جمعه , ۱ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » در ادامه حواشی برگزاری کنسرت در قم مدیر کل ارشاد استان قم اخراج، و وادار به استعفا شد!!

در ادامه حواشی برگزاری کنسرت در قم مدیر کل ارشاد استان قم اخراج، و وادار به استعفا شد!!

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با استعفای «حجت الاسلام والمسلمین عباس دانشی» مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم موافقت کرد.

به گزارش ایلنا، چندی پیش در شهر قم کنسرتی برگزار شد و در پی انتشار تصاویری از این کنسرت مراجع و علمای قم نسبت به برگزاری چنین برنامه‌های فرهنگی در این شهر و اکنش‌های منفی نشان داده و روز جمعه نیز بعد از برپایی نماز جمعه؛ طوماری توسط نمازگزاران در مخالفت بابرگزاری کنسرت در این شهر امضا شد.

امروز پس از گذشت بیش از ده روز از این ماجرا حجت‌الاسلام عباس دانشی (مدیرکل ارشاد استان قم) استعفا داد.

 متن استعفای دانشی و پاسخ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به شرح زیر است:

متن استعفای «حجت الاسلام والمسلمین عباس دانشی» مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم:

جناب آقای دکتر جنتی «زید عزه»

مقام عالی وزارت

با سلام و احترام

در رابطه با اتفاقات اخیر در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم ، مطالب مشروحه ذیل را به استحضار می رسانم:

اینجانب قبل از این رویداد و حواشی تلخ و سنگین آن در مصاحبه مطبوعاتی هفته دولت با نظر داشت اینکه برپایی کنسرت در هر شکل و نوع آن در قم مصلحت وزارت ارشاد نیست رسماً اعلام کرده‌ام که برنامه‌ای برای اجرای کنسرت نداریم و آنچه روز سه شنبه هشتم مهرماه اجرا شد به هیچ وجه کنسرت موسیقی نبوده و کمترین و کوچکترین تبلیغ رسانه‌ای مکتوب، مجازی و در فضای شهری و رادیو تلویزیونی از سوی این اداره کل به عنوان کنسرت موسیقی نداشته است.

اجرای این برنامه از نظر شکل و محتوی کاملاً منطبق بر معیارهای اسلامی بوده و با بهترین و پرتکرارترین موسیقی‌های صداوسیما که بعضاً به طور زنده و صحنه‌ای از شبکه‌های متعدد صدا و سیما پخش می‌شود؛ قابل رقابت است.

حاشیه و فضای سالن نیز در حین برگزاری برنامه تا حدود بسیاری وضع مطلوبی داشته اما بعد از پایان یافتن مراسم متاسفانه عده‌ای از بانوان رعایت حجاب اسلامی را نکرده‌اند و افرادی با انگیزه سیاسی صرفاً به گرفتن عکس از صحنه‌های نامناسب مبادرت ورزیده و این تصاویر را در اختیار بعضی از مراجع معظم و اعضاء محترم جامعه مدرسین گذاشته‌اند.

اینجانب دغدغه‌های مراجع عظام تقلید و اعضاء محترم جامعه مدرسین حوزه علمیه قم را کاملاً درک نموده و عمیقاً به آن احترام می‌گذارم زیرا این دغدغه‌ها برخاسته از عمق باورهای دینی و اعتقادی و گرامیداشت‌ شأن شهر مقدس قم و حرم مطهر کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه (ع) می‌باشد و اینجانب در اولین فرصت پس از وقوع این حواشی در ملاقات‌های حضوری و مصاحبه‌های خود از آن عذرخواهی کرده‌ام.

اما اینکه با نظر داشت این موارد با توجه به رنجش خاطر این عزیزان، علی رغم اینکه هیچگونه تخلف عمدی از معیارهای دینی از طرف اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت نگرفته برای باز گذاشتن دست حضرتعالی در مدیریت این رویداد و کاهش انتقادات علیه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دولت محترم به ویژه در شرایط حساس کنونی لازم می دانم مراتب استعفای خود را به جنابعالی تقدیم دارم.

اینجانب افتخار دارم برای پاسداری از حریم اهل بیت عصمت و طهارت (س)، مرجعیت شیعه و حوزه‌های مقدس علمیه و نظام مقدس جمهوری اسلامی و اصول و ارزش‌های اساسی و مهم آن، ربع قرن عمر خود را در پرمخاطره‌ترین سال‌های پس از انقلاب در سربازی نظام مقدس جمهوری اسلامی و در نقاط مرزی غرب و شرق کشور گذرانده و بارها تا مرز شهادت پیش رفته‌ام و از این پس نیز همیشه و همواره سرباز کوچک جبهه فرهنگی نظام خواهم بود.

