چهارشنبه , ۲۷ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد که کشورش عملیاتی را برای آزادسازی رقه از کنترل داعش آغاز کرده و روسیه بخشی از این عملیات نخواهد بود.

وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد که کشورش عملیاتی را برای آزادسازی رقه از کنترل داعش آغاز کرده و روسیه بخشی از این عملیات نخواهد بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا گفت: روسیه در عملیاتی که از سوی ائتلاف تحت رهبری آمریکا برای بازپس‌گیری رقه ترتیب داده شده است شرکت نخواهد کرد.

این اظهارات وزیر دفاع آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی مشترک وی با همتای فرانسوی‌اش مطرح شد.

کارتر گفت: روسیه در عملیات ما در رقه شرکت ندارد. ما از طریق یک کانال حرفه‌ای نظامی درباره این عملیات با روس‌ها تنش‌زدایی می‌کنیم و این کانال به صورت روزمره فعالیت دارد.

وزیر دفاع آمریکا خاطرنشان کرد: ائتلاف تحت رهبری این کشور حمله‌ای را تدارک دیده تا رقه را از کنترل داعش بازپس‌ گیرد.

وی ادامه داد: چه نیروهایی رقه را آزاد خواهند کرد براساس اصل استراتژیک ائتلاف نیروهای توانمند محلی سوری باید در این عملیات مشارکت کنند.ما باید هویت آنها را تعیین کرده و به آنها اجازه دخالت دهیم. شکست داعش در رقه از طریق نیروهای خارجی ممکن نیست.

ژان ایو لودریان نیز با اشاره به همزمانی دو عملیات رقه و موصل اظهار داشت، نیروهای فرانسوی مستقر در پایگاه القیاره در استان نینوا در عملیات آزادسازی موصل مشارکت دارند و داعش در موقعیت دفاعی است. اکنون عملیات موصل به رغم اینکه دشوار است اما طبق نقشه پیش می‌رود.

لودریان اظهار داشت: بازپس‌گیری موصل خسارتی نمادین بزرگ به داعش است و رقه سوریه هدف استراتژیک ماست.