جمعه , ۱۷ آذر ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » مروری بر روزنامه های یکشنبه شانزدهم آبان ماه

مروری بر روزنامه های یکشنبه شانزدهم آبان ماه

دو واکنش متفاوت به سخنان مطبوعاتی رئیس جمهور/ 200 هزار بشكه نفت گمشده كجاست؟!

روزنامه های امروز سخنان دیروز روحانی در نمایشگاه مطبوعات را با دو رویکرد حمایتی و انتقادی در کانون توجه قرار داده اند. این در حالی است که موضوع انتخابات امریکا و همچنین ماجرای گم شدن 200 هزار بشکه نفت نیز از دیگر موضوعات مهم امروز بوده است.

تیتر اول برخی روزنامه های یک شنبه 16 آبان

اعتماد: اصول رسانه‌ای روحانی

همدلی: روایت وزیر کشور از جلسه سران نظام

وطن امروز: کینگ کنگ

وقایع اتفاقیه: معاون وزیر راه: خانه‌های دستگیر می‌شوند

شرق: روایت مطهری از یک دیدار در نجف

خبر ورزشی: بدرود پدر

آرمان: روحانی: رانت اطلاعاتی بلای بزرگ در کشور ماست

آفتاب: سوء استفاده پیامکی از طرفداران پورحیدری

کیهان: کارنامه چهارساله دولت، انشاء 20، حساب…؟!

جوان: سودجویی پزشکان از پنهان‌کاری سرطان

اطلاعات: روحانی: رسانه می‌تواند امید و رضایت در جامعه بیافریند

به گزارش«تابناک»، روزنامه های امروز سخنان دیروز روحانی را در کانون توجه قرار داده اند.

دو واکنش متفاوت به سخنان مطبوعاتی رئیس جمهور/ 200 هزار بشكه نفت گمشده كجاست؟!

روزنامه کیهان در انتقاد شدید به اظهارات دیروز رئیس جمهور در گزارشی با عنوان«کارنامه چهل ماهه دولت/ انشاء 20، حساب…!؟ » نوشت:« بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات که در محل مصلای تهران برگزار شده است، صبح دیروز با حضور و سخنرانی رئیس‌جمهور افتتاح شد. اما این مراسم و به ویژه سخنرانی رئیس‌جمهور، بیش از هر چیز به میتینگ تبلیغاتی و انتخاباتی یک نامزد ریاست جمهوری شباهت داشته نه به سخنان کسی که باید پاسخگو باشد! می‌توان با فهرست کردن عبارات این سخنرانی و ده‌ها سخنرانی مشابه رئیس‌جمهور محترم در طول چهل ماهه گذشته، به این نتیجه رسید که نمره انشا دولت بیست است اما با نگاهی به معیشت مردم و وضع بیکاری و رکود و … نمره حساب دولت فاصله معنا‌داری با نمره‌اش پیدا می‌کند! شاید بهتر باشد این نمره را در کارنامه دولت، ثبت نکنیم و جای آن خالی بماند، هرچند مردم، قضاوت می‌کنند. »

 دو واکنش متفاوت به سخنان مطبوعاتی رئیس جمهور/ 200 هزار بشكه نفت گمشده كجاست؟!

اما روزنامه اعتماد در گزارشی با عنوان« اصول رسانه‌‌اي روحاني » به چهار اصل روحانی اشاره می کند.چهار اصل رسانه از دیدگاه روحانی به شرح زیر است:

«آزادي رسانه»

جاي رسيدگي به بسیاری از تخلفات رسانه‌ها دادگاه نیست

«امنيت رسانه»

اگر اصحاب رسانه امنیت نداشته باشند چگونه امنیت بیافرینند؟

«انحصار رسانه‌اي»

رانت اطلاعاتی بلای بزرگ در کشور ما است

«رسانه‌‌هاي مجازي»

ما چه‌کاره‌ایم بگوییم فضاي مجازي می‌خواهیم یا نه

پیمان مقدم نیز در ستون طنز روزنامه ایران در مطلبی با عنوان « مشکل همان صدتاست جناب روحانی!» نوشت:« جناب روحانی جانِ عزیز! شما شاید یادتان نمی‌آید اما ما یادمان هست که دوستان چقدر زحمت کشیده‌اند برای تصویب، توشیح و برقراری این تحریم ها. چقدر سخنان هجو و هزل و لغو بر زبان راندند تا طرف را مجاب کنند که تحریم‌ها را چرب‌تر و پر ملاط‌‌تر کند. چقدر زحمت کشیدند و دور دنیا را چرخیدند و انشا خواندند و پای کاغذپاره و قطعنامه دان و مواضع سوخته اجانب را وسط کشیدند. خب شما چه دانی که چه نعمت در تحریم است! تحریم حلال مشکلات دوستان بود. تمام ناکارآمدی‌ها و ندانم کاری‌ها و مفاسد و عوارض تصمیم‌های ضرب الاجلی‌شان را انداختند گردن تحریم و سوختند و کندند و بردند و رفتند. حالا هم در فکر این هستند که اگر دری به تخته خورد و بار دیگر هاله نور دور سر خود دیدند بدون تحریم‌ها باید چه کار کنند. مشکل‌شان اتفاقاً با همان صدتاست جناب روحانی….»

