دوشنبه , ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » تسنیم: صادرات “سفال” شهرضا به فرانسه منجر به ایجاد ۹۰ هزار شغل در سطح استان اصفهان میشود

تسنیم: صادرات “سفال” شهرضا به فرانسه منجر به ایجاد ۹۰ هزار شغل در سطح استان اصفهان میشود

ابلاغ ۵۱ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال‌زایی به شهرضا، ایجاد ۹۰ هزار شغل در سطح استان، صادرات سفال و سرامیک شهرضا به فرانسه و تحقق ۲۰ درصدی اشتغال شهرضا در سال ۹۵ مهمترین مطالبی بود که در جلسه کارگروه اشتغال شهرضا بیان شد.سفالگری کوزه

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شهرضا، رئیس مرکز فنی وحرفه‌ای شهرضا در جلسه کارگروه اشتغال و برنامه‌ریزی شهرضا با اشاره به ایجاد و توسعه صنایع دستی شهرستان به‌ویژه سفال و سرامیک در این مرکز، اظهار داشت: 10 عدد چرخ سفالگری از اداره کل به مرکز فنی حرفه‌ای شهرضا انتقال پیدا کرده و از هفته گذشته در مرکز فنی و حرفه‌ای خواهران دوره سفالگری آموزش داده می‌شود.

حسن ضیایی با اشاره به واگذاری کارگاه‌های آموزشی به بخش خصوصی، افزود: در مرکز برادران یک کارگاه برای تولید، بازاریابی و فروش سفال و سرامیک به بخش خصوصی واگذار شده است.

وی با اشاره به حضور اساتید سفال و سرامیک شهرضا در کلاس‌های این رشته، بیان کرد: می‌توانیم در راستای پر کردن اوقات فراغت معتادان در حال ترک در کمپ‌ها کارگاه‌های سفالگری ایجاد کنیم.

رئیس مرکز فنی و حرفه‌ای شهرضا با اشاره به آموزش سفالگری در زندان شهرضا، تصریح کرد: به دنبال آن هستیم که یک گلخانه با همکاری جهاد کشاورزی شهرضا در مرکز برادران ایجاد کنیم و رشته‌های کشاورزی مرتبط با آن را آموزش دهیم.

وی با اشاره به افتتاح مرکز سنجش الکترونیک مرکز برادران شهرضا، افزود: با افتتاح این مرکز آزمون‌ها به صورت الکترونیکی انجام می‌شود و ماهانه حدود 3 میلیون تومان در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌شود.

اعطای تسهیلات سازمان میراث فرهنگی به متقاضیان زمین در شهرک صنایع دستی شهرضا

فرماندار شهرضا در ادامه جلسه با اشاره به ملی شدن سفال و سرامیک شهرضا، اظهارداشت: اگر بخواهیم در مرحله نخست سفال و سرامیک شهرضا ملی و در ادامه جهانی شود باید در این زمینه فعالیت بسیاری داشته باشیم.

محسن گلابی با اشاره به کلنگ‌زنی شهرک صنعتی صنایع دستی شهرضا، گفت: واگذاری و خط‌کشی زمین‌ها انجام شده و امیدواریم بانک‌ها و صندوق کارآفرینی امید با پرداخت تسهیلات در راه‌اندازی این شهرک کمک کنند.

وی با اشاره به اعطای تسهیلات سازمان میراث فرهنگی به افراد متقاضی زمین در شهرک صنایع دستی، گفت: در سفال و سرامیک شهرضا ابتکار و نوآوری هست اما بازار خرید آن فراهم نشده است.

فرماندار شهرضا با اشاره به کمبود اعتبارات در شهرضا، افزود: سفال و سرامیک در شهرضا تولید می‌شود اما مارک لاله جین همدان بر روی آن زده می‌شود.

وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه چلچراغ هنر در شهرضا، گفت: با برپایی این نمایشگاه ظرفیت‌های نهفته صنایع دستی شهرضا آشکار شد که به وسیله آن می‌توان ایجاد اشتغال کرد.

سفال شهرضا باید کاربردی شود

گلابی با تأکید بر اینکه سفال شهرضا باید کاربردی شود، افزود: می توان از سفال شهرضا در رستوران‌ها  به جای ظروف یکبار مصرف که برای سلامتی مضر است، استفاده کرد.

وی با بیان اینکه ادارات و نهادهای شهرستان برای اهدای کادو از سفال شهرضا استفاده کنند، گفت: باید با همکاری اداره کار و تعاون، فنی و حرفه‌ای و میراث فرهنگی در زمینه بازاریابی سفال و سرامیک اقدام کرد.

