جمعه , ۳۱ فروردین ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » جزئیات خواندنی از حضور روس‌ها در پایگاه هوایی همدان

جزئیات خواندنی از حضور روس‌ها در پایگاه هوایی همدان

سرلشکر فیروزآبادی در گفت‌وگوی تفصیلی با تسنیم

در گفت‌وگوی خبرنگاران تسنیم با سرلشکر فیروزآبادی مسائل مختلفی از جمله کودتای اخیر در ترکیه، نحوه دستگیری عبدالمالک ریگی، نبرد ایران با داعش، حضور جنگنده‌های روسی در پایگاه هوایی همدان، برجام، جنگ یمن و… سخن به میان آمده و رئیس سابق ستادکل نیروهای مسلح نکات جدیدی در این موارد بیان کرده است. با توجه به مفصل بودن متن، این گفت‌وگو در 3 بخش تقدیم مخاطبان محترم خواهد شد.

ناگفته‌هایی از آمادگی نظامی ایران در شب کودتای ترکیه/ “داعش را در ۴۰کیلومتری ایران زدیم اما اعلام نکردیم”

بخش اول گفت‌وگوی خواندنی سرلشکر حسن فیروزآبادی مشاور عالی مقام معظم رهبری و رئیس سابق ستادکل نیروهای مسلح با خبرگزاری تسنیم منتشر شد.

گروه دفاعی ــ امنیتی خبرگزاری تسنیماحسان آریا: در سال 1330 در شهر مشهد متولد شد و تحصیلات خود را تا مقطع دکترای پزشکی در این شهر ادامه داد و از دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکترای پزشکی خود را اخذ کرد.

سرلشکر سیدحسن آقایی فیروزآبادی رئیس پیشین ستادکل نیروهای مسلح از سال 64 به معاونت امور دفاعی نخست‌وزیری منصوب شد و در طول 8 سال دفاع مقدس نیز مسئولیت‌هایی نظیر جانشینی نخست‌وزیر در قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیاء(ص)، ستاد امداد و درمان جنگ کشور، امور پناهگاه‌ها و دفاع غیرعامل، پدافند شیمیایی، میکروبی و هسته‌ای، مهندسی صنعتی جنگ، کمیته ساخت موشک زمین به زمین و… را به‌عهده گرفت.

پس از پایان جنگ در سال 1368، وی به درجه سرلشکری نائل و با حکم رهبر معظم انقلاب به ریاست ستادکل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران منصوب شد.

سرلشکر سید حسن فیروزآبادی هم‌اکنون عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله الاعظم(ع) با مرتبه استادیاری و رئیس هیئت امنای دانشگاه عالی دفاع ملی است. او  به زبانهای عربی و انگلیسی مسلط است.

سرلشکر فیروزآبادی در تاریخ هشتم تیرماه سال 95 با حکم رهبر معظم انقلاب جای خود را به سردار سرلشکر محمد باقری داد و اکنون به‌عنوان مشاور عالی نظامی فرمانده معظم کل قوا خدمت می‌کند.

سرلشکر سید حسن فیروزآبادی چندی پیش در خبرگزاری تسنیم حضور یافت و ضمن بازدید از بخش‌های مختلف خبرگزاری و دیدار با مدیرعامل، با خبرنگاران خبرگزاری به گفت‌وگو نشست. این دیدار نزدیک به 6 ساعت به طول انجامید و حدود 3 ساعت آن به گفت‌وگویی مفصل و خواندنی درباره مباحث مختلف گذشت.

سرلشکر فیروزآبادی در ابتدای گفت‌وگو و پیش از آغاز پرسش‌های خبرنگاران، با اشاره به نقش کلیدی رسانه‌ها در جنگ نرم، تأکید کرد: امروز مصاف و نبرد اصلی با دشمن در حوزه جنگ نرم صورت می‌گیرد و رسانه‌ها در این جنگ کارکرد بسیار حیاتی دارند.

مشاور عالی مقام معظم رهبری خبرگزاری تسنیم را جزو رسانه‌‌های فعال و مؤثر در جنگ نرم با دشمن توصیف کرد و گفت: بنده همان‌طور که به‌عنوان مثال به پایگاه‌های هوایی در  جنگ سخت سر زده و بازدید می‌کردم، وظیفه خود دانستم از خبرگزاری تسنیم نیز به‌عنوان یک قرارگاه جنگ نرم بازدید کنم.

تسنیم: آقای دکتر، اگر اجازه بدهید می‌خواهیم از این فرصتی که در خدمت شما هستیم استفاده کنیم و سؤالاتی که داریم از حضرت‌عالی بپرسیم، یکی از اتفاقاتی که در اواخر دوران شما در ستادکل رخ داد بحث کودتای ترکیه بود؛‌ ترکیه کشور همسایه شمالی ایران است و کودتا در آن کشور، می‌توانست بخش‌های شمال غربی ایران را نیز تحت تأثیر قرار دهد. ما دوست داریم  وضعیت نیروهای مسلح ایران در شب کودتای ترکیه را بدانیم، گفته شده بود تا صبح همان روز جنگنده‌های ایرانی مشغول گشت‌زنی در مرزهای مشترک با ترکیه بودند، آیا آن شب نهادهای اطلاعاتی و امنیتی کودتا را رصد می‌کردند، چه بود ماجرای آن شب و آن روز؟

ــ سرلشکر فیروزآبادی: ببینید اصولاً ما یک روش جاری در ستادکل نیروهای مسلح داریم؛ به‌محض اینکه در هر مرزی تنشی ایجاد شود، ما بلافاصله از قرارگاه خاتم به ستادهای ارتش، سپاه و ناجا و همچنین به فرماندهان منطقه وضعیت «هوشیاری» اعلام می‌کنیم.

