شنبه , ۱۲ اسفند ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » کتاب حجت‌الاسلام سعیدی درباره «نفوذ» در خبرگزاری تسنیم رونمایی شد

کتاب حجت‌الاسلام سعیدی درباره «نفوذ» در خبرگزاری تسنیم رونمایی شد

نشست «انقلاب اسلامی و مقابله با خطر نفوذ» در تسنیم

کتاب «جریان‌شناسی نفوذ در انقلاب‌ها» جزو نخستین تجربه‌ها در بررسی مفهوم و مصداق «نفوذ» در انقلاب‌های دنیا و انقلاب اسلامی است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، نشست «انقلاب اسلامی و مقابله با خطر نفوذ» صبح امروز، 11 آبان ماه، با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین علی سعیدی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، حجت‌الاسلام و‌المسلمین حیدر مصلحی وزیر پیشین اطلاعات، حجت‌الاسلام پیروزمند قائم‌مقام فرهنگستان علوم اسلامی، محمدحسین رجبی دوانی استاد دانشگاه و کارشناس ارشد مسائل تاریخ اسلام و حمیدرضا مقدم‌فر مشاور رسانه‌ای و فرهنگی فرمانده  کل سپاه، در خبرگزاری تسنیم برگزار شد.

در این مراسم نفوذ و انواع آن در تاریخ پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در دهه‌های مختلف از منظر کارشناسان حاضر مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در ادامه این نشست، جدیدترین اثر حجت‌الاسلام و المسلمین علی سعیدی با عنوان «جریان‌شناسی نفوذ در انقلاب‌ها» رونمایی شد. این اثر که از سوی انتشارات زمزم هدایت به چاپ رسیده تلاش دارد تا «نفوذ» در انقلاب‌های مختلف را بررسی کند. کتاب، تجربه جدیدی است در بررسی این موضوع و سعی دارد در گام نخست، مصادیقی از آن را در جوامع مختلف برای مخاطب شرح دهد. در واقع نویسنده روند حرکت انقلاب‌های پیشین را تحلیل و علل و عوامل پیروزی‌ها و شکست‌های آنها را بررسی می‌کند.

در مقدمه کتاب به بحث نفوذ و تأثیر آن بر شکست انقلاب‌های بزرگ دنیا اشاره و نوشته شده است: «… بسیاری از نهضت‌ها و انقلاب‌ها اعم از توحیدی، الهی، مادی و امانیستی یا نتوانستند به قله پیروزی دست یابند یا پس از پیروزی دچار انحراف شده و سقوط کردند. از قضا بسیاری از نارسایی‌ها در مسیر نهضت‌ها و انقلاب‌ها یا شکست و فروپاشی‌ها پس از پیروزی در بستر نرم و در پرتو نفوذ عناصر بیگانه یا نفاق داخلی بوده است. ارزیابی چرایی انحراف در انقلاب حضرت موسی(ع) و یا بحران‌های متوجه انقلاب اسلامی پس از رحلت پیامبر(ص)، به ویژه در دوران سیاه حکومت بنی امیه، مبین نقش نفاق داخلی و نفوذ عوامل خارجی است».

کتاب در ادامه بحث خود را از جریان‌شناسی نفوذ در برخی انقلاب‌ها آغاز می‌کند و در این بخش انقلاب حضرت موسی(ع)، انقلاب پیامبر اعظم(ص)، انقلاب مشروطیت و نهضت ملی ایران، انقلاب شوروی و انقلاب اسلامی مورد بررسی قرار می‌دهد.

یکی از ویژگی‌های «جریان‌شناسی نفوذ در انقلاب‌ها» بررسی صریح سال‌های اخیر و جریان‌های نفوذ در کشور است که می‌تواند در روشن کردن وضعیت فعلی برای مخاطب مؤثر باشد. در واقع مؤلف کتاب تلاش دارد تا با طرح مباحث تاریخی و سابقه نفوذ در انقلاب‌های گوناگون و ارائه مصادیق آن در پیشینه تاریخ ایران، و در ادامه طرح مسائل روز، به مخاطب کمک کند تا به درک درستی از شرایط فعلی و مفهوم نفوذ دست یابد.

بخش دیگر کتاب نیز به نقش رهبری و ولایت فقیه در خنثی‌سازی جریان لیبرالیزه کردن انقلاب اختصاص دارد. نویسنده در این بخش به طرح مجدد بیانات مقام معظم رهبری اکتفا نکرده و به بررسی و تحلیل نقش معظم‌له و امام راحل(ره) در این مسیر نیز پرداخته است.

