شنبه , ۵ اسفند ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » یاشار سلطانی مدیرسایت افشاگر تخلفات شهرداری تهران آزاد شد

یاشار سلطانی مدیرسایت افشاگر تخلفات شهرداری تهران آزاد شد

به گزارش خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضائیه، عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران روز شنبه ۲۲ آبان گفت که با تکمیل تحقیقات پرونده یاشار سلطانی، این روزنامه نگار با تبدیل قرار تأمین آزاد شد.

معماری‌نیوز از جمله تصویری از یک نامه سازمان بازرسی را منتشر کرد که در آن شهرداری تهران به “ارتشا، اختلاس و کلاهبرداری” و تضییع اموال عمومی به مبلغ ٢٢٠٠ میلیارد تومان متهم شده بود.

پس از انتشار این مدارک و واکنش‌های گسترده اعلام شد که محمدباقر قالیباف و مهدی چمران، شهردار و رئیس شورای شهر تهران، از یاشار سلطانی شکایت کرده‌اند. هرچند این دو بعدا مدعی شدند که از آقای سلطانی شکایتی نکرده‌اند.

آقای سلطانی ۲۷ شهریور به دادسرای فرهنگ و رسانه احضار شد و از آن جا که وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی تعیین شده را نداشت بازداشت شد.

بازداشت یاشار سلطانی به طور کم سابقه‌ای با واکنش افکار عمومی در ایران مواجه شد و چهره‌ها، رسانه‌ها و افراد از طیف‌های مختلف، از جمله از میان محافظه‌کاران، به حمایت از او پرداختند و به بازداشتش اعتراضکردند.

بعد از این واکنش‌ها دادستان کل ایران در مصاحبه‌ تلویزیونی گفت که “تخلف قطعی” شهرداری تهران در واگذاری املاک به ۴۵ نفر ثابت شده است. محمدباقر قالیباف، شهردار تهران، می‌گوید از این تخلف‌ها اطلاعی نداشته است.

عباس جعفری دولت آبادی چند روز پیش درباره وضعیت یاشار سلطانی گفت: “اقدام متهم در پس پرده‌ مبارزه با فساد، در پی پیروزی یک جریان خاص سیاسی در شورای شهر تهران بوده است.”

یاشار سلطانی پیش از بازداشت خود درباره هدف سایت معماری نیوز گفته بود: “یک هدف بیشتر نداشتیم و آن هم این که هزینه تخلف را بالا ببریم.”

افشاگری سایت معماری نیوز درباره تخلفات شهرداری تهران در واگذاری املاک مدتی پس از رسوایی حقوق‌های بالای مدیران دولتی انجام شد.

بر اساس گزارش‌ سازمان شفافیت بین‌المللی از شاخص تلقی از فساد در سال ٢٠١۵، ایران یکی از اقتصادهای فاسد جهان است و در میان ۱۶۷ کشور بررسی‌شده رتبه ۱۳۰ را دارد.

در سال‌های اخیر چند مورد فساد مالی عظیم در ایران افشا شده است.