البته این را بگویم که ما در سیستم تحت امر فرماندهی کل قوا دو شبکه داریم؛ یک شبکه ستادی که شامل ستادهای کل نیروهاست که سیستم ستادی در سلسله مراتب فرماندهی نیست بلکه  ستادها برای فرمانده کار می‌کنند و کار اداری و آمادگی را در نیروها انجام می‌دهند.

فرماندهی نیروهای مسلح تحت امر فرمانده کل قواست. در زمان حضرت امام هم ما قرارگاه خاتم را داشتیم. من خودم جانشین رئیس دولت در قرارگاه خاتم بودم، مثلاً برای پدافند هوایی، قرارگاه پدافند هوایی داشتیم و آقای دکتر روحانی فرمانده قرارگاه پدافند هوایی بودند و من عضو آن پدافند بودم و کارهای پدافند غیرعامل هم انجام می‌دادیم.

قرارگاه، قرارگاه فرماندهی است. سلسله مراتب فرماندهی می‌آید به فرمانده خاتم دستور می‌دهد. در شرایطی که سپاه و ارتش عمل کنند به فرماندهان ارتش و سپاه و ناجا (نیروی انتظامی) دستور می‌دهد.

در زمان بنده، مسئولیت ستادکل و قرارگاه خاتم هر دو با من بود،  اما اکنون فرمانده معظم کل قوا تصمیم گرفتند مسئولیت‌های این دو را از هم جدا کنند و بر اساس این تدبیر، آقای باقری رئیس ستادکل نیروهای مسلح  و آقای رشید فرمانده قرارگاه خاتم شدند که در زمان جنگ و بحران فرمانده قرارگاه خاتم اولی‌تر است اما در زمان عادی رئیس ستادکل نیروهای مسلح ارشد نظامی در کشور است.

قرارگاه خاتم بحث فرماندهی بحران و جنگ را به‌عهده دارد. در زمان بنده مسئولیت هر دو با من بود، یعنی هم رئیس ستادکل نیروهای مسلح بودم و هم جانشین فرمانده کل قوا در قرارگاه خاتم یا به‌عبارتی فرمانده قرارگاه خاتم بودم. چون یک نفر نمی‌تواند چندجور دستور بدهد، لذا با عنوان رئیس ستادکل دستورات را ابلاغ می‌کردم، منتها دستورات مربوط به قرارگاه به قرارگاه و و دستورات مربوط به ستاد، به ستادکل ابلاغ می‌شد، یعنی کار هر دو جدا بود.

اما الآن مسئولان این دو، دو اسم دارند؛ ستادکل، کارهای ستادکل که مسئولیتش با سردار باقری است و قرارگاه هم کارهای قرارگاهی که مسئولیتش با سردار رشید است. آقا تصمیم گرفتند این کار را انجام دهند و رئیس و فرمانده را جدا کنند، بنابراین سردار باقری شد رئیس ستادکل نیروهای مسلح و سردار رشید هم فرمانده قرارگاه خاتم.

تسنیم: آقای دکتر، چون درباره این تفکیک‌ها صحبت کردید این سؤال پیش می‌آید تا زمانی که حضرت‌عالی بودید به‌تعبیری عالی‌ترین مقام نظامی کشور هم (بعد از فرمانده‌کل قوا) خودتان بودید چون مسئولیت هر دو با شما بود، منتهی همان‌طور که گفتید الآن که مسئولین ستادکل و قرارگاه خاتم از هم جدا شدند، و با توجه به مسئولیت‌های مهمی که قرارگاه خاتم دارد، سؤال این است که هم‌اکنون بالاترین مقام نظامی کشور کیست؟

ــ سرلشکر فیروزآبادی: این را فرمانده معظم کل قوا تعیین می‌کنند. در شرایط عادی رئیس ستادکل اولی‌تر است ولی در شرایط جنگ و بحرانی و اجرای عملیات نظامی فرمانده قرارگاه خاتم.

الآن در ساختار جدید اینها هم‌ردیف تعریف شده و با یک خط‌چین به هم وصل شدند، چون ستاد الآن در قرارگاه خاتم هم هست، چرا که اولویت‌ها را قرارگاه خاتم تعیین می‌کند و ستاد باید از نظر اداری و آمادگی در نیروها این اولویت‌ها را دنبال کند.

بنابراین همتراز هم هستند و با خط‌چین به هم وصل شدند و اقتضائات زمانی تعیین می‌کند که چه‌کسی ارشد است. الآن ارشد نیروهای مسلح، رئیس ستادکل نیروهای مسلح آقای باقری است.

تسنیم: اگر اجازه بدهید به موضوع کودتای ترکیه برگردیم، فرمودید که به نیروها اعلام هوشیاری کرده بودید؟

ــ سرلشکر فیروزآبادی: اعلام هوشیاری که قطعی بود و این کار انجام شد و مراقبت‌هایی نیز صورت گرفت، منتهی ما تهدیدی از آن جانب احساس نمی‌کردیم. خطری که وجود داشت این بود که ممکن بود یکی از آن جنگنده‌ها مسیرش را اشتباهی به‌سمت ایران سوق دهد و یا به‌سمت کشورمان فرار کند، یا مثلاً یگانی وقتی ببیند سلسله‌مراتب فرماندهی‌اش مختل شده دست به اقدام ناخواسته بزند، اینها خطراتی بودند که ممکن بود در صورت بی‌دقتی، متوجه کشورمان شود. نباید می‌گفتیم “دعوا آنجاست (ترکیه) و به ما چه ربطی دارد؟” خیر، این‌گونه نبوده و نیست.