«جریان‌شناسی نفوذ در انقلاب‌ها» به قیمت 60 هزار ریال در 144 صفحه از سوی انتشارات زمزم هدایت به چاپ رسیده است.

انتهای پیام/

نشست «انقلاب اسلامی و مقابله با خطر نفوذ» در تسنیم‌‌ ــ۶

روح‌الامین سعیدی: کتاب «جریان‌شناسی نفوذ در انقلابها» تصویر جامعی از نفوذ ارائه می‌کند

شناسه خبر: 1228753 سرویس: سیاسی

۱۱ آبان ۱۳۹۵ – ۲۱:۴۹

نشست انقلاب اسلامی و مقابله با خطر نفوذ در خبرگزاری تسنیم

یک پژوهشگر مسائل سیاسی گفت: کتاب حجت‌الاسلام والمسلمین سعیدی با عنوان «جریان‌شناسی نفوذ در انقلابها» تصویر جامعی در حد خودش در شناخت نفوذ به مخاطب می‌دهد و بررسی جریانی خوبی دارد.

به گزارش خبرنگار سیاسی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»، روح‌الامین سعیدی پژوهشگر مسائل سیاسی و بین‌المللی و دانش‌آموخته دکترای روابط بین الملل، صبح امروز (سه‌شنبه 11 آبان) در نشست «انقلاب اسلامی و مقابله با خطر نفوذ» و رونمایی از کتاب «جریان‌شناسی نفوذ در انقلاب‌ها» به‌قلم حجت الاسلام سعیدی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که در محل خبرگزاری تسنیم برگزار شد، گفت: کتاب جریان‌شناسی نفوذ در انقلاب‌ها، علی‌رغم حجم کم به بسیاری از مطالب مرتبط با نفوذ اشاره می‌کند، رویکرد منسجمی دارد و نظم ذهنی خوبی را به مخاطب می‌دهد.

وی با بیان اینکه این کتاب ابتدا به بررسی انقلاب‌های توحیدی می‌پردازد، گفت: کتاب از انقلاب حضرت موسی شروع می‌شود، انقلاب پیامبر اکرم(ص) را بررسی می‌کند، به انقلاب مشروطه می‌پردازد و در آخر انقلاب اسلامی ایران را در بر می‌گیرد. در هرکدام از این انقلاب‌ها جریان نفوذ و عامل انحراف انقلاب‌ها را بررسی کرده و در هر انقلابی شخصیت‌هایی را که بسترساز نفوذ شده‌اند نام برده است.

سعیدی افزود: در انقلاب حضرت موسی «سامری» و در انقلاب پیامبر(ص) جریان نفاق در مدینه و مسجد ضرار و در سال‌های فوت پیامبر به جریان نفوذی همچون اشعث‌بن قیس و ابوموسی اشعری در این کتاب اشاره شده است که شناخت این شخصیت‌ها برای مشابهت‌سازی با زمان خودمان بسیار مهم است.

این پژوهشگر مسائل سیاسی با اشاره به انقلاب مشروطه و چگونگی منحرف شدن آن، خاطرنشان کرد: کتاب «جریان‌شناسی نفوذ در انقلاب‌ها» از 3 جریان که باعث انحراف انقلاب مشروطه شد نام برده است: جریان فراماسون‌ها،‌ غرب‌گراها و جریان التقاطی. این جریان‌ها بسترساز نفوذ در انقلاب مشروطه شده‌اند که در نهایت می‌بینیم عالم بزرگی همچو شیخ فضل‌الله نوری به دار کشیده می‌شود که همین مسئله نشان دهنده اوج نفوذ در انقلاب مشروطه بود.

وی با اشاره به بخشی از کتاب که به چگونگی فروپاشی انقلاب شوروی می‌پردازد، تصریح کرد: کتاب به بررسی 3 عامل که موجب انحراف انقلاب شوروی شد، می‌پردازد؛ اولین عامل تغییر محاسبات و منطق ادراکی مسئولین شوروی مثل خروشچف بود که فکر کرد می‌تواند با آمریکا تنش‌زدایی کند. دومین عامل غفلت مسئولین شوروی از تغییر فرهنگ مردم مانند تمایل به سبک زندگی غربی و روی آوردن به مک‌دونالد و عامل سوم ترکیب مجلس دومای روسیه بود که افراد غرب‌گرا وارد دوما شدند، مجموع این عوامل موجب سقوط انقلاب شوروی شد.

