یکشنبه , ۳۱ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » پارلمان انگلستان خواستار تحقيقات مستقل درباره اعدام‌ها در ايران شد

پارلمان انگلستان خواستار تحقيقات مستقل درباره اعدام‌ها در ايران شد

نزدیک به 200 نماینده و لرد انگلیسی بعد از کنفرانسی كه در مجلس عوام در روز پنجشنبه 17 نوامبر درباره حقوق بشر در ايران برگزار شد ، با صدور بیانیه اى مطبوعاتی خواستار انجام تحقیقات مستقل درباره اعدامها ونيز قتل عام زندانيان سياسى در سال 1988 در زندانهاى ایران ، شدند.

در اين كنفرانس كه به ریاست کشیش جان پریچارد، اسقف سابق آکسفورد، برگزار شد ، نمایندگان مجلس از همه احزاب، لردها و رهبران مذهبی انگلستان نگرانی های جدی خود درباره تعداد اعدامهای هشداردهنده در ایران از جمله اعدامهای علنی و اعدام مجرمین جوان و زنان را ابراز کردند.

سخنرانان از قطعنامه مصوب کمیته سوم مجمع عمومی ملل متحد در 15 نوامبر استقبال کردند و از اظهارات سفیر مارتین شرمن از هیات نمایندگی انگلستان در سازمان ملل تقدیر کردند.

شرمن در اظهاراتش گفته بود: “بسیار مهم است که ما تمرکزمان را روی حقوق بشر قرار دهیم و کماکان دولت ایران را برای رکورد حقوق بشرش مورد حسابرسی قرار دهیم”

آنها همچنین به فراخوان نزدیک به 200 نماینده و لرد برای تحقیقات مستقل بین المللی درباره قتل عام زندانیان سیاسی در ایران در سال 1988 پیوستند. این فراخوان در بیانیه ای در یک لایحه EDM مورد حمایت اعضای هر دو مجلس پارلمان از همه احزاب صورت گرفته بود.

در تابستان 1988 بر اساس فتوای بنیانگزار جمهوری اسلامی آیت الله خمینی، حدود 30000 زندانی سیاسی در فاصله چند ماه قتل عام شده و بطور مخفیانه در گورهای دستجمعی به خاک سپرده شدند. مقامات مسئول قتل عام در حال حاضر بعضی از بالاترین مواضع را در رژیم دارند.

در همین حال مریم رجوی، رئیس شورای ملی مقاومت ایران، نيز از طريق يک پیام ویدئویی در اين کنفرانس شركت كرد و درباره محدودیتهای اعمال شده رژیم ایران روی آزادی بیان، تجمعات و مذهب، سرکوب خشونت آمیز اعتراضات مردمی، سرکوب زنان و جوانان و تبعیض نهادینه شده علیه اقلیتهای قومی و مذهبی، بخصوص مسیحیان و بهاییان، سخنرانى كرد.

رجوى در اظهاراتش خطاب به کنفرانس، گفت: “رژیم ملاها… در حالی که اعتراضات ضد دولتی در سراسر کشور گسترش می یابد، (با این جنایتها) قدرت خود را نگه داشته است”.

او با اشاره به اعدامهای جمعی در زندانهای ایران در سال 1988 که سر جفری رابرتسون، قاضی سابق دادگاه سازمان ملل در مورد سیرا لئون، آن را بعنوان یکی از بدترین جنایات علیه بشریت بعد از جنگ جهانی دوم توصیف کرد، افزود: “در طرف مقابل، مردم و مقاومت در تلاش برای آزادی پیشرفت کرده اند. یک دستاورد عمده جنبش دادخواهی برای گرفتن عدالت برای 30 هزار زندانی سیاسی قتل عام شده در تابستان 1988 در ایران بوده است”.

خانم رجوى افزود: “ملاها مدتها تلاش کردند این جنایت وحشتناک را مخفی کنند. انتشار نوار صوتی اظهارات آقای منتظری، جانشین برکنار شده خمینی، ابعاد جدیدی از این قتل عام را فاش کرد … اگر جامعه بین المللی در این مورد ساکت و منفعل باقی نمانده بود که به جنایتکاران اجازه دهد از عدالت بگریزند، موج سرکوب و اعدامها در ایران نمی توانست تا امروز ادامه داشته باشد.”

رئیس مشترک کمیته پارلمانی بریتانیا برای آزادی ایران، سر دیوید ایمس، دو ابتکار مورد حمایت نزدیک به 200 نماینده و لرد را ارائه کرد. او گفت: “امضا کنندگان از دولت می خواهند این قتل عام وحشیانه را بعنوان جنایت علیه بشریت به رسمیت بشناسد و از کمیسر حقوق بشر سازمان ملل، شورای حقوق بشر، مجمع عمومی و شورای امنیت می خواهند دستور یک تحقیقات را داده و عاملین را به دست عدالت بسپارند”.

دکتر ماتیو آفورد، نماینده مجلس، گفت: “سیاست کنونی انگلستان برای دنبال کردن فرصتهای تجاری در ایران بعد از قرارداد هسته ای خطر قدرتمند کردم سپاه پاسداران را دارد که بازوی اصلی نظامی رهبر ایران و یک نیروی اصلی در صدور ترور به خارج از ایران و سرکوب هرگونه نارضایتی مردمی است. (سپاه) همچنین نزدیک به 70 درصد اقتصاد ایران را کنترل می کند”.

لرد کلارک از همپستد به ماتیو آفورد و سایر سخنرانان پیوست و “از دولت خواست بهبود روابط با ایران را مشروط به بهبود قاطع و قابل تایید حقوق بشر بخصوص توقف اعدامها، شکنجه و دستگیریهای خودسرانه بکند که بدون آنها هیچ سود درازمدتی متصور نیست”.

به گفته سازمان ملل و سازمانهای غیردولتی بین المللی نظیر سازمان عفو بین المللی مقامات ایران در سال گذشته نزدیک به 1000 نفر را اعدام کردند.