یکشنبه , ۱۲ آذر ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » در ادامه سلسله انفجاراها و اتش سوزیهای اخیر در ایران، امروز انفجار در خط لوله گاز ایران به ترکیه، صادرات گاز به اين كشور را متوقف كرد.

در ادامه سلسله انفجاراها و اتش سوزیهای اخیر در ایران، امروز انفجار در خط لوله گاز ایران به ترکیه، صادرات گاز به اين كشور را متوقف كرد.

وقوع يك انفجار در خط لوله گاز ایران به ترکیه صادرات گاز به اين كشور را متوقف كرده اما اين انفجار كه در عمق خاک ترکیه رخ داده است ، خسارت جانى به همراه نداشته است.

به گزارش خبرگزارى “مهر”، یک مقام مسئول در شرکت ملی گاز با اشاره به توقف صادرات گاز ایران به ترکیه، گفت: پیش بینی می‌شود با توجه به انجام پروسه تعمیراتی، صادرات گاز به این کشور همسایه تا ۷ روز آینده متوقف باشد.

یک مقام مسئول در شرکت ملی گاز ایران صبح امروز در گفتگو با مهر با تایید توقف صادرات گاز طبیعی ایران به ترکیه، گفت: به دلیل انفجار در خط لوله صادراتی گاز در خاک ترکیه فعلا جریان گاز به این کشور همسایه متوقف شده است.

وی با تاکید بر اینکه شرکت بوتاش ترکیه با انجام مکاتباتی شرکت ملی گاز ایران را در جریان این حادثه گازی گذاشته است، تصریح کرد: از ساعت ۲۱ و ۳۰ دقیقه شامگاه پنجشنبه ۶ آبان ماه خط انتقال گاز ایران به ترکیه در ۱۲ کیلومتری مرز بازرگان در عمق خاک ترکیه منفجر و صادرات به این کشور فعلا به طور موقت قطع شده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه با توجه به انجام پروسه تعمیراتی پیش بینی می شود صادرات گاز به ترکیه دست کم تا ۷ روز آینده متوقف باشد، خاطرنشان کرد: ایران در صورت آمادگی بوتاش ترکیه، محدودیتی برای تامین گاز این کشور همسایه ندارد.

در همین حال مجید آقابابایی، مدیر کل مرزی وزارت کشور هم توقف صادرات گاز طبیعی ایران به ترکیه از شامگاه پنج شنبه را تایید کرده است.

به گزارش مهر، از ابتدای سال جاری تاکنون حجم صادرات گاز طبیعی ایران به ترکیه با افزایشی حدود ۸.۸ درصدی همراه بوده به طوری که تاکنون حدود ۶۵۰ میلیون مترمکعب گاز به این کشور همسایه صادر شده است.

مقامات تهران – آنکارا آگوست ۱۹۹۶ میلادی قراردادی ۲۵ ساله امضا کردند که بر اساس این توافق، مقرر شد سالانه ۱۰ میلیارد متر مکعب گاز ایران به ترکیه صادر شود.