سردرگمي وزارت نفت براي نشست اوپك

روزنامه جوان در گزارشی با عنوان« 200 هزار بشكه نفت گمشده كجاست؟! » نوشت:« وزارت نفت با چالش جدي براي تأمين 200 هزار بشكه مواجه است، آنها نشانه اين رقم را مي‌گيرند ولي هيچ‌گاه در طول اين چند سال سراغش نرفتند و براي احياي آن تقريباً هيچ كاري نكردند. 200 هزار بشكه مفقوده همان بشكه‌هايي است كه از ظرفيت توليد نفت در دريا كاسته شده است.

هم اكنون ميزان توليد نفت فلات قاره كمتر از 410 هزار بشكه در روز است در حالي كه اين شركت در سال 1386 بيش از 724 هزار بشكه نفت توليد مي‌كرد و پايه آن در سال‌هاي بعد به 600 هزار بشكه رسيد. حالا هرچه تلاش مي‌شود براي بازگشت 200 هزار بشكه موفقيت‌آميز نيست زيرا براي رسيدن به اين هدف بايد تعمير چاه‌ها و تعمير تأسيسات صورت مي‌گرفت ولي در عمل اتفاق خاصي رخ نداد.

سعيد حافظي مديرعامل سابق اين شركت در گزارشي كه براي وزير نفت ارسال كرد خواستار تزريق منابع مالي به اين شركت جهت بازگشت به روزهاي اوج فلات قاره شد ولي به دليل اهميت شركت مناطق نفت‌خيز جنوب و بي‌پولي سهمش از منابع مالي بسيار اندك بود. همين موضوع منجر به سقوط بزرگ‌تر توليد اين شركت شد و حالا در حال كاهش است. هرچند مسئولان و كاركنان اين شركت با تلاش زيادي سعي در نگهداشت توليد دارند ولي در صورت عدم‌تزريق منابع مالي نه تنها 200 هزار بشكه احيا نمي‌شود بلكه ميزان توليد فعلي هم به روند كاهشي خود ادامه خواهد داد. »

نظر رهبر انقلاب درباره اقدامات شورای اجتماعی

روزنامه همدلی گزارش اول امروز خود را با عنوان« روایت وزیر کشور از جلسه سران نظام» به نظر رهبر انقلاب درباره اقدامات شورای اجتماعی اختصاص داده است و نوشته:« وزیر کشور با اشاره برگزاری چهارمین نشست شورای اجتماعی کشور در محضر رهبر معظم انقلاب گفت: معظم له در این نشست ضمن بیان اشکالات و ایده‌ها، در مجموع از اقدامات صورت گرفته در این شورا ابراز خرسندی کردند.

عبدالرضا رحمانی فضلی این مطلب را عصر شنبه در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوال ایرنا مبنی بر اینکه نشست اعضای شورای اجتماعی کشور با رهبر معظم انقلاب چه دستاوردی به دنبال داشت؟ بیان کرد.وی افزود: جلسه چهارم شورای اجتماعی کشور با رهبر معظم انقلاب به لطف و پیگیری و حمایت و تشویق‌های ایشان و نظارت دقیق دفتر معظم‌له بر اقدامات این شورا، دهم آبان طبق برنامه‌ریزی قبلی برگزار شد و سران قوا در آن جلسه گزارشی از حوزه عملکردی ارایه کردند.وزیر کشور یادآور شد: بنده نیز به عنوان جانشین شورای اجتماعی کشور گزارشی از روند کار 6 ماه ارایه کردم که این گزارش شامل نقاط قوت و ضعف‌ها و اشکالات کار بود.

رحمانی فضلی اظهارداشت: همچنین هفت دستگاه اجرایی در این نشست گزارش کار خود را ارایه دادند و در نهایت رهبر معظم انقلاب از بحث‌ها یک جمع بندی داشتند که در مجموع ایشان از اقدامات صورت گرفته ابراز خرسندی کردند و اشکالات و ایده‌های خود را در خصوص نحوه اجرای بهتر بیان فرمودند.وی ادامه داد: مقرر شد پس از 6 ماه در محضر رهبر معظم انقلاب جلسه‌ای داشته باشیم و در آن جلسه در حوزه اقدام و عمل گزارشی ارایه دهیم.وزیر کشور یادآور شد: ایرادی که رهبر معظم انقلاب از گزارش‌های ارایه شده گرفتند این بود که فرمودند فقط باید خروجی‌ها و نتایج گزارش شود و ما تلاش خواهیم کرد در 6 ماه آینده فقط نتایج و خروجی‌های ملموس و اثرگذار را تقدیم کنیم.رحمانی فضلی افزود: همه دستگاه‌ها از انگیزه لازم و هماهنگی و همکاری بسیار مناسب برخوردارند و با توجه به تغییر ساختار و تامین منابع مالی و تجربه کار جمعی که در این یک سال داشتیم قطعا در 6 ماه آینده می‌توانیم کارنامه مثبتی ارایه دهیم.این جلسه که چندی پیش با حضور ٢٣ عضو شورای اجتماعی کشور با رهبری برگزار شد و درباره آخرین وضعیت آسیب‌های اجتماعی در کشور گزارش‌هایی اراده شد.»

روزنامه شهروند نیز با استفاده از کاریکاتور زیر به اوضاع انتخاباتی امریکا واکنش نشان داده است.

دو واکنش متفاوت به سخنان مطبوعاتی رئیس جمهور/ 200 هزار بشكه نفت گمشده كجاست؟!