بنابراین یگان‌های مستقر در مرز و یگانهای پشتیبان در آن شرایط در حال هوشیاری بودند که بتوانند مراقبت کنند.

تسنیم: اعلام هوشیاری در منطقه شمال غرب کشور بود؟

ــ سرلشکر فیروزآبادی: خیر. بیشتر مناطق کشور بود. حاشیه دفاعی با حاشیه مرزی فرق می‌کند، حتی باید تا خانقین و سومار هم مراقبت می‌شد. کودتای ترکیه تهدیدی برای ما از نظر نظامی نداشت، بلکه اقدامات در جهت جلوگیری از انتقال حوادث ناخواسته به‌سمت ایران بود و ممکن بود رخ بدهد.

تسنیم:‌ همان‌گونه که خودتان هم اشاره کردید برای اینکه خطری از جانب ترکیه و کودتا به داخل کشور و مرزها نیاید، برای فرامرزها هم پیش‌بینی خاصی کرده بودید؟

ــ سرلشکر فیروزآبادی: ما برای فرامرزهایمان در ترکیه نه چیزی پیش‌بینی کردیم و نه می‌کنیم. ما مرزهای ترکیه را امن می‌دانیم و مسائل مربوط به آن در سطح امنیتی تنظیم می‌شود، حتی زمانی که بین ترکیه و کردها جنگی شروع می‌شود، هیچ‌وقت در داخل خاک ترکیه کاری انجام ندادیم؛ فقط مراقبت کردیم تا از آن سمت داخل کشورمان چیزی نیاید. ما امنیت مردم خودمان را درنظر می‌گیریم نه اینکه در داخل ترکیه کاری کنیم.

ترک‌ها در داخل، سیستم مقتدری دارند، ما تنها از داخل ترکیه تهدیدات ایذایی داریم، آن هم از طریق گروهک‌ها. البته این تهدیدات فعلاً خاموش هستند. هر وقت ترکیه هم فعال شود که آنجا را امن کند، برای ما هم امن می‌شود، ولی وقتی آن منطقه از دست ترکیه خارج می‌شود گروهک‌های مشابه از این فرصت استفاده می‌کنند و اقدامات ایذایی انجام می‌دهند که آن‌وقت ما فعال می‌شویم و در مرزها جلوی آنها را می‌گیریم.

 

تسنیم:  در رسانه‌های ترکیه این تحلیل مطرح شد که احتمال داشت اردوغان ترکیه را ترک کند و به ایران بیاید و یا اینکه اگر کودتا آنجا پیروز شد او به‌سمت ایران فرار کند، به همین دلیل جنگنده‌های ایرانی آن شب تا صبح عملیات پرواز در آسمان داشتند؟

ــ سرلشکر فیروزآبادی: خیر، این‌طور نبود، این واقعیت ندارد.

تسنیم:‌ آقای دکتر، سؤال بعدی ما درباره داعش و مباحثی است که زمانی درباره نزدیک شدن آنها به 40کیلومتری مرزهای ایران مطرح شد. آن زمان  یکی از فرماندهان نظامی اعلام کرد که “مرز 40کیلومتری خط قرمز ما با داعش است و اگر آنان نزدیک بشوند آنها را می‌زنیم”. بعدها بحث شد که داعش نزدیک شد اما جمهوری اسلامی به‌خلاف آن چیزی که گفته بود، حرکتی نکرد. برخی از رسانه‌های عربی نیز مطرح کردند که ایران برای مقابله با داعش در عراق قرارگاه نظامی دارد، صحت و سقم این مسئله را از شما می‌خواهیم سؤال کنیم.

ــ سرلشکر فیروزآبادی: آن قرارگاه مربوط به قبل از بحث جلو آمدن تکفیری‌ها بود. قضیه آن نیز این بود که هر سیستم نظامی اطلاعات خارجی دارد. خوب، اطلاعات خارجی هم می‌رود در منطقه هدف اطلاعات جمع‌آوری می‌کند، حالا یا از  زمین می‌رود یا از هوا و یا از درون وسایل الکترونیکی ارتباطی می‌رود و اطلاعات زمین دشمن را جمع‌آوری می‌کند.

ما الآن چگونه می‌دانیم که داعشی‌ها چکار می‌کنند، یا آمریکایی‌ها با داعش چکار می‌کنند، که مدام آن را افشا می‌کنیم؛ از طریق همین جمع‌آوری اطلاعات در مقصد.

در ابتدا وقتی دستور (جمع‌آوری اطلاعات) صادر شد که اقداماتی را برای آمادگی در مرزها انجام دهند، ارتش و سپاه اقداماتی را در این راستا انجام دادند، بر این اساس کارهای اطلاعاتی مرزها انجام گرفته بود، نه اینکه بالگردی یا وسیله نظامی به آن سمت برود، این‌طور نبود.

در حد همان ارتباط اطلاعاتی  بود. برخی‌ها عنوان می‌کردند که ما دخالت کردیم، خیر، این‌طور نبود و اتفاقی نیفتاده بود.

