شنبه , ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » تیتر و خلاصه‌ای از مهم‌ترین اخبار

تیتر و خلاصه‌ای از مهم‌ترین اخبار

  رسیدگی به تخلفات یالثارات در دادگاه مطبوعات

دبیر هیأت منصفه دادگاه مطبوعات گفت: دادگاه مطبوعات یکشنبه هفته آینده مورخ 18 مهر به تخلفات هفته‌نامه‌های «یالثارات» و «صدا» رسیدگی می‌کند. روزنامه ایران این خبر را منتشر کرد.

ادعای عجیب شاه بحرین درباره امام حسین(ع)

ادعای عجیب محمد بن عیسی ال خلیفه شاه بحرین درباره امام حسین(ع) او را درردیف رهبران توهم زده ای مانند صدام حسین و معمر قذافی قرارداد . وزارت کشور بحرین پس از یورش به بیش از 15 روستای متعلق به پیروان اهل بیت (علیهم السلام) برای برچیدن پرچم های سیاه و نشانه های عزا از خیابانها مدعی شد که ” عاشورا را به عنوان یک مناسبت دینی قدر می داند”. البته این ادعا جای تعجب ندارد زیرا حمد بن عیسی آل خلیفه شاه بحرین ادعای عجیب تری را مطرح کرده است. به گزارش منابع بحرینی حمد بن عیسی شاه بحرین مدعی شد که اگر حسین بن علی (ع) درعصر حاضر حضور داشت ، در کنارش قرار می گرفت. بدین ترتیب با این ادعای عجیب شاه بحرین نام خود را در فهرست رهبران بیچاره ای همچون صدام و قذافی دیکتاتورهای عراق و لیبی قرارداد. صدام ادعا داشت که حسین بن علی(ع) جد اوست و قذافی رئیس جمهوری لیبی هم مدعی شده بود که نسب او به امام موسی کاظم (ع) می رسد. به نوشته تارنمای مرآه البحرین، به نظر می رسد شاه بحرین نیز خط مشی دو رهبر معدوم جهان عرب را در پیش گرفته و چه بسا به سرنوشت آنها دچار شود. العالم این خبر را منتشر کرد.

واکنش ولایتی به مانور عربستان در خلیج فارس

ولایتی رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع در واکنش به مانور دریایی عربستان در خلیج فارس گفت: چنین مانورهایی نمی‌تواند جلوی خساراتی را که آنها در کشورشان به وجود آورده‌اند بگیرد. کشوری که حد خود را نداند و هر روز در جایی مداخله کند چیزی جز شکست نصیبش نخواهد شد. عربستان باید با همسایگان خود حسن همجواری داشته باشد و در مسائل داخلی آنها دخالت نکند.

درخواست وزیر بهداشت از دستگاه قضایی

دستگاه قضا با کسانی که بدون مدرک به وزارت بهداشت تهمت می‌زنند، برخورد کند. دکتر حسن هاشمی وزیربهداشت در حاشیه نشست سازمان‌های مردم‌نهاد حوزه سلامت گفت: آنچه در گزارش دیوان محاسبات آمده است مربوط به مناطق محروم مانند ایلام، خوزستان و سیستان و بلوچستان است؛ چرا که کمتر متخصصی حاضر می‌شود در این استان‌ها فعالیت کند. اگر بخواهند نظام پرداخت را تغییر دهند باید همه تابع آن باشند. پرداخت بعضی کارانه‌های بالا به این دلیل بود که تعداد متخصص در منطقه یک نفر بوده که در ماه 600 جراحی یا زایمان انجام داده است. در تقسیم نیروی انسانی جدید تا جایی که می‌توانند نیرو را افزایش دهند که در آمدها رقیق شود. چرا دستگاه قضا باید اجازه دهد که دروغ و تهمت در فضای رسانه‌ای ادامه پیدا کند؟ اگر کسی مدرکی دارد باید به دستگاه قضا ارائه دهد. از دستگاه قضا درخواست می‌کنیم با کسانی که بدون مدرک به وزارت بهداشت تهمت می‌زنند برخورد کند. فارس این خبر را منتشر کرد.

