دوشنبه , ۴ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » رئیس جمهور در نشست سرمایه‌گذاری و توسعه قزوین: هرچه برای حل مسائل پیش می‌رویم یک داستانی درست می‌کنند؛ یک دفعه FATF را نجس اعلام کردند!

رئیس جمهور در نشست سرمایه‌گذاری و توسعه قزوین: هرچه برای حل مسائل پیش می‌رویم یک داستانی درست می‌کنند؛ یک دفعه FATF را نجس اعلام کردند!

هرچه برای حل مسائل پیش می‌رویم یک داستانی درست می‌کنند؛ یک دفعه FATF را نجس اعلام کردند! سبک دولت قبلی در عرصه سیاست، خواندن اعلامیه بود که تا قیامت هم جواب نمی‌داد!برجام برای مملکت گشایش ایجاد کرد!

خبرگزاری فارس: هرچه برای حل مسائل پیش می‌رویم یک داستانی درست می‌کنند؛ یک دفعه FATF را نجس اعلام کردند/سبک دولت قبلی در عرصه سیاست خواندن اعلامیه بود که تا قیامت هم جواب نمی‌داد/برجام برای مملکت گشایش ایجاد کرد

رئیس جمهور گفت: هرچه برای حل مسائل پیش می‌رویم یک داستانی به وجود می‌آورند، به طوری که ما کشوری هستیم که در نقطه نخست مقابله با تروریسم قرار داریم، اما یک دفعه FATF را نجس اعلام می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس از قزوین، حجت‌الاسلام حسن روحانی هم‌اکنون در نشست سرمایه‌گذاری و توسعه قزوین که با حضور فعالان اقتصادی، نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور، شریعتمداری معاون رئیس جمهور، ربیعی وزیر کار، همتی استاندار قزوین در محل سالن اجتماعات سازمان تبلیغات اسلامی استان قزوین در حال برگزاری است، اظهار داشت: استان قزوین از مهم‌ترین استان‌هایی است که باید مورد توجه قرار بگیرد که این اهمیت به دو بخش تاریخی و استراتژیکی تقسیم می‌شود.

وی افزود: همواره دشمنانی که خواهان ضربه زدن به پایتخت و یا دیگر نقاط کشور بودند، در قزوین مورد آسیب قرار می‌گرفتند، چراکه پیش از ورود به تهران در قزوین متوقف می‌شدند.

رئیس جمهور اضافه کرد: امروز ارتباطات مقامات ما با کشورهای خارجی یک فرصت بوده و از لحاظ اقتصادی، علمی و اجتماعی حائز اهمیت است. غربی‌ها و خارجی‌ها همیشه علم را از داخل کشور ما به خارج برده‌اند و ما از دنیای خارج درست استفاده نکرده‌ایم.

روحانی افزود: جاده ابریشم مسیر ارتباط کشورهای مختلف بوده است و باید بدانیم با انزوا هیچ کشوری به نقطه مطلوب پیشرفت نمی‌رسد.

وی در دفاع از برجام عنوان کرد: برخی زمانی می‌گفتند برجام اثری ندارد، اما امروز که آثار برجام را دیده‌اند خود اذعان به آن داشته و می‌گویند چرا آثار آن کم است.

رئیس شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: همان امامی که روزی به رزمندگان می‌گفت ایستادگی کنید و در مقابل دشمن بایستید، زمانی اعلام به پذیرش آتش‌بس کرد، چراکه جنگ دائم معنا ندارد و این موضوع در دوران رسول اکرم(ص) نیز وجود داشت، چراکه اختلاف نمی‌تواند به صورت دائم وجود داشته باشد.

روحانی افزود: ادامه یافتن اختلافات مورد قبول اسلام نیست و افتخار پیامبر و اسلام نیز پایان دادن به دعوا و اختلافات بود.

وی تصریح کرد: همه جا باید حواسمان جمع بوده و منطقی رفتار کنیم و منافع ملی را مورد توجه قرار دهیم.

رئیس جمهور، مذاکرات خارجی را مورد اشاره کرد و متذکر شد: مذاکرات خارجی همانند یک معاملات تجاری است که در آن کالایی فروخته و یا خریده می‌شود که در آن همه چیز به صورت صددرصد محقق نمی‌شود، چراکه اگر هر چیز به صورت صددرصد محقق شود دیگر نیازی به مذاکره نیست.

روحانی افزود: 5 یا 6 مسئله است که دوتا شما در مذاکره کوتاه می‌آیید و دوتا طرف مقابل و دردنیای سیاست نیز همین‌طور است که طرف‌های مقابل برای خواندن اعلامیه حضور نمی‌یابند، همانطور که سبک دولت قبلی بود؛ باید بدانیم سبک دولت قبلی تا قیامت هم جواب نمی‌دهد.

رئیس جمهور تشریح کرد:‌ هدف از انجام مذاکرات باز کردن فضا بود و اگر بخواهیم کل کار این دولت را تشریح کنیم این بود که در فضای اقتصادی و اجتماعی، سیاسی و روابط خارجی آرامشی را به وجود بیاورد و این آرامش هدف دولت بود.