اینکه گفته شد در منطقه  خانقین و نزدیک مرز ما عناصری از داعش دیده شدند آنها عملیاتی نبودند، آیا یک نفر را که به‌تنهایی به مرز 40کیلومتری بیاید، می‌زنند؟ آن چیزی را می‌زنند که یگان باشد، تجهیزات باشد، نفرات باشند نه نفر. ما داعش را در مرز 40کیلومتری زدیم، این را خودشان خوب می‌دانند، خیلی از کارهای ما رسانه‌ای نشده است، الآن هم فهمیده‌اند که اگر مجدداً این کار را انجام دهند باز می‌زنیم.

تسنیم:‌ مواجهه‌ای با داعشی‌ها صورت گرفت؟

ــ سرلشکر فیروزآبادی: ببینید تکفیری‌ها در شمال عراق عقبه داشتند، تا نزدیکی‌های بغداد آمدند و از سه سمت شرق، غرب و شمال، بغداد را به محاصره درآوردند. نقطه شرقی به‌سمت ایران بود. جاده‌ها و شهرهای شرق بغداد عقبه‌اش به 40کیلومتری ایران می‌رسید و آن تعبیر هم برای این بود که اگر داعش به 40کیلومتری مرز ایران رسید ما می‌زنیم و ما این کار را کردیم و آنها را آنجا زدیم، یعنی زمانی که آنها به هر نیتی وقتی به مرز نزدیک شدند ما روی مرز 40کیلومتری آنها را زدیم.

تسنیم: خبر آن اعلام نشد؟

ــ سرلشکر فیروزآبادی: خیلی از کارها اعلام نشده است، آنها خودشان می‌دانند که ما زدیم.

تسنیم: در جلولا بود یا جای دیگر؟

ــ سرلشکر فیروزآبادی:‌ خوب، این مسئله جزو آن خاطراتی است که نباید گفته شود (خنده). تکفیری‌ها می‌دانند که ما آنها را آنجا زدیم و اتفاقاً پس از آن هم فهمیدند مرز 40کیلومتری که ما تعیین کردیم جدی است.

اما اینکه گفته شد در منطقه خانقین و نزدیک مرز ما عناصری از داعش دیده شدند آنها عملیاتی نبودند، بلکه عناصری از داعش بودند که در درون یک قبیله‌ای که صدام از زمان قدیم از عرب‌های وابسته به خود به آن منطقه آورده بود، رفت و آمد می‌‌کردند که وقتی آمادگی این سمت مرزها را دیدند آن مسئله حل شد و دیگر کسی جلو نیامد.

* خط قرمز مرز 40کیلومتری با داعش همچنان پابرجاست

همان زمان خبرنگاران یکی از این رسانه‌هایی که می‌خواستند نقطه ضعف نیروهای مسلح ایران را بگیرند، آمد و از من سؤال کرد و گفت: “شماها گفتید که 40کیلومتری مرز ایران خط قرمز با داعش است اما آنها به آن منطقه خانقین آمدند و شما کاری نکردید؟” من گفتم حرف شما درست نیست و آیا یک نفری را که به‌تنهایی به مرز 40کیلومتری بیاید، می‌زنند؟ آن چیزی را می‌زنند که یگان باشد، تجهیزات باشد، نفرات باشند نه نفر. نفر را هیچ‌کس نمی‌تواند مدعی شود که می‌تواند بزند. نفر را باید تلاش کنی که به او برسی و بگیری.

تازه آن یک نفر هم که با هدایت و پوشش و حمایت آن قبیله به آن منطقه بیاید برود چیز مهمی نیست، مهم این است اقدام نظامی شود. آن خط قرمز 40کیلومتری به‌قوت خود باقی است و هر وقت داعش از آن خط قرمز عبور کند ما می‌زنیم و این برای داعش هم ثابت شده است.

بنده این موفقیت‌ها را  از معجزات الهی می‌دانم. از نیروهای ارتشی و سپاهی تقدیر می‌کنم که هر داعشی را که خواست از مرز عبور کند دستگیر کرده‌اند و یا حتی وقتی به عمق نفوذ کردند باز هم موفق شدند شناسایی و منهدمشان کنند. اینها لطف خداست که هیچ‌و‌قت از زیر دید جمهوری اسلامی نتوانستند خارج باشند.

همه‌شان تحت نظر هستند و امروز حتی یک شکست اطلاعاتی هم در برابر داعش نداشتیم و خدای متعال آن خواری‌ای را که نصیب کفار در برابر مسلمانان وعده داده در این مسئله محقق کرده و این از الطاف الهی به کشور عزیزمان است.

رئیس سابق ستاد کل نیروهای مسلح جزئیات جدید و جالبی از نحوه حضور روس‌ها در پایگاه هوایی همدان مطرح کرد.او پهپادRQ۱۷۰ را ناموس فناوری آمریکا توصیف کرد و گفت که احتمال می‌رفت آمریکا محل شکار این پهپاد توسط ایران را بمباران کند و ما برای آن آماده بودیم.