“نجومی‌بگیران” روزی برای نظام شمشیر می‌کشند

حجت‌الاسلام محمدیان رئیس نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌‌های کشور، امروز (پنجشنبه،15 مهر) در دانشگاه تهران با اشاره به اظهارات برخی افراد که درصدد توجیه پرداخت‌های کلان ظالمانه و نامتعارف به برخی از مدیران برآمده‌اند، گفت: این افراد معتقدند که دریافت اینگونه حقوقها حقشان است و برای آنها زحمت می‌کشند و نشان‌دهنده عُرضه آنهاست. وی اظهار کرد: اگر روزی شرایطی برای این افراد فراهم شود، آنها بر روی نظام جمهوری اسلامی شمشیر می‌کشند و در این موضوع اصلا تردیدی وجود ندارد. رئیس نهاد مقام‌معظم رهبری در دانشگاه‌ها، افزود: طبیعی است، شکمی که از بیت‌المال پُر شده است، حق و مال مردمی را که اندازه یک نان درآمد دارند، می‌خورند، صدها میلیون برای خود و اوقات فراغت فرزندانشان و نیز برای ورزش و تفریحات تابستانی‌شان می‌بلعند. حجت‌الاسلام محمدیان با طرح این سؤال که آیا انتظار دارید افراد دریافت‌کننده حقوق‌های کلان در جایگاه دفاع از انقلاب و نظام قرار گیرند؟، گفت: به طور قطع این موضوع شدنی نیست و این افراد روزی با نظام درگیر شوند. تسنیم، این خبر را منتشر کرد.

توصیه سیدعلی خمینی برای برگزاری مراسم محرم

حجت‌الاسلام سید علی خمینی یادگار امام خمینی(ره) گفت: نفع مراسم محرم به اسلام و امام و رهبری بر می‌گردد و هیچ کسی نباید از این مراسم، استفاده گروهی یا جناحی کند، بنابراین همه باید دست به دست هم بدهیم تا مراسم باشکوهی برگزار شود.هر کسی که می‌تواند در این مسیر قدم بردارد که اجتماع بزرگ هیئت‌های مذهبی برگزار شود و این حرف معروف نشود که در قم حتی دو نفر نمی‌توانند با هم کار کنند. مهر این خبر را ممنتشر کرد.

تصویر سهراب سپهری از سنگ مزارش حذف شد!

سنگ مزار سهراب سپهری سالهاست بر اثر بی توجهی مسئولان تخریب و تعویض می شود و هربار سنگی نامناسب تر از بار پیش برای مدفن این شاعر برجسته در نظر گرفته می شود. در آخرین اقدام برای تعویض، تصویر او را از سنگ مزارش حذف کرده اند. ایسکا نیوز این خبر را منتشر کرد.

اگراحمدی نژاد در عرصه انتخابات باقی می ماند به سود اصلاح‌طلبان بود

جهانبخش خانجانی عضو حزب کارگزاران در مصاحبه ای گفت: حضور احمدی‌نژاد در انتخابات، می‌توانست فواید و مضراتی داشته باشد، فواید آن مربوط به اصلاح‌طلبان و مضرات آن، مربوط به اصولگرایان و درمجموع کسانی می‌شد که از دولت‌های نهم و دهم حمایت می‌کردند. طبق نظرسنجی‌های استمزاجی، احمدی‌نژاد می‌توانست در انتخابات 5 یا حداکثر 10 میلیون رأی داشته باشد، از این رو خطری برای اصلاح‌طلبان نبود. اما حضور او در رقابت، سبب می‌شد اصلاح‌طلبان از قدرت مانور خوبی برخوردار شده و بتوانند خطاهای استراتژیک او را به چالش بکشند. این می‌توانست مستمسک خوبی برای تهییج رأی‌دهندگان برای حضور در پای صندوق‌ها باشد. حضور رقیبی به نام احمدی‌نژاد به اصلاح‌طلبان فرصت می‌داد تا بار دیگر خود را ساماندهی کرده و برتری‌های کارکردی خود و دولت را بیان کنند. روزنامه ایران این خبر را منتشر کرد.