فرماندار شهرضا با اشاره به اینکه بازار شهرضا از نظر شورای عالی شهرضا ثبت شده و باید احیا شود، بیان کرد: اگر بازار شهرضا را از نظر صنایع دستی فراموش شده احیا کنیم تسهیلات در اختیار آنها قرار داده می شود.

وی با اشاره به توسعه اشتغال در منازل، گفت: می‌توان در هر خانه‌ای یک چرخ سفالگری قرار داد این امر سبب ایجاد اشتغال غیرمستقیم می شود.

صادرات سفال و سرامیک شهرضا به فرانسه

گلابی با اشاره به صادرات سفال و سرامیک شهرضا به فرانسه، بیان کرد: در بیشتر شهرستان‌های استان نرخ بیکاری 28 تا 30 درصد است که در شهرضا این رقم به 14درصد یعنی نصف شهرهای استان می‌رسد.

وی تصریح کرد: در 6 ماهه نخست سال 3 کارخانه بزرگ و سردخانه راه اندازی شده و کلنگ کارخانه موتورسازی بر زمین زده شده که تا بهمن ماه امسال به بهره برداری می رسد.

فرماندار شهرضا با بیان اینکه باید در ایجاد اشتغال ابتکار داشته باشیم، تصریح کرد: امسال 51 میلیارد ریال اعتبارات اشتغال‌زایی به بهزیستی، کمیته امداد و بسیج ابلاغ شده است.

وی با تأکید بر اینکه باید سهمی از شهرک گلخانه‌ای به عنوان پایلوت استانی به شهرضا واگذار شود، افزود: سفال شهرضا باید شناسنامه دار شود و بر روی بازار خرید آن کار کنیم.

رئیس اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی شهرضا در ادامه جلسه با بیان اینکه در فرهنگ کار در شهرضا مشکل داریم، بیان کرد: مهاجرت به شهرضا به یک معضل تبدیل شده در بهار و تابستان این افراد که فاقد مهارت هستند در روستاهای خود به کار مشغول هستند و با آمدن فصل پاییز آنها برای کار به شهرضا مهاجرت می‌کنند.

مصطفی اباذری با اشاره به دستورالعمل جدید مشاغل خانگی، افزود: 25 رشته فنی و حرفه‌ای در دستورالعمل جدید حذف شده و به اداره صنعت، معدن و تجارت واگذار شده است.

وی بیان کرد: رشته‌های مربوط به تجارت الکترونیک که مربوط به فروش اینترنتی محصولات است به ادارات میراث، جهاد کشاورزی و ارشاد واگذار شده است.

رئیس اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی شهرضا بیان کرد: در دوره‌های قبل با هماهنگی بانک ملی تمبر خریداری شده و در اداره کار باطل می‌شد که در دستورالعمل جدید باید در اداره دارایی فیش مالیاتی صادر شود.

ایجاد 90 هزار شغل در سطح استان در سال 95

وی با اشاره با سامانه رصد اشتغال، گفت: با توجه به نامه‌ای که در شهریورماه به شهرستان ارسال شده استاندار تأکید بر ایجاد 90 هزار شغل در استان کرده‌اند و قرار شده دستگاه‌های اجرایی نسبت به سال گذشته 50 درصد بیشتر ایجاد اشتغال کنند.

اباذری با اشاره به تعهد اشتغال دستگاه‌های اجرایی شهرستان، گفت: مرکز فنی و حرفه‌ای از 269 اشتغال تاکنون 20 درصد، بهزیستی از 548 سهمیه اشتغال 10 درصد، میراث فرهنگی از 104 سهمیه 20 درصد، صنعت، معدن و تجارت از 837 سهیمه اشتغال 30 درصد، بنیاد مسکن از 225 سهمیه 60 درصد تعهد اشتغال خود را محقق کرده و در سامانه رصد اشتغال ثبت کردند.

وی با اشاره به تعهد 60 درصدی اداره ارشاد شهرضا با ایجاد 16 شغل از 26 سهیمه، بیان کرد: تعهد اشتغال شهرستان شهرضا در سال 95، 4 هزار و 47 نفر است که تاکنون 765 نفر در سامانه رصد اشتغال ثبت شده و 20 درصد تعهد اشتغال انجام شده است.

رئیس اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی شهرضا گفت: تسهیلات مشاغل خانگی در آذرماه به شهرستان ها ابلاغ می‌شود.

انتهای پیام/