یکشنبه , ۳۱ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » جان کری: حمایت تهران از حزب‌الله و اسد لغو تحریم‌ها را سخت کرده است

جان کری: حمایت تهران از حزب‌الله و اسد لغو تحریم‌ها را سخت کرده است

وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه‌ای با مجله فارن افرز حمایت رژیم ایران از  حزب‌الله و بشار الاسد را مانع لغو تحریمها دانست.

به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»، «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه با مجله فارن افرز به بررسی سیاست‌های آمریکا در منطقه خاورمیانه به خصوص موضوع سوریه و ایران پرداخت.

جان کری در بخشی از مصاحبه خود به موضوع ایران پرداخته و درباره بحث همکاری‌ها با ایران پس از برجام گفت: در مورد همکاری با ایران در دیگر زمینه‌ها و پس از توافق هسته‌ای باید به این موضوع توجه شود که مهمترین کاری که ما می‌توانیم انجام دهیم چانه زنی و مذاکره تا حد ممکن است. ما در حال انجام چنین کاری هستیم.

وی در ادامه افزود: ما به‌دنبال این هستیم بانک‌هایی را که نسبت به همکاری با ایران بی میل هستند، تشویق به همکاری با این کشور کنیم. ما تمام تحریم‌های ایران را که قرار بود لغو کنیم لغو کرده‌ایم اما مشکلات دیگری وجود دارند. باید به ایران کمک کنیم تا بتواند روابط بانکی خود با دیگر کشورها و بانک‌ها را ترمیم کند.

وزیر خارجه آمریکا گفت: ما می‌توانیم در زمینه تکنولوژی و دیگر زمینه‌ها به ایران کمک کنیم؛ اما این موضع با دخالت ایران در جنگ یمن، حمایت از اسد و حزب‌الله و آزمایش‌های موشکی آن و … بسیار سخت شده است. تلاش‌های پیچیده‌ای برای حرکت سریع و روبه جلو در این زمینه در حال انجام است.

جان کری مدعی شد متاسفانه رهبر ایران هنوز هم نسبت به غرب و آمریکا بسیار بدبین هستند به‌همین دلیل فشار زیادی بر روی نظام سیاسی ایران وارد می‌شود. امیدوارم ایران در راستای برقراری صلح و ثبات بیشتر در منطقه گام بردارد.

وی درباره اوضاع سوریه نیز گفت: بسیاری از مخالفان سوری بر این موضوع پافشاری می‌کنند که «بشار اسد» باید از قدرت کنار رود، اما روسیه و ایران همچنان اصرار دارند تا برای حفظ منافع شان اسد را در راس قدرت نگه دارند.