هک اینستاگرم سحر قریشی توسط سعودی‌ها
اینستاگرام سحر قریشی یکی از بازیگران مشهور و فعال در عرصه فضای مجازی، هک شد. با توجه به عکسی که در اینستاگرام وی گذاشته شده، احتمال می رود این اقدام کار هکرهای مرتبط با عربستان سعودی باشد.
واکنش مداح سرشناس به مسابقه ایران و کره/حضور احمدی‌نژاد به سود اصلاح‌طلبان بود/رسیدگی به تخلفات یالثارات در دادگاه مطبوعات/علم‌الهدی: عده‌ای فکر می‌کنند ما شهید دادیم تا مملکت گل‌وبلبل شود
پس از مظلومی، به مزار ستاره فقید دیگری از استقلالی هم تعرض شد
در ادامه بی حرمتی به مزار پیشکسوتان فوتبال، این بار چپ طلایی سال های دور استقلال مورد تعرض قرار گرفت.در حالیکه طی ساعات گذشته اتفاق رخ داده بر سر مزار زنده یاد غلامحسین مظلومی مورد ناراحتی شدید جامعه فوتبال بوده،حالا تصاویر تازه ای از اتفاقات رخ داده در قطعه نام آوران منتشر شده است.بر این اساس،این بار مزار بیوک جدیکار با یک حرکت غیر انسانی روبرو شده است.به نظر می رسد حراست بهشت زهرا(س)هر چه سریعتر در این باره باید پاسخگو باشد.
ادعای روزنامه سعودی درباره معاون ظریف
روزنامه «الوطن»، عربستان در شماره روز پنجشنبه 10 اکتبر مدعی شده «حسین جابری انصاری» معاون عربی و آفریقای وزارت خارجه ایران اوایل هفته جاری سفر کوتاهی به «صنعا» پایتخت یمن داشته است.این روزنامه به نقل از یک منبع آگاه مدعی شده که جابری انصاری اوایل هفته جاری با رهبران انصار الله در صنعا دیدار کرده و بر حمایت ایران از این گروه تأکید کرده است.الوطن همچنین معاون وزیر خارجه ایران را به تحریک انصار الله در ادامه درگیری‌ها و عدم همکاری با تلاش‌های بین المللی برای حل بحران یمن متهم کرده و افزوده: جابری انصاری از حوثی‌ها [انصار الله] خواسته هرچه سریعتر از تشکیل دولت جدید با همکاری انصارالله و کنگره مردمی خبر دهند.
توصیه آیت الله مکارم درباره شبکه های اجتماعی
آیت‌الله ناصر مکارم‌شیرازی ظهر امروز در دیدار با رئیس سازمان فضایی اظهار کرد: شبکه جهانی ولایت با محوریت مسائل اسلامی به ویژه موارد مربوط به شیعیان، به تولید و پخش برنامه‌های گوناگون به چند زبان مختلف می‌پردازد، ولی برای پخش برنامه‌ها باید ماهواره‌هایی را از خارج کشور اجاره کند؛ اگر امکان اجاره چنین ماهواره‌هایی در داخل کشور فراهم شود تا سیگنال‌های پخش برنامه‌ها را توسط ماهواره‌های داخلی منتشر کنیم، خوب است.وی ادامه داد: شبکه اطلاعات ملی با توسعه محتواهای غنی و اطلاعات فراوان و جامع ‌می‌تواند نقش مهمی در راستای کاهش تمایل مردم به سمت شبکه‌های معاند و خارجی داشته باشد.این مرجع تقلید جلوگیری از سوء‌استفاده‌هایی که توسط شبکه‌های اجتماعی انجام می‌گیرد را ضروری دانست و تصریح کرد: در شبکه‌های اجتماعی به ویژه در تلگرام، توهین به مقدسات اوج گرفته است لذا ‌از دستگاه‌های مرتبط می‌خواهم جلوی این فعالیت‌ها را بگیرند.

واکنش مداح سرشناس به مسابقه ایران و کره

پس از واکنش‌های مسئولان نسبت به بازی ایران و کره در روز تاسوعا، این بار نوبت به مداحان رسید تا به این موضوع ورود کنند.روزنامه «شرق» نوشت: «حاج منصور ارضی، مداح مشهور، شب سوم محرم در مسجد ارگ در حین مداحی گفت: «بمیرند آنهایی که هر غلطی که بخواهند بر زبان جاری می‌کنند. از بس که حرام خورده‌اند، الان هم می‌خواهند شب تاسوعا جوان‌ها را بکشانند؛ میدان کربلا را رها کنید، بیایید میدان بازی! نقشه‌ها زیاد است. شما مردم باید بیدار باشید. شما هر کدام اعتراض کنید، آرام‌آرام می‌فهمند. دنبال درگیری هستند. اگر حزب‌الله خشمگین شود، همه‌شان را نابود می‌کنداین سخن حاج‌ منصور ارضی پس از آن بر زبان آورده شد که علی مطهری، نایب‌رئیس مجلس، به درخواست آیت‌الله محمد یزدی، رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، مبنی‌ بر برگزار نشدن بازی ایران و کره در روز تاسوعا واکنش نشان داد.‌

