سه شنبه , ۲۶ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » علی جنتی از ابتدا همیشه تلاش میکرد بین دوتا صندلی برای نشستن خود جابجا شود

علی جنتی از ابتدا همیشه تلاش میکرد بین دوتا صندلی برای نشستن خود جابجا شود

استعفای‌ علی جنتی‌وزیر ارشاد روی‌میزروحانی است و به این درخواست استعفا، هفته آینده رسیدگی میشود

درصورت قبول وقوع کنارگذاشتن علی جنتی از سمتش در وزارت ارشاد، امکان جایگزینی او با حسام الدین آشنا مشاورفرهنگی ریاست جمهوری زیاد است. اما حسام الدین آشنا هم چندان به فن و فوت درگیر شدن با قلمزنانی مانند گردانندگان “یالثارات الحسین” و… آشنا نیست!

مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور گفت که استعفای علی جنتی از وزارت ارشاد را نه رد می‌کند و نه تأیید اما اگر استعفایی در کار باشد هفته آینده به آن رسیدگی خواهد شد.

به گزارش مشرق، چند روز پس از خبر مشرق مبنی بر احتمال جنجال بر سر استعفای قریب الوقوع وزیر ارشاد، حسام‌الدین آشنا مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور در واکنش به برخی اظهارات مطرح شده مبنی بر استعفای علی جنتی وزیر فرهنگ ارشاد اسلامی و تقدیم آن به رئیس‌جمهور گفت: من این مسئله را نه تأیید می‌کنم و نه تکذیب.
آشنا در پاسخ به این سوال که گفته شده است متن استعفای آقای جنتی بر روی میز رئیس‌جمهور گذاشته شده است، اظهار داشت: قطعا اگر چنین باشد با شروع هفته به این موضوع رسیدگی می‌شود و رئیس‌جمهور نیز به تازگی از سفر بازگشته است.
مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور درخصوص احتمال جایگزینی‌اش به جای علی جنتی نیز به تسنیم گفته است: این موضوع را هم نه تایید می‌کنم و نه تکذیب.
اوایل هفته (روز یکشنبه 18 مهرماه) مشرق در گزارشی با عنوان (استعفای احتمالی جنتی؛ مظلوم‌نمایی دولت به لطف یک وزیر برکنارشده) از برنامه دولت برای قربانی کردن علی جنتی و بهره برداری انتخاباتی از استعفای وزیر ارشاد خبر داده بود. براساس مستندات و شواهد موجود، بدلیل حاشیه‌های غیرفرهنگی بوجود آمده پیرامون شخص وزیر، برای دولت روشن شده است که علی جنتی بیش از این شانسی برای ادامه حضور در رأس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را ندارد. بنابراین شاید بهترین کار، یک استعفای پر سر و صدا و ایجاد یک دوقطبی فرهنگی در آستانه نزدیک شدن به فضای انتخاباتی باشد.
گرچه نوش آبادی سخنگوی وزارت ارشاد به فاصله چند دقیقه، در گفتگو با رسانه‌ها استعفای جنتی را تکذیب کرد اما روز سه شنبه (20 مهرماه) یک سایت خبری نزدیک به دولت نیز از افزایش احتمال کناره‌گیری وزیر ارشاد خبر داد. به نوشته انتخاب؛ يكي از دلايلي كه احتمال تصميم جنتي [برای استعفا] را تقويت كرده، عدم حضور وي در سفر اخير رييس جمهور به تايلند بوده است؛ سفري كه پيش از انجام، نام جنتي در ميان همراهان رييس جمهور ديده مي شده است.
انتخاب در حالی این موضوع را مرتبط با حاشیه‌سازی‌های دولت بر سر مسأله کنسرت‌ها می‌داند که بنابر اخبار موثق، علت استعفای علی جنتی مواردی فراتر از موضوع پیش افتاده ای چون کنسرت‌ها یا ولنگاری فرهنگی موجود در حوزه های مختلف (سینما، تئاتر، کتاب و …) است؛ چه اینکه مجموعه فرهنگی دولت تاکنون در مقابل تذکرات عالی‌ترین مقامات نظام نسبت به وضع فرهنگی کشور هم کمترین توجهی از خود نشان نداده‌اند.
روزهای آغازین هفته آینده روشن خواهد کرد که تیم فرهنگی دولت چه برنامه‌‌ای برای بهره‌برداری حداکثری از موضوع کناره‌گیری جنتی تدارک دیده است.