سعیدی با ابراز اینکه این کتاب در فصل انقلاب اسلامی اهمیت انقلاب را بررسی می‌کند، خاطرنشان کرد: سه راهکار غرب برای نفوذ در ایران در این کتاب بررسی شده است؛ جنگ، تحریم اقتصادی و راهکار تعامل و مذاکره که یکی از راههای نفوذ است.

این پژوهشگر مسائل سیاسی افزود: جریان نفوذ از ابتدای انقلاب هدفش استحاله انقلاب بود و در این کتاب جریان‌هایی مانند بازرگان، حلقه کیان، حلقه آئین و حلقه نیاوران که اخیراً نفوذ زیادی در کشور پیدا کرده‌اند و تفکرات امثال محمود سریع‌القلم مورد بررسی قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه بخش دیگر کتاب به مدیریت و مقابله با جریان نفوذ توسط ولی‌فقیه یعنی حضرت امام و رهبر معظم انقلاب می‌پردازد، گفت: مدیریت رهبر انقلاب در 3 مرحله بحث تهاجم فرهنگی، گذار از تهاجم فرهنگی به جنگ نرم و گذار از جنگ نرم به نفوذ بررسی شده است.

سعیدی در پایان اظهار کرد: کتاب جریان‌شناسی نفوذ در انقلاب‌ها در انتها مؤلفه‌های نفوذپذیری را به‌صورت مفصل برمی‌شمارد و تصویر جامعی در حد خودش در شناخت نفوذ به مخاطب می‌دهد و بررسی جریانی خوبی دارد.

انتهای پیام/*

شست «انقلاب اسلامی و مقابله با خطر نفوذ» در تسنیم‌ــ۵

مقدم‌فر: به‌خلاف دهه اول انقلاب، «نفوذ» امروز برای دشمن جنبه استراتژیک دارد نه تاکتیکی

شناسه خبر: 1227983 سرویس: فرهنگی

۱۱ آبان ۱۳۹۵ – ۱۷:۴۲

نشست انقلاب اسلامی و مقابله با خطر نفوذ در خبرگزاری تسنیم

مشاور فرهنگی و رسانه‌ای فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: به‌خلاف دهه اول انقلاب که نفوذ برای دشمن جنبه تاکتیکی داشت، امروز این مسئله به امر راهبردی برای آنها تبدیل و بر پیچیدگی‌های آن به‌شدت افزوده شده است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، نشست «انقلاب اسلامی و مقابله با خطر نفوذ» صبح امروز، 11 آبان ماه، با حضور حجت الاسلام و المسلمین علی سعیدی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و حجت الاسلام و المسلمین مصلحی وزیر پیشین اطلاعات، حجت‌الاسلام پیروزمند قائم‌مقام فرهنگستان علوم اسلامی، محمدحسین رجبی دوانی استاد دانشگاه و کارشناس ارشد تاریخ اسلام و حمیدرضا مقدم‌فر مشاور فرهنگی و رسانه‌ای فرمانده کل سپاه، در خبرگزاری تسنیم برگزار شد.

حمیدرضا مقدم‌فر در این مراسم طی سخنانی به بررسی موضوع «نفوذ» پرداخت و در ابتدای سخنان خود با طرح این پرسش “نفوذی که امروز با آن روبه‌رو هستیم و مقام معظم رهبری بعد از برجام به‌عنوان یکی از مهمترین تهدیدات نظام مطرح کردند، برای دشمن جنبه تاکتیکی دارد یا راهبردی و استراتژیک؟” اظهار داشت: اگر این موضوع را خوب فهم نکنیم، در نسخه‌های مقابله با دشمن دچار مشکل می‌شویم.

وی ادامه داد: خطر نفوذ از ابتدای پیروزی انقلاب تا به امروز در کشور مطرح بوده، با این تفاوت که نفوذ در گذشته عمدتاً جنبه فیزیکی داشته و از جنس نفوذ امنیتی بوده است و وقایعی مانند هشتم شهریور، هفتم تیر و افرادی مانند کشمیری و… از مصادیق این نوع نفوذ به شمار می‌آیند.

