دوشنبه , ۴ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » کوه‌خواری بیخ گوش پایتخت هم ادامه دارد؛ این هم سندش!

کوه‌خواری بیخ گوش پایتخت هم ادامه دارد؛ این هم سندش!

پس از آنکه رهبر انقلاب در دیدار با مسئولان، زمین خواری و کوه‌خواری را از جمله مسائل رنج آور و اسفناک خواندند و خواستار جرم انگاری این اقدامات و تعقیب قضایی رقم زنندگان این وضعیت شدند، به نظر می‌رسید، در زمانی کوتاه بساط دست درازی ها به طبیعت برچیده شود، ولی گاه اخباری در این باره منتشر می‌شود که دو چندان تأسف آورند.

به گزارش «تابناک»، پس از آنکه رهبر انقلاب در دیدار با مسئولان و فعالان محیط زیست، زمین خواری و کوه‌خواری را از جمله مسائل رنج آور و اسفناک خواندند و خواستار جرم انگاری این اقدامات و تعقیب قضایی رقم زنندگان این وضعیت و حتی دستگاه های کوتاهی کننده در این باره شدند، به نظر می‌رسید، در زمانی کوتاه بساط دست درازی ها به طبیعت برچیده، یا دست کم به شدت از شمار این دست اتفاقات کاسته شود؛ اما گاه اخباری در این باره منتشر می‌شود که دو چندان تأسف آورند.

اخباری که حکایت از تداوم دست درازی برخی سودجویان به منابع طبیعی و ساخت و ساز در عرصه اراضی عمومی و ملی دارند و ثابت می‌کنند، قانون شکنی آن چنان سودی برای برخی به دنبال داشته و دارد که حاضرند هر هشداری را ندید گرفته و به آن ادامه دهند. سودجویانی که اگر نهادهای مسئول کمی هشیاری به خرج دهند، شناسایی شان کاری بسیار ساده به نظر می‌رسد.

کافی است، سری به مناطق خوش آب و هوای اطراف شهرهای مختلف بزنید و به قدر یک گشت و گذار کوتاه وقت بگذارید تا با شماری از ایشان آشنا شده، نتیجه دست درازی هایشان به طبیعت را مشاهده نموده و از تداوم فعالیت غیرقانونی ایشان شگفت زده شوید.

مثل این تصویر که یکی از مقامات محیط زیست از ساخت و ساز غیرقانونی بیخ گوش پایتخت در صفحه خود در دنیای مجازی منتشر کرده و شدت قانون شکنی در آن بسیار عجیب است؛ ساخت و ساز وسیع در دامنه کوه در نزدیکی منطقه آهار و شکرآب در جاده تهران به سمت فشم که به خوش آب و هوا بودن شهره است.

آن گونه که در تصویر می‌توان دید، هیچ یک از سازندگان این بناهای مختلف نگران برخورد مقامات با اقدامات خود نیستند که اگر بودند، هزینه گزاف ساخت بناهای گران قیمت در این منطقه را به خود نمی‌دانند و دست کم ابتدا تلاش می‌کردند به مانند دیگر هم صنفان خود(!) محدوده ای را محصور کرده و چهاردیواری کوچکی در آن بنا نمایند و پس از آنکه از تخریب نشدنش اطمینان یافتند، بناهای اعیانی خود را دایر کنند.

رویکردی که معمولا زمین خواران و کوه خواران به کار می‌گیرند و به مرور زمان یک منطقه کوهستانی، دره خوش آب و هوا، مرتع زیبا و خلاصه، طبیعت بکر و متعلق به عموم را به ویلاها و املاک شخصی تبدیل می‌کنند، نه این چنین عریان و آشکار!

عجیب تر آنکه به یاد می‌آوریم پس از هشدارهای صریح رهبری در این خصوص، جمعی از مسئولان به تکاپو افتاده و با سلسله بازدیدهایی که از برخی مناطق نمودند، تلاش کردند نشان دهند که در پیگیری منویات رهبر انقلاب بسیار کشوا هستند و می خواهند مانع از ادامه زمین خواری و کوه خواری در نقاط مختلف کشور شوند.

مثل نمایندگان عضو کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی که یکی از مقصدهای بازدیدشان به این منظور را فشم و میگون در نظر گرفتند؛ یعنی جایی که عکس فوق به تازگی در مسیر آن گرفته شده و خدا می‌داند، چه حجمی از تخلفات مشابه پیرامون آن در حال وقوع است؛ یعنی امنیت کامل منطقه برای متخلفانی که بازدید مسئولان نیز برایشان هراسی به دنبال نداشته است.

انگار نه انگار که رهبر انقلاب در آن دیدار فرمودند: «افراد سوءاستفاده کننده بی هیچ اغماضی مورد تعقیب قضایی قرار گیرند و اگر  در دستگاه ها نیز کوتاهی انجام گیرد، باید با عوامل این کوتاهی هم به شدت برخورد شود».