چهارشنبه , ۲۹ فروردین ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » برد موشک شیطان و کاربرد روانی موشک شیطان

برد موشک شیطان و کاربرد روانی موشک شیطان

موشک شیطان می توان سه چهارم نیویورک را با خاک یکسان کند و آن را به شهری غیرقابل سکونت تبدیل کند. تنها 5 موشک شیطان می توانند ساحل شرقی ایالات متحده را در صورت اصابت به شهرهای نیویورک، میامی، فیلادلفیا، بوستون و واشنگتن به کلی نابود کند و 4 میلیون انسان را کشته و بیش از 3 میلیون را زخمی کند.
تنش میان موسکو و واشنگتن در بالاترین حد از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی است. تقریبا روزی نیست که رسانه های مکتوب و دیداری و شنیداری به این تنش فزاینده نپردازند و نظر مطلعان نظامی را در خصوص تقابل محتمل این دو کشور جویا نشوند. رسانه ها خصوصا درباره امکان به کار گیری سلاح هسته ای از جانب هر یک از طرفین نگرانند.

به گزارش «تابناک» به نقل از «المستقبل» آنچه بحران را تشدید کرده است تحریم های غربی علیه روسیه است. روسیه نیز این اقدامات را بی جواب نگذاشته است و دستگاه سیاست خارجی خود را در اطراف و اکناف جهان بسیج کرده است تا مدام از امکان حمله ی نظامی علیه غرب با محوریت سلاح هسته ای سخن بگویند. این فضای متشنج، دو پرسش بسیار جدی را پیش روی کارشناسان اقتصادی و نظامی در سراسر جهان قرار داده است: نخست اینکه در صورت بروز جنگ هسته ای خطرناک ترین سلاح موجود در زرادخانه های روسیه چیست؟ و دیگر اینکه قدرت اقتصادی موسکو در تجهیز و به روز رسانی مهمات نظامی اش در سایه ی ادامه ی تحریم ها چیست.

روزنامه ی المستقبل برای یافتن پاسخ سوال اول به سراغ پل کریچ روبرتس، مشاور سیاسی اقتصادی ریگان در دهه ی هشتاد رفته است. او اطلاعات وسیعی در خصوص تجهیزات هسته ای روس ها دارد و مسائل روسیه را از زمانی که اتحاد جماهیر شوروی در اوج قدرت نظامی اش بود دنبال کرده است.

روبرتس به کشورهای پیمان آتلانتیک شمالی و امریکا هشدار داده است که روسیه در صدم ثانیه قادر به برافروختن آتش یک جنگ هسته ای است و قدرت نظامی کافی برای نابود کردن ناتو را دارد.

روبرتس در تحلیل خود مشخصا به سلاحی اشاره کرده که روس ها آن را موشک «اس اس 18» می نامند که در نزد آنها به «شیطان» هم معروف است. روبرتس مدعی است که روسیه 55 موشک در این رده در اختیار دارد و می تواند آن ها را به کلاهک هسته ای به حجم 20 کیلوتن مجهز کند. موشک شیطان هزار برابر از بمبی که بر سر ناکازاکی انداخته شد قوی تر است.

او می گوید موشک شیطان می توان سه چهارم نیویورک را با خاک یکسان کند و آن را به شهری غیرقابل سکونت تبدیل کند. وی همچنین اظهار داشت که تنها 5 موشک شیطان می توانند ساحل شرقی ایالات متحده را در صورت اصابت به شهرهای نیویورک، میامی، فیلادلفیا، بوستون و واشنگتن به کلی نابود کند و 4 میلیون انسان را کشته و بیش از 3 میلیون را زخمی کند.

می توان 10 بمب هسته ای را به این موشک ها اضافه کرد که هر یک 550 کیلوتن وزن داشته باشد. این حجمی از تخریب است که هر سیستم دفاعی را فلج می کند و امکان مقابله با آن را غیرممکن می کند.

سرگی مارکوف یکی از مستشاران وابسته به حکومت روسیه گفته است که روسیه عزم خود را برای پیروزی در میدان سوریه جزم کرده است و اگر این هدف به واسطه ی ممانعت جدی غرب تحقق پیدا نکند امکان بروز چنین جنگی برای روسیه دور از ذهن نییست. درست به همین دلیل است که روسیه ارتش دزدان سایبری خود را برای هدف قرار دادن نظام انتخابات امریکا بسیج کرده و به شدت مایل است که ترامپ را به کاخ سفید برساند.

در این فضاست که ریئس حزب لیبرال دموکرات روسیه، ولادیمیر ژرینوفسکی، حتی در گفتن این حرف تردید نمی کند که انتخاب شدن هیلاری کلینتون یعنی جنگ هسته ای.

اما در خصوص سوال دوم روزنامه ی المستقبل به سراغ مطلبی رفته است که ادوارد هانتر کریستی متخصص اقتصادی نظامی در پیمان آتلانتیک شمالی در مجله ی «ناتو ریویو» نوشته است.

کریستی معتقد است که روسیه با آغاز سال 2017 و با بازگشت قیمت نفت و گاز به یک سطح مطلوب خواهد توانست اقتصاد خود را از مخمصه نجات دهد و بنابراین خواهد توانست به برنامه ای که کرملین برای به روز رسانی زرادخانه ی هسته ای خود تا 2020 دارد جامه ی عمل بپوشاند.

این تحلیل گر معتقد است که با وجود شرایط سختی که روسیه از 2014 و پس از مسائل شرق اوکراین با آن روبرو بوده است، این کشور قادر خواهد بود طرح نوسازی تجهیزات هسته ای خود را که از 2011 آغاز شده است عملی کند. کریستی مدعی است که تحریم های غربی آن قدر نیست که پوتین را از رسیدن به اهداف نظامی اش بازدارد.