شنبه , ۵ اسفند ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » انتقاد یک آخوند از آخوندبازی ریاکاران در ایران امروز

انتقاد یک آخوند از آخوندبازی ریاکاران در ایران امروز

درگفتگو با مجله خیمه
گفتگوی مجله خیمه با سید حسن آقامیری و قرار گرفتن وی بر روی جلد این مجله ظاهرا دردسر ساز شده است بگونه ای که زائری مجبور شده است در صفحه اینستاگرام خود توضیحاتی ارائه کند از جمله اینکه هیچ کس را بصورت مطللق قبول ندارند و نقدهایی بر آقامیری هم دارد.

گروه سیاسی:روحانی‌ها باید لباس مردم را به تن کنند و بین مردم باشند تا از مسائل جامعه آگاهی یابند و درد مردم را بدانند؛ وقتی فقط بالای منبر بنشینیم و صحبت کنیم مردم می‌گویند که فلان حاج آقا از مریخ آمده است. حرف‌های ما را درک نخواهند کرد؛ چون سخنان ما از جنس سخن مردم نیست؛ چون خیلی‌هایمان مانند مردم زندگی نمی‌کنیم.

به گزارش بولتن نیوز،مردم برای درمان جسم‌شان که به دکتر مراجعه می‌کنند همه چیز را به او می‌گویند، راست هم می‌گویند، ولی بعضی از مردم  برای درمان روح‌شان که به ما مراجعه می‌کنند فیلم بازی می‌کنند و دروغ می‌گویند. گزینه‌های دروغ به ما می‌رسد و ما آنها را تحلیل می‌کنیم و پاسخ‌های اشتباهی می‌دهیم که به درد جامعه نمی‌خورد. البته در دروغ گفتن مردم ما خودمان مقصر هستیم چون راست گفتن به آخوند در جامعه هزینه دارد.
بسیاری از هیئتی‌ها فقط در هیئت خودشان و جایی که دوستان‌شان حضور داشته باشند شرکت می‌کنند. یکی از چیزهایی که در هیئت رفتن لذت بسیاری دارد، دیدن دوستان است؛ اگر همین فرد به هیئتی که آشنایی با اعضای آن ندارد، دعوت شود نمی‌رود؛ چون بعد از هیئت به قهوه‌خانه می‌روند قرار شب‌نشینی دارند یا کافی‌شاپ می‌روند یا فلافل می‌خورند و در کل هیئت رفتن تفریح خوبی برای آنهاست. هیئت هر چه باشد باشد، حاج آقا هر چه می‌گوید بگوید، آخرش می‌گویند که حاج آقا خوب صحبت نکرد یا مداحی‌اش خوب نبود.
شخصی با من صحبت می‌کرد و می‌گفت که در هیئت ما فلانی و فلانی سخنرانی کرده‌اند. به جز امام زمان (عج) و حضرت آقا همه منبری‌های معروف از امام جمعه‌های تهران، مهمانان برنامه سمت خدا و … در آنجا منبر رفته بودند. به او گفتم بازی قشنگی راه انداخته‌اید. کلکسیون سخنرانان مختلف، به همین دلیل دعوت‌شان را قبول نکردم. هیئت مکتب‌خانه اهل بیت (ع) است و لباس خود را دارد، آداب خود را دارد،‌ محیط و معلم خود را می‌خواهد. کار هر کسی نیست.

اعتکاف برای کسی است که یک سال کار معرفتی انجام داده است و قصد دارد در اعتکاف محصولش را درو کند، نه کسانی که دور هم جمع می‌شوند و مشغول تلگرام و بگو و بخند هستند و شاید از این و آن غیبت می‌کنند و تهمت می‌زنند. اعتکاف دارویی است که نیاز به نسخه دکتر  دارد چه کسی نسخه داده که همه در اعتکاف شرکت کنند؟

عده‌ای نمی‌خواهند هیئت‌ها را درست کنند و توجیه می‌کنند. مگر کسانی که آقای مطهری را کشتند هیئت نمی‌رفتند؟ من حاضرم بمیرم آبرویم نرود، مگر ما هیئتی‌ها آبروی فلان فرد و فلان مداح اهل بیت (ع) را نبردیم. آیا چنین کاری جنایت نبود که امروز آن را ادامه می‌دهیم. توهین کردن‌ها و فحش دادن‌ها از کجا ناشی می‌شود؟ به نظرم بسیاری از هیئت‌ها مسبب درگیری‌های بین شیعه و سنی هستند. عده‌ای توهین به مذاهب و بزرگان آنها را دین و تقوا می‌نامند و برای آن ثواب قائل هستند و توقع دستمریزاد هم دارند.

همیشه برایم سؤال بود که چرا بعضی از روضه‌خوان‌ها بداخلاق هستند؛ بعدها متوجه شدم که روضه‌خوانی لطافت می‌خواهد. روضه‌خوانان قدیم اشک‌شان دم مشک‌شان بود. اینکه می‌گویند امام سجاد (ع) بچه می‌دید، آب می‌دید، گوسفند سر می‌بریدند و … گریه می‌کرد؛ چون لطافت بی‌نهایت داشت. روضه‌خوان باید این‌گونه باشد؛ اما بعضی از روضه‌خوان‌ها بد می‌خوانند و صحنه جنایی ایجاد می‌کنند و از دید شمر می‌خوانند در حالی که باید از نگاه امام حسین (ع) روضه خواند.

من نمی‌دانم بعضی مسئولین از چه چیزی می‌ترسند. بگذارید همه حرف بزنند. رسانه ملی باشید. مال ملت باشید. وقتی ملت حرف می‌زنند شما از مشکلات جامعه آگاهی می‌یابید. اگر دو نفر مخالف صحبت کنند هیچ اتفاق خاصی نمی‌افتد. معتقدم باید به مخالفان شبکه‌های تلویزیونی داد تا صحبت کنند. بی‌بی‌سی و VOA اظهارنظر می‌کنند من هم اظهارنظر می‌کنم و ترسی ندارم؛ آنها از نظرات مختلف دینی می‌ترسند. اسلام نگفته پنبه در گوش بگذارید؛ بلکه گفته بشنوید.