گروه دفاعی ــ امنیتی خبرگزاری تسنیم – احسان آریا و حسین دلیریان: سرلشکر سید حسن فیروزآبادی مشاور عالی مقام معظم رهبری و رئیس سابق ستاد کل نیروهای مسلح چندی پیش در خبرگزاری تسنیم حضور یافت و ضمن بازدید از بخش‌های مختلف خبرگزاری و دیدار با مدیرعامل، با خبرنگاران خبرگزاری به گفت‌وگو نشست. این دیدار نزدیک به 6 ساعت به طول انجامید و حدود 3 ساعت آن به گفت‌وگویی مفصل و خواندنی درباره مباحث مختلف گذشت.

سرلشکر فیروزآبادی در ابتدای گفت‌وگو و پیش از آغاز پرسش‌های خبرنگاران، با اشاره به نقش کلیدی رسانه‌ها در جنگ نرم، تأکید کرد: امروز مصاف و نبرد اصلی با دشمن در حوزه جنگ نرم صورت می‌گیرد و رسانه‌ها در این جنگ کارکرد بسیار حیاتی دارند.

مشاور عالی مقام معظم رهبری خبرگزاری تسنیم را جزو رسانه‌‌های فعال و مؤثر در جنگ نرم با دشمن توصیف کرد و گفت: بنده همان‌طور که به‌عنوان مثال به پایگاه‌های هوایی در  جنگ سخت سر زده و بازدید می‌کردم، وظیفه خود دانستم از خبرگزاری تسنیم نیز به‌عنوان یک قرارگاه جنگ نرم بازدید کنم.

در گفت‌وگوی خبرنگاران تسنیم با سرلشکر فیروزآبادی مسائل مختلفی از جمله کودتای اخیر در ترکیه، نحوه دستگیری عبدالمالک ریگی، نبرد ایران با داعش، حضور جنگنده‌های روسی در پایگاه هوایی همدان، برجام، جنگ یمن و… سخن به میان آمده و رئیس سابق ستادکل نیروهای مسلح نکات جدیدی در این موارد بیان کرده است. با توجه به مفصل بودن متن، این گفت‌وگو در 3 بخش تقدیم مخاطبان محترم می‌شود.

شنبه هفته جاری بخش اول این گفت‌وگو با عنوان “ناگفته‌هایی از آمادگی نظامی ایران در شب کودتای ترکیه/ “داعش را در 40کیلومتری ایران زدیم اما اعلام نکردیم” بر روی خروجی خبرگزاری تسنیم قرار گرفت.

آنچه در ادامه می‌آید بخش دوم این گفت‌وگوست:

تسنیم: آقای دکتر، بحثی مطرح شده بود که ایران پایگاهی به منظور مقابله با داعش در اختیار روسیه قرار داده است.  چون درباره این مسئله و نحوه حضور جنگنده‌های روسیه در این پایگاه تایید و تکذیب‌هایی از سوی برخی مسئولین کشوری صورت گرفت،‌ می‌خواهیم بدانیم اصل ماجرا چه بود؟  این کار با چه هدفی صورت گرفته بود؟

– سرلشکر فیروزآبادی: اینکه گفته شد ایران یک پایگاه نظامی هوایی دراختیار روسیه قرار داده، صدردصد دروغ است.

وقتی تصمیم و برنامه این است که داعش را بزنیم،  آن هم داعشی که موقعیت جغرافیایی در حد یک کشور دارد مرزهای طولانی در اختیار آنهاست و از آن طرف هم آمریکا هواپیماهای بدون سرنشینش را مشغول گشت‌زنی دورتادور داعش کرده است، از سوی دیگر هم سیستم‌های دشمن فعال است، حالا شما که می‌خواهید داعش را بزنید نمی‌توانید بگویید که روسیه رفته سوریه در فلان بندر مستقر شده و از آنجا می‌تواند داعش را بزند و یا از روی ناو می‌خواهد در مدیترانه داعش را بزند، این یعنی اینکه جهت را به آمریکا داده‌اید؛ خب آنها در آن صورت تجهیزاتشان را به این سمت سوق می‌دهند و اجازه نمی‌دهند این عمل اتفاق بیافتد.

بنابراین دورتادوری باید این عملیات رخ دهد. برای این که دورتادوری اتفاق بی‌افتد یکی از این مسیرها این بود که روسیه بیاید از روی خاک ایران برود سمت عراق و از جنوب و شرق و غرب به داعش حمله کند. از نظر نظامی این کار باید صورت می‌گرفت.

در جنگ علیه داعش ایران با روسیه شریک است و این یک واقعیت است. آنها (روسیه) نیروی هوایی ما در عملیات‌ها علیه داعش هستند. مستشاران ایرانی  زمین را علیه داعش هدایت می‌کنند و روس‌ها هم آسمان را هدایت می‌کنند.

بر این اساس با توجه به هماهنگی‌های صورت گرفته مصوب شد که جنگنده‌های روسیه بیایند از روی مسیری که مشخص شده و – جالب هم است که بدانید هنوز هیچکس حتی در داخل هم نتوانستند آن مسیر را پیدا کنند – و بروند مراکز حساس داعش را بکوبند.

آنها (روسیه) یک مشکل داشتند و آن این بود که هواپیماهای آنها باید یک جایی سوختگیری می‌کردند، چون مسیر که مستقیم نبود  مسیر طولانی برای انجام عملیات غافلگیرانه باید طی می‌کردند، چرا که در غیر این صورت انواع اقسام ماهواره‌ها و سیستم‌های مخابراتی ممکن بود عملیات را کشف و داعش را مطلع کنند.