روحانی تبیین کرد: مردم پیش از این دولت آرامش نداشتند و کارآفرین و مردم عادی هیچ‌کدام روی آرامش را در بازار و اجتماع به خود نمی‌دیدند، به طوری که حتی در قیمت ارز نیز ثباتی در بازار مشاهده نمی‌شد، در صورتی که همیشه در دنیای اقتصاد تغییر و تحولاتی وجود دارد، اما ثبات ارز باید وجود داشته باشد.

رئیس جمهور با اشاره به اتفاقات اخیر و حمله به سفارتخانه‌ها، ایجاد آرامش در همه مسائل و ابعاد را مهم‌ترین بخش رویکرد دولت تا پایان کار آن عنوان کرد و یادآور شد: این نمی‌شود که برخی بریزند و سفارتخانه‌ها را آتش بزنند و بعد از آن روابط ما نیز آتش بگیرد و این نمی‌شود که کسی چیزی را خراب کند که ما نتوانیم امور را پیش ببریم و برجام برای مملکت گشایشی بود که ایجاد شد و در توافق هسته‌ای خواستیم فضا را مهیا کنیم تا هر روز یک گشایشی ایجاد کنیم.

روحانی تأکید کرد: سؤال من از استانداران این است که آیا برجام برای شما گشایشی داشته است یا خیر و همه استانداران بر این موضوع تأکید دارند که برجام گشایش داشته است، به طوری که استاندار قزوین نیز این موضوع را تأیید کرده است.

وی متذکر شد: طرف مورد مذاکره ما طرف خاصی است و گفته بودند که شما در این بیمارستان فقط باید قلب بیمار را عمل کنید، اما ما می‌دانستیم پا نیز مجروح است و باید درمان شود و به همین دلیل نیز با طرف پیرامون مسائل مختلف صحبت کردیم و این مسائل مختلف باید حل و فصل شود.

رئیس جمهور یادآور شد: هرچه برای حل مسائل پیش می‌رویم یک داستانی به وجود می‌آورند، به طوری که ما کشوری هستیم که در نقطه نخست مقابله با تروریسم قرار داریم که یک دفعه FATF را نجس اعلام می‌کنند.

روحانی گفت:‌ برای مبارزه با تروریسم باید قوانین لازم بهره‌گیری شود و ما نیز نسبت به مسائل مختلف و پولشویی از لحاظ مالی و بانکی اقدامات لازم را انجام می‌دهیم و این اقدامات را باید به دنیا اعلام کنیم، پس هیچ کس نباید بی‌خودی به ما تهمت بزند.

وی اضافه کرد: ما نه بمب داشتیم، نه هدفمان بمب‌سازی بود و نه دنبال آن بودیم، اما دنیا ما را محکوم به دنبال بمب رفتن می‌کرد که در این مذاکرات ثابت کردیم به دنبال بمب‌سازی نیستیم و امروز پرونده ایران بسته شد و دنیا حقانیت ایران را دریافت کرده است.

رئیس جمهور گفت: یک عده به ما می‌گفتند اینها ساده‌لوح هستند و هیچ پرونده‌ای بسته نمی‌شود؛ آدم‌هایی به خود من می‌گفتند شما دارید وقت تلف می‌کنید و حالا که حل شده است به جای تشکر از ملت و نمایندگان ملت، این افتخار را قبول نمی‌کنند.

وی افزود: ما در یک مبارزه حقوقی، فنی و سیاسی توانستیم موفق به بسته شدن این پرونده در آژانس شویم و اعلام کنیم که ایران به دنبال بمب هسته‌ای نیست؛ اگر امروز در حوزه پولشویی و همچنین دیگر موارد به دنیا اعلام می‌کنیم که به دنبال پولشویی نبوده و حامی تروریسم نیستیم، آیا اتفاق بدی است؟

رئیس جمهور افزود: تلاش دولت ایجاد گشایش در کنار آرامش بوده و استفاده‌کننده این گشایش نیز مردم و سرمایه‌گذاران هستند که می‌خواهند با ایجاد تحول به ملت خدمت کنند تا نسل‌های آینده و بچه‌های این سرزمین از آن بهره‌مند شوند.

روحانی بیان کرد: بسیار مهم است که ما از فضا و فرصت به شکل مطلوب استفاده کنیم و قزوین استانی با ظرفیت‌های بسیار زیاد در حوزه گردشگری و دیگر عرصه‌ها است که باید از آن بهره‌مند شد.

وی افزود: حوزه گردشگری نیاز به سرمایه‌‌گذاری دارد و برای توسعه آن باید سرمایه‌گذاری را گسترش دهیم و بدانیم هرچه کیفیت هواپیماهای ما ارتقا یابد، استرس کمتری به مسافران وارد می‌شود.

رئیس جمهور، مسئله آب را مورد توجه قرار داد و افزود: باید بدانیم که منابع آب منابع محدودی است که باید برای از بین نرفتن آن مصرف را بهینه کنیم و اگر بتوانیم تلاش‌مان را در راستای بهینه کردن مصرف به کار بگیریم و سیستم‌های نوین آبیاری را مورد بهره‌برداری قرار دهیم می‌توانیم در این حوزه موفق باشیم.

روحانی در پایان عنوان کرد: برای انتقال آب طالقان به قزوین 630 میلیارد تومان اعتبار نیاز است، اما با بهینه کردن مصرف می‌توان با صرفه‌جویی بیشتر نیاز آبی مردم این استان را تأمین کرد.