خبرگزاری فعالان حقوق بشر ايران “هرانا” با انتشار ويديويى از سركوب تجمع مسالمت‌آمیز هواداران محمدعلی طاهری در مقابل بیمارستان بقیه الله تهران، توسط یگان‌های ضدشورش پلیس امنیت و ماموران لباس شخصی و پاسداران قرارگاه ثارالله، خبر داد.

بنا به اين گزارش ، ماموران امنیتی اقدام به ضرب و شتم حاضران کرده و دست‌کم ۱۵ نفر را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

در بین بازداشت شدگان بانوان و یک نوجوان ۱۶ ساله وجود دارد که مادر وی به دلیل تلاش برای جلوگیری از بازداشت پسرش مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفته است.

خبرگزاری هرانا افزوده كه خانواده، شاگردان و هواداران محمدعلی طاهری برای سومین روز پیاپی، بعد از انتشار اخبار تایید نشده‌ای از «به کما رفتن آقای طاهری به دلیل اعتصاب غذا و نگهداری وی در بیمارستان بقیه الله ونک» روز جاری نیز در مقابل این بیمارستان با خواست ملاقات با وی با «گل و شیرینی» دست به تجمع مسالمت‌آمیز زدند.

منابع حاضر در محل درگیری درباره چگونگی دستگیری نوجوان ۱۶ ساله و ضرب و شتم مادرش به گزارشگر هرانا گفتند: “ماموران  درحال بازداشت نوجوان ۱۶ ساله بودند که در همین حین مادرش قصد داشت مانع شود اما ماموران وی را مورد ضرب و شتم قرار داده و با باتوم آن‌چنان محکم بر سر و صورت وی ضربه زدند که این خانم نقش بر زمین و سر و صورت وی مصدوم و زخمی شد.”

عصر روز جمعه نیز یگان‌های ضد شورش پلیس امنیت تهران با حمله به دومین روز این تجمع مسالمت‌آمیز، با ضرب‌وشتم و پرتاب گاز اشک‌آور، اقدام به پراکنده کردن تجمع کنندگان نمودند که در اثر استنشاق گاز فلفل تعدادی از زنان و کودکان حاضر در این تجمع دچار مسمومیت و حالت تهوع شدند.

محمدعلی طاهری بنیانگذار عرفان کیهانی یا حلقه در ایران است که ۱۴ اردیبهشت ماه سال ۹۰ بازداشت و از سوی دادگاه انقلاب به‌ اتهام “توهین به مقدسات”، “مداخله غیرقانونی در امور پزشکی و درمان بیماران”، “ارتکاب فعل حرام و رابطه نامشروع”، “استفاده غیرمجاز از عناوین علمی دکتر و مهندس”، “ضالّه بودن کتب و آثار”، به ۵ سال حبس، پرداخت ۹۰۰ میلیون تومان جزای نقدی و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.
محکومیت آقای طاهری از بابت پرونده اول به پایان رسیده و جریمه وی پرداخت شده، اما نيروهاى امنيتى و مراجع قضايى با ایجاد پرونده ای جدید و تمدید قرار بازداشت از آزادی او جلوگیری کردند.