ما به روس‌ها گفتیم مسیر هواپیماهایی شما را که وقتی وارد ایران می‌شود ما مشخص می‌کنیم. از طرفی نیز نیروی هوایی ارتش ایران به محض ورود، هواپیماهای شما را اسکورت می‌کند و در یک پایگاهی می‌نشاند تا سوخت‌گیری کنید.

تسنیم:  از آسمان ایران هم روس‌ها شلیک داشتند؟

-سرلشکر فیروزآبادی: خیر؛ ضرورتی نداشت. اصلا معنی ندارد که از آسمان ایران بخواهند «رقه» را بزنند. اینها حاشیه‌سازی بود؛ و آن هم از سوی رسانه‌های آمریکایی مطرح شد چرا که برای آمریکا افت داشت که ندانند چه شد روسیه با این حجم سنگین داعش را بمباران کرد و واقعاً غافلگیر شدند. برای همین هم آمدند و جوسازی کردند و گفتند که آمدند از روی آسمان ایران داعش را زدند و به همین دلیل ما آنها را ندیدیم! این حرف‌ها برای توجیه ضعف سیستم اطلاعاتی خودشان بود. علاوه بر آن نیز روسیه هم مدرن است و می‌داند چیکار می‌کند.

از طرفی دیگر آمدن روس‌ها برای ما نیز چند فایده داشت. اولا داعش با این کار سرکوب می‌شد و به نوعی انفعال داعش هم با همین سلسله عملیات‌های روسیه آن هم با همکاری ایران رخ داد.

علاوه بر آن نیز روسیه با این اقدام ما تشویق به شرکت در جنگ علیه داش هم می‌شد چون تا قبل از آن خیلی تمایل جدی نداشت. همچنین برای نیروی هوایی ایران هم خوب بود که خیلی آثار آموزشی و رزمایشی برای ما داشت. جنگنده‌ها و نحوه کار آنان را دیدند.

به هر حال در اصول نظامی اینگونه نیست که هر کسی می‌تواند بیایید و رد بشود. بلکه باید چهار چشمی او را پایید. به لحاظ قانون اساسی و مقرارت هیچ مشکلی نداشت و همه مسیرهای تصویبش هم انجام شده بود ولی اینکه کسی بداند این هواپیماها  از کجا آمدند و به کجا رفت هیچکس جز نیروهای مسلح که مسیر را تعیین و کنترل کردند، نمی‌داند. برای شخص رئیس‌جمهور هم نقشه عملیات‌ها را بعد از انجام عملیات‌ها می‌فرستادیم.

تسنیم: در راستای همکاری ایران و روسیه شاید یکی از کارهای خوبی که در دوران شما رخ داد خرید برخی تجهیزات اساسی نظامی بسیار پیشرفته بود. بفرمایید چگونه به فکر خرید این تجهیزات افتادید و نوع  قراردادهایی که بین دو کشور بسته شد بیشتر در چه زمینه‌ و چه نوع تجهیزاتی بود؟

-سرلشکر فیروزآبادی: یکی از مشکلات ما درباره خرید اس 300 این بود که خبر خرید آن اعلام شد. اگر خبر آن اعلام نمی‌شد، شاید اس 300 سالها پیش داخل کشور می‌آمد.

تسنیم: به جز اس 300 تجهیزات دیگری در حال خرید بود؟

– سرلشکر فیروزآبادی:  بنا داریم پس از آنکه مصوب و قطعی شد خبر آن را اعلام کنیم. امروز روس‌ها خیلی به ما نزدیک شدند و با ما رفیق شدند و وضعیت به گونه‌ای است که ما مشکلی برای گرفتن آن چیزی که می‌خواهیم نداریم. بلکه ما خودمان تمایلی برای خرید تجهیزات خارجی نداریم. ما تنها دنبال چیزهایی می‌رویم که نشانی از آن نداشته باشیم. بعضی چیزها را نباید ساخت بلکه بایستی آن را  خرید.

مثلا بولدوزرهای D8 و D9. اینها بولدوزرهای قوی با بیل‌های سنگین هستند که برای کندن صخره‌ها بیشتر به کار می‌رود. در کشور ما مثلا به چهار نوع از این بولدوزرها نیاز است؛ خب برای این چهارتا که خط تولید بولدوزر D9 راه نمی‌اندازیم. طبیعی است آن را از کشوری که خط تولیدش را دارد می‌خریم.

یک وقتی هم یک چیزی باید مصرف داشته باشد و یا مصرفش سیکل داشته باشد. یعنی کهنه که شد به جای آن یک دستگاه جدیدتر وارد کنیم؛ برای اینها خط تولید باید درست کرد. سرمایه‌گذاری در صنعت و  فناوری این‌گونه محاسبه‌ها را دارد. اگر یک هواپیمایی و یا موشکی در ارتفاعی قرار است برای رفع تهدید نیاز باشد که این تهدید ممکن است 20 سال یک بار رخ دهد برای این کار خط تولید موشک و هواپیما که راه نمی‌اندازند. اما با وجود این، اس 300 را تا زمانی که به نتیجه برسد معادل آن را ساختیم و در همان ارتفاع هم موشک ساختیم که می‌تواند پرنده را بزند.

