چهارشنبه , ۲ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » آمریکا میخواهد با “داعش” برشرق سوریه مسلط شود و شمال سوریه را به دست ترکیه بدهد

آمریکا میخواهد با “داعش” برشرق سوریه مسلط شود و شمال سوریه را به دست ترکیه بدهد

حسن نصرالله در شب عاشورا مطرح کرد!

دبیرکل حزب الله تصریح کرد: آمریکا، عربستان و برخی از کشورهای منطقه مانع حل سیاسی بحران سوریه می‌شوند. اسرائیل توافق روسیه و آمریکا برای هدف قرار دادن داعش و النصره را رد کرد، زیرا اسرائیل در غیر اینصورت در برابر محور مقاومت تنها می‌ماند.

به  گزارش «تابناک»، سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان امشب شخصا در مراسم عاشورا و در جمع عزاداران حسینی در مجمع سید الشهداء حضور پیدا کرد و درباره آخرین تحولات منطقه سخنرانی کرد.
حسن نصرالله در سخنرانی امشب خود از همه کسانی که در حمایت و حفاظت از مراسم شب‌های محرم و عاشورا نقش ایفا کردند اعم از ارتش و نیروهای امنیتی تشکر و قدردانی کرد.نصرالله در ادامه به اوضاع منطقه اشاره کرد و گفت: ما طی روزهای اخیر شاهد تشدید ناامنی‏ و تنش در منطقه از جمله تنش در روابط مصر و عربستان بوده‌ایم، اما خطرناکترین تنش مربوط به روابط دو کشور روسیه و آمریکا است.

وی در ادامه به تجاوزات سعودی در یمن اشاره کرد و گفت: جنایت‌های عربستان در یمن وحشتناک است که نمونه بارز آن فاجعه صنعاء و بمباران اخیر مجلس ختم است.

دبیرکل حزب الله تاکید کرد که چند هفته پیش فرصت توقف درگیری‌ها و آتش بس در سوریه و بازگشت به روند سیاسی به‌وجود آمد، اما آمریکا فورا توافق را بر هم زد.

وی افزود: آمریکایی‌ها توافق با روسیه درباره سوریه را بر هم زدند، زیرا دریافتند که جدا کردن جبهه النصره از بقیه گروه‌های تروریستی، اهداف آمریکا را به تعویق خواهد انداخت.

نصرالله تصریح کرد: آمریکا با استفاده از ناامنی‎های عراق و درگیری‎های این کشور، راه را برای داعش جهت ورود به سوریه باز کرد و اکنون تلاش می‌کند راه را از موصل به سوریه باز کند. تروریست‌های داعش پس از شکست در عراق، با پشتیبانی نیروهای هوایی آمریکا وارد سوریه شدند. دولت آمریکا و حامیان آن به حمایت مالی و تسلیحاتی گروه‌های تروریستی در سوریه همچنان ادامه می‌دهند و ادامه خواهند داد.

سید حسن نصرالله گفت: هدف از حملات آمریکا علیه ارتش سوریه در دیرالزور، انهدام مواضع ارتش سوریه برای ویرانی این شهر است.

دبیرکل حزب الله تصریح کرد: آمریکا، عربستان و برخی از کشورهای منطقه مانع حل سیاسی بحران سوریه می‌شوند. اسرائیل توافق روسیه و آمریکا برای هدف قرار دادن داعش و النصره را رد کرد، زیرا اسرائیل در غیر اینصورت در برابر محور مقاومت تنها می‌ماند.

سید حسن نصرالله خطاب به عربستان، آمریکا و کشورهای غربی گفت: ما به شما می‌گوئیم که بیایید انتخابات در سوریه برگزار کنیم. پس چرا با نامزدی بشار اسد در انتخابات ریاست جمهوری مخالفت می‌کنید؟

دبیرکل حزب‌الله لبنان در ادامه گفت: آمریکا با داعش می‌خواهد بر محور شرقی سوریه مسلط شود و محور شمالی را به دست ترکیه بدهد.

سیدحسن نصرالله ادامه داد: اگر سوریه به دست عناصر تروریستی بیفتد، سرنوشت کشور به سرنوشت افغانستان دچار می‌شود.

او در ادامه سخنرانی در جمع عزاداران حسینی در بیروت تاکید کرد که سوریه محور مقاومت بوده، هست و خواهد بود.

دبیرکل حزب الله در ادامه به یمن اشاره و تاکید کرد که عربستان در تشخیص و ارزیابی عکس العمل یمنی‏‌ها در قبال تجازوات علیه کشورشان، اشتباه کرد.

سید حسن نصرالله گفت: ملت یمن در طول یک سال و نیم جنگ سعودی در سایه سکوت جامعه جهانی از خود مقاومت نشان داده است.

وی جنایت اخیر عربستان در صنعاء را شدیدا محکوم و اعلام کرد که این جنایت اهداف دشمن را که از انجام تحقیقات بین‌المللی و تشکیل کمیته حقیقت یاب خودداری می‌کند، نشان می‌دهد.

سید حسن نصرالله هچنین به مقامات سعودی هشدار داد که خون مردم یمن، آل سعود را به زباله دان تاریخ خواهد فرستاد.

دبیرکل حزب الله تاکید کرد که کشتار صنعاء باید وسیله‌ای برای ایجاد راه حل برای پایان دادن به جنگ عربستان علیه یمن تبدیل شود.

سید حسن نصرالله خاطرنشان کرد: جهانیان می دانند که عربستان منبع تروریسم است؛ عربستانی که برای جنگ‌های منطقه سلاح خریداری کرد.

او خطاب به حکام سعودی گفت: سعودی‌ها باید به عقل خود رجوع کنند و از خونریزی در یمن دست بردارند.

دبیرکل حزب‌الله در پایان سخنرانی امشب خود به تحولات سیاسی لبنان و موضوع انتخابات ریاست جمهوری این کشور پرداخت و گفت: لبنان وارد یک روند سیاسی مثبت در خصوص انتخاب رئیس جمهور جدید شد.

وی با تاکید بر اینکه امنیت لبنان خط قرمز ماست، گفت: لبنانی‌ها با وجود طیف‌های مختلف موفق شدند امنیت و آرامش را در لبنان برقرار کنند.

نصرالله با بیان اینکه مواضع حزب‎الله درباره ریاست جمهوری ثابت بوده و هست، گفت: گزینه ریاست جمهوری حزب الله از ابتدا مشخص بود و آن حمایت از کاندیداتوری «میشل عون» است.

او اتهامات وارده به حزب‌الله درباره به تاخیر انداختن انتخابات ریاست جمهوری را رد و اعلام کرد که برخی‌ها تنها درصدد ایجاد فتنه بین حزب‌الله و دیگر جریان‌های ملی لبنان هستند.