سه شنبه , ۲۶ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » هدف از تصرف یمن، گستره بخشیدن به تهدید موشکی برروی فضای عربستان و بویژه بی اثرکردن دفاع گنبدآهنین اسرائیل باحجم فزاینده تهدید موشکی است

هدف از تصرف یمن، گستره بخشیدن به تهدید موشکی برروی فضای عربستان و بویژه بی اثرکردن دفاع گنبدآهنین اسرائیل باحجم فزاینده تهدید موشکی است

اندیشکده مطالعات جهان اسلام یکی از موسسات استراتژیکی نظام حاکم بر ایران مینویسد: خبرگزاری”الجزیره” در تحلیلی نوشته است ایران توانسته تا انصارالله را تا حدزیادی به نسخه حزب الله تبدیل کند. اگر کشورهای عربی جنگ همه جانبه نظامی، اقتصادی و رسانه ای علیه انصارالله را ادامه ندهند، بزودی …

سایت بولتن نیوز (اطلاعات سپاه-بسیج) بانقل تحلیل اندیشکده مطالعات جهان اسلام، به قلم گروه بین الملل خود مینویسد: با نزدیک شدن به سال دوم جنگ در یمن، عربستان حملات هوایی خود را افزایش داده و در زمین به شدت آسیب پذیر شده است. انصار الله نیز در دو بخش حملات آفندی به نجران و عسیر موقعیت ارتش عربستان را متزلزل کرده است.

به گزارش بولتن نیوز، تست موشک های جدید زلزال نسل یک و دو نشان می دهد سیستم قدرت موشک سطح به سطح مقاومت به نیروی های انصار الله منتقل شده و این گروه قابلیت هدف قراردادن ریاض و دیگر نقاط عربستان را دارد. در میزان و حجم موشک های موجود در یمن اعداد بسیاری مطرح است اما آنچه می توان به طور قطع گفت، انتقال دانش تولید موشک به نیروهای انصار الله است.

اگر این دانش از سطح موشک زلزال 2 با قدرت مانور بیش از هشتصد کیلومتر به سجیل و عماد با قدرت 2000 کیلومتر برسد نقطه ای از رژیم اشغالگر قدس باقی نمی ماند که از مسیر یمن مورد هدف قرار نگیرد و سپر دفاع موشکلی خلیج فارس و رژیم اشغالگر قدس قادر نخواهد بود حجم موشک های شلیک شده به سمت مناطق اشغالی فلسطین را دفع کند.

به عبارت دیگر آتش شلیک از ایران، عراق، لبنان، یمن و سوریه به حدی است که طیف وسیعی از موشک های دوربرد و میان برد و حتی کوتاه برد را شامل می شود و سیستم پدافندی اسرائیل قادر نخواهد بود این حجم از شلیک تسلیحات را دفع کند و عملا سامانه گنبد آهنین بی خاصیت می شود.

از سوی دیگر کنش های سیاسی در یمن نشان می دهد انصار الله توانسته با دیگر گروه های ضد عربستانی و حتی ملی گرای یمنی که تا قبل از تجاوز عربستان تمایلی برای همکاری با انصار الله را نداشتند بر سر آینده یمن به توافق دست یابند و خود را به عنوان بازیگر سیاسی یمن معرفی کند.

الجزیره در تحلیلی نوشت: «: ایران توانسته تا انصارالله را تا حدزیادی به نسخه حزب الله تبدیل کند. اگر کشورهای عربی جنگ همه جانبه نظامی، اقتصادی و رسانه ای علیه انصارالله را ادامه ندهند، بزودی نسخه حزب الله لبنان شمال یمن را بدست خواهد گرفت و جنوب عربستان کاملا در تیررس همپیمانان ایران خواهد بود.» هرچند این جملات در راستای عملیات روانی و توجیه عملیات نظامی علیه انصار الله مطرح شده اما واقعیت این است که انصار الله قدرت سیاسی را در شمال یمن تثبیت کرده و دیگر هیچ کشوری قادر نیست این قدرت را از بین ببرد.

سعودی ها نیز به این جمع بندی رسیدند به هر روش ممکن باید این قدرت مهار شود و نا بودی آن حتی با لشگر کشی هم جواب نمیدهد.

آینده یمن جز با انصار الله رقم نخواهد خورد و این یعنی یمنی ها در کمال ناباوری دولت های مرتجع منطقه ای به هم پیمانی با مقاومت درآمده و حیات خلوت عربستان حالا تهدید کننده آینده دولت های اسرائیل و سعودی است. نزدیک شدن سعودی ها به اسرائیل برای تشکیل یک پیمان مستحکم امنیتی در برابر انصارالله است.

منبع: کانال تلگرام اندیشکده مطالعات جهان اسلام