جمعیت زنان درگیر اعتیاد ۲برابر شده

رضا محبوبی ظهر امروز در جلسه ستاد فرهنگی و اجتماعی مدیریت و ساماندهی آسیب‌های اجتماعی استان که در استانداری خراسان رضوی برگزار شد، اظهار داشت: در رابطه با چیستی آسیب‌های اجتماعی زیاد صحبت کرده‌ایم اما شاید کمتر به این پرداخته‌ایم که سبب وضعیت موجود جامعه در بحث آسیب‌های اجتماعی چیست و این نپرداختن برایمان مسئله‌ساز شده است. مشاور وزیر و معاون مرکز امور اجتماعی و فرهنگی وزارت کشور گفت: وضعیت کلی کشور در آسیب‌های اجتماعی را نگران‌کننده نمی‌دانیم اما نرخ رشد برخی آسیب‌ها مانند اعتیاد، طلاق و خودکشی نگران‌کننده است.

کی‌روش عزادار شد

کارلوس کی روش اولین مربی خود در فوتبال را از دست داد. سرمربی تیم ملی کشورمان در خصوص ویلسون در فیسبوکش نوشت: ماریو ویلسون، اولین مربی من در فوتبال حرفه ای در تیم استوریل، امروز روز وداع است و من در خدمت تیم ملی ایران برای یک دیدار در مقدماتی جام جهانی هستم، من به تو بدهکارم، من به تو افتخار می کنم و ممنونم، من بابت شغلی که به من و تمام چیز هایی که به فوتبال پرتغال دادی. در آرامش باشی.ماریو ویلسون من همیشه به یاد تو هستم، به عنوان اولین مربی که در فوتبال حرفه ای به من آموزش دادی، ممنون برای همه چیز.”ماریو ویلسون مربی پرتغالی که همانند کی روش اصلیتی موزامبیکی داشت در سن ۸۶ سالگی از دنیا رفت. او در دوران مربیگری خود هدایت تیم های زیادی از جمله تیم ملی پرتغال و باشگاه بنفیکا را در ۴ نوبت بر عهده داشت.

راه حل مشکلات از دیدگاه فرمانده سپاه

سردار جعفری صبح امروز (پنجشنبه) در اولین کنگره ملی۱۸۸۰ شهید کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه مشکلات معیشتی باید حل شود، گفت:این مشکلات به شرطی قابل حل است که مسئولان جهادی و انقلابی عمل کنند؛ همان‌گونه که با مدیریت جهادی مسئله امینت حل شده است.

کسانی که دیروز ما را مسخره می‌کردند امروز دلواپس‌تر از ما شدند

غلامعلی حدادعادل عصر امروز در اختتامیه نمایشگاه مهر درخشان در حرم منور رضوی اظهار داشت: برای من افتخار بود که امشب در این نمایشگاه که به همت آستان قدس رضوی در جوار بارگاه رضوی برگزار شد حضور یابم، برپایی این نمایشگاه در سال اقدام و عمل را باید در راستای اقتصاد مقاومتی دانست و به فال نیک گرفت. حدادعادل خاطرنشان کرد: دیروز فقط ما دلواپس بودیم اما امروز همه دلواپسند و کسانی که دیروزی ما مسخره می‌کردند امروز دلواپس‌تر از ما شدند.

علم الهدی: عده‌ای فکر می‌کنند ما شهید دادیم تا مملکت گل‌وبلبل شود

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی گفت: عده‌ای امروز در کشور ما فکر می‌کنند که ما شهید دادیم تا مملکت گل‌وبلبل شود تا آن‌ها عیاشی و خوشگذرانی کنند و با برنامه‌های اقتصادی خود دزدی‌های بی‌حساب کنند.به گزارش انتخاب، حجت الاسلام والمسلمین سید احمد علم‌الهدی در جمع عزاداران حسینی در شهرک شهید رجایی مشهد اظهار داشت: رمز موفقیت جمهوری اسلامی در مقابله با دشمنان، ولایت‌مداری مردم خداجوی ماست.وی تأکید کرد: کربلا در زمان امام حسین(ع) زمین کوچکی بود، اما امروز به وسعت تمام جهان تشیع و جوامع حسینی است.نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان رضوی تصریح کرد: دوستدار امام حسین(ع) کسی است که در مسیر اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) گام بردارد، استکبارستیز باشد و با تحریم و جنگ از حرکت و جهاد بازنماند.