تسنیم: در زمینه خرید جنگنده وزارت دفاع مدلهای مشخصی را تعیین کرده؟ ستاد کل هم در این زمینه خریدهای دیگری را در دستور کار وزارت دفاع قرار داده بود؟

-سرلشکر فیروزآبادی:  ما در مرحله اول در طراحی سرمایه‌گذاری علمی و فناروی، موشک را هدف قرار دادیم و گفتیم بازدارندگی با موشک. موشک زمین به زمین به نتیجه رسید و بازدارندگی در این زمینه انجام شد و در مرحله بعدی گفتیم بازدارندگی در برابر زرهی و هواپیما. باز موشک زمین به هوا که زودبازده است، فراوان تولید کردیم. متعدد موشک‌های زمین به زمین، زمین به هوا، سطح به سطح و … طراحی و تولید کردیم.

ضدزره‌ها را هم ساختیم. اینکه گفتیم در برابر هر دشمنی مقابله می‌کنیم بخاطر به نتیجه رسیدن پروژه‌های موشکی‌مان بود. برای هواپیمای دشمن امکان مقابله داشتیم و برای زرهی هم داشتیم و بقیه وسایل‌ها هم آماده بود.

ما الان که ما به خط حد آمادگی‌هایمان رسیده‌ایم و تجهیزات دفع تهدید را آماده کردیم، می‌گوییم چه اشکالی دارد هواپیما و تانک هم بسازیم؛ ناو هم بسازیم.  همه اینها هم در دستور کار است.

این را هم بگویم آخرین تدبیری که من در زمان مسئولیتم به وزارت دفاع دادم این بود که باید نقش شما در اقتصاد مقاومتی این باشد که نیازهای فنی ماشین‌آلات و تجهیزات غیرنظامی کشور را به عهده بگیرد؛ هدف من  انتقال فناوری بخش دفاع به بخش غیرنظامی بود. در این راستا شنیدم که وزارت دفاع با وزارت کشاورزی و محیط زیست قرادادی امضا کرده که تجهیزات کشاورزی و محیط زیست در وزارت دفاع ساخته شود.

ما توانایی ساخت فناوری‌های مختلف را داریم و آمادگی هم داریم آنها را از بخش دفاع به بخش غیرنظامی انتقال دهیم و این کار امکان‌پذیر است. همه سازمانها و دستگاه‌‌ها می‌توانند بیایند بگویند چه تجهیزاتی لازم دارند آنها را لیست کرده و به وزارت دفاع بدهند، و این وزارتخانه آنها را تولید کرده و در اختیارشان بگذارد.

این فناوری می‌تواند پشتوانه شرکت‌های دانش‌بیان هم باشد؛ این شرکت‌ها سرگردان هستند اما اگر فن‌بازارهایی وجود داشته باشد آنها می‌توانند محصولات خود را بفروشند و بخش دفاع قرار شده و ما هم ابلاغ کردیم که این کار را با سازمان‌ها و وزارتخانه‌های کشور انجام دهد و به سمت نیازهای توسعه کشور برود.

– تسنیم: آقای دکتر ماجرای خرید جنگنده‌ها را هم بفرمایید. چون الان بحث‌هایی مطرح است که ممکن است روس‌ها این جنگنده‌ها را در اختیار ما قرار ندهند و همان ماجرای اس 300 تکرار شود.

-سرلشکر فیروزآبادی: خیر. اینطور نیست. اقدامات در این زمینه درست و در مسیر درست صورت گرفته است. بقیه این خبرهای پراکنده که می‌شنوید برای انسانهای غیرمطلع است و پراکنده‌گویی می‌کنند، از آنها هم سوال می‌شود آنها هم جواب‌های خلاف واقع می‌دهند. اما نیروهای مسلح ان‌شاءالله تقویت می‌شود.

تسنیم:‌ درخصوص آرکیو 170 بحثی که مطرح شد این بود که آمریکایی‌ها امکان دارد نقطه‌ای را که سپاه پهپاد آمریکایی را گرفته بمباران کنند؟

– سرلشکر فیروزآبادی: بله این امکان وجود داشت. چون آن منطقه، منطقه ویژه‌ای بود و مسیرهای پروازی به آن سمت امکان‌پذیر بود. منطقه حساسی بود.

تسنیم: یعنی احتمال داده بودید که ممکن است آمریکا دست به چنین اقدامی بزند؟

-سرلشکر فیروزآبادی: بله؛ آمریکا هم تجهیزاتی دارد و وقتی ببیند که آبرویش، نامس فناوری‌اش در خطر است ممکن است دست به یک کار انتحاری بزند. این احتمال وجود داشت که ما چون هواپیما و تجهیزات مدرنش را گرفتیم بیاید و آن منطقه را بزند و نابود کند تا فناوری و تجهیزات مدرنش در دست کسی نیافتد و این مسئله یک تئوری نظامی است و احتمال دارد. همین کار را بنی‌صدر هم در منطقه طبس انجام داد.

تسنیم: در نیروهای مسلح ایران برای این احتمال آمادگی وجود داشت؟

– سرلشکر فیروزآبادی: بله؛ به طور کامل فضای ایران در حال چک و کنترل است و اگر خبری از یک نقطه داده شود پایگاه‌ها و هواپیماهای ما به حالت آماده‌باش درمی‌‌آیند و به استقبال تهدید می‌روند و تعقیبش می‌کنند؛ موشک‌های ما همیشه در حال آماده‌باش هستند و تجهیرات مرتبط به آن نیز مرتباً کنترل و آماده می‌شوند.

در دنیای مدرن امروز وجود تجهیزات جاسوسی در دنیا یک اصل اثبات شده است، و برخی از این تجهیزات نیز به گونه‌ای هستند که اصلا هیچ تسلیحاتی به او برخورد نمی‌کند و باید یک سیستم الکترونیک مناسب با انفجار یا جذب و دفع آن ساخته شود.

