سه شنبه , ۲۶ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » رویتر: مذاکرات آمریکا و روسیه برای احیای آتش بس در سوریه شکست خورد

رویتر: مذاکرات آمریکا و روسیه برای احیای آتش بس در سوریه شکست خورد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، تلاش‌های آمریکا و روسیه برای توافق در خصوص چگونگی احیای آتش‌بس کوتاه مدت در سوریه طی نشست روز گذشته در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک با شکست مواجه شد.

بنا بر گزارش خبرگزاری «رویترز»، گروه بین‌المللی حمایت از سوریه شامل آمریکا و روسیه و دیگر قدرت‌های مهم منطقه‌ای و جهانی روز پنج‌شنبه در حاشیه اجلاس سالانه سران کشورهای عضو سازمان ملل در نیویورک تشکیل جلسه داده بود تا به نحوی بتواند راه‌حلی برای احیای آتش‌بس در سوریه پیدا کند اما این تلاش نیز که به نظر می‌رسید آخرین روزنه امید برای تمدید آتش‌بس در سوریه باشد بدون نتیجه پایان یافت.

استفان دی‌میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه، نشست روز گذشته گروه موسوم به حامیان سوریه در نیویورک را اینگونه توصیف کرد: «نشستی طولانی، دردناک و ناامیدکننده بود.»

«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه دقائقی پس از اتمام این نشست در نیویورک، از شکست این مذاکرات خبر داد. لاوروف پس از اتمام این نشست گفت: «در نشست امروز گروه حامیان سوریه اتفاق جدیدی رخ نداد و مذاکرات برای حل بحران ادامه خواهد داشت.»

«جان کری» وزیر خارجه آمریکا هم پس از اتمام نشست سخن گفته و در گفته‌های مشابهی، به بی‌نتیجه ماندن نشست امروز اعتراف کرده است. وزیر خارجه آمریکا گفته که روز جمعه نشست دو جانبه دیگری با وزیر خارجه روسیه خواهد داشت و مذاکره در باب بحران سوریه را ادامه خواهد داد.

روسیه و آمریکا در تاریخ 9 سپتامبر (19 شهریورماه) پس از نشست‌های مکرر سرانجام در ژنو برای اجرای آتش‌بسی موقت در سوریه به توافق رسیده‌ بودند اما پس از گذشت چند روز از اجرایی شدن این توافق نیز گزارش‌های مستند منتشر شده توسط وزارت دفاع روسیه از این امر حکایت داشت که ظاهرا تنها طرفین پایبند به این آتش‌بس نیروهای ارتش سوریه و روسیه بوده‌اند و گروه‌های معارض مسلح و گروه‌های تروریستی از این فرصت برای تجدید قوا و تشدید حملات خود به ویژه در مناطق مسکونی سوریه سوءاستفاده کرده‌اند.

علاوه براین، آمریکا نیز طی یک هفته‌ای که این توافق اجرا شد، به هیچ یک از تعهدات خود از جمله تفکیک گروه‌های معارض به اصطلاح میانه‌رو از گروه‌های تروریستی عمل نکرد و حتی نتوانست گروه‌های مسلح تحت حمایت خود را به توقف حملات در مناطق مسکونی سوریه متقاعد کند. پس از این اتفاقات و اتمام دوره توافق شده برای اجرای آتش‌بس موقت، دولت سوریه از لغو آتش‌بس در این کشور خبر داد و مذاکرات برای احیای مجدد آن دوباره از سر گرفته شد.

انتهای پیام/.