شنبه , ۵ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » واكنش تهران به اظهارات سفير امارات در واشنگتن در باره حمایت ایران از گروههاى تروريستى

واكنش تهران به اظهارات سفير امارات در واشنگتن در باره حمایت ایران از گروههاى تروريستى

اظهارات یوسف العتیبه، سفیر دولت امارات در واشنگتن، در خصوص حمايت جمهورى اسلامى از گروههاى تروريستى در منطقه، واكنش نمایندگی دائم ایران در نیویورک را به همراه داشته و نماينده ايران در سازمان ملل این اظهارات را ” فتنه جویانه ” توصيف كرده و در بيانيه اى شبه نظاميان حشد الشعبي عراق و حوثى هاى يمن را ” مقاوم” قلمداد كرد.

سفیر امارات در آمریکا روز سه‌شنبه در نشستی به میزبانی «مرکز پیشرفت آمریکایی» و همراه با سفیر اردن در آمریکا، «مایک مورل» رئیس اسبق سیا و «جیمز وینفلد» معاون سابق ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا صحبت می‌کرد، با محكوميت ساسيتهاى توسعه‌طلبی منطقه‌ای جمهورى اسلامى، خواستار مقابله واشنگتن با تهران شد.

العتیبه در این نشست در مورد تحولات خاورمیانه گفت: ” امیدوار بودیم که بعد از برجام رفتار ایران آنطور که برخی امیدوار بودند، تعدیل شود، اما از هر جهت که نگاه کنید، رفتار آن‌ها بدتر شده است. تست موشک، لفاظی، ترساندن ناوهای آمریکایی، تسلیح نیروهای نیابتی‌شان، حمایت از حماس و حزب‌الله و دیگر گروه‌های تروریستی شناخته شده. نیازی به صحبت در مورد فعالیت‌های “حشد الشعبی” و نیروی قدس هم نیست. یک تهدید بلندمدت و «رفتار بد» ایران همچنان رو به افزایش است.”

العتيبه: اجازه نمی‌دهیم حزب‌الله ديگرى در يمن تشكيل شود

العتيبه در مورد بحران یمن گفت:” شاید بگوئید که حزب‌الله یکی از موفق‌ترین مخلوقات ایران بوده است. آن‌ها تلاش می‌کنند تا نمونه‌ آن‌ها را با شبه‌نظامیان شیعه در عراق ایجاد کند و نمونه آن‌ها را با حوثی‌ها در یمن ایجاد کنند، اما ما اجازه این کار را به آن‌ها نخواهیم داد، آن هم در مرز کشوری که روزانه 10 میلیون بشکه نفت تولید می‌کند و میزبان مکه و مدینه است.»

العتيبه: اعتراضات 2009 صدای اعتراض مردم ایران بود

سفير امارات در واشنگتن در پاسخ به این سوال که نظر امارات در مورد مردم ایران چیست، گفت: «امارات متحده عربی با مردم ایران، چه آن‌ها که در ایران زندگی می‌کنند و چه آن‌هایی که در امارات زندگی می‌کنند، مشکلی ندارد. ما با سیاست‌های حکومت این کشور، حکومت «انقلابی» این کشور مشکل داریم. حکومتی که در قانون اساسی‌اش صدور انقلاب تقدیس شده است.»

العتیبه افزود: «همه تصور می‌کنند که بهار عربی از تونس آغاز شده، اما بهار دو سال قبل از آن در ژوئن 2009 در تهران آغاز شد، زمانی که مردم در اعتراض به نتایج انتخابات به خیابان آمدند و آن‌ها را در خیابان سرکوب کردند. شما شاهد صدای مردم و واکنش حکومت بودید. بنابراین مشکل با حکومت و سیاست‌هایش است و تصور می‌کنم تا زمانی که حکومت این کشور برآمده از خواسته‌های مردمش نباشد، شاهد این مشکل خواهیم بود.»