مشاور فرهنگی و رسانه‌ای فرمانده  کل سپاه با بیان اینکه “این قسم از نفوذ (نفوذ امنیتی) به‌دنبال حذف فیزیکی مسئولان بود و برای دشمن نیز جنبه تاکتیکی داشت”، درباره تغییر حیث و شیوه نفوذ در دوران امروز گفت: در دوره فعلی و در فضای پسابرجام دشمن گمان می‌کرد که موقعیت مناسبی برای نفوذ به لایه‌های تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی نظام و نیز بستر مناسبی برای تغییر هنجارها و باورهای جامعه یافته است.

مقدم‌فر افزود: مراد از نفوذ در برهه فعلی، نفوذ نرم است و برای دشمن در فضای پسابرجام، حتماً یک استراتژی و تلاش اصلی محسوب می‌شود، نه تاکتیک.

وی نفوذ را خطرناک‌ترین و مهمترین تهدید در شرایط امروز توصیف و در توضیح دلایل آن به تأثیراتی که نفوذ می‌تواند در تغییر باورها، اعتقادات، ذهنیت‌ها و ادراکات یک ملت ایفا کند، اشاره کرد.

این کارشناس مسائل راهبردی در ادامه سخنان خود به «سبک‌شناسی نفوذ» پرداخت و با یادآوری «نفوذ فردی»، «نفوذ جریانی» و «نفوذ شبکه‌ای» به‌عنوان سه سبک مهم نفوذ، تصریح کرد: نفوذ فردی که از ابتدای انقلاب تا امروز کم و بیش وجود داشته، نفوذی از جنس امنیتی است که طی آن فرد و عاملی برای رخنه در یک سیستم و ساختار از جانب سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه اجیر می‌شود.

مقدم‌فر افزود: شکل دیگر جریان نفوذ فردی، نفوذ در افراد است تا عرصه تصمیم‌سازی تحت الشعاع قرار گیرد‌ و هدف این جریان، تغییر محاسبات و منطق ادراکی افراد اعم از نخبگان و مسئولان است.

وی در توضیح نفوذ شبکه‌ای نیز گفت: نفوذ شبکه‌ای دو شکل دارد؛ شکل اول بدین گونه است که مجموعه‌ای از افراد به هم پیوسته و شبکه یافته، به سیستم نفوذ می‌کنند. این جریان ویژگی‌های خاص خود را دارد و در سال‌های گذشته مواردی از این قبیل را داشتیم. تفاوت نفوذ فردی با نفوذ شبکه‌ای در این است که وقتی عامل در نفوذ فردی پیدا می‌شود، جریان نفوذ ختم می‌شود اما در نفوذ شبکه‌ای این‌طور نیست.

مشاور فرهنگی و رسانه‌ای فرمانده کل سپاه با بیان اینکه در سال‌های گذشته نمونه‌هایی از جریان نفوذ شبکه‌ای در دانشگاه‌ها و عرصه فرهنگی کشف شده است، افزود: به‌عنوان نمونه در سال‌های گذشته جریان شبکه‌ای در دانشگاه‌ها بین اساتید و… بودند که نخبگان را شناسایی و برای خروج از کشور هدایت می‌کردند. اخیراً نیز یک جریان نفوذ شبکه‌ای کشف شد که محصولات ضدفرهنگی تولید و برای مخاطب عرضه می‌کردند. افراد فعال در این شبکه در شهرستان‌ها و استان‌ها به‌طور پیوسته یک مأموریت را دنبال می‌کردند.

مقدم‌فر گفت که شکل دیگر نفوذ شبکه‌ای جنبه ساختاری دارد که در قوانین اثر می‌گذارد. او در این باره توضیح داد: گاه در جمهوری اسلامی با این مواجهیم که برخی از کارها گره می‌خورد که اساسش به قوانین و سیستم مرتبط است، همه این موارد را نمی‌توان از روی غفلت دانست بلکه گاه از روی تأثیر وضعی نفوذ شبکه‌ای است.

وی در ادامه سخنان خود نفوذ جریانی را به‌عنوان یکی از خطرناک‌ترین نوع نفوذ مطرح و تصریح کرد: نفوذ جریانی شیوه‌ای است که مقام معظم رهبری نیز در سخنان خود در بیان اقسام نفوذ بر آن تأکید کردند و فرمودند که “من نگران نفوذ امنیتی و حتی اقتصادی نیستم، بلکه آنچه که نگران‌کننده است، نفوذ فرهنگی و فکری (جریانی) است”.