پاسخ علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

جناب حجت الاسلام والمسلمین آقای عباس دانشی

با سلام

و سپاس از خدمات ارزنده جنابعالی در طول دو دهه گذشته به ویژه در مناطق محروم و دور افتاده، با عنایت به توضیحات جناب عالی در خصوص دغدغه‌های مراجع عظام تقلید نسبت به جایگاه شهر مقدس قم و حریم حرم مطهر کریمه اهل بیت (سلام اله علیها) و رنجش خاطر برخی از فضلای حوزه علمیه قم از برگزاری یک برنامه هنری با استعفای شما موافقت می‌شود.

از خداوند متعال سلامتی و مزید توفیقات شما را در خدمت به آرمان‌های مقدس جمهوری اسلامی خواستارم.

آقای دانشی که خود روحانی است نوشته که «دغدغه‌های مراجع عظام تقلید و اعضای محترم جامعه مدرسین حوزه علمیه قم را کاملا درک می‌کند».

عباس دانشی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم، از سمت خود استعفا داده و به گزارش خبرگزاری ایلنا، علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، استعفای او را پذیرفته است.

استعفای آقای دانشی ۱۰ روز پس از آن صورت می‌گیرد که برگزاری یک کنسرت موسیقی در شهر قم خشم تعدادی از روحانیون این شهر را برانگیخت.

محمد یزدی، رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و از روحانیون ارشد در جمهوری اسلامی، یکی از کسانی بود که به شدت به برگزاری این کنسرت واکنش نشان داد.

به گزارش رادیوفردا آقای یزدی گفت که در قم حتی نباید تئاتر خیابانی اجرا شود.

آقای دانشی که خود روحانی است نوشته که «دغدغه‌های مراجع عظام تقلید و اعضای محترم جامعه مدرسین حوزه علمیه قم را کاملا درک می‌کند».

عباس دانشی که خود روحانی است، در متن استعفانامه‌اش نوشته که «دغدغه‌های مراجع عظام تقلید و اعضای محترم جامعه مدرسین حوزه علمیه قم را کاملاً درک نموده و عمیقا به آنها احترام می‌گذارم» زیرا «این دغدغه‌ها برخاسته از عمق باورهای دینی و اعتقادی و گرامیداشت‌ شأن شهر مقدس قم و حرم مطهر کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه» است.

این نامه یکشنبه ۱۸ مهر منتشر شده است.

عباس دانشی با اشاره به آنچه «رنجش خاطر این عزیزان» توصیف کرده، خطاب به علی جنتی نوشته است: «علی‌رغم اینکه هیچگونه تخلف عمدی از معیارهای دینی از طرف اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت نگرفته، برای باز گذاشتن دست حضرتعالی در مدیریت این رویداد و کاهش انتقادات علیه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دولت محترم به ویژه در شرایط حساس کنونی لازم می‌دانم مراتب استعفای خود را به جنابعالی تقدیم دارم».

در حالی‌که دولت حسن روحانی می‌گوید این واکنش‌ها انتخاباتی است، مدیرکل مستعفی فرهنگ و ارشاد اسلامی قم تاکید کرده که «برپایی کنسرت در هر شکل و نوع آن در قم مصلحت وزارت ارشاد نیست».

آقای دانشی گفته «آنچه روز سه‌شنبه هشتم مهرماه اجرا شد به هیچ وجه کنسرت موسیقی نبود» اما با وجود این، او «در اولین فرصت پس از وقوع این حواشی در ملاقات‌های حضوری و مصاحبه‌های خود از آن عذرخواهی کرد».

مدیرکل سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی قم گفته که «برنامه از نظر شکل و محتوا کاملاً منطبق بر معیارهای اسلامی بوده» و افزوده است: «بعد از پایان مراسم متاسفانه عده‌ای از بانوان رعایت حجاب اسلامی را نکرده‌اند و افرادی با انگیزه سیاسی صرفاً به گرفتن عکس از صحنه‌های نامناسب مبادرت ورزیده و این تصاویر را در اختیار بعضی از مراجع معظم و اعضای محترم جامعه مدرسین گذاشته‌اند».

شهر قم، میزبان حوزه علمیه قم است که بزرگترین مرکز فقهی و محل تجمع مراجع تقلید شیعیان است.