آزادی است؛ شهری است که امامش نشان داده چگونه باید با مخالف برخورد کرد.

این نماینده مجلس افزود: هیچ باور و اعتقادی با زور و این گونه کارها نمی‌تواند رونق گیرد.این توهین به امام رضا(ع) نیست که در شهری که باید رفتار و فرهنگ آن امام همام در جامعه اش شکل بگیرد کاری کنیم که آقای مطهری نتواند حرف بزند به رغم اینکه از لحاظ قانونی حق داشته و بعد به راحتی یکی تصمیم می‌گیرد و نمی‌گذارد که حرف بزند و حتی نمی‌گذارد که غذا بخورد. آیا این رفتار اسلامی و دینی است و با این رفتار می‌شود مردم را جذب کرد؟

وی ادامه داد: برتری باور و اعتقاد دینی با منطق است نه با زور. امام رضا(ع) منطق و دلیل داشت و با هر کسی که می آمد بحث و گفت و گو می کرد و حاکم دلیل و برهان می شد نه زور. کسانی که منطق را به کنار می گذارند و خلاف قانون عمل می کنند بازنده اند.

پزشکیان گفت: این به نفع نظام ما نیست نه تنها آقای مطهری بلکه باید جوی وجود داشته باشد که مثل دوران امام رضا(ع) مسیحی و یهودی و بی خدا هم بتوانند حرفشان را بزنند و جوابشان را بگیرند. از چه می ترسید؟ مگر این که منطق نداشته باشید.

وی افزود: پیرامون موضوع صادقی نماینده مجلس هم خیلی راحت می شد در چارچوب قانون مساله را فیصله داد. اگر هر چه قانون می‌گوید سر خم کنیم و قوه قضائیه هم مجری قانون است و باید قانون را قضاوت و اجرا کند.

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بر اساس چارچوب‌های قانونی هیات رئیسه مجلس مسئول رسیدگی به رفتار نمایندگان است و قوه قضائیه باید به ما اعلام کند و هیات و کمیسیونی که در مجلس برای این کار وجود دارد اعلام کند که رفتار نماینده در چارچوب و محدوده وظایف نمایندگی بوده یا نبوده است سپس قوه قضائیه محترمانه به وظیفه خود عمل کند.

وی گفت: لزومی ندارد برای چنین کارهایی شبانه به در خانه نماینده مجلس مامور بفرستند و بهانه به دست ضدانقلاب بدهند که اختلاف در مملکت راه بیاندازند.