نمونه این مدل تجیهرات را ما در جنگ لبنان دیدیم؛ در جنگ لبنان هواپیماهای آمریکایی و اسرائیلی حتی موتور سیکلت را هم که از شهری به شهر دیگر می‌رفت را شناسایی و چک می‌کردند، بله اینگونه تجهیزات وجود دارد و تجیهیزات مناسب با آن را نیز ما ساخته‌ایم.

یعنی اینکه تجهیزات مدرن آنها در تیررس نیستند اما سیستم‌هایی را اختراع کردیم که همان فرستنده و گیرنده‌های آنها را می‌گیرند و آنها هرچه زحمت می‌کشند به ظرف ما می‌ریزند.

تسنیم: درخواست رسمی از سوی دولت آمریکا برای پس دادن پهپاد ارسال شده بود؟

– فیروزآبادی: آمریکایی‌ها از این پزها در دنیا داشتند و موفق هم بودند؛ اما آنها نمی‌دانستند که جمهوری اسلامی ایران اهل این حرف‌ها نیست. کسی سر این مسئله با آنها مذاکره نکرد. کسی هم اجازه صحبت با آنها را ندارد و به سرعت همه چیز ختم شد. البته خبر دقیق درخواست مذاکره درخصوص آرکیو 170 را وزارت خارجه می‌داند. اما اساساً نیروهای مسلح جزو اصول مذاکره نیستند.

سیاست خارجه دو بخش است؛ بخشی از آن مربوط به گفت‌وگو، مهربانی و مذاکره است. اگر این بخش به نتیحه رسید که هیچ! اما اگر نرسید، شمشیر تیز نیروهای مسلح ایران به میدان می‌آید.

*‌ به دوم خردادی‌ها گفتیم بیچاره‌ها اگر شما نتوانستید با مذاکره کاری کنید، یعنی ما تازه از همان روز برویم آماده شویم؟

بعضی از این روشنفکر‌ها که عموما هم از این دوم خردادی ها هم بودند، می‌گفتند چرا نیروهای مسلح اینقدر حرف می‌زند و تجهیزات آماده می‌کنند. ما به آنها گفتیم اولا که الان چون ما قوی هستیم حرف شما را گوش می‌دهند. این را بدانید پشتوانه مذاکره قدرت است، بعد هم گفتیم بیچاره‌ها الان شما اگر نتوانستد از طریق مذاکره به نتیجه برسید و کار به جنگ کشید  یعنی ما باید تازه از همان روز برویم آماده جنگ شویم؟ ببنیید چقدر ساده‌لوح بودند این جماعت! خیر سیستم دفاعی باید همیشه آماده و مجهز باشد و همیشه مترقب باشند.

تسنیم:‌ آقای دکتر یک مسئله دیگری که اخیراً مطرح شده این است که آمریکایی‌ها ادعا کردند که موشک‌های شلیک شده به ناو متخاصم اماراتی در سواحل یمن “ایرانی” بوده است.

– فیروزآبادی: چیزی که در در فقه داریم و احتمالا در فلسفه اجتماعی هم داشته باشیم این است که وقتی یک چیزی متواتر شد عین یقین می‌شود. کار آمریکایی‌ها هم همین شده است. دروغگویی آمریکا متواتر شده. واقعا کسی بخواهد دروغ‌های آمریکا را جمع کند از سطح یک کتاب بسیار قطور بالاتر می‌رود. همین تاریخ را ببینید، ناو وینسنس آمد و هوپیمای ما را زد؛ گفتند اشتباه شده! این دروغ بزرگ بود.

آمدند سلاح ریختند به داعشی‌ها، گفتند ما می‌خواستیم به نیروهای مقابله کننده با داعش بریزیم! مگر این می‌شود؟ شماها اینقدر تجهیزات مدرن و دقیق دارید که متر به متر می‌داند کجا را هدف قرار دهد، حالا در ارسال سلاح اشتباه کند؟ همیشه با داعشی‌ها ارتباط گرفته‌اند و ارتباط هم دارند ولی می‌آیند منکر می‌شوند.درحالی که دروغ می‌گویند.

آمدند مدعی شدند که ناو ما را حوثی‌ها زدند، تا بهانه‌ای پیدا کنند رادارهای آنها را بزنند و عربستان راحت‌تر بمباران کند؛ بعدها می‌آیند می‌گویند نه سیستم فنی ناو ما اشتباه کرده و موشکی شلیک نشده بود! اینجا هم دروغ گفتند.

وقتی ایمان به خدا و وجدان اخلاقی نباشد دروغگویی ابزار است. سرمایه‌داری هیچ چیز را جز منافع و سود نمی‌پرستد. آنقدر دروغ گفتند که اگر تناقض هم پیدا کنید برایشان مهم نیست، خیلی راحت می‌گویند اشتباه کردیم و این روش سرمایه‌داری و آمریکاست. اینکه امام فرمودند شیطان بزرگ، واقعا هم همینطور است.

هدف نهایی و اصلی آمریکایی‌ها نابودی کامل مسلمانان است و برای رسیدن به این هدف از هر ابزاری استفاده می‌کنند.

بخش سوم گفت‌وگوی تسنیم با سرلشکر فیروزآبادی انشاءالله چهارشنبه منتشر می‌شود.

انتهای پیام/