شنبه , ۱۸ آذر ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » رییس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا: ایران باید همه آمریکایی‌های بازداشت شده را بدون قید و شرط آزاد کند

رییس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا: ایران باید همه آمریکایی‌های بازداشت شده را بدون قید و شرط آزاد کند

 رییس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا از تهران خواست اتباع این کشور را که در ایران بازداشت هستند، «فورا و بدون قید و شرط» آزاد کند.

 به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، رییس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا روز چهارشنبه مدعی شد که اخباری در دست دارد که بر اساس آن ایران دست‌کم 4 میلیون دلار برای انتقال صحیح و سالم یکی از شهروندان آمریکایی دستگیر شده را از واشنگتن تقاضا کرده است.

به نوشته وبگاه «واشنگتن اگزمینر»، «اد رویس» در این زمینه گفت: «همانطور که می‌ترسیدم رژیم ایران اینک آمریکایی‌های بیشتری را در اختیار دارد و پول بیشتری می‌خواهد.»

وی در ادامه افزود: «پرداخت 1.7 میلیارد دلار نقد از سوی دولت اوباما  به ایران صرفا یک سیاست بد نبود بلکه جان افراد بیشتری را در خطر قرار داد. ایران باید همه آمریکایی‌های دستگیر شده را فورا و بدون قید و شرط آزاد کند.»

بر اساس این گزارش، «نزار زاکا» شهروند لبانی تبار مقیم آمریکا نیز که بیش از یک و سال و نیم در ایران در حبس بوده است، ماه گذشته به اتهام جاسوسی به 10 سال زندان محکوم شد.

زاکا روز گذشته از طریق وکیل مدافع خود مدعی شد که باید برای آزادی وی چهار میلیون دلار پرداخت شود.

بسیاری از مقامات آمریکایی در ماه‌های اخیر با «گروگان» نامیدن اتباع آمریکایی بازداشتی در ایران، تلاش کرده‌اند تا صحت اتهامات مطرح‌شده علیه ایران افراد را زیر سوال ببرند.

انتهای پیام/ق