این کارشناس مسائل راهبردی با بیان اینکه “نفوذ جریانی نفوذی سیال و مستمر است که با تسلط بر اندیشه افراد و کسانی که پذیرای نفوذ هستند، اهداف خود را دنبال می‌کند” خاطرنشان کرد: برخی اتاق‌فکرها و تینک تنک‌ها در آمریکا بعد از برجام با اشاره ضمنی به توطئه نفوذ علیه ایران، گفتند که “ما در شکل جدید مواجهه با جمهوری اسلامی باید «صبر استراتژیک» داشته باشیم”. نفوذ جریانی، نفوذی تدریجی است، زمان می‌خواهد، منحصر در فرد و ساختار نیست و قدرت تأثیرگذاری بالایی دارد. تمام این موارد، خطر این جنس نفوذ را زیاد می‌کند.

مقدم‌فر در بخش دیگری از سخنانش به جریان نفوذ در جهان اسلام اشاره کرد و با بیان اینکه “ما امروز نه‌تنها در داخل کشور و در فضای پسابرجام بلکه در تمام دنیای اسلام با بالاترین خطر از جنس نفوذ مواجه هستیم” خاطرنشان کرد: امروز در دنیای اسلام با دو تهدید از سوی نظام سلطه مواجهیم؛ نخست ایجاد اختلاف و تشتت در جهان اسلام و دیگری مقوله «نفوذ» است.

وی با اشاره به مورد «تشیع انگلیسی» به‌عنوان یک جریان نفوذی میان شیعیان، گفت: جریان شیعه انگلیسی قمه‌زنی و دشنام دادن به صحابه را که مخالف با وحدت و مخالف نهی صریح مراجع و رهبر معظم انقلاب است، ترویج می‌کند.

مسئول فرهنگی مجمع جهانی بیداری اسلامی درباره تسنن آمریکایی نیز گفت: «تسنن آمریکایی» نیز یک جریان نفوذی است که از دل آن، جریان وهابیت، داعش و تکفیری خلق می‌شود. امروز جهان اسلام گرفتار این دو جریان نفوذ است.

مقدم‌فر با تأکید بر “نیازمند بررسی‌های فراوان درباره جریان نفوذ و نیز نیازمند تدوین دانشنامه نفوذ هستیم”، به کتاب حجت‌الاسلام والمسلمین سعیدی درباره نفوذ اشاره کرد و با تمجید از این کتاب، گفت: امروز پژوهش‌ها و تحقیقاتی مشابه کتاب «جریان‌شناسی نفوذ در انقلاب‌ها» باید در قالب یک دانشنامه تجمیع شود تا تجربیات انقلاب در این زمینه بیان شود و در دسترس قرار گیرد.

وی با اعلام “ما تا به امروز در بحث نفوذ کتابی با چنین ویژگی‌هایی نداشتیم”، اظهار داشت: کتاب «جریان‌شناسی نفوذ در انقلاب‌ها» نوشته حجت‌الاسلام والمسلمین علی سعیدی دارای دو ویژگی است؛ نخست آنکه صراحت و شفافیت در نگارش کتاب به‌خوبی به چشم می‌خورد. نویسنده تلاش کرده تا با پرهیز از کنایه و در لفافه سخن گفتن، مصادیق عینی برای مخاطب بیان کند و این امتیاز خوبی برای کتاب است. از سوی دیگر، سرفصل‌های گسترده‌ای در کتاب مطرح شده که هرکدام از آنها، قابلیت پرداخته شدن در قالب یک کتاب مجزا را دارد. در حال حاضر مردم به‌دنبال پیام‌های کوتاه و در عین حال معنادار هستند، کتاب «جریان‌شناسی نفوذ در انقلاب‌ها» نیز چنین ویژگی‌ای دارد؛ مجمل و کوتاه است و درعین‌حال پیام‌های عمیق و خوبی را بیان کرده است.

در پایان این مراسم با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین علی سعیدی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، محمدحسین رجبی دوانی استاد دانشگاه و پژوهشگر تاریخ اسلام، حمیدرضا مقدم‌فر مشاور فرهنگی و رسانه‌ای فرمانده کل سپاه، حجت‌الاسلام پیروزمند قائم‌مقام فرهنگستان علوم اسلامی و جمع دیگری از محققان و پژوهشگران از کتاب «جریان‌شناسی نفوذ در انقلاب‌ها» رونمایی شد. این اثر با نگاه به بیانات مقام معظم رهبری به بررسی شیوه‌های نفوذ در انقلاب‌ها می‌پردازد. کتاب حاضر از سوی انتشارات زمزم هدایت روانه بازار نشر شده است.

انتهای پیام/*