جمعه , ۴ اسفند ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » تهران حفره حفره و گودال گودال فرو میریزد!!

تهران حفره حفره و گودال گودال فرو میریزد!!

ما گفتیم، حالا خود دانید!

حادثه‌ای که نشانه‌های شومش از دو روز پیش آشکار شده بود؛ شهادت یک آتش نشان فداکار و یک کارگر مظلوم در فروریزی سطح خیابان تهران

حوالی ساعت 11 و 37 دقیقه صبح امروز، جمعی از آتش نشانان سه ایستگاه، راهی میدان قیام شدند تا عملیات نجات کارگری را که در حادثه ریزش خیابان محبوس شوند، به اجرا درآورند که متأسفانه حین این عملیات، بار دیگر ناحیه مزیور ریزش کرد و «مهدی حاجی پور» به شهادت رسید.

به گزارش «تابناک»، پیش از ظهر دیروز، سازمان آتش نشانی تهران و خدمات ایمنی شهر تهران گزارشی دریافت کرد که حکایت از محبوس شدن یک کارگر در چاهی در مجاورت متروی میدان قیام داشت. در محدوده‌ای که دو روز پیش نیز تغییرات زمین در آن به آتش نشانی گزارش داده شده و آتش نشانان را راهی آنجا کرده بود.

شهادت یک آتش‌نشان و مفقود شدن یک کارگر در فرونشست زمیناما این بار ماجرا متفاوت بود و محبوس شدن یک کارگر زیر تلی از خاک، عملیات نجات وی را کلید زد که در خلال آن، متأسفانه بار دیگر چاه حفر شده ریزش کرد و این بار یکی از آتش نشانان را نیز بلعید تا رویدادی شوم رقم خورده و بر شمار شهدای آتش نشانی در کشورمان افزوده شود.

سیدجلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران در این باره به «تابناک» گفت: حوالی ساعت 11 و 37 دقیقه صبح امروز، جمعی از آتش نشانان سه ایستگاه راهی میدان قیام شدند تا عملیات نجات کارگری که در حادثه ریزش چاه محبوس شوند را به اجرا درآورند که حین این عملیات، متأسفانه بار دیگر چاه ریزش کرد و «مهدی حاجی پور»، یکی از همکاران آتش نشانمان به شهادت رسید.او در ادامه در پاسخ به اینکه این حادثه چه ارتباطی با فرونشست زمین در این منطقه ـ که دو روز پیش گزارش شده بود ـ دارد؛ گفت: اصلا فرونشستی در این منطقه رخ نداده بود، بلکه وضعیت آسفالت تغییر کرده و احتمال بروز حادثه می‌رفت که در پی آن به همکاران ما اطلاع دادند و در حضور آتش نشانان اعزام شده به منطقه، کار ایمن سازی محدوده توسط مسئولان مترو آغاز شد.

ملکی در ادامه افزود: ظاهرا حفر چاه در آن محدوده نیز در راستای ایمن سازی زمین صورت گرفته، اما هنگام کار حفره هایی در زمین آشکار می‌شوند که موجب نشست شده و یکی از کارگران که در چاه مشغول به کار بوده، به این دلیل محبوس می‌شود. در پی این حادثه، بار دیگر به همکاران ما اطلاع می‌دهند که هنگام عملیات رهاسازی کارگر، بار دیگر چاه ریزش می‌کند و ضایعه رخ می‌دهد.

سخنگوی آتش نشانی، با تأکید بر اینکه حتما این حادثه دقیق بررسی خواهد شد و علت آن مشخص می‌شود، نتیجه بررسی های اولیه را این گونه بیان می‌کند: بررسی های اولیه حکایت از آن دارد که علت ریزش چاه، وجود حفره های متعددی‌ است که ناشی از آب شستگی هستند و زمین را ناپایدار کرده‌اند؛ اما برای آنکه دقیق تر در این باره اظهار نظر کنیم، نیازمند بررسی های دقیق تر هستیم. آنچه فعلا مشخص است، بر اثر ریزش چاه بر سر همکارمان، به رغم تلاش های نیروهای امدادی و اروژانس، ایشان به شهادت رسیدند.

ملکی در پاسخ به اینکه آیا از سرنوشت کارگر محبوس شده اطلاعی در دست هست یاخیر، گفت: هنوز عملیات نجات در محل حادثه ادامه دارد و تا این لحظه اطلاعی از سرنوشت این کارگر در دست نیست. البته از نظر ما به رغم شهادت همکارمان، این کارگر «مفقود» به شمار می‌آید و برخی گزارش های مدرج ـ که حکایت از جان باختن وی دارد ـ تأیید نمی‌شود. امیدواریم که این کارگر در نتیجه تلاش همکارانمان هر چه سریع تر پیدا شده و از حادثه جان سالم به در ببرد.

در پایان گفتنی است، شهید حاجی پور، آتش نشان 34 ساله ای که در این حادثه چشم از جهان فروبست، بیست و پنجمین آتش نشان شهید مجموعه آتش نشانی تهران است؛ آتش نشان فداکاری که به فاصله کمتر از سه ماه از شهادت یکی از آتش نشانان تهران، بار دیگر پرسنل این نهاد را در سوگ همکارشان فرو برد. آن هم در آستانه روز تاسوعای حسینی و در حالی که آتش نشانان در سراسر کشور در آماده باش هستند.