سه شنبه , ۴ مهر ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » عبدالله صالح با عقب‌نشینی از کودتا، نقشه راه پیشنهادی را پذیرفت
FILE - In this Saturday, Dec. 24, 2011 file photo, Yemen's President Ali Abdullah Saleh speaks to reporters during a press conference at the Presidential Palace in Sanaa, Yemen. Outgoing Yemeni President Ali Abdullah Saleh is getting ready to leave the country after delivering a farewell speech on Sunday, apologizing for mistakes and saying it is time to hand over power, Yemeni officials said.(AP Photo/Mohammed Hamoud, File)

عبدالله صالح با عقب‌نشینی از کودتا، نقشه راه پیشنهادی را پذیرفت

در یک عقب‌نشینی آشکار، رئيس جمهور مخلوع يمن، علی عبدالله صالح اعلام کرد که پیشنهاد آمریکا و نقشه بین‌المللی صلح یمن، زمینه مناسبی برای گفت‌وگوها در بردارد.

علی عبدالله صالح برای پذیرش این پیشنهادها، خواستار خروج نیروهای خارجی از یمن و توقف تمامی عملیات نظامی نیروی‌های ائتلاف عربی و پایان همه تحریم‌ها شد. در مقابل، او نیز برای حفظ یکپارچگی و امنیت یمن و منطقه، با همه نقشه‌های صلح، همکاری مثبت خواهد داشت.

از سوی دیگر فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن “اسماعیل ولد الشیخ” برای سومین روز متوالی و با هدف تشریح چشم‌انداز بین‌المللی برای حل بحران یمن، با کودتاگران به گفتگو نشسته است. چشم‌انداز پیشنهادی، به ویژه بخش مربوط به تشکیل شورای و تفویض مسئولیت‌های عبدربه منصور هادی به یک نائب رئیس مورد توافق، از جانب حکومت قانونی یمن، مورد انتقاد و مخالفت قرار گرفته است.

ولد الشیخ می‌کوشد در سفر کنونی‌اش به صنعاء و سپس دیدار با حکومت قانونی در ریاض، دیدگاه‌های دو طرف را به هم نزدیک‌تر کرده و نقاط مورد اختلاف در چشم‌انداز بین‌المللی را کاهش دهد، نقاطی که علیرغم اجماع بین‌المللی درباره آنها، از سوی کودتاگران و حکومت قانونی مورد انتقاد شدید قرار گرفته‌اند. این امر باعث شده که فرستاده ویژه سازمان ملل اعلام کند، آنچه از سوی او در حال پیگیری است، یک تعهد بزرگ در بهترین زمان ممکن است.

“ادموند براون” سفیر بریتانیا در یمن در یک نشست خبری گفت: چشم‌انداز بین‌المللی، چیز جدیدی نیست و هر دو طرف از مفاد آن باخبرند، زیرا که آنچه در این چشم‌انداز آمده، زمینه‌ساز گفتگوهای پیشین بوده است. منابع خبری می‌گویند که ولد الشیخ، به کرات با کودتاگران در صنعا دیدار کرده ولی هیچ پیشرفتی حاصل نشده است.

حکومت قانونی یمنی نیز مجددا مخالفت خود با این چشم‌انداز را اعلام کرده و آن را فارغ از نقاط اساسی مورد اتفاق دانسته و معتقد است این چشم‌انداز به کودتا مشروعیت می‌بخشد. “عبدالملک المخلافی” وزیر امور خارجه یمین خواستار ارائه یک چشم‌انداز جدید براساس نقاط اساسی مورد اتفاق شد و هر گونه بحث یا گفت‌وگو درباره نقشه پیشنهادی فعلی را رد کرد. به نظر می‌رسد این موضوع ماموریت فرستاده ویژه سازمان ملل در یمن را دشوارتر کند.