پنجشنبه , ۱۰ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » ده‌ها تن از عناصر حزب‌الله و دیگر شبه‌نظامیان وابسته به ایران در حلب کشته شدند

ده‌ها تن از عناصر حزب‌الله و دیگر شبه‌نظامیان وابسته به ایران در حلب کشته شدند

منابع سوری روز سه شنبه 1 نوامبر سال 2016 از کشته شدن دهها تن از شبه نظامیان حزب الله لبنان و دیگر گروههای مسلح مورد حمایت ایران مانند «النجباء» عراقی و «فاطمیون» افغانی در حلب خبر دادند.

به گزارش شبکه تلویزیونی العربیه، بعد از ظهر دوشنبه نیروهای اسد و شبه نظامیان حزب الله و دیگر گروههای مسلح فرقه‌ای مورد حمایت تهران، حمله گسترده‌ای را به سمت روستای “منیان” واقع در شمال آکادمی نظامی شهر حلب آغاز کردند اما این نیروها با مقاومت سرسختانه نیروهای مخالف اسد روبرو شده و پس از تحمل تلفات سنگین در افراد و مهمات مجبور به عقب نشینی شدند.

این در حالی است که رژیم اسد و همپیمانانش با حملات پی درپی زمینی و هوایی تلاش می کنند که شهر حلب را به تصرف خود درآورند.

شهر حلب از نظر موقعیت استراتیژیکی شهر بسیار مهمی برای نیروهای اسد به شمار می رود. رژیم اسد تلاش می کند با کنترل حلب برای هر مذاکره ای در آینده برگ برنده‌ای در دست داشته باشد اما تاکنون با همه حمایت‌هایی که از سوی روسیه، ایران و حزب الله لبنان شده نتوانسته است بر شهر مسلط شود.

به گزارش سازمان حقوق بشر سوریه، روز گذشته و امروز محور غربی حلب شاهد درگیری های شدیدی میان مخالفان و نیروهای اسد بوده است.

این درگیری‌ها با آتش سنگین خمپاره و توپخانه‌ای نیروهای اسد که مناطق مسکونی را هدف قرار می داد، همراه بود.

طبق این گزارش جنگنده های روسیه با حملات هوایی به مواضع مخالفان نیروهای نظامی اسد را پوشش می داد. حملات هوایی روسیه به مناطق مسکونی به کشته شدن دهها غیر نظامی منجر شد.

دیدبان حقوق بشر سوریه همچنین ار درگیری شدید میان نیروهای اسد و همپیماناش از یک سوی و مخالفان سوری از سوی دیگر در مناطق غربی حلب خبر دادند.

طبق این گزارش مناطق سلیمانیه، جمعیه الزهراء، حومیه منیان، السید علی، الحمدانیه و مناطقی دیگر در غرب حلب شاهد درگیری‌های شدیدی بوده است.

مخالفان سوری در منطقه «المنیان» با یک حمله غافلگیرانه تعداد زیادی از نیروهای اسد و شبه نظامیان همپیمان وی را به قتل رساندند.

در همين حال مخالفان سوری نیروهای اسد و همپیمانانش را به استفاده از سلاح های شیمیایی متهم کردند. به گفته مخالفان، نیروهای اسد با بمب‌های بشکه‌ای حاوی گاز سمی از نوع «کلر» منطقه الراشدیه را بمباران کرد این بمباران باعث کشته شدن شماری از کودکان زنان و بزرگسالان بر اثر خفگی